Akdeniz esintileri taşıyan İtalya, tarih kokan şehirleri ve dünyaca ünlü lezzetleri ile Avrupa’nın en çok turist ağırlayan ülkelerinden. İtalya’nın başkenti Roma 3,000 yıllık geçmişi ve Katoliklerin dini merkezi Vatikan ile ülkenin en turistik destinasyonu. Sunduğu gurme lezzetleri, zarif mekanları ve insanları, mimari sürprizleri, doğal sıcaklığı ile kendine hayran bırakan yerlerden.

Avrupa’nın güneyinde, Akdeniz kıyısında, kuzey-güney doğrultusunda konumlanan ülkenin doğusu Adriyatik Denizi ile çevrili. Rönesans mimarisi ve sanat merkezi olarak dünyanın en gözde şehirlerinden Floransa, modanın başkenti Milano, Güney İtalya’nın en önemli kenti Napoli İtalya’nın ünlü kentleri.

Kolezyum, Roma

İtalya tarihi ve kültürel zenginliğiyle olduğu kadar coğrafi çeşitliliğiyle de farklı turizm anlayışlarını tercih eden milyonlarca turisti her yıl ülkeye çekiyor. İtalya’da tarih ülkenin her bölgesinde karşınıza çıkıyor.

Nereye giderseniz gidin sağınız, solunuz, önünüz, arkanız tarihi miraslarla dolu. İtalya’nın en önemli tarihi mirası kuşkusuz Antik Roma kültürü. İtalya’da hemen her şehir, sanatı altın bir tepside önünüze sunuyor.

Malta

İtalya hakkında kısa bilgiler 🇮🇹

Roma İmparatorluğu’nun ev sahibi yapmış olan İtalya 60,5 milyonluk nüfusuyla Avrupa’nın en kalabalık 4. ülkesi. Beşi özerk statüye sahip olmak üzere, ülke 20 bölgeye ayrılmış. Bağımsız iki Avrupa ülkesi olan Vatikan ve San Marino da İtalya toprakları içinde.

Ayrıca İtalya’nın İsviçre içinde kalmış Campione d’Italia adında, yaklaşık 1,5 kilometrekare büyüklüğünde 2 bin 500 nüfuslu bir beldesi de bulunuyor. Her biri İtalya’da olmasına rağmen gelenek görenekleri başta olmak üzere, yemek kültürü, günlük yaşam rutini ve diyalektleri birbirinden farklı.

AB vatandaşı olmayanların giriş için geçerli bir pasaporta ihtiyaçları var. Maksimum kalabileceğiniz gün sayısı ise 90 gün. Türkiye’nin de aralarında bulunduğu bazı ülkelerden girişte vize isteniyor. Türk vatandaşlarının İtalya seyahatinden önce Schengen vizesi almaları şart. Yeşil ve gri pasaporta vize yok. AB vatandaşları ise kimlikleri ile giriş yapabiliyor.

İtalya’ya gitmek için ya Yeşil Pasaport sahibi olmanız ya da Schengen vizesi almanız gerekiyor. Henüz hiç vize deneyiminiz olmadıysa Vize Nasıl Alınır ve Vize Ücretleri Ne Kadar blog yazılarım size yol gösterir. Pasaportunuz yoksa Pasaport Çeşitleri ve Pasaport Başvurusu Nasıl Yapılır yazılarımı okuyun. Yurt dışına çıkarken yurtdışı çıkış harcı ödemeniz gerekiyor.

Daha uygun bir İtalya tatili yapmak için Seyahat Rehberi kategorisindeki uygun otel nasıl bulunur, vize/pasaport, hayat kurtaran akıllı telefon uygulamaları blog yazılarım size yol gösterebilir.

İtalya nerede📍

İtalya Avrupa’da, Akdeniz kıyısında yer alan çizme biçiminde bir yarımada üzerine kurulu. Batı kıyısı Akdeniz’e ve doğu kıyısı Adriyatik’e bakıyor. En yüksek noktası olan Monte Bianco, tam 4748 metre yüksekliğinde. Ülke bir yarım ada ve içerisinde Sicilya ile Sardunya adasını da barındırıyor.

20 bölgeden oluşan İtalya’da bu bölgelerin 18’i karada, 2 tanesi de denizde bulunan Sicilya ve Sardunya adaları. İtalya toprakları içerisinde iki küçük bağımsız bölge olan Vatikan ve San Marino, Avrupa Birliği’ne üye olmasalar da Schengen ülkeleri arasında bulunuyorlar. Akdeniz’de irili ufaklı pek çok ada da İtalya’ya bağlı.

İtalya Yarımadası, kuzeyde Avrupa’dan Alpler ile ayrılıyor. Kuzeyde Fransa, İsviçre, Avusturya ve Slovenya ile komşu İtalya’nın güneyinde ise Malta bulunuyor. Akdeniz çanağının merkezindeki İtalya, bu konumu ile tarih boyunca farklı medeniyetlerin yaşam bulduğu bir yer oldu. Dünya sıralamasında en çok ziyaret edilen 5. ülke.

italya haritası

İtalya’ya nasıl gidilir ✈️

İtalya’ya hava yoluyla ulaşım: İtalya’ya Türkiye’den İstanbul Havalimanı ve İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan direkt uçuşlarla ulaşılabiliyor. Türk Hava Yolları ve Pegasus Hava Yolları’nın İtalya’nın farklı kentlerine seferleri bulunuyor.

İstanbul’dan direkt uçuşlarla gidilebilen İtalya kentleri Roma, Milano, Napoli, Bari, Katanya (Sicilya), Bolonya, Venedik ve Pisa. Avrupa’nın farklı kentlerinden aktarmalı uçuşlarla da İtalya’ya gitmek mümkün.

✈️ Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır
✈️ Uçak Bileti Kampanyaları Nasıl Bulunur
✈️ Türkiye’nin En İyi Online Uçak Bileti Satış Siteleri
✈️ En Ucuz Uçak Bileti Ne Zaman Alınır

İtalya’ya demir yoluyla ulaşım: İtalya’ya trenle gitmek isterseniz eğer İstanbul’dan Bulgaristan veya Yunanistan üzerinden Makedonya, Arnavutluk, Karadağ, Bosna-Hersek, Hırvatistan, Slovenya’ya uzanan oldukça uzun bir rota sizi bekliyor.

İtalya, gelişmiş demir yolu ağı ile Avrupa’nın birçok kentine bağlı. Fransa, İsviçre, Slovenya ve Avusturya ile demir yolu bağlantısının bulunduğu ülkeye otobüsle de Avrupa kentlerinden ulaşılabiliyor.

İtalya’ya deniz yoluyla ulaşım: İzmir’in Çeşme ilçesindeki Ulusoy Limanı’ndan İtalya’nın Brindisi Limanı’na yük taşımacılığı yapılıyor. Genellikle tırların kullandığı bu güzergahta arabayla yolculuk yapmak da mümkün. Avrupa’da yaşayan Türk vatandaşları gemi ile yolculuğu tercih ederek ulaşımı kısaltıyor.

Akdeniz yolculuğunun en keyifli destinasyonlarından biri olan İtalya, çok sayıda tarihi güzelliğe sahip bir ülke. Avrupa’nın 4. kalabalık ülkesi olan İtalya birbirinden güzel ve dünyaca ünlü şehirleriyle her yıl binlerce turistin ilgi odağı oluyor.

Roma, farklı gelir ve beğeniye sahip misafirlerine mutluluk dağıtabilen bir şehir. İtalya’ya gitmeyi düşünüyorsanız gitmeniz gereken ilk şehir de burası olmalı. Vatikan, Katolik Hristiyanlığın yönetim merkezi olan Roma’nın içinde farklı bir ülke.

Rönesans’a hayat veren topraklarda kurulu olan Floransa, dünya modasının kalbi Milano, Güney İtalya’nın tarih kokan şehri Napoli, muhteşem manzaralarıyla Amalfi kıyıları İtalya’da görülmesi gereken yerler arasında.

Avrupa’nın popüler turizm destinasyonu Roma’da gezilecek görülecek onlarca durak var. Campitelli’deki Piazza del Colosseo Meydanı’nda yer alan antik çağın ikonlarından biri kentin ezici büyüklükteki gladyatör arenası Kolezyum, İtalya’nın en heybetli ve en etkileyici kilisesi San Pietro Katedrali ve Sistine Şapeli ilk akla gelen yerler. Sant’Angle Kalesi ve Capuchin Mezarlığı da görülecek yerler arasında.

Venedik, birbirine kanallarla bağlanmış 118 adanın üzerine kurulu eşsiz bir şehir. Bu özelliğiyle pek çok kentten ayrılan Venedik, İtalya’nın ‘Yüzen Şehri’ olarak da bilinen bu şehir doğal güzelliğinin yanında, benzersiz atmosferi, nefis mimarisi ve gondollarıyla da ünlü.

Köprülerle birbirine bağlı dar sokakları, rengarenk evleriyle dikkat çeken kentte mutlaka görülmesi gereken yerler ise Avrupa’nın en güzel meydanlarından biri olan San Marco Meydanı ve Bizans mimarisinden etkilenerek yapılmış San Marco Bazilikası.

Napoli’nin tam karşısında yer alan Capri Adası ise jet sosyetenin tatil duraklarından birisi. Birbirinden güzel köy ve kasabaların sıralandığı, nefis kıyılara ve manzaralarsa sahip Amalfi Kıyıları, tek kelimeyle baştan çıkartıcı. Sorrento, Positano, Amalfi ve Ravello kasabaları görülmeli.

İtalya’nın en zengin kenti Milano, çok sayıdaki kültür merkezi, sanat galerileri, sergi ve kütüphaneleriyle modern dünya kültürünü besleyen en önemli kentlerin başında geliyor.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz