İtalyanca’da Firenze olarak bilinen Floransa, Toskana bölgesinin başkenti. İtalyan Rönesans’ının doğduğu şehir, kültür, sanat ve mimari yapılarıyla İtalya‘nın en önemli turizm merkezleri arasında. Geçmişte hem siyasi hem de ekonomik açıdan Avrupa‘nın önemli bir kenti olan Floransa’nın günümüzde en önemli gelir kaynağı turizm.

Namı diğer “Açıkhava Sanat Galerisi” olan Floransa, şehri ikiye bölen Arno Nehri çevresinde kurulu, adeta bir heykel müzesini andıran, Rönesans’ın doğduğu şehirlerden biri. Pek çok insana göre “Gerçek İtalya” olan Floransa, insanın aklını başından alan tarihi yapıları ve sanat eserlerinin yanı sıra, dar sokakları, tarihi merdivenleri, zarif meydanları ve köprüleriyle de büyüleyici güzelliğini esirgemiyor.

floransa gezi rehberi

Leonardo Da Vinci, Dante Alighieri ve Michelangelo gibi ünlü sanatçıların doğum yeri olan kentin dört bir yanı görkemli sanat galerileri ile dolu. Başkent Roma’ya 2 saatlik uzaklıkta olan şehrin 1 milyon nüfusu var. Tarihi ve kültürel dokusu kadar yumuşak coğrafi özellikleriyle de cazibesini katlayan Floransa, buram buram sanat kokan bir tatil planı için en iyi seçenek.

Floransa’da 1300’lü yıllarda başlayan Rönesans hareketi, sanat ve edebiyat alanındaki gelişmelerle Avrupa tarihini değiştirdi. Floransa’nın dört bir yanında Rönesans hareketinin izlerini görmek mümkün. Leonardo da Vinci, Michelangelo ve Dante gibi sanatçıların eserlerini görebileceğiniz müzeler, zamanda yolculuk hissi yaşatıyor.

Floransa Gezilecek Yerler

1. Duomo Meydanı

Florence rehberi

Duomo Meydanı (Piazza del Duomo), şehrin kalbinin attığı nokta. Floransa’nın en önemli sembollerinden biri olan Katedral Meydanı, kentteki birçok tarihi yapı ve eserin sıralandığı, yerel halkın buluştuğu, turistlerin ise şehri gezmek için başlangıç noktası kabul ettiği yer.

Piazza Duomo ve çevresindeki yapıların oluşturduğu Santa Maria del Fiore Katedral kompleksi, küçük bir alanda İtalyanın en büyük sanat eserleri toplamış gibi görünecek gözünüze. Vaftizhane, çan kulesi, katedral ve müzeyi gezerken İtalyan Rönesansı’nın en büyük sanatçıları olan Ghiberti, Brunelleschi, Donatello, Giotto ve Michelangelo tarafından yapılan sanat ve mimarinin baş yapıtlarını görebilirsiniz.

Meydanın etrafında yürürken attığınız her adımda hayranlık uyandıran karma mermerler ve sizi selamlayan ince vitray çalışmalarını daha yakından inceleyebilirsiniz.

2. Floransa Katedrali

floransa hakkında bilgiler

Floransa Katedrali (Santa Maria del Fiore), Floransa’nın kalbinde, Duomo Meydanı’nda yer alıyor. 1296’da Mimar Arnolfo di Cambio tarafından inşa edilmeye başlansa da yapı 600 yıl sonra tamamlanabilmiş. Katedralin enfes şehir manzarasına sahip 414 basamaklı Giotto Çan Kulesi, görülmeye değer.

3. Aziz Giovanni Vaftizhanesi

Aziz Giovanni Vaftizhanesi (Battistero di San Giovanni), 12’inci yüzyılda, dışı mermer, içi mozaikle inşa edilmiş sekiz köşeli St. John Vaftizhanesi, her açıdan birbirini tamamlayan bir sanat çalışması olarak listenizde ilk sıraları almalı. Başka hiç bir yerde göremeyeceğiniz Ghiberti tarafından yapılan ve ‘Cennetin Kapıları’ adını taşıyan bu şahane bronz çalışma, katedralin dış kapılarını oluşturuyor. Vaftizhane için yapılan bazı eserleri görmek içinse, katedralin müzesi olan Museo dell’ Opera del Duomo’yu ziyaret etmeyi ihmal etmeyin.

4. Uffizi Sarayı ve Galerisi

floransa rehberi blog

Uffizi Galerisi, yalnızca İtalya’nın değil, dünyanın da en prestijli ve saygın sanat galerilerinden biri. Dünyanın en eski sanat müzelerinden Uffizi Galerisi’nde ünlü Medici ailesinin sanat koleksiyonu sergileniyor.

Rönesans dönemine ilişkin birçok ünlü resim ve heykelin sergilendiği galeride, Sandro Boticelli’nin ‘The Birth of Venus and Primavera’ adlı eseri ve Titian’ın ‘Venus of Urbino’ adlı çalışması gibi onlarca değerli koleksiyon bulunuyor. 14’üncü ile 16’ncı yüzyıl Floransa resim sanatı akımının yönünü değiştiren büyük bir koleksiyona ev sahipliği yapan Uffizi’de dünyaca ünlü tablolar da yer alıyor.

Nehir boyunca uzanan bu bina Medici ailesinin saraylarından biri olarak hükumet ofisleri ve bilimsel çalışmalar için kullanılmış. Günbegün büyüyen sanat koleksiyonunun da bir parçası olmuş. Sarayın en güzel bölümlerinden biri olan 8-taraflı Tribuna, Francesco de Medici’nin en değerli tablo ve mücevherlerini sergilemek için kullanılmış.

5. Vecchio Köprüsü

floransa gezisi hakkında bilgiler

Arno Nehri’nin üzerinde yer alan Vecchio Köprüsü, İkinci Dünya Savaşı’nda Nazilerin Floransa’yı bombalamalarının ardından şehirde zarara uğramadan kalmayı başarmış tek yapı olmasıyla ünlü. Floransa’nın en bilinen simgesi olan Ponte Vecchio, zarif kemerleriyle bir çok dükkana ev sahipliği yapan şehrin en güzel yerlerinden biri.

Arno Nehri üzerindeki köprüde çok sayıda hediyelik eşya dükkânı bulunuyor. Kentin yetenekli kuyumcuları tarafından üretilmiş göz kamaştırıcı mücevherlerin sergilendiği köprü, kuyumcuların geleneksel mekanı olarak biliniyor. Üzerinde otantik ve ışıltılı mücevher mağazalarının yer aldığı köprü gece ışıklandırmaları eşliğinde büyüleyici bir güzelliğe kavuşuyor.

6. Akademi Galerisi

italya floransa rehberi

Floransa çok sayıda önemli sanat eserine ev sahipliği yapıyor olsa da şehir, tüm dünya tarafından Michelangelo’nun David Heykeli ile tanınıyor. Akademi Galerisi (Galleria dell’Accademia) de bu ünlü eserin orijinalinin bizzat yakından görülebileceği çok önemli bir gezi durağı.

Tüm Floransa’da kopyaları yapılan Michelangelo’nun en önemli eseri olan “David”in orijinalinin bulunduğu müzedeyiz. Galleria dell’Accademia‘da David haricinde Michelangelo’nun başka eserlerini de görmek mümkün. Bunlardan tamamlanamamış olan “Dört Köle” eseri aslında Roma’da bir mezar taşı için hazırlanmış. Heykel mermerin içinden serbest kalacak gibi bir görünüme sahip.

Michelangelo’nun Floransa Katedrali için başladığı ancak bitiremediği St. Matthew adlı eseri de burada bulunuyor. Özellikle Uffizi Galerisi’nin koleksiyonunu görmeyi planlamadıysanız, diğer galerilerde 13-16’ıncı yüzyıllarının Floransalı sanatçıların önemli çalışmalarını görebilirsiniz. Sandro Botticelli’nin “Madonna”sı önemli bir eser.

7. Vecchio Sarayı

Palazzo Vecchio

Floransa Gezilecek Yerler arasında yer alan ve14. yüzyılda Floransa Cumhuriyeti Yürütme Konseyi’nce kullanılan, ardından Medici ailesinden Toscana grandüklerinin yönetim merkezi olan Palazzo Vecchio (Palazzo Vecchio/Palazzo della Signoria), Floransa’nın merkezinde bulunuyor.

Aile tarafından yapımı için zamanın önde gelen sanatçı ve mimarlarının görevlendirildiği sarayın zengin odaları ve büyük koridorları, tarihi ve sanatı olduğu kadar, nüfuzu ve gücü de yansıtıyor. Ücretsiz turlardan birine erken kayıt olduğunuzda, Medici ailesinin odalar arasında kullandığı bazı gizli koridorları da görebilirsiniz.

8. Pitti Sarayı ve Boboli Bahçeleri

floransa rehberi italya

Palazzo Pitti (Palazzo Pitti) bütün bir gününüzü keyifle geçirebileceğiniz harika bir kompleks. Arno Nehri’nin kıyısında yer alan saray, ihtişamlı bir sanat galerisine, Floransa’nın en geniş sanat galerisi olarak halka açık Medici Sarayı’na, müzelere, tarihi kraliyet dairelerine ve İtalya’nın prömiyer bahçelerine ev sahipliği yapıyor.

Bir Rönesans sarayı olan Piti Sarayı’nda Medici ailesine ait tabloların, kupa ve şiltlerin, mücevherlerin ve daha pek çok pahalı eşyanın yanı sıra farklı sanat koleksiyonlarının sergileniyor. Sarayın arkasında yer alan yemyeşil Boboli Bahçeleri (Giardino dei Boboli) ise Grand Dük I’inci Cozimo tarafından hiç bir masraftan kaçınılmadan tüm Avrupa’ya örnek teşkil eden bir kraliyet bahçesi olarak oluşturulmuş. Mükemmel bir şehir manzarası eşliğinde doğada zaman geçirebileceğiniz dinlendirici bir açık hava gezisi sunuyor.

9. Santa Croce Bazilikası

Santa Croce Bazilikası

Tipik Tuskan tarzı geometrik mermer ön cepheye sahip olan Santa Croce Bazilikası, Floransa’nın sanat eserleriyle dolu en ünlü yerlerinden biri. Bu eserler arasında Rönesans dönemine ait, Giotto’nun freskleri, Capella Bardi’ni ile Masaccio ve Michelangelo’ya ilham kaynağı olan Cappella Peruzzi yer alıyor.

Rönesans hümanizminin en güzel örneklerinden bir olarak kabul edilen Donatello’nun İsa’nın Çarmıha Gerilişi, Taddeo Gaddi’nin en büyük işlerinden biri olarak görülen Cappella Baroncelli’deki freskler mutlaka görülmeli.

Kendinden sonraki büyük sanatçıları etkileyen, ünlü Cimabuen’in “Muhteşem Haç”ı ise Bizans üslubundan doğal Rönesans üslubuna geçişin ilk örneği kabul ediliyor. Michelangelo, Galileo, Ghiberti, Bestekar Rossini, hatta Machiavelli’nin mezar taşlarını da burada görebilirsiniz.

10. Medici Şapeli

floransa rehberi

Medici Şapeli’ne (Cappelle Medicee) adım attığınızda adeta bir mücevher ve sanat eseri galerisine adım atmış gibi oluyorsunuz. Soylu Medici Ailesi bu mekanı nüfuzunu yansıtması için oldukça görkemli biçimde inşa ettirmiş.

Medici Şapeli’nin içerisindeki Prensler Şapeli’nin duvarları yarı değerli taşlarla süslü. Michelangelo tarafından tasarlanan New Sacristy bölümü ise sanatçının ünlü heykellerinden Dawn and Dusk, Night and Day ve Madonna and Child gibi önemli eserlerine ev sahipliği yapıyor.

11. San Lorenzo

Medici ailesi, aile kilisesi ve mezarlık şapeli projesinin gerçekleştirilmesi için dönemin en yetenekli sanatçılarından olan Brunellesch’i kilise yapımı için, Michelangelo’yu ise mezarlık şapelinin yapımı için görevlendirmiş. Ancak her ikisininde ölümüyle yarım kalan yapılardan kilise plana uygun şekilde daha sonra tamamlansa da Michelangelo’nun “Yeni Kutsal” adını taşıyan şapeli hiçbir zaman tamamlanamamış.

Kiliseyi gezerken, Eski Kutsal, Yeni Kutsal, Prensin Şapeli ve Laurenziana Kütüphanesi ile birlikte Donatello ve Lippi dahil olmakla diğer Rönesans ustalarının eserlerini görebilirsiniz.

12. Santa Maria Novella

Santa Maria Novella

Her ne kadar dışarıdan bakıldığında Floransa’nın diğer kiliselerine benzese de, Dominican Kilisesi’nin zarif kıvrımlı tasarımı hemen göze çarpıyor. Diğerleriyle benzerlikler gösteren pencere ve kemerler burada oldukça farklı yorumlanmış olup yapının dışındaki sanat içinde de devam ediyor. Zira, şehrin en güzel freskleri Masaccio, Ciotto, Dominico Ghirlandaio, Lippi, Paolo Uccello gibi ustalar tarafından yapılmış. Üstelik bu yeterli gibi değilmiş gibi şapelin tümü Andrea di Bonaiuto’nun freskleri ile tamamlanmış.

14’üncü yüzyıl en iyi İtalyan sanat eserleri olarak kabul edilen kilisede frekslere ilave olarak Brunelleschi tarafından tasarlanmış mermer minberi, ahşap haçı Vasarinin Rosary Madonna’sı ve Lorenzo Ghibertinin bronzunu görebilirsiniz. Manastırın tarihi eczanesinde satılan bitkisel ilaçlara ve çiçek losyonlarına göz atmayı unutmayın.

13. Signoria Meydanı ve Loggia dei Lanzi

14’üncü yüzyıldan beri Floransa’da gücün merkezi olan Piazza della Signoria‘nın, meydanın yapımı sırasında Etrüsk ve Roma kalıntılarının bulunması nedeniyle önceki dönemlerde de öyle olduğu kabul ediliyor. Meydanda Neptün havuzu ve havuzda da Neptün heykeli; diğer yanında ise halen Hükumet Binası olarak kullanılan Palazzo Vecchio bulunuyor.

Meydanın bir ucundaki Uffizi duvarındaki Loggia dei Lanzi heykel galerisinde, Benvenuto Cellini’nin en tanınmış eseri olan Medusa başlı Perseus Heykeli sergileniyor. Michelangelo Davidi kopyası ise Palazzo Vecchio önünde yer alıyor.

14. Michelangelo Square

Michelangelo Square
Michelangelo Square’den meşhur Floransa manzarası

Şehrin yamacında bulunan ve tur otobüsleri için zorunlu bir durak olan Michelangelo Meydanı (Piazzale Michelangelo), Floransa’nın adeta kartpostallık fotoğraf karelerini yakalayabileceğiniz bir meydan.

Kentin 360 derece panoramasıyla birlikte, Arno Nehri’ni, dünyaca ünlü Ponte Vecchio, Palazzo Vecchio, Floransa Katedrali Duomo ve Basilica di Santa Croce’u ve diğer gezilecek yerleri görmeniz mümkün. Kentin başka hiçbir yerinden izleyemeyeceğiniz bu manzaranın dışında, nehir kıyısından bahçelere tırmanabilir veya 12-13 No’lu otobüslerle San Miniato al Monte Kilisesi’ni ziyaret edebilirsiniz.

Floransa yeme ve içme

floransa ne yenir
Yerim ben seni! 🙂

Floransa mutfağı, pasta adı verilen envai çeşit makarnaları, pizzaları, crostini toscania denilen kızarmış ekmeğin üzerine sürülen ciğer patesi ile meşhur. Gelato adı verilen dondurmaları, peynir çeşitleri, cantuccini adı verilen bademli gevreği ve bistecca alla fiorentina adı verilen t-bone steak spesiyalini de unutmamak lazım.

İçecek olarak ise şehirde cappuccino, macchiato ve espresso gibi kahve çeşitleri çok tüketiliyor. Diğer yandan amarone, barolo ve chianti gibi yerel üretim İtalyan şarapları da mutlaka denenmeli. Yemek öncesi içilen aperitivi adı verilen likör ve kokteyl çeşitleri de bir Floransa seyahatinde tadılması gereken lezzetler arasında.

Via Ghibellina Caddesi’ndeki Enoteca Pinchiorri, Piazza Unità Italiana Meydanı üzerindeki Restaurant Terrazza Brunelleschi, Via San Gallo Caddesi’ndeki Antica Trattoria da Tito ve Via dè Michelozzi Sokağı’nda yer alan La Casalinga, Floransa’da yemek yemek için güzel ve leziz adresler.

Floransa’dan satın alınabilecek şehre ve ülkeye özgü ürünler arasında deri çanta ve ayakkabı başta olmak üzere aksesuar ve giyim ürünleri bulunuyor. İtalyan peynirleri ve şarapları, altın ve gümüş mücevherler ve şehirdeki müzelerde sergilenen ünlü sanat eserlerinin reprodüksiyonları da diğer alternatifler arasında.

Santa Croce, Piazza degli Strozzi, Oltrarno, Ponte Vecchio semtleri ile Via de’ Tornabuoni, Via Calzaiuoli, Via Santo Spirito ve Via de’Ramaglianti caddeleri şehrin en önemli mağaza ve alışveriş merkezlerine ev sahipliği yapıyor. The Mall, Centro Commerciale Gavinana ve Centro Commerciale I Gigli şehirde ziyaret edilebilecek popüler alışveriş merkezlerinden.

Floransa’da daha otantik ve uygun fiyatlı bir alışveriş deneyimi için Piazza San Lorenzo Meydanı’nda kurulan San Lorenzo Pazarı’nı ve Piazza dei Ciompi Meydanı üzerinde kurulan bitpazarını ziyaret edebilirsiniz.

Floransa konaklama

floransa ne yapılır

Floransa’da lüks bir konaklama deneyimi yaşamak için Borgo San Jacopo, Piazza Ognissanti ve Borgo San Frediano bölgeleri üzerinde yer alan otel alternatiflerine göz atabilirsiniz. Diğer yandan daha uygun fiyatlı konaklama seçeneği düşünüyorsanız San Gallo ve Delle Belle Donne caddeleri ile Piazza Santa Elisabetta Meydanı üzerindeki otellere bakabilirsiniz.

Floransa, bohem ve canlı bir gece hayatı atmosferine sahip. Şehrin gece hayatı Oltrarno ve Piazza della Signoria semtleri çevresinde oldukça aktif. Via del Ariento, Via dei Renai, Viale degli Olmi ve Via dei Servi caddeleri ile Piazza del Carmine ve Piazza de’Rossi meydanları şehrin popüler gece hayatı mekânlarına ev sahipliği yapıyor. Şehrin en gözde eğlence mekânları arasında La Dolce Vita, Casa Del Vino, Negroni, Tenax ve Le Volpi and L’ Uva bulunuyor.

Floransa genel olarak oldukça güvenlikli bir şehir ancak her turistik bölge gibi burada da özellikle kalabalık turistik gezi duraklarında yankesicilik ve kapkaç gibi suçlar gözlenebiliyor. Turistik bölgeleri ziyaret ederken yanınızda değerli eşyalarınızı bulundurmamaya ve çantanızı dikkatli bir şekilde taşımaya özen gösterin.

Floransa’ya nasıl gidilir

Floransa’da yaz mevsiminde güneşli ve sıcak, kış mevsiminde ise yağışlı ve soğuk bir hava yaşanıyor. Floransa’yı yağışlı bir havaya maruz kalmadan keyifli bir şekilde keşfetmek için şehri mayıs-ağustos ayları arasında kalan ilkbahar ve yaz mevsimlerinde ziyaret edebilirsiniz.

Ağustos ayında ise tatiller ve bayramlar dolayısı ile halkın büyük bölümü şehirde olmuyor ve bu dönem mağazaların büyük bölümü kapalı oluyor. Bu nedenle seyahatinizi ağustos ayına denk getirmeseniz iyi olur.

Türkiye’den Floransa’ya direkt uçak seferi yok. İstanbul’dan Lufthansa, KLM, Air France ve British Airways aracılığı ile Münih veya Frankfurt aktarmalı olarak 6,5 saatte ulaşım mümkün. Yaklaşık 3 saati uçuşla, diğer yarısı ise havalimanı bekleme ve aktarma süresi olarak geçen yolculuk sonunda, ulaşacağınız Floransa Peretola Havalimanı, şehir merkezinin 5 km kuzeybatısında bulunuyor.

💬 DÜŞÜNCELERİNİZİ BENİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın