İtalya, yüzyıllar boyunca Avrupa uygarlıklarına ev sahipliği yapan köklü Roma İmparatorluğunun merkezinde, Katolik camiasının başkenti Vatikan’ı ile Avrupa kıtası içinde apayrı bir dünya adeta. Akdeniz’in en büyük iki adası olan Sicilya ve Sardinya’nın yanı sıra eşsiz kentleri ve kasabalarıyla İtalya, Avrupa’nın gözde turizm merkezi.

Rönesans’ı doğuran topraklara sahip İtalya insanlık tarihinin her yönüne tanıklık ederek bunları kendine özgü doğallığıyla yansıtan yegane ülke. Tarihi, doğası, sanatı, mutfak kültürü, müzeleri, meydanları, sarayları, çeşmeleri, dünya mirasındaki sayısız bölgesiyle eşsiz olduğu kadar dünya moda akımının nabzını tutan İtalya’nın her kenti başlı başına bir sanat ve doğa harikası.

italya hakkında bilgiler
Roma, İtalya

İtalya pek çok sebepten Avrupa’yı ve dünyayı gezmek isteyenlerin listesinde ilk sıralarda yer alıyor. Yüzyıllar boyunca Avrupa uygarlıklarına ev sahipliği yapan, Avrupa kültürünü şekillendiren, Rönesans’ı doğurup büyüten, günümüzün moda, sanat ve müze başkenti olan İtalya, Vatikan’a ev sahipliği yapmasıyla da dünya üzerinde Katolik inancına sahip milyonlar için de ayrı bir öneme sahip.

Etrüsk ve Antik Romalıların kendilerine yurt edindikleri, Rönesans hareketini doğurarak tüm Avrupa’ya yayan İtalya toprakları öteden beri Katolik Kilisesinin merkezi olan Batı uygarlığının merkezi.

Malta

İtalya Hakkında Bilgiler 🇮🇹

İtalya, beşi özerk statüye sahip olmak üzere, 20 bölgeye ayrılıyor. Ülke, tarihi ve kültürel zenginliğiyle her yıl milyonlarca turist ağırlıyor. Dilerseniz ülkeniz kuzey bölgesinde, Alpler’de kayak yapıyor, dilerseniz de Sardinya kıyılarında deniz ve güneşin keyfini çıkarıyorsunuz.

Antik Roma döneminde ilk altın çağını yaşayan İtalya’da, Roma İmparatorluğu’nun çökmesiyle Venedik Cumhuriyeti, Ceneviz Cumhuriyeti, Papalık Devleti, Lombard Birliği, Napoli Krallığı ve Floransa Cumhuriyeti gibi irili ufaklı devletler ile güneyde Müslüman bir Sicilya Emirliği dönemi de yaşanmış.

İtalya Krallığının kurulmasıyla Roma döneminden sonra ilk kez tek bir ülke haline gelen ülke kolonileşmeye başlayıp Osmanlı Devleti’ne karşı yaptığı Trablusgarp Savaşı’nı kazanarak Libya, Etyopya ve Somali gibi bazı Afrika ülkelerini işgal etmiş.

I. Dünya Savaşı’ndan sonra Osmanlı’ya ait on iki adayı ele geçiren İtalya II. Dünya Savaşı’nda yenilmiş, 1948’de ise cumhuriyeti ilan etmiş. NATO ve Avrupa Birliği’nin kurucu üyeleri arasında yer alan ülke, halen yaşayan bir tarihin savunucusu.

Avrupa’nın güneyinde bulunan İtalya, batı kıyısı Akdeniz’e ve doğu kıyısı Adriyatik’e bakan; kuzeydeki komşuları Fransa, İsviçre, Avusturya ve Slovenya olan bir Akdeniz ülkesi. En yüksek noktasını 4748 metre ile Monte Bianco’nun oluşturduğu bir yarım ada ülkesi olan İtalya içerisinde Sicilya ile Sardunya adasını da barındırıyor.

İtalyanların resmi dilleri İtalyanca ancak çok fazla bölgesel diyalekt var. Kuzeyinde bulunan Trentino-Alto Adige Bölgesi’nde Almanca, kuzeybatı bölgesindeki Valle d’Aosta’da Fransızca, kuzeydoğu bölgesindeki Trieste bölgesinde de Slovence konuşan insanlara rastlayabilirsiniz. Sardunyalıların çoğu ise Sardo dilini konuşuyor.

Avrupa’nın pek çok ülkesinde olduğu gibi İtalya’da da Euro kullanılıyor. Euro’ya ilk geçildiği zaman eski para birimiyle 1 Euro 1936.27 İtalyan Liretine denk geliyordu. İtalya +1 zaman dilimine sahip ve Türkiye’den 1 saat geride. İtalya Schengen bölgesinin üyelerinden birisi olduğundan ülkeyi ziyaret etmeniz için Schengen Vizesi almanız gerekiyor.

İtalya’da ana din Hristiyanlık’ın Katolik mezhebi olsa da az sayıda Protestan ve Yahudi vatandaşlar da bulunuyor. Aynı zamanda sürekli artan Müslüman nüfusu da sahip olan İtalya’da, Katolikliğin başkenti Papa’nın yaşadığı yer olan Vatikan.

İtalya Şehirleri

Modern İtalya’nın başkenti olan Roma, antik anıtları, Ortaçağ kiliseleri, birbirinden güzel çeşmeleri, müzeleri ve Rönesans saraylarıyla adeta bir açık hava müzesi. Özellikle dünyanın 7 harikasından biri olarak kabul edilen ve kentin önemli simgelerinden biri olan Kolezyum’la, Hristiyanlık’ın Katolik mezhebinin merkezi Vatikan’la, Antik Roma’nın tapınağı Pantheon’la dikkat çeken şehir, yerel lezzetleri ve gece hayatıyla da bugün hala Avrupa’nın en canlı noktalarından.

Venedik, birbirine kanallarla bağlanmış 118 adanın üzerine kurulu eşsiz bir şehir. Bu özelliğiyle pek çok kentten ayrılan Venedik, İtalya’nın en güzel ve romantik yerlerinden biri. İtalya’nın “Yüzen Şehri” olarak da bilinen bu şehir doğal güzelliğinin yanında; eşsiz mimarisi, sanat eserleri ve gondollarıyla da ünlü. Köprülerle birbirine bağlı dar sokakları, rengarenk evleriyle dikkat çeken kentte mutlaka görülmesi gereken yerler ise Avrupa’nın en güzel meydanlarından biri olan San Marco Meydanı ve Bizans mimarisinden etkilenerek yapılmış San Marco Bazilikası.

Rönesans’ın doğduğu yer olarak bilinen Floransa, dünyanın en önde gelen şehirlerinden biri. Arno Nehri kıyısında yer alan şehirde İtalya’nın en görkemli katedrallerinden biri olan Santa Maria del Fiore, Medici Ailesi’ne ait Palazzo Vecchio, Battistero di San Giovanni Vaftizhanesi gibi Rönesans mimarisinin önemli örnekleri bulunuyor. Bunun yanında Leonardo da Vinci, Michelangelo, Dante gibi sanatçıları da yetiştiren şehirde Rönesans Dönemi’ne ait çok sayıda eser, tablo ve heykel de mevcut.

Milano, Avrupa’nın hem sanatsal hem de maddi olarak en zengin şehirlerinden biri. Avrupa’nın en büyük metropoliten alanlarından biri olan kent, özellikle moda okulları ve modaya yön veren mağazalarıyla tanınıyor. Dünyanın en büyük Gotik tarzdaki katedrali Duomo di Milano, dünyanın en eski alışveriş merkezlerinden biri olan Galleria Vittorio Emanuele II, dünyanın en büyük tiyatro binalarından La Scala ve Leonardo da Vinci’nin Son Akşam Yemeği tablosu ile dikkat çeken kent kültürel olarak da çok geniş bir mirasa sahip.

Tarihi MÖ 6. yüzyıla kadar uzanan ve çoğunlukla da volkanik bir gölgede kurulmuş olan Napoli, Vezüv Yanardağı ve Capri Filegri volkanik bölgesi arasında, kendi adıyla anılan bir körfez boyunca uzanıyor. Pizza denince ilk akla gelen kent olan Napoli, İtalya’nın nüfus bakımından üçüncü büyük şehri.

Eski kent merkezi UNESCO Dünya Mirası listesinde olan bu güzel liman kenti ziyaretçilerine tadı damağında kalacak deneyimler yaşatıyor. Aynı zamanda bir sarnıç olan eski yeraltı şehri de oldukça ilginç. Yerin altında ne işim var şöyle panoramik bir görüntü isterim derseniz de Kraliyet Sarayı’ndan güzel Napoli manzarasını seyretmek mümkün.

Napoli’ye yakın Ercolano ve Pompeii gibi başka ünlü kentler de var. Aynı zamanda, jet sosyetenin uğrak tatil yeri Capri Adası Napoli’nin tam karşısında bulunuyor. Birbirinden güzel köy ve kasabaların sıralandığı, nefis kıyılara ve manzaralara sahip Amalfi Kıyıları ise tek kelimeyle baştan çıkartıcı.

Verona, Roma döneminde yaşamış olan Romeo ve Juliet’in hikayesi ile biliniyor. Klasik Roma’dan kalma kalıntılarıyla UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan kent, opera festivalleriyle de tanınıyor. İtalya’da en çok ziyaret edilen dördüncü şehir olma özelliğine de sahip olan Verona’da Romeo ve Juliet’in Evi, Verona Katedrali, Ponte di Pietra, Arco di Gavi mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında geliyor. İtalya turları konusunda oldukça uzman olan Prontotour ile çok şahane İtalya gezileri var.

Torino, 2006 kış olimpiyatlarına ev sahipliği yapmış, muhteşem müzeleri, zarif dükkanları ve nefis restoranları ile dev bir kültürel merkez halinde. Bunun yanında şehirde Barok mimarisinin ve tarihi sarayların çok güzel örneklerini de görebilmek mümkün. Torino’da Mole Antonelliana, Palatine Kuleleri, Turin Katedrali gibi yerler ziyaret edilebilecek görülmesi gereken yerlerden bazıları. Torino İtalya’nın kuzey batısında, Po Nehri ile Alplerin hemen dibinde yer alıyor.

Orta Çağ mimarisinin benzersiz örneklerine sahip olan Bologna, İtalya’nın kuzeyinde bulunuyor. Hem sol görüşü hem de kırmızı tuğlalı yapılarıyla ünlü kent “Kızıl şehir” olarak anılıyor. Aynı zamanda Avrupa’nın en eski üniversitelerinden birine sahip kentte Neptün Çeşmesi, Torri di Bologna, Maggiore Meydanı mutlaka görülmesi gereken yerlerden.

İtalya’nın tam ortasında yer alan Perugia, Umbria Bölgesi’nin başkenti. Tarihi MÖ. 9. yüzyıla kadar uzanan Perugia, bir vadinin üzerine kurulu ve harika mazaraya sahip. İki üniversiteye sahip bu çok kozmopolit şehir, yabancıların İtalyancayı öğrenebilecekleri en harika yerlerden biri. Her yıl yaz aylarında dünyaca ünlü caz festivallerine ev sahipliği yapan kentte; freskleriyle ünlü Collegio del Cambio, ünlü tablolarıyla Galleria Nazionale dell’Umbria mutlaka görülmeli.

İtalya’nın kuzeybatı kıyısında bulunan Genova, ülkenin en önemli liman kentlerinden biri. Christopher Columbus’un doğduğu yer olarak da bilinen şehir 2004 yılında Avrupa Kültür Başkenti ilan edildi. Palazzi dei Rolli, San Lorenzo Katedrali, Lanterna Feneri, Porto Antico gibi önemli yapılara sahip olan Cenova’da Orta Çağ’dan kalma birçok kilise, saray ve müze de bulunuyor.

Roma, Venedik, Floransa’sı; Toskana, Sicilya ve Piyemento bölgeleri; Akdeniz’e nazır muhteşem adaları, sanat akımlarına yön vermiş binlerce eserin bulunduğu dünyanın en önemli müzeleri, sanatçıların, edebiyatçıların, ressamların bulunmaktan en çok keyif aldığı şirin sokak ve meydanları, sanat tarihçilerinin ve insanlık tarihinin izini sürenlerin bir numaralı ülkesi olan İtalya’ya gitmek için bir diğer sebepse elbette tadına doyulmaz yemekleri, tatlıları ve atıştırmalıkları ile buram buram Akdeniz kokan mutfak kültürü.

İtalya’ya ne zaman gidilir

İtalya’da turizm sezonu tüm yıla yayılmakla birlikte açık hava sporları için en uygun dönem nisan-ekim, kış sporları için ise aralık-mart arası. Her zaman güneşli bir ülke olarak bilinse de ülkenin kuzey ve güney bölgelerinde önemli ölçüde iklim değişiklikleri gözleniyor. Örneğin, sürekli karlarla kaplı Alp Dağları Bölgesi bir yana, kuzeydeki endüstri bölgeleri, aşağı yukarı Avrupa’nın karasal iklimi ile aynı iklime sahip.

Ancak en genel tabiri ile, kışın genellikle yağışlı olan İtalya, nisan ve kasım ayları arasında çoğunlukla güneşli ve sıcak oluyor. Yılın en sıcak zamanları ise temmuz ve ağustos ayları. Sonuç olarak iklimin ve sıcaklığın daha yumuşak olduğu nisan-mayıs-haziran ayları İtalya seyahati için en uygun zamanlar.

İtalya mutfağı

Coğrafi konumu itibariyle Akdeniz iklimine sahip İtalyan mutfağı, dünyanın en zengin ve sağlıklı mutfaklarından biri. Geçmişi ise MÖ 4. yüzyıla kadar uzanan lezzetli ve sağlıklı İtalyan mutfağı haklı olarak dünyanın en zarif ve en sevilen mutfaklarından birisi olarak kabul ediliyor. Etrüsk, Antik Yunan, Antik Roma, Bizans, Yahudi ve Arap mutfaklarından etkilenen bu kültürün özelliği, bölgesel çeşitliliğinin fazlalığı ile çok farklı lezzetleri barındırmasından geliyor.

Konu ağız tadı olduğunda, İtalyan mutfağı damakları şenlendiren, ünü ülke sınırlarını aşmış enfes leziz menülere sahip. Yiyecek ve malzemelerin bölgelere göre farklılık gösterdiği sofralarda, peynir ve şarap çok sayıda çeşitleriyle mutfağın büyük bir bölümünü oluşturuyor. Kahve ve özellikle de espresso, İtalyan mutfağının önemli unsurlarından biri.

İtalyanların dünya mutfağına kazandırdıkları pizza, makarna, dondurma, parmesan peyniri, mozzarella, tramezzino, antipasti, saltimbocca, zuppa inglese, tiramisu, panna cotta, castelli romani ve frascati lezzetleri İtalya’ya yolu düşen herkesi mutlaka en az bir kaçını tatması gereken lezzetler. İtalyanca ‘hamur’ anlamına gelen pasta kelimesi, İtalyan mutfağının en önemli öğesi.İtalya’da yemek kültürü geleneksel olarak açlık gidermekten çok, arkadaş ve aileyle zaman geçirmek ve sohbet etmek için bir araç olarak görülüyor, dolayısıyla da diğer Avrupa ülkelerine oranla daha uzun sürüyor. Ana yemek menüleri genellikle antipasto (hors d’oœuvre) ile başlayıp çorba veya makarna, et veya balık, sebze veya salata ve peynirle devam ederek meyve veya tatlı ile sonlanıyor.

En ünlü şarapları Chianti, Frascati Valpolicella, Bardolino, Barolo, Barbera, Grignolino, Merlot olduğu gibi imkanınız varsa bazı Sicilya ve Sardunya şaraplarını da deneyin.

İtalya’da ulaşım

İtalya’da hemen hemen her yere ulaşımı sağlayan çok başarılı bir demir yolu sistemi bulunuyor ve fiyat olarak da çok uygun. Bunun yanında otobüsleri de çok sık kullanan bir ülke olduğundan dilediğiniz her yere gitmek bir şekilde mümkün. Dilerseniz araba da kiralayabilirsiniz. En büyük uluslararası hava limanları Milano ve Roma’da bulunuyor. Hem İtalya içinde hem de Avrupa’ya çok sayıda uçuş var.

İtalya’ya geldiğinizde muhtemelen tren, araba ya da gemi (Venedik) ile seyahat edeceksiniz. Eğer trenle seyahat edecekseniz bilmeniz gereken şey ne kadar çok para verirseniz o kadar rahat seyahat edersiniz. Farklı tren sistemleri ve firmaları mevcut, hepsi de güvenilir firmalar ama aralarında bir takım farklar bulunuyor. Bu farklar sizin nasıl seyahat etmek istediğinize göre değişiyor.

Grup halinde yada yalnız veya trende seyahat ederken işinize konsantre olup çalışmak istiyorsanız farklı bir firma seçmeniz gerekiyor. Bazen pahalı olabilen bu yolculukları yaparken hemen hemen tüm AB ülkelerinin de kullandığı Euro para birimini kullanacaksınız. Araba ile seyahat edecekseniz, kuzey İtalya’nın yollarının güneye nazaran çok daha gelişmiş olduğunu bilmenizde fayda var.

İtalya’nın başkenti olan Roma’da, A ve B olmak üzere iki hattan oluşan Roma metrosu kenti boydan boya geçerek ana istasyon olan Termini’de kesişiyor. Kenti kuzey-güney, batı-doğu ekseninde kesen, kırmızı-mavi hatları mevcut. Trafiğin yoğun olduğu saatler dikkate alındığında otobüs ve tramvay da kolaylığı ve ucuzluğu bakımından tercih edilebilir. Bunların dışında hem keyifli hem de kolay olan hop on ve hop off otobüsleriyle de istediğiniz yere ulaşabilirsiniz.

İtalya’ya nasıl gidilir

İtalya’nın en önemli ve en çok tercih edilen giriş kapıları olan Milano ve Roma havalimanlarına dünyanın hemen her yerinden direkt veya aktarmalı uçuş seferleri bulunuyor. İtalya’nın diğer önemli uluslararası havalimanları ise Floransa, Venedik, Bologna, Napoli, Torino ve Cenova şehirlerinde bulunuyor.

Türkiye ve Roma arasında direkt uçuş seferi olan hava yolları İstanbul Havalimanı’ndan Türk Hava Yolları, Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan Pegasus Airlines, Alitalia ve Blu-express ile İstanbul’dan 2.5 saatlik bir seyahat sonunda, İtalya’nın başkenti Roma’ya ulaşıyorsunuz.

Roma şehir merkezine 35 km uzaklıkta bulunan Leonardo da Vinci Havaalanı (Fiumicino Uluslararası Havaalanı) ve Roma’nın 15 km güneydoğusunda yer alan Ciampino Havaalanı’ndan merkeze ulaşım exspres tren, metro ve otobüslerle sağlanıyor.

italya bilgiitalya bilgi
Trastevere

Türkiye ve Milano arasında direkt uçuş seferi olan hava yolları İstanbul Havalimanı’ndan Türk Hava Yolları, Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan ise Pegasus Airlines ile Milano Malpensa Havalimanı’na haftanın her günü, 3 saat süren direkt uçuşlarla ulaşım mümkün. Milano şehir merkezine 50 km uzaklıkta olan havalimanından merkeze taksi ve expres trenle ulaşım mümkün.Denizaşırı ülkelerden gemi ile gelen yolcular genellikle İtalya’ya Genova, Napoli ve Venedik’ten giriş yapıyorlar. Ayrıca, İtalya’yı Slovenya, Hırvatistan, Arnavutluk, Yunanistan, Türkiye, Malta, Tunus, Fas, İspanya ve Mısır’a bağlayan düzenli ve yoğun feribot seferleri düzenleniyor.

Avrupa’nın raylı sistem hızlı treni olan Intercity ile daha hızlı çalışan Eurostar, Avrupa içerisindeki pek çok kent arasındaki ulaşımı sağlayan kusursuz tren ağları. Avrupa’da iseniz, raylı sistemleri kullanarak kolaylıkla İtalya’ya gelebilir, buradaki pek çok kenti de bu sistemle ziyaret edebilirsiniz.

Otomobil ile seyahat ederek İtalya’ya kuzeyden giren yolcular meşhur tünellerden geçerek veya Monte Bianco, San Bernardo Simplon, St. Gottard ve Brenner Dağları’ndan geçen panoramik kara yolu ile İtalya’ya giriş yapabilirler.

İtalya, zengin tarihi geçmişi, köklü kültürel mirası, leziz yemekleri, eşsiz kıyı şeridi, yemyeşil dokusu, benzersiz müzeleri, sanat galerileri, cıvıl cıvıl sokakları ve sıcakkanlı halkıyla Avrupa’nın en popüler seyahat rotalarından.

8 Yorumlar

  1. 0N SENE EVVEL GİTMİŞTİM Hala hayallerimi oluştururken Italyayı birinci sıraya koyoyorum. İtalyada MONASTERO DELLA BEATAE COLOMBA MANASTIRINDA KALMIŞTIM . BANA O MANASTIRIN BİR RESMİNİ GÖNDERIRSENİZ BENİ ZİYADESİ İLE MUTLU ETMİŞ OLURSUNUZ ÇÜNKÜ ARTIK GİDEMEM PARKINSON HASATASI OLDUM YÜRÜYEMİYORUM SAYGILARIMLA

  2. Merhabalar, İtalya turuna gitmeyi düşünüyoruz, 2 seçenek arasında kaldık.
    Seçenek 1: Milano (1) – Floransa (2) – Roma (2)– Ferrara (1) Venedik (1) – Sirmione – Verona
    Seçenek 2: Venedik (3) – Floransa (1) – Roma (3) – Napoli
    Sizce hangisini seçmeliyiz, Venedik ve Roma’ya daha fazla zaman ayırmak iyi olur mu ?

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz