Akdeniz esintileri taşıyan İtalya, tarih kokan şehirleri ve dünyaca ünlü lezzetleri ile Avrupa’nın en çok turist ağırlayan ülkelerinden. İtalya’nın başkenti Roma 3,000 yıllık geçmişi ve Katoliklerin dini merkezi Vatikan ile ülkenin en turistik destinasyonu.

Avrupa’nın güneyinde, Akdeniz kıyısında, kuzey-güney doğrultusunda konumlanan ülkenin doğusu Adriyatik Denizi ile çevrili. Rönesans mimarisi ve sanat merkezi olarak dünyanın en gözde şehirlerinden Floransa, modanın başkenti Milano, Güney İtalya’nın en önemli kenti Napoli İtalya’nın ünlü kentleri.

malta
Kolezyum, Roma

İtalya hakkında kısa bilgiler 🇮🇹

İtalya tarihi ve kültürel zenginliğiyle olduğu kadar coğrafi çeşitliliğiyle de farklı turizm anlayışlarını tercih eden milyonlarca turisti her yıl ülkeye çekiyor. İtalya’da tarih ülkenin her bölgesinde karşınıza çıkıyor.

       

Nereye giderseniz gidin sağınız, solunuz, önünüz, arkanız tarihi miraslarla dolu. İtalya’nın en önemli tarihi mirası kuşkusuz Antik Roma kültürü. İtalya’da hemen her şehir, sanatı altın bir tepside önünüze sunuyor.

İtalya’ya gitmek için ya Yeşil Pasaport sahibi olmanız ya da Schengen vizesi almanız gerekiyor. Henüz hiç vize deneyiminiz olmadıysa Vize Nasıl Alınır ve Vize Ücretleri Ne Kadar blog yazılarım size yol gösterir. Pasaportunuz yoksa Pasaport Çeşitleri ve Pasaport Başvurusu Nasıl Yapılır yazılarımı okuyun. Yurt dışına çıkarken yurtdışı çıkış harcı ödemeniz gerekiyor.

Daha uygun bir İtalya tatili yapmak için Seyahat Rehberi kategorisindeki uygun otel nasıl bulunur, vize/pasaport, hayat kurtaran akıllı telefon uygulamaları blog yazılarım size yol gösterebilir.

İtalya nerede📍

İtalya Avrupa’da, Akdeniz kıyısında yer alan çizme biçiminde bir yarımada üzerine kurulu. İtalya Yarımadası, kuzeyde Avrupa’dan Alpler ile ayrılıyor. Roma İmparatorluğu’nun ev sahibi yapmış olan İtalya 60,5 milyonluk nüfusuyla Avrupa’nın en kalabalık 4. ülkesi.

Kuzeyde Fransa, İsviçre, Avusturya ve Slovenya ile komşu İtalya’nın güneyinde ise Malta bulunuyor. Akdeniz çanağının merkezindeki İtalya, bu konumu ile tarih boyunca farklı medeniyetlerin yaşam bulduğu bir yer oldu. Dünya sıralamasında en çok ziyaret edilen 5. ülke.

italya haritası

İtalya, 20 bölgeye ayrılıyor. Bu bölgelerden beş tanesi özerk statüye sahip. 20 bölgenin 18’i karada 2 tanesi de denizde bulunan Sicilya ve Sardunya. Akdeniz’de irili ufaklı pek çok ada da İtalya’ya bağlı.

Bağımsız iki Avrupa ülkesi olan Vatikan ve San Marino da İtalya toprakları içinde. Ayrıca İtalya’nın İsviçre içinde kalmış Campione d’Italia adında, yaklaşık 1,5 kilometrekare büyüklüğünde 2 bin 500 nüfuslu bir beldesi de bulunuyor.

ⓘ İtalya gezinizde, dünyanın her yerinde uygun fiyata oda/ev sunan Airbnb‘yi deneyin. Burayı tıklayarak Airbnb’ye kaydolunca 22€ kazanırsınız. Otel rezervasyonu için Booking her zaman ilk tavsiyem. Buraya tıklayarak booking.com’a kaydolursanız 15$ indiriminiz olur ✔️

İtalya’ya nasıl gidilir ✈️

İtalya’ya hava yoluyla ulaşım: İtalya’ya Türkiye’den İstanbul Havalimanı ve İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan direkt uçuşlarla ulaşılabiliyor. Türk Hava Yolları ve Pegasus Hava Yolları’nın İtalya’nın farklı kentlerine seferleri bulunuyor.

İstanbul’dan direkt uçuşlarla gidilebilen İtalya kentleri Roma, Milano, Napoli, Bari, Katanya (Sicilya), Bolonya, Venedik ve Pisa. Avrupa’nın farklı kentlerinden aktarmalı uçuşlarla da İtalya’ya gitmek mümkün.

✈️ Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır
✈️ Uçak Bileti Kampanyaları Nasıl Bulunur
✈️ Türkiye’nin En İyi Online Uçak Bileti Satış Siteleri
✈️ En Ucuz Uçak Bileti Ne Zaman Alınır

İtalya’ya demir yoluyla ulaşım: İtalya’ya trenle gitmek isterseniz eğer İstanbul’dan Bulgaristan veya Yunanistan üzerinden Makedonya, Arnavutluk, Karadağ, Bosna-Hersek, Hırvatistan, Slovenya’ya uzanan oldukça uzun bir rota sizi bekliyor.

İtalya, gelişmiş demir yolu ağı ile Avrupa’nın birçok kentine bağlı. Fransa, İsviçre, Slovenya ve Avusturya ile demir yolu bağlantısının bulunduğu ülkeye otobüsle de Avrupa kentlerinden ulaşılabiliyor.

İtalya’ya deniz yoluyla ulaşım: İzmir’in Çeşme ilçesindeki Ulusoy Limanı’ndan İtalya’nın Brindisi Limanı’na yük taşımacılığı yapılıyor. Genellikle tırların kullandığı bu güzergahta arabayla yolculuk yapmak da mümkün. Avrupa’da yaşayan Türk vatandaşları gemi ile yolculuğu tercih ederek ulaşımı kısaltıyor.

İtalya gezilecek yerler 📌

Roma, farklı gelir ve beğeniye sahip misafirlerine mutluluk dağıtabilen bir şehir. İtalya‘ya gitmeyi düşünüyorsanız gitmeniz gereken ilk şehir de burası olmalı. Vatikan, Katolik Hristiyanlığın yönetim merkezi olan Roma’nın içinde farklı bir ülke.

Rönesans’a hayat veren topraklarda kurulu olan Floransa, dünya modasının kalbi Milano, Güney İtalya’nın tarih kokan şehri Napoli, muhteşem manzaralarıyla Amalfi kıyıları İtalya’da görülmesi gereken yerler arasında.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın