Dünya üzerinde çok az şehir gerçekten eşsizdir. Masalsı atmosfere sahip, kartpostalı andıran güzel ve benzersiz bir başyapıt görünümündeki Venedik bu unvanın tam karşılığı sanırım. İtalya’nın bu güzel kentinde sokaklar yerine kanallar var. Araç yok, trafik yok. Rönesans, Bizans ve Barok mimarisinin birleştiği Venedik sokaklarında bolca huzur var.

Kartpostalı andıran sokaklarıyla masalsı bir atmosfere sahip. ‘Adriyatik’in Kraliçesi’, ‘Suların Şehri’, ‘Köprülerin Şehri’, ‘Kanalların ve Işıkların Şehri’, ‘Avrupa’nın En Romantik Şehri’ olarak anılmış hep. Hemen yanında kendine münhasır kişilikleri ve renklilikleriyle Murano, Burano ve Lido adaları da Venedik’in güzelliğini çekicilikleriyle tamamlıyor.

venedik rehberi

Venedik, sanatın, romantizmin, mimarinin ve tarihin başkenti. 118 adacıktan oluşan şehir, 160’dan fazla kanal ve 600’den fazla köprü ile birbirine bağlanıyor. Yıl boyunca 12 milyon turist ağırlayan, tarih boyunca Avrupa’nın en önemli kültür ve sanat merkezlerinden biri olan kent, Bellini, Tiziano, Giorgione, Tintoretto, Vivaldi gibi pek çok değerli ve büyük sanatçının da yetiştiği bir dünya şehri.

Dünyanın birçok şehrinin Venedik’i referans alan ‘Kuzey’in Venedik’i’ söylemi Venedik’in dünyaca ünlü güzelliğinden kaynaklanıyor. Her yanı ayrı bir sanat eseri olan Venedik, tarih kokan sokakları, görkemli sarayları, daracık kanalları, neşeli insanları, masal diyarını andıran müthiş mimarisiyle büyüleyici ve son derece hayranlık uyandıran bir şehir.

Malta

Filmlerini izlemiş, fotoğraflarını incelemiş, hakkındaki bilgileri okumuş ve hatta pek çok kaynaktan araştırmış olsanız da gördüğünüz zaman asla şaşırmaktan kurtulamayacağınız bir kent Venedik. İlk görüşte aşık olacak ve piazzaların, mimarinin, kanalların güzelliği karşısında nefesiniz kesildiğine tanık olacaksınız.

Şık mağazalar, sofistike barlar, klas restoranlar, galeriler ve bunlar gibi ilgi çekici yerlerine rağmen hiçbir şey sizi dışarı çıkıp bir kanalın yanında durup şu ana kadar yaratılmış en güzel şehri izlemekten alıkoyamayacak.

Venedik Gezi Rehberi

Adını MÖ 10. yüzyılda burada yaşayan Venetilerden alan ve İtalya’nın Veneto bölgesinin başkenti olan Venedik, geçmişte de Venedik Cumhuriyeti’nin başkentliğini yapan, dünyanın en güzel şehri olarak kabul ediliyor. İlk yerleşimin 5. ile 6. yüzyıllarda başladığı düşünülen kentin tarih sahnesinde adını duyurması Venedik Cumhuriyeti’nin kurulmasıyla başlıyor.

Orta çağ ve Rönesans dönemi boyunca denizlerdeki en önemli güç olmakla birlikte, 13. ile 17. yüzyıl sonlarına dek sanatın ve ticaretin merkezinde olmuş, pek çok sanat akımının, senfonik müzik ve operanın gelişiminde önemli rol oynamış bir kent.

1797’de Fransızların eline geçen ve Milano’ya karşılık Avusturya’ya verilen Venedik, 1866’da Avusturya ile İtalya arasında çıkan savaş sonunda İtalya’ya bağlanarak günümüzdeki konumunu almış.

Venedik genel olarak oldukça güvenli bir şehir, ancak her turistik bölge gibi burada da özellikle kalabalık turistik gezi duraklarında yankesicilik ve kapkaç gibi suçlar gözlenebiliyor. Turistik bölgeleri ziyaret ederken yanınızda değerli eşyalarınızı bulundurmamaya ve çantanızı dikkatli bir şekilde taşımaya özen göstererek bu gibi can sıkıcı hadiselerden uzak kalabilirsiniz.

Venedik’e ne zaman gitmeli sorusunun yanıtı ise tam anlamıyla bir muamma. İtalya’nın en çok yabancı ziyaretçi ağırlayan şehri olan Venedik’te artan ziyaretçi trafiğine sınırlama getirilmesi düşünülüyor. Şehir yılın hemen hemen her döneminde yabancı turistlerle dolu.

Son dönemde sık sık yükselen su seviyesi ile gündeme gelen Venedik’te suların yükselmesi Acqua Alta olarak adlandırılıyor. Şehir kanallarla birbirine bağlandığı için yoğun yağış aldığı dönemde sokaklar yürünemeyecek duruma geliyor. Bu ihtimali düşününce kışın gitmeden önce mutlaka yağış durumuna bakmanız gerekiyor.

Hava koşulları dışında Venedik Karnavalı döneminde (şubat ayı) gitmek eğlenceli bir deneyim oluyor. Sosyal statü farklılıklarını yok saymak adına takılan birbirinden güzel maskeler, giyilen kostümler ile dolan sokaklarda eğlenceli bir ortam sizi bekliyor. Festival dışında kültür-sanat meraklıları için Venedik Bienali ve Venedik Film Festivali tarihlerinde de gitmek diğer bir seçenek. Güncel tarihler için siteyi ziyaret edebilirsiniz.

Venedik Gezilecek Yerler 📌

Bölge Castello: Bu bölgede daha çok kiliseler yer alıyor. Zaten uzun dönem Venedik’in dini merkezi olmuş. Venedik’e kalabalık bir sezonda geldiyseniz kafa dinlemek için bu bölgeye gelmenizi önerebilirim. Bölge Ahlar Köprüsü ve diğer köprüler ile Dükler Sarayı’na bağlanmış konumda olan bir adacık.

Bölge San Marco: Napoleon’un Avrupa’nın en müthiş salonu olarak tanımladığı bölgede birçok kilise, tarihi binalar, tiyatro salonları, barlar, galeriler var. Piazza San Marco sürekli hareketli olmasına rağmen, bitmeyen enerjisiyle kalabalığı size sevdirebilecek kadar etkileyici. Gezmeye nereden başlasak diye düşünüldüğünde ilk rota burası. Meydandaki dikkatinizi çekecek ve Venedik’te görülmesi gereken yerler arasında olan yapılar Campanille, San Marco Bazilikası ve Dükler Sarayı.

Cannaregio: Günümüzde de ana kara ile ulaşımı sağlayan tren garı Santa Lucia’nın da burada konumlandığı bölge Venedik’in giriş kapısı sayılıyor. Turistlerin şehre ilk girişleri dışında pek de uğramadıkları bölge diğer kesimlere göre bu yüzden geri planda kalıyor.

Dorsoduro: Adeta resim galerisi diyebileceğimiz bölge aynı zamanda yerli halkın ve yerleşik yabancıların, turistlerin kaldığı sakin bir bölge.

Bölge San Polo ve Santa Croce: Şehrin kafeler, barlar, dükkânlar nerede derseniz çoğu bu bölgede. Burası için kısaca Venedik’in ticaret merkezi de diyebiliriz.

Venedik muhteşem mimarisi ve kültürel öneme sahip müzeler ve tarihi binalar açısından özellikle çok zengin. Venedik turu genellikle San Marco Meydanı’ndan başlıyor. San Marco Meydanı, çok sayıda müze, kilise, sarayın yanı sıra şehrin tarihi merkezi olarak kabul ediliyor.

Venedik’te San Marco Meydanı’nın dışında rengarenk görünümüyle meşhur Murano ve Burano adaları, Brenta Nehri boyunca dizilmiş villalar, Miranese Bölgesi’nin güzel manzaraları ve tabii ki daha az bilinen Venedik Lagünü’ndeki adalar gezilecek yerler arasında.

1. Piazza San Marco

san marco meydanı

San Marco Meydanı, dünyanın en güzel meydanlarından biri olarak kabul ediliyor. Napolyon’un ‘en güzel şenlik alanı’ dediği tarihi San Marco Meydanı’nın tam ortasında durup San Marco Bazilikasının görkemine şahit olduğunuzda, gerçekten de dünyanın en güzel meydanında olduğunuzu hissediyorsunuz.

Meydana bakan San Marco Bazilikası (Basilica di San Marco), Venedik’in en önemli mimari ve dini sembollerinden biri. Dış mimarisindeki altın varaklı süslemeler nedeniyle yapı, Altından Kilise anlamına gelen ‘Chiesa d’Oro’ olarak da biliniyor. Hem dış mimarisi hem de iç dekorasyonu kendisine hayranlık uyandıracak kadar enfes.

Meydanının köşesinde, 12. yüzyıldan kalma ve neredeyse 100 metre yüksekliğindeki San Marco Çan Kulesi ve Saat Kulesine (Campanile di San Marco ve Torre dell’Orologio) çıkıp Venedik’in 16. yüzyıl mirası muhteşem manzarasını seyredin.

Meydanın iki yanına sıralanan ve Büyük Kanal’ı gizler gibi her iki yana dizilen muhteşem mimari yapılar, Venedik’in dünya ticaretinin başkenti olduğu dönemlerde Venedikli zengin tüccarlar tarafından inşa ettirilmiş.

2. Palazzo Ducale

venedik gezi rehberi

Gotik tarzda yapılmış bir saray olan ve Venedik dükalarının köşkü Dükler Sarayı (Palazzo Ducale) Venedik gezilecek yerler listesinin üst sıralarında yer alıyor. Palazzo Ducale’nin muazzam iç tasarımını görün. Sarayı, Secret Itinerary adı verilen özel rehberli turlar eşliğinde gezerseniz normalde ulaşılamayan bölümlerini de görme şansına erişebilirsiniz.

Venedik’in eski yönetim merkezi ve 9. yüzyıldan günümüze kadar gelen yapılarından biri olan sarayda, kentin tepeden görüntüsü için Campanile Kulesi’ne gidebilir ardından da Palazzo Ducale’nin ardında bulunan Ponte Dei Sospiri’nin içine girebilirsiniz. Bir başka muhteşem mimari başyapıt ise Ca D’Oro. Büyük Kanal’a bakan bu muhteşem 15. yüzyıl binasının olağanüstü bir dış cephesi bulunuyor.

3. Grand Canal

venedik italya

Grand Canal, kanallar şehri olan Venedik’in en ünlü ve en büyük kanalı. 4 kilometreden fazla uzunluğuyla Stazione Ferrovia Tren İstasyonu’ndan başlayan ve Basino di San Marco’da sona eren kanalı gezmek için her iskelede duran 1 No’lu vaporetto’lara binebilirsiniz.

Kanalın her iki yakasında ise 200’ün üzerinde çoğu 14. ve 18. yüzyıllar arasında yapılmış gösterişli mimari yapılar sıralanıyor. Binaların birçoğu günümüzde, devlet dairesi, otel, müze ya da sanat galerisi olarak kullanılıyor.

4. Peggy Guggenheim Müzesi

Peggy Guggenheim Müzesi

Venedik’te modern sanat deneyimi için Peggy Guggenheim Müzesi‘ni ziyaret edin. Eğer Venedik’te sınırlı vaktiniz varsa ve yalnızca tek bir müze görebilecek durumdaysanız, Peggy Guggenheim’ı mutlaka görün. Avrupa’nın en iyi ve kapsamlı modern sanat koleksiyonuna sahip olan müzede, Picasso’nun erken dönem çalışmaları, Chagall’ın eserleri ve Brancusi’nin “Boşlukta Bir Kuş” adlı eserleri en göze çarpan eserlerden.

Bunun dışında Pollock, Duchamp, Dali, Miro ve Magriette müzede eserleri bulunan sanatçılardan bazıları. Bahçesine çıkıp etrafa serpiştirilmiş gibi duran heykellere de göz atabilirsiniz.5. Rialto Köprüsü

venedik rialto

Venedik’in en önemli sembol yapılarından biri olan Rialto Köprüsü, Büyük Kanal’ı ikiye bölüyor. Köprü üzerinden Büyük Kanal’ın en güzel fotoğraflarını çekebilirsiniz. Her daim dolu olan Rialto Markete gitmeden Venedik’ten ayrılamazsınız.

Venediklilerin de taze meyve, sebze, balık ve peynirlerini buradan aldıklarını görebilirsiniz. İtalya’nın ünlü lezzeti makarnalardan Venedik’te paketlenmiş olarak bulmanız da mümkün.

6. Accademia Gallery

venedik gezi rehberi blog

Accademia Gallery (Gallerie dell’Accademia di Venezia), Venedik’te Rönesans dönemine ait başyapıtları görebileceğiniz en önemli müze. Accademia Gallery, kentin yüzyıllardır süregelen Venedik sanatını şahane bir perspektifle sunuyor. 14. ve 18. yüzyıllar arasında yapılmış çalışmaları kapsayan koleksiyonu, 24 salonda kronolojik sırayla sergileniyor.

Dünyaca ünlü ressamların en gözde eserlerinin sunulduğu galeride, Carpaccio’nun Martyrdom of the Pilgrims and the Funeral of St Ursula eseri, Mantegna’nın Aziz George, Giorgione’nin Yaşlı Bir Kadının Portresi, Veronese’nin Levillilerin Evinde Şenlik, Tintoretto’nun Aziz Markos’un Kaçırılışı, Tiziano’nun Pieta’sı koleksiyonundan bazı parçalar.

🕘 Accademia Gallery pazartesi günleri 08.15-14.00, haftanın diğer günleri 08.15-19.15 saatleri arasında açık. 💶Yetişkinler 12€, indirimli bilet ise 2€. Online bilet almak için tıklayın.

7. Santa Maria Della Salute Kilisesi

venedik rehberi blog

Santa Maria Della Salute Kilisesi, 17. yüzyılda kentteki veba salgınından tanrıya sığınarak kurtulmak için inşa edilmiş. Kilise, oldukça etkileyici bir yapıya ve olağanüstü bir kubbeye sahip. İtalya’nın en sanatsal kiliselerinden biri olarak kabul edilen ve son derece etkileyici bir yapı olan kilisenin kubbesi Venedik’in sembollerinden biri.

8. Palazzo Grassi

Palazzo Grassi, hem dönemsel hem de sürekli sergilere ev sahipliği yapıyor. 18. yüzyılda Grassi ailesi için inşa edilen ve günümüzde bir moda okulu olan Palazzo Grassi’nin muhteşem mermer iç tasarımına düzenlenen sergilere bayılacaksınız.

🕘Palazzo Grassi salı hariç haftanın 6 günü 10.00-19.00 saatleri arasında ziyarete açık. Giriş ücreti yetişkinler için 18€, öğrenciler için 15€. Online bilet için tıklayın.

9. Scuola Grande di San Rocco

venedik görülecek yerler

İtalya’nın en önemli resim sergilerinden biri olan Scuola Grande di San Rocco‘nun dekorasyonu için 1564’de Tintoretto görevlendirilmiş ve sanatçı hayatının kalan 23 yılını burada bulunan 65 resmi yapmakla geçirmiş. ‘Çarmıha Geriliş’ ve ‘Mısır’a Kaçış’ çalışmaları Tinterotto’nun en görülmeye değer eserlerinden.

10. Santa Maria Gloriosa Dei Frari Kilisesi

Santa Maria Gloriosa Dei Frari Kilisesi, iç tasarımıyla ünlü. Kilisenin Ticiano ve Bellini’nin başyapıtlarıyla süslü iç dekorunun yanı sıra Donatello’nun muhteşem ‘Vaftizci Yahya’ heykeli bulunuyor. Tiziano’nun başyapıtı olarak değerlendirilen ‘Meryem’in Göğe Yükselişi’ ile ‘Madonna di Ca’Pesaro’ya da ev sahipliği yapıyor. Büyük Kanal’ın hemen her yerinden dev kubbesi görülebiliyor.🕘 Santa Maria Gloriosa Dei Frari Kilisesi pazar günleri 13.00-18.00, haftanın diğer günleri 09.00-18.00 saatleri arasında açık. Giriş ücreti 3€, online bilet satışı yok.

11. Santi Giovanni e Paolo

venedik en güzel yerler

Santi Giovanni e Paolo, Frari Kilisesinden sonra Venedik’teki kiliselerin en görkemli olanı. Venedik konuşma dilinde San Zanipolo olarak biliniyor. Dominikliler tarafından kuruldu ve inşa edilmesi yaklaşık bir yüzyıl sürdü. Rialto Köprüsüne 500 metre uzaklıktaki Gotik mimarideki büyük tuğla kilisede 25 dükün sanat eseri özelliği taşıyan mezarları görmeye değer. Ayrıca bazilikada, Giovanni Bellini, Paolo Veronese veya Giovanni Battista Piazzetta gibi sanatçıların güzel sanat eserlerini görebiliyorsunuz

Bazilika’nın bulunduğu Santi Giovanni e Paolo Meydanı (Campo Santi Giovanni e Paolo’da), Verrocchio’nun Atlı heykeli Bartolomeo Colleoni gibi görülmesi gereken başka ilginç şeyler de bulacaksınız. Bir başka muhteşem bina da şu anda bir hastane olan Scuola Grande di San Marco.

🕘 Santi Giovanni e Paolo pazar günleri 13.00-18.00, haftanın diğer günleri 09.00-18.00 saatleri arasında açık. 💶 Giriş ücreti 3,5€, online bilet satışı yok.

12. Burano Adası

venedik burano

Burano Adası, rengarenk evlerin önündeki rengârenk sandallar ve balkonlara asılmış çamaşırlar ile zamanın dışında bir yer gibi. Evlerin bu kadar renkli olmasının sebebi ise geçimini balıkçılık ile sağlayan ada halkının gece evlerini kolay bulmalarını sağlamak. Adada Burano dantelleri ve Venedik Karnavalının simgesi olan meşhur papier-mache maskeleri en fazla ilgi çeken ürünler.

13. Murano Adası

venedik murano

Venedik yöresel eşyalar ve el sanatları bakımından rengârenk ve oldukça çeşitli. Özellikle Murano Adası, cam işlemeciliği yapıldığı için birçok cam mağazası var. Adaya adım atar atmaz kendinizi cam yapım atölyesinde bulacağınız kaçınılmaz bir gerçek.

Cam işçiliği ile ünlü Murano’da cam ustaları atölyelerini turistlere açarak marifetlerini sergiliyor. Atölyelere giriş genellikle ücretsiz, ancak gösteri sonunda cam ustasının önündeki kutuya birkaç Euro atılması bekleniyor.

14. Lido Adası

venedik lido adası

Deniz ve lagün arasında yüzen Venedik’in harika yerlerinden Lido Adası‘na vapurettoyla geçiliyor. Venedik’ten birkaç dakika uzaklıktaki ada, kilometrelerce uzunlukta altın renginde bir kumsala sahip. Venedik’in en önemli deniz-kum-güneş tatil merkezi olan ada bir hayli popüler.

Venedik’te ne yenir

Venedik’te yemek fiyatları seyahat bütçesini zorlayacak kadar yüksek. Bunun asıl sebebi ise malzemelerin ana karadan deniz yolu ile gelmesi ve adadaki yoğun turist trafiği. Sadece sandviç, dilim pizza ile idare edebilirim derseniz her şey daha uygun. Dilim pizzalar yaklaşık 2-3€ civarında.

Venedik’te en çok tüketilen yemekler deniz ürünleri, mevsim sebzeleri, peynirden oluşuyor. İtalyan mutfağının en bilinenleri arasında pizza ve makarnalar da ön planda. Ancak pizza ve makarnalarda Güney İtalya’daki lezzeti bulmanız mümkün değil. Yemek için cüzdanınızı yakacak bölge San Marco Meydanı ve çevresi. Aşırı turistik olan Venedik’te artan turist talebi nedeniyle fiyatlar da her yıl artış gösteriyor.Kalkan, levrek, çipura, fener balığı ve dülger gibi pek çok balık çeşidinin yanı sıra, kente özgü yerel lezzetlerden bazıları, limon, zeytinyağı ve ton balığı sosunda pişirilmiş yılan balığı olan ‘Anguilla Alla Veneziana’; kendi mürekkebinde pişirilip mısır püresiyle servis edilen mürekkep balığı olan ‘Seppia Al Nero’ ve şehrin en popüler et yemeği olan ‘Fegato Alla Veneziana’ tadına bakabileceğiniz lezzetlerden.

Venedik’te hemen hemen tüm restoran ve kafelerde sunulan ve bilindik tatlıları olan tiramisu ve dondurma ile içeceklerden sıcak çikolata, buzlu çay ile ‘Pinot Grigio’ ve ev şaraplarını deneyebilirsiniz.

Piazza San Marco’nun saray güzelliğindeki kafelerine göz attıktan sonra hemen kanalın etrafında bulunan turistik restoranları atlayıp daha yerel lezzetlerin bulunduğu ve nispeten kanallardan uzak arka sokaklarda bulunan restoranları keşfedebilirsiniz; zira en iyi yemekler buralarda bulunuyor.

Tiramisu, kahve ve espresso için Pasticceria Tonolo; öğle ve akşam yemekleri için Pronto Pesce, Bistrot de Venise ve Muro Vino E Cucina; en leziz deniz ürünleri için La Favorita ve Ristorante Garibaldi; makarna için Al Bacco Felice; gerçek İtalyan mutfağından lezzetler tatmak için A Beccafico ve Cantinone Gia Schiavi; denize karşı romantik bir akşam yemeği için Riviera; fast food tarzı ‘take away’ yiyecekler ve gün içinde hafif atıştırmalıklar için Al Mecra, Rizarrdini Cafe ve Hosteria Oca Golosa’yı tercih edebilirsiniz.

Venedik alışveriş

Herhangi bir İtalyan kentinde görebileceğiniz tüm dünyaca ünlü markaların şık mağazalarını Venedik’te de bulmanız mümkün. Piazza San Marco’nun batısında bulunan Calle Larga XXII Marzo’da vitrinleri gezip daha üst seviye alışveriş deneyimi yaşamak isterseniz Mercerie adı verilen sokaklara girin.

Ünlü İtalyan markalarını Ruga Rayano ve Calle Seconda dei Saoneri caddelerinde, özgün el işlerini ise Frezzeria’daki mağazalarda bulabilirsiniz. Fakat Venedik’teki fiyatların Roma ve Floransa’ya göre çok daha yüksek olduğunu aklınızda bulundurun. Şehirde yerli ve yabancı turistlerin en fazla alışveriş yaptığı yerler ise sokak sanatçılarının ürünleri.

Venedik yöresel eşyalar ve el sanatları bakımından rengârenk ve oldukça çeşitli. Özellikle Murano cam işlemeleri, Burano dantelleri ve Venedik Karnavalının simgesi olan meşhur papier-mache maskeleri en fazla ilgi çeken ürünler. Bu tarz ürünleri satan çok fazla yer var ve ucuz olanların da hepsi genellikle Çin malı.

Fiyatına bakıp otantik Venedik ürünlerinden biri olup olmadığını anlayabilirsiniz. Eğer astronomik bir rakamsa muhtemelen Venedik yapımıdır. Gerçekten orijinal ürünleri bulmak isterseniz biraz vakit harcayıp Murano’ya gitmeniz gerekiyor.

Her daim dolu olan Rialto Market’e gitmeden Venedik’ten ayrılamazsınız. Venediklilerin de taze meyve, sebze, balık ve peynirlerini buradan aldıklarını görebilirsiniz. İtalya’nın ünlü lezzeti makarnalardan Venedik’te paketlenmiş olarak bulmanız da mümkün. Gördüğünüz makarna çeşitlerine inanamayabilirsiniz.

Venedik gece hayatı

Venedik, genel olarak dingin bir gece hayatı atmosferine sahip. Şehrin gece hayatı atmosferi çılgın partilerden ve kalabalık kulüplerden ziyade sofistike ‘chill out lounge’lara, prestijli kafe bar ve restoranlara ev sahipliği yapıyor.

San Marco, Via Garibaldi ve Fondamenta di Cannaregio bölgeleri şehrin popüler mekânlarının bulunduğu yerler. Ayrıca şehrin öğrencilerden oluşan genç nüfusuna ev sahipliği yapan Dorsoduro bölgesinde de renkli ve dinamik bar ve gece kulüpleri var. Şehrin en gözde eğlence mekânları arasında Bacaro Jazz, El Refolo, Molocinque, Venice Jazz Club ve Piccolo Mondo bulunuyor.

Venedik’te nerede kalınır

Venedik kent merkezi turist kalabalığından dolayı konaklama maliyetinin en yüksek olduğu nokta. Merkezde konaklamak isteyenler için San Marco çevresinde daha ekonomik bir seçenek olan birkaç hostel bulunuyor.

Çok daha uygun konaklama alternatifi arayanlar için ise kentin ana tren istasyonu St. Lucia tarafları ideal. Venedik’te tatil planı yapan herkes uygun konaklama seçeneklerini değerlendirip tren ile Venedik’e ulaşım sağlayabilecekleri Padova’da kalmayı tercih ediyor. Ancak Padova’da kalıp her gün Venedik’e gidiş-dönüş tren bileti almak yerine Venedik içerisindeki hostelleri tercih etmek daha mantıklı.

Venedik’e nasıl gidilir

Türkiye’den Venedik’e direkt uçuşlarla hava yoluyla gidilebiliyor. Türk Hava Yolları’nın İstanbul Havalimanından haftanın 7 günü her gün 3 seferi, Pegasus Hava Yolları’nın ise Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan haftanın 7 günü Venedik’e 2 seferi bulunuyor. İstanbul-Venedik uçuş süresi 2 saat 35 dakika.

Düşük bütçeli hava yolu firmalarının indiği Treviso San Giuseppe Havalimanı’ndan da yine ATVO otobüsleriyle gidebileceğiniz şehir merkezine yolculuk ise 1 saat 15 dakika sürüyor. Eğer Venedik’e tren ile geliyorsanız, indiğiniz Santa Lucia İstasyonu’ndan kentin hemen hemen her yerine yürüyerek ulaşmanız mümkün.

Venedik Marco Polo Uluslararası Havalimanı‘ndan ATVO otobüsleri ile şehir merkezine, taksiyle ise 15 dakikada Piazzale Roma’ya ulaşmanız mümkün. Veya daha pahalı bir seçenek olan kanal taksilerini da kullanabilirsiniz.

Düşük bütçeli hava yolu firmalarının indiği Treviso San Giuseppe Havalimanı’ndan da yine ATVO otobüsleriyle gidebileceğiniz şehir merkezine yolculuk ise 1 saat 15 dakika sürüyor. Eğer Venedik’e tren ile geliyorsanız, indiğiniz Santa Lucia İstasyonu’ndan kentin hemen hemen her yerine yürüyerek ulaşmanız mümkün.

Venedik genel olarak yürüyerek her yeri gezilebilecek bir şehir ancak kanalları kullanmak isterseniz vapurettolardan birini tercih edebilirsiniz.

Her yanı ayrı bir sanat eseri olan Venedik, tarih kokan sokakları, görkemli sarayları, daracık kanalları, neşeli insanları, masal diyarını andıran müthiş mimarisiyle büyüleyici ve son derece hayranlık uyandıran bir şehir. Orta Çağdan günümüze konuklarını zamanda yolculuğa çıkaran Venedik, dünyanın en güzel şehri unvanını sonuna kadar hak ediyor. Kendine özgülüğü ve sanat eseri görünümüyle şehir tam anlamıyla bir açık hava müzesi.

3 Yorumlar

  1. İtalya’nın en görkemli şehirlerinden biri Venedik. Özellikle zengin tarihi geçmişi, yüzlerce yıllık muhteşem mimari yapıları, upuzun kanalları, her sokağında bulunan köprüleri, asırlık atölyeleriyle beni kendine hayran bırakan nadir şehirlerinden biri.

    Venedik’in benim için büyüleyici olan noktalarından bir diğeri ise San Marco Bazlikası’nın kapısının üzerinde bulunan dört adet at heykeli. Çünkü bu heykellerin ilginç bir hikayesi var. Venedik Dükası Enrico Dandolo liderliğinde İstanbul’a gelen Haçlılar, şimdi Sultanahmet Meydanı’nda bulunan Hipodrom’un kapısının üzerindeki dört at heykelini gemilere yükleyip Venedik’e getirmiş ve San Marco Bazilikası’nın üzerine yerleştirmiş. Günümüzde bazilikanın kapısındaki heykeller gerçek heykellerin bir kopyası olsa da, orijinal heykeller bazilikanın içinde hala görülebiliyor.

    Enrico Dandolo’ya gelince kendisi İstanbul’da hayatını kaybetmiş ve cenazesi Aya Sofya’nın üst katına gömülmüş. İmkanınız varsa heykelleri ve Dodolo’nun mezarını mutlaka görmenizi tavsiye ederim!

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz