Floransa, tarihi sokaklarıyla sizi zamanda yolculuğa çıkaran enfes bir orta çağ kenti. İtalya‘nın Toscana bölgesinde yer alan, Rönesansın doğduğu, tarih, kültür ve sanat alanında oldukça önemli bir yere sahip şehir, İtalyanca Firenze olarak isimlendiriliyor. Michelangelo ve Machiavelli, Donatello ve Dante, Rönesans ve romantizm Floransa’nın her köşesinde.

Sanat ve mimarinin sergilendiği, dünyanın en sanatsal şehirlerinden biri, heykelleri, tarihi kiliseleri ve sarayları, güzel sokaklarıyla başlı başına bir açıkhava müzesi. Ancak bu sadece tarih içinde zamanı durdurulmuş olan bir şehir değil. Sanat galerinin ve lezzetli pizzacılarının yanında kaliteli butikler, marka dükkanlar ve canlı kafeler de bulunuyor.

Floransa, şehri ikiye bölen Arno Nehri çevresinde kurulu, adeta bir heykel müzesini andırıyor. Leonardo Da Vinci, Dante Alighieri ve Michelangelo gibi dünya sanat tarihine yön veren sanatçıların doğum yeri olan kentin dört bir yanı görkemli sanat galerileri ile dolu.

Floransa Gezi Rehberi

Floransa, İtalya’nın Toskana bölgesinin başkenti. Tarih boyunca İtalya’nın ve Avrupa’nın önemli ticaret merkezlerinden biri olmuş Floransa, İtalyan Rönesansının doğum yeri olarak kültürü ve mimarisiyle dünyaca ünlü bir yerleşim yeri. Leonardo da Vinci ve Michelangelo gibi ünlü sanatçıların da yetiştiği şehirde çok sayıda sanat galerisi, müze ve mimari yapı bulunuyor.

Malta

Floransa’nın tarihi geçmişi çok derin. MÖ 59 yılında Jül Sezar’ın ordusundan emekliye ayrılan askerlere verdiği verimli topraklar üzerinde Florentia ismi ile kurulmuş. MS 3. yüzyılda Roma İmparatoru Diokletian tarafından Floransa ismini alarak Toskana vilayetinin başkenti ilan edilen şehir, Roma İmparatorluğunun yıkılmasının ardından Bizans ve Ostrogot istilalarına uğramış.

Floransa, 1100’lü yıllardan itibaren zengin ailelerin etkisiyle kendi kendini yöneten bir cumhuriyete dönüşmüş. Sermaye birikimi ve ticari etkisiyle, Avrupa’nın ve bölgenin önemli ticaret merkezlerinden biri haline gelmiş. 1300’lü yıllarda başlayan Rönesans hareketi, sanat ve edebiyat alanındaki gelişmelerle Avrupa tarihini değiştirmiş.

Medici Ailesi, kentin karakterinde çok derin izler bırakmış. ve 17. yüzyıllar arasındaki Rönesans hareketinin döneminin izlerini Floransa’nın dört bir yanında görmek mümkün. Floransa, II. Dünya Savaşında, 1943 ve 1944 arasında Alman ordusu tarafından işgal edilmiş. Adolf Hitler 1938 yılında Floransa ziyaretinde şehre hayran kalmasına rağmen, Alman askerleri şehirden geri çekilirken tarihi Ponte Vecchio Köprüsünü yıkıp şehrin yollarını kullanılmaz hale getirmişler.

Rönesansın doğduğu şehir, bugün kültür, sanat ve mimari yapılarıyla İtalya’nın en çok ziyaretçi ağırlayan turizm merkezlerinden biri. İçinden geçen Arno Nehri ve çevresinde kurulan Floransa, çevresindeki yerleşimlerle birlikte yaklaşık 1 milyona yakın bir nüfusa sahip. Floransa’da İtalya’nın resmi dili İtalyanca konuşuluyor. İngilizce de yaygın. İtalya para birimi Euro. Floransa, Türkiye’den 1 saat geride.

Floransa’da yaz mevsiminde güneşli ve sıcak, kış mevsiminde ise yağışlı ve soğuk bir hava yaşanıyor. Floransa’yı yağışlı bir havaya maruz kalmadan keyifli bir şekilde keşfetmek için şehri mayıs-ağustos ayları arasında kalan ilkbahar ve yaz mevsimlerinde ziyaret edebilirsiniz.

Ağustos ayında ise tatiller ve bayramlar dolayısı ile halkın büyük bölümü şehirde olmuyor ve bu dönem mağazaların büyük bölümü kapalı oluyor. Bu nedenle seyahatinizi ağustos ayına denk getirmeseniz iyi olur.

FLORANSA NEREDE
📍 Floransa, Avrupa kıtasında yer alan İtalya’nın şehri. İtalya, aynı zamanda bir Güney Avrupa ülkesi. Floransa, İtalya’nın kuzeyinde etkileyici kır yaşamı ve bağlarıyla bilinen Toskana Bölgesi’nde yer alıyor. İtalyan Rönesansının hayat bulduğu yer olan Floransa, günümüzde 5 ayrı bölgeden oluşan metropol şehir. Kentin tarihi dokusunun bulunduğu, turistleri ağırlayan merkezinin ismi ise Centro Storico.

FLORANSA’YA GİTMEK İÇİN NE GEREKİYOR
Floransa’ya gitmek için ya Yeşil Pasaport sahibi olmanız ya da Schengen vizesi almanız gerekiyor. Henüz hiç vize deneyiminiz olmadıysa Vize Nasıl Alınır ve Vize Ücretleri Ne Kadar blog yazılarım size yol gösterir. Pasaportunuz yoksa Pasaport Çeşitleri ve Pasaport Başvurusu Nasıl Yapılır yazılarımı okuyun. Yurt dışına çıkarken yurtdışı çıkış harcı ödemeniz gerekiyor.

Floransa kategorisindeki blog yazımda şehir hakkında diğer bilgilere de göz atabilirsiniz. Gitmeden okumanızı tavsiye ederim. Daha uygun bir Floransa tatili yapmak için Seyahat Rehberi kategorisindeki uygun otel nasıl bulunur, vize/pasaport, hayat kurtaran akıllı telefon uygulamaları blog yazılarım size yol gösterebilir.

FLORANSA’YA NASIL GİDİLİR
✈️ Türkiye’den Floransa’ya direkt uçak seferi yok. Kenti dünyaya bağlayan Amerigo Vespucci Havalimanına İstanbul Havalimanı ve Sabiha Gökçen Havalimanı çıkışlı Milano, Roma ve Pisa aktarmalı uçuşlarla gidebilirsiniz. Şehir merkezine 4 km uzaklıktaki Floransa Amerigo Vespucci Havalimanından taksi ve otobüsle Floransa’ya ulaşım sağlanıyor. Vola in Bus otobüsleri her yarım saatte bir havalimanı-şehir merkezi arasında yolcu taşıyor.

🚆 Floransa’ya trenle nasıl gidilir: Floransa’yı İtalya ve Avrupa şehirlerine bağlayan tren istasyonunun ismi Santa Maria Novella. Floransa trenle Roma’dan 1,5 saat, Venedik’ten 2 saat 5 dakika, Milano’dan 2 saat 15 dakika, Pisa’dan ise 1 saat 10 dakika uzaklıkta. Viyana, Paris, Berlin gibi Avrupa kentlerinden de Floransa’ya tren bağlantısı var.

🚌 Floransa’ya otobüsle nasıl gidilir: Floransa’ya İtalya’nın birçok kentinden Eurolines firmasının otobüsleri ile direkt ulaşılabiliyor. Venedik, Milano, Roma, Pisa gibi kentlerden 20 eurodan başlayan ücretlerle otobüsle konforlu bir yolculukla Floransa’ya gidebilirsiniz. Pisa Havalimanı’ndan da iki farklı otobüs firmasının Floransa Tren Garı’na seferleri var. Bilet ücreti 7-10 euro arasında değişiyor.

Floransa, yaya olarak çok rahat gezilebilecek küçük bir şehir merkezine sahip. Kentte görülecek her yer birbirine en fazla 20 dakikalık bir yürüyüş mesafesinde. Mimari olarak dünyada en iyi korunmuş Rönesans şehirlerinden olan Floransa’da çok sayıda sanat galerisi, kilise ve müze bulunuyor.

FLORANSA’DA NEREDE KALINIR
Floransa kent merkezinde konaklama fiyatları bir hayli yüksek. Katedral, Vaftizhane, Ciotti’nin Çan Kulesinden, Pitti Sarayı ve Bahçelerine kadar, Arno Nehrinin karşı tarafında Floransa’nın turistik alanlarına yürüme mesafesinde çok sayıda konaklama alternatifi bulunuyor.

Tarihi binasının yakın bir zamanda yenilendiği Brunelleschi Hotel, Katedrale ve alışveriş caddelerine olan konumuyla cazip bir otel. Gezilecek yerlere yakın olup ancak turist kalabalığının dışında kalan bir lokasyonda NH Firenze ise odalarından tüm Floransa manzarası görülebiliyor.

Uffizi Galerisi’nin bir blok arkasında yer alan ve misafirlerine özel hizmeti ile tanınan, fiyatları oldukça yüksek Portrit Firenze, Arno Nehri kıyısında, Ponte Vechio’ya bakıyor. Katedralin sağ tarafında bulunan ve Santa Maria Novella İstasyonuna yakın olan konuma sahip olan Hotel Spadai balkonlu odalarıyla tanınıyor.

Hotel Berchielli ise ücretsiz kahvaltıyla birlikte Arno Nehri ile Ponte Vechio manzarasına davet ediyor. Ücretsiz kahvaltı ve verandası olan ancak asansörü bulunmayan Hotel Davanzati, Piazza della Signoria yakınında yer alan bir aile işletmesi. Floransa merkezinde, Santa Maria del Fiore Katedrali’ne 2 dakikalık yürüme mesafesinde yer alan Hotel Spadai, tarihi bir binada hizmet veriyor.

Palazzo Vecchio’ya 1 km mesafede yer alan, eski bir kilisenin altında hizmet veren, çok mükemmel olmasa da fiyat performans açısından tavsiye edebileceğim New Generation Hostel en iyi seçim. Santa Maria Novella Tren İstasyonuna 450 metre uzak My Friends, hem konumu hem de ekibiyle beğeni toplayan bir hostel. Santa Maria del Fiore Katedrali 1 km uzaklıktaki Plus Florence alternatif olarak aklınızda kalsın.

Floransa Gezilecek Yerler 📌

Çoğu gezilecek yerleri bir arada sunan şehir merkezini yürüyerek keşfetmek en güzeli. Sanat eserlerinin zenginliği ve mimarisi ile göz dolduran Ufizzi Galerisi; şehrin simgesi Santa Maria del Fiore Katedrali, bunun tam karşısında yer alan, göz kamaştırıcı kapılarıyla Vvaftizhane, adeta açık hava müzesi görünümündeki Piazza della Signoria Floransa’da görülmesi gereken yerlerin başında geliyor.

Ponte Vecchio olarak bilinen Eski Köprü, Santa Croce Kilisesi, belediye sarayı olarak kullanılan Palazzo Vecchio, Michelangelo, Machiavelli ve Galileo gibi Floransalı ünlülerin de mezarının yer aldığı Santa Croce Kilisesi görülmeye değer.

Floransa’yı doyasıya yaşamak için Duomo Katedrali’nin görkemli mimarisini dolaşmak, Uffizi Galerisi’ndeki eserleri incelemek, Rönesans heykelleriyle dolu San Miniato al Monte Kilisesine tırmanmak ve Santa Croce’nin sokaklarında yürümek yeterli değil ne yazık ki. Gerçek olamayacak kadar büyüleyici olan bu kentte her şeyi görmek, her yeri gezmek için haftalar gerekiyor.

1. Piazza del Duomo

Piazza del Duomo (Duomo Meydanı), şehrin kalbi desek doğru olur. Şu meşhur Floransa fotoğraflarında gördüğünüz devasa katedral kubbesinin olduğu yer. Kentin bu ana meydanı, küçük bir alanda İtalyanın en büyük sanat eserlerini toplamış. şehrin en önemli sembollerinden pek çoğuna birkaç dakikalık yürüyüş mesafesinde olduğundan yolunuz buradan bolca geçecek.

Piazza Duomo ve çevresindeki yapıların oluşturduğu Santa Maria del Fiore Katedral kompleksi, Floransa gezilecek yerlerin ana merkezini oluşturuyor. Vaftizhane, çan kulesi, katedral ve müzeyi gezerken İtalyan Rönesansı’nın en büyük sanatçıları olan Ghiberti, Brunelleschi, Donatello, Giotto ve Michelangelo tarafından yapılan sanat ve mimarinin baş yapıtlarını göreceksiniz.

Santa Maria del Fiore (Floransa Katedrali), Floransa’nın kalbinde, Duomo Meydanında yer alıyor. 1296’da Mimar Arnolfo di Cambio tarafından inşa edilmeye başlansa da yapı 600 yıl sonra tamamlanabilmiş. Katedralin enfes şehir manzarasına sahip 414 basamaklı Giotto Çan Kulesi, görülmeye değer.

🕘 Floransa Katedrali ziyaret saatleri yaz dönemi (Nisan- Ekim) 09.00-18.00, kış dönemi (Kasım-Mart) 10.00-17.30. 💶 Floransa Katedrali giriş ücreti 7,50€. 18 yaş altı ziyaretçilerden giriş ücreti alınmıyor.

Battistero di San Giovanni (Aziz Giovanni Vaftizhanesi), 12. yüzyılda, dışı mermer, içi mozaikle inşa edilmiş sekiz köşeli, her açıdan birbirini tamamlayan bir sanat çalışması. Başka hiç bir yerde göremeyeceğiniz Ghiberti tarafından yapılan ve ‘Cennetin Kapıları’ adını taşıyan bu şahane bronz çalışma, katedralin dış kapılarını oluşturuyor. St. John Vaftizhanesi için yapılan bazı eserleri görmek için katedralin müzesi olan Museo dell’ Opera del Duomo’yu ziyaret edin.

2. Uffizi Galerisi

Uffizi Galerisi, yalnızca İtalya’nın değil, dünyanın da en prestijli ve saygın sanat galerilerinden biri. Dünyanın en eski sanat müzelerinden Uffizi Galerisinde, Floransa tarihine damgasını vuran Medici ailesinin sanat koleksiyonu sergileniyor.

Nehir boyunca uzanan görkemli bina Medici ailesinin saraylarından biri olarak hükumet ofisleri ve bilimsel çalışmalar için kullanılmış. Galeride, 14. ile 16. yüzyıl Floransa resim sanatı akımının yönünü değiştiren pek çok koleksiyonu görebilirsiniz.

Rönesans dönemine ilişkin birçok ünlü resim ve heykel galeride yer alıyor. Sarayın en güzel bölümlerinden 8-taraflı Tribuna, Francesco de Medici’nin en değerli tablo ve mücevherlerini gözler önüne seriyor. Sandro Boticelli’nin ‘The Birth of Venus and Primavera’ adlı eseri ve Titian’ın ‘Venus of Urbino’ adlı çalışması gibi onlarca değerli koleksiyon bulunuyor.

🕘 Uffizi Galerisi ziyaret saatleri 09.00-17.30. Galeri, pazartesi günleri hariç haftanın 6 günü ziyarete açık. 💶 Uffizi Galerisi giriş ücreti 14,50€. 18 yaş altı ziyaretçilerden giriş ücreti alınmıyor.

3. Ponte Vecchio

Ponte Vecchio (Vecchio Köprüsü), Arno Nehri’nin üzerinde yer alan, zarif kemerleriyle bir çok dükkana ev sahipliği yapan tarihi bir köprü. Floransa’nın bu en bilinen simgesi, II. Dünya Savaşında Nazilerin Floransa’yı bombalamalarının ardından şehirde zarara görmeden ayakta kalmayı başarmış tek yapı.

Arno Nehri üzerindeki köprüde çok sayıda hediyelik eşya dükkânı bulunuyor. Kentin yetenekli kuyumcuları tarafından üretilmiş göz kamaştırıcı mücevherlerin sergilendiği köprü, kuyumcuların geleneksel mekanı olarak biliniyor. Üzerinde otantik ve ışıltılı mücevher mağazalarının yer aldığı köprü gece ışıklandırmaları eşliğinde büyüleyici bir güzelliğe kavuşuyor.

4. Accademia

Galleria dell’Accademia (Akademi Galerisi) tüm dünya tarafından Michelangelo’nun David Heykeli ile tanınıyor. Bu ünlü eserin orijinalinin bizzat yakından görülebileceği çok önemli bir gezi durağı olan galeri, her yıl dünyanın dört bir yanından gelen binlere ziyaretçiyi ağırlıyor.

Galleria dell’Accademia’da David haricinde Michelangelo’nun başka eserlerini de görmek mümkün. Bunlardan tamamlanamamış olan ‘Dört Köle’ eseri aslında Roma’da bir mezar taşı için hazırlanmış. Heykel mermerin içinden serbest kalacak gibi bir görünüme sahip.Michelangelo’nun Floransa Katedrali için başladığı ancak bitiremediği St. Matthew adlı eseri de burada bulunuyor. Özellikle Uffizi Galerisi’nin koleksiyonunu görmeyi planlamadıysanız, diğer galerilerde 13-16. yüzyıllarının Floransalı sanatçıların önemli çalışmalarını görebilirsiniz. Sandro Botticelli’nin ‘Madonna’sı önemli bir eser.

🕘 Akademi Galerisi ziyaret saatleri 09.00-17.30. Galeri, pazartesi günleri hariç haftanın 6 günü ziyarete açık. 💶 Akademi Galerisi giriş ücreti 15€. 18 yaş altı ziyaretçilerden giriş ücreti alınmıyor.

5. Signoria Meydanı ve Loggia dei Lanzi

Piazza della Signoria, 14. yüzyıldan beri Floransa’da gücün merkezi olarak kabul edilen hareketli bir meydan. Meydanın yapımı sırasında Etrüsk ve Roma kalıntılarının bulunması nedeniyle önceki dönemlerde de öyle olduğu kabul ediliyor. Meydanda Neptün havuzu ve havuzda da Neptün heykeli; diğer yanında ise halen Hükumet Binası olarak kullanılan Palazzo Vecchio bulunuyor.

Meydanın bir ucundaki Uffizi duvarındaki Loggia dei Lanzi heykel galerisinde, Benvenuto Cellini’nin en tanınmış eseri olan Medusa başlı Perseus Heykeli sergileniyor. Michelangelo Davidi kopyası ise Palazzo Vecchio önünde yer alıyor.

6. Palazzo Vecchio

Palazzo Vecchio (Palazzo Vecchio/Palazzo della Signoria), Floransa’nın merkezinde bulunuyor. Floransa gezilecek yerler arasında yer alan ve 14. yüzyılda Floransa Cumhuriyeti Yürütme Konseyi’nce kullanılan, ardından Medici ailesinden Toscana grandüklerinin yönetim merkezi olan saray, kentin en ihtişamlı yapılarından biri.

Aile tarafından yapımı için zamanın önde gelen sanatçı ve mimarlarının görevlendirildiği sarayın zengin odaları ve büyük koridorları, tarihi ve sanatı olduğu kadar, nüfuzu ve gücü de yansıtıyor. Ücretsiz turlardan birine erken kayıt olduğunuzda, Medici ailesinin odalar arasında kullandığı bazı gizli koridorları da görebilirsiniz.

🕘 Palazzo Vecchio ziyaret saatleri 08.30-17.30. Saray, pazartesi günleri hariç haftanın 6 günü ziyarete açık. 💶 Palazzo Vecchio giriş ücreti 15€. 18 yaş altı ziyaretçilerden giriş ücreti alınmıyor.

7. Medici Şapeli

Medici Şapeli’ne (Cappelle Medicee) adım attığınızda adeta bir mücevher ve sanat eseri galerisine adım atmış gibi oluyorsunuz. Soylu Medici Ailesi bu mekanı nüfuzunu yansıtması için oldukça görkemli biçimde inşa ettirmiş.

Medici Şapeli’nin içerisindeki Prensler Şapeli’nin duvarları yarı değerli taşlarla süslü. Michelangelo tarafından tasarlanan New Sacristy bölümü ise sanatçının ünlü heykellerinden Dawn and Dusk, Night and Day ve Madonna and Child gibi önemli eserlerine ev sahipliği yapıyor.

🕘 Medici Şapeli, 08.30-16.30 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor. Şapel, pazartesi günleri ziyarete kapalı. 💶 Medici Şapeli giriş ücreti 14€. 60 yaş üzeri kişiler ve öğrencilerden 2€ giriş ücreti alınıyor.8. San Lorenzo

San Lorenzo, Medici Ailesinin mezarlarının yer aldığı kentin en eski bazilikalarından biri. Medici Ailesi, aile kilisesi ve mezarlık şapeli projesinin gerçekleştirilmesi için dönemin en yetenekli sanatçılarından olan Brunellesch’i kilise yapımı için, Michelangelo’yu ise mezarlık şapelinin yapımı için görevlendirmiş.

Ancak her ikisininde ölümüyle yarım kalan yapılardan kilise plana uygun şekilde daha sonra tamamlansa da Michelangelo’nun ‘Yeni Kutsal’ adını taşıyan şapeli hiçbir zaman tamamlanamamış. Kiliseyi gezerken, Eski Kutsal, Yeni Kutsal, Prensin Şapeli ve Laurenziana Kütüphanesi ile birlikte Donatello ve Lippi dahil olmakla diğer Rönesans ustalarının eserlerini görebilirsiniz.

🕘 San Lorenzo, 08.30-17.30 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor. Şapel, pazartesi günleri ziyarete kapalı. 💶 San Lorenzo giriş ücreti 15€.

9. Santa Croce Bazilikası

Santa Croce Bazilikası, Floransa’nın sanat eserleriyle dolu en ünlü yerlerinden biri. Bu eserler arasında Rönesans dönemine ait, Giotto’nun freskleri, Capella Bardi’ni ile Masaccio ve Michelangelo’ya ilham kaynağı olan Cappella Peruzzi yer alıyor.

Tipik Tuskan tarzı geometrik mermer ön cepheye sahip olan bazilikada Rönesans hümanizminin en güzel örneklerinden bir olarak kabul edilen Donatello’nun İsa’nın Çarmıha Gerilişi, Taddeo Gaddi’nin en büyük işlerinden biri olarak görülen Cappella Baroncelli’deki freskler mutlaka görülmeli.

Kendinden sonraki büyük sanatçıları etkileyen, ünlü Cimabuen’in “Muhteşem Haç”ı ise Bizans üslubundan doğal Rönesans üslubuna geçişin ilk örneği kabul ediliyor. Michelangelo, Galileo, Ghiberti, Bestekar Rossini, hatta Machiavelli’nin mezar taşlarını da burada görebilirsiniz.

🕘Santa Croce Bazilikası, 08.30-16.30 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor. Bazilika, pazartesi günleri ziyarete kapalı. 💶Santa Croce Bazilikası giriş ücreti 14€. 60 yaş üzeri kişiler ve öğrencilerden 2€ giriş ücreti alınıyor.

10. Santa Maria Novella

Santa Maria Novella, her ne kadar dışarıdan bakıldığında Floransa’nın diğer kiliselerine benzese de Dominican Kilisesi’nin zarif kıvrımlı tasarımı hemen göze çarpıyor. Diğerleriyle benzerlikler gösteren pencere ve kemerler burada oldukça farklı yorumlanmış olup yapının dışındaki sanat içinde de devam ediyor.

Zira, şehrin en güzel freskleri Masaccio, Ciotto, Dominico Ghirlandaio, Lippi, Paolo Uccello gibi ustalar tarafından yapılmış. Üstelik bu yeterli gibi değilmiş gibi şapelin tümü Andrea di Bonaiuto’nun freskleri ile tamamlanmış.

14. yüzyıl en iyi İtalyan sanat eserleri olarak kabul edilen kilisede fresklere ilave olarak Brunelleschi tarafından tasarlanmış mermer minberi, ahşap haçı Vasarinin Rosary Madonna’sı ve Lorenzo Ghibertinin bronzunu görebilirsiniz. Manastırın tarihi eczanesinde satılan bitkisel ilaçlara ve çiçek losyonlarına göz atmayı unutmayın.🕘 Santa Maria Novella, 08.30-17.30 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor. Kilise, haftanın 7 günü ziyarete açık. 💶 Santa Maria Novella giriş ücreti 13€.

11. Pitti Sarayı ve Boboli Bahçeleri

Palazzo Pitti (Palazzo Pitti) bütün bir gününüzü keyifle geçirebileceğiniz harika bir kompleks. Arno Nehri’nin kıyısında yer alan saray, ihtişamlı bir sanat galerisine, Floransa’nın en geniş sanat galerisi olarak halka açık Medici Sarayı’na, müzelere, tarihi kraliyet dairelerine ve İtalya’nın prömiyer bahçelerine ev sahipliği yapıyor.

Bir Rönesans sarayı olan Piti Saraı’nda Medici ailesine ait tabloların, kupa ve şiltlerin, mücevherlerin ve daha pek çok pahalı eşyanın yanı sıra farklı sanat koleksiyonlarının sergileniyor. Sarayın arkasında yer alan yemyeşil Boboli Bahçeleri (Giardino dei Boboli) ise Grand Dük I.Cozimo tarafından hiç bir masraftan kaçınılmadan tüm Avrupa’ya örnek teşkil eden bir kraliyet bahçesi olarak oluşturulmuş. Mükemmel bir şehir manzarası eşliğinde doğada zaman geçirebileceğiniz dinlendirici bir açık hava gezisi sunuyor.

🕘 Pitti Sarayı, 08.30-13.30 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor. Saray, pazartesi günleri ziyarete kapalı. Kapanış saatinden bir saat önce bilet satışı ve ziyaret sona eriyor. 25 Aralık ve 1 Ocak’ta saray ziyarete kapalı. 💶 Pitti Sarayı giriş ücreti 16 €. 60 yaş üzeri kişiler ve öğrencilerden 2 € giriş ücreti alınıyor. Boboli Bahçeleri giriş ücreti 10 €. 60 yaş üzeri kişiler ve öğrencilerden 2 € giriş ücreti alınıyor.

12. Piazzale Michelangelo

Michelangelo Meydanı (Piazzale Michelangelo), Floransa’nın adeta kartpostallık fotoğraf karelerini yakalayabileceğiniz bir meydan. Şehrin yamacında bulunan ve tur otobüsleri için zorunlu bir durak olan meydan kente turlarla gelen turistlerin de Floransa’da gördükleri ilk nokta.

Kentin 360 derece panoramasıyla birlikte, Arno Nehrini, dünyaca ünlü Ponte Vecchio, Palazzo Vecchio, Floransa Katedrali Duomo ve Basilica di Santa Croce’u ve diğer gezilecek yerleri görmeniz mümkün. Kentin başka hiçbir yerinden izleyemeyeceğiniz bu manzaranın dışında, nehir kıyısından bahçelere tırmanabilir veya 12-13 No’lu otobüslerle San Miniato al Monte Kilisesi’ni ziyaret edebilirsiniz.

floransa ne yenir

Floransa’da dondurma yiyin

FLORANSA’DA NE YENİR
Floransa mutfağı, pasta adı verilen envai çeşit makarnaları, pizzaları, crostini toscania denilen kızarmış ekmeğin üzerine sürülen ciğer patesi ile meşhur. Gelato adı verilen dondurmaları, peynir çeşitleri, cantuccini adı verilen bademli gevreği ve bistecca alla fiorentina adı verilen t-bone steak spesiyalini de unutmamak lazım.

İçecek olarak ise şehirde cappuccino, macchiato ve espresso gibi kahve çeşitleri çok tüketiliyor. Diğer yandan amarone, barolo ve chianti gibi yerel üretim İtalyan şarapları da mutlaka denenmeli. Yemek öncesi içilen aperitivi adı verilen likör ve kokteyl çeşitleri de bir Floransa seyahatinde tadılması gereken lezzetler arasında.

Via Ghibellina Caddesindeki Enoteca Pinchiorri, Piazza Unità Italiana Meydanı üzerindeki Restaurant Terrazza Brunelleschi, Via San Gallo Caddesindeki Antica Trattoria da Tito ve Via dè Michelozzi Sokağında yer alan La Casalinga, Floransa’da yemek yemek için güzel ve leziz adresler.

Floransa’da herhangi bir yerde, özellikle Piazza della Signoria çevresinde, dünyanın en iyi dondurmasını bulabilir, bir fincan kahve ya da sıcak çikolatayla rahatlayabilir ve Toskana mutfağının en leziz yemeklerini tadabilirsiniz. Fiyatlar normal ile çok pahalı arasında değişiyor. Şehirde her zaman ucuz ve güzel İtalyan pizzası bulabilirsiniz.

Floransa’da sandviç içine yerleştirilmiş işkembe sıra dışı bir deneyim. Pizza, bir sandviç türü olan panini, espresso, makarna ve peynir çeşitleri de birer İtalya klasiği.

FLORANSA’DA NE ALINIR
Floransa‘da hem İtalyan hem de yabancı markalara ait çok sayıda alışveriş seçeneği bulunuyor. Floransa’dan satın alınabilecek şehre ve ülkeye özgü ürünler arasında deri çanta ve ayakkabı başta olmak üzere aksesuar ve giyim ürünleri bulunuyor.

Santa Croce, Piazza degli Strozzi, Oltrarno, Ponte Vecchio semtleri ile Via de’ Tornabuoni, Via Calzaiuoli, Via Santo Spirito ve Via de’Ramaglianti caddeleri şehrin en önemli mağaza ve alışveriş merkezlerine ev sahipliği yapıyor. The Mall, Centro Commerciale Gavinana ve Centro Commerciale I Gigli şehirde ziyaret edilebilecek popüler alışveriş merkezlerinden.

İtalyan peynirleri ve şarapları, altın ve gümüş mücevherler ve şehirdeki müzelerde sergilenen ünlü sanat eserlerinin reprodüksiyonları da diğer alternatifler arasında. Alışveriş alternatiflerinin birçoğu Via Tornabuoni’de bulunuyor.

Floransa’da daha otantik ve uygun fiyatlı bir alışveriş deneyimi için Piazza San Lorenzo Meydanı’nda kurulan San Lorenzo Pazarı’nı ve Piazza dei Ciompi Meydanı üzerinde kurulan bitpazarını ziyaret edebilirsiniz.

Rönesans’tan bu yana güzel işçiliğin mekanı olarak bilinen Oltrarno, deri, mermer, kağıt ve diğer dekoratif ürünlerle birlikte cilt, altın kaplama ve değerli taşlardan oluşan mozaikleri ile tanınıyor. Hala uygulanmakta ve değerini korumakta olan bu işçilik, atölye yoğunluğu nehrin öteki yakasında Oltrarno Mahallesinde sürdürülüyor.

Pitti Palace ve Piazza Sato Spirito arasındaki sokaklarda, atölyelerdeki kadar iyi iş çıkaran sanatçıları iş başında izleyebilir, bunları satan küçük dükkanlarda diğer güzel işçilikleri bulabilirsiniz.

Floransa’nın gıda pazarı olan Mercato Centrale, kentin açıkhava müzesi olmasından endişelenmeye başlayanlar için iyi bir adres. Floransalıların günlük günlük rutinlerine döndüğü bu büyük gıda pazarında, ucuz Çin mallarından tutun da otantik İtalyan el sanatlarına kadar her şeyi bulabileceğiniz tezgahlarındaki ürünlerin çoğu Asya’dan geliyor.

FLORANSA GECE HAYATI
Floransa genel olarak güvenli bir şehir ancak her turistik bölge gibi burada da özellikle kalabalık turistik gezi duraklarında yankesicilik ve kapkaç gibi suçlar gözlenebiliyor. Turistik bölgeleri ziyaret ederken yanınızda değerli eşyalarınızı bulundurmamaya ve çantanızı dikkatli bir şekilde taşımaya özen gösterin.

Floransa, bohem ve canlı bir gece hayatı atmosferine sahip. Şehrin gece hayatı Oltrarno ve Piazza della Signoria semtleri çevresinde oldukça aktif. Via del Ariento, Via dei Renai, Viale degli Olmi ve Via dei Servi caddeleri ile Piazza del Carmine ve Piazza de’Rossi meydanları şehrin popüler gece hayatı mekânlarına ev sahipliği yapıyor.

Şehrin en gözde eğlence mekânları arasında La Dolce Vita, Casa Del Vino, Negroni, Tenax ve Le Volpi and L’ Uva bulunuyor.

Floransa, Rönesans’ın doğuşuna tanık olan, dünyada kültür sanat denildiğinde ilk akla gelen yerlerden. Gerçek İtalya’yı arayanların mutlaka görmesi gereken bir yer olan Floransa, tam anlamıyla bir açık hava müzesi.

1 Yorum

  1. Bir gün Schengen alabilirsen sanat galerini ve müzelerini gezeceğim şehir burası. Böylesi şehirlere bayılıyorum. Tarihi olduğu gibi günümüze kadar taşımışlar. İbret alınası.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz