Napoli gerçekten çok canlı ve renkli bir şehir. Tarihi bölgeleri, bol rüzgarlı dar ve şirin sokakları, ufak dükkanlarıyla en azından birkaç gününüzü burada geçirmenizi zorunlu hissettirecek kadar güzel. Her ne kadar çoğu bu ilginç şehri görmezden geliyorsa da.

Dünya çapında ün yapmış gezi rotaları Positano ve Amalfi’ye yakınlığı, gözalıcı kiliseleri, çok değerli meydanları ve sokaklarının yanında inanılmaz bir atmosfere sahip yer altı şehriyle Grekoromen Neapolis’den kalanlar ziyaretçilerine keyifli zaman geçirtebilecek güzellikte. Ben sevdim. Bir de şunu düşünün; başka hangi şehrin, antik hikayelere konu bile olmuş, kendine ait volkanı vardır ki!

malta
Napoli Gezi Rehberi

Napoli Gezi Rehberi

İtalyanca’da Naples olarak adlandırılan ve Yunanca’da yeni şehir anlamına gelen Neapolis’den gelen Napoli, Güney İtalya’nın en büyük, tüm İtalya‘nın üçüncü en büyük şehri. Güney İtalya’da Campania bölgesinin başkenti olan Napoli, Akdeniz sahilinde, Napoli Körfezi üzerinde, Vezüv Yanardağı ve Campi Flegri adında iki volkanik bölge arasında yer alıyor.

       

Nüfus bakımından Roma ve Milano’dan sonra üçüncü sırada gelen Napoli şehri İtalya’nın en yüksek nüfus yoğunluğu gösteren kent merkezi özelliğini taşıyor. Çok kalabalık olan şehir genelde turistler arasında kötü bir şöhrete sahip. Hırsızlık, kapkaç, gasp gibi suç olaylarının yoğun olduğu şehir düzensizliği, kötü trafiği, çöp yığınları ile akıllarda yer etmiş. Ancak yine de bana göre İtalya’da görülmesi gereken yerlerin başında geliyor. Ne de olsa Napoli pizzanın doğum yeri. Pizza’yı sevenler en azından ziyaret etmeli.

Napoli Gezi Blogu

Napoli Limanı, Akdeniz’in ve Avrupa’nın en büyük limanlarından biri ve yakında bulunan birçok küçük Akdeniz adasına, Sardinya’ya, Sicilya’ya, Eoliyen adalarına, Korsika’ya ve Tunus‘a giden feribotların merkez limanı.

Napoli Gezilecek Yerler

Napoli gezip görülecek yerler bakımından da bir hayli zengin. Hemen yakın çevresinde görülmesi gereken görkemli antik kent Pompeii ve Amalfi Kıyılarına yakınlığı sebebiyle bölgeyi ziyaret etmek isteyenler için güzel bir başlangıç noktası noktası aynı zamanda.

Napoli Turu Italya
Piazza Gesù Nuovo, Centro Storico

Napoli’yi keşfetmeye kalbinden başlamalı, yani tarihi merkez anlamına gelen Centro Storico‘dan. Burası eski meydanları, dar sokakları, çok sayıda kiliseler ve tarihi yerleri ile Napoli’nin en çekici yeri. UNESCO Dünya Mirası Listesindeki Centro Storico’da görülecek çok yer var. Piazza Gesù Nuovo‘dan gezerek turunuza başlayın. Daracık sokaklara sahip bu meydanda Chiesa del Gesù Nuovo (Yeni İsa Kilisesi) ile Basilica Di S. Chiara Napoli (Santa Chiara Manastırı) görmeye değer kiliseler.

Scannapoli Caddesi ise Napoli eski şehrin en önemli ve canlı caddesi. Piazza Gesu Nuovo’dan, Via Benedetto Croce yolu ile başlayarak, Via San Biago’ya doğru yürüdüğünüzde ulaşacağınız ünlü Scannapoli sokağı, eski Napoli merkezini ortadan ikiye bölüyor.

Napoli Gezisi
Scannapoli Caddesi

Capcanlı sokaklarda bir çok ilgi çekici mekan, dükkanlar, cafe ve restoranlar ile diğer tarihi binalar sıralanıyor. Chiesa di Sant’Angelo a Nilo Kilisesinde durup Donatello ve Michelozzo tarafından yapılan Kardinal Branacci lahitinin yarım kabartmasını ve Marco Pino’nun tablolarını görün.

Napoli en çok İsa’nın doğumunu simgeleyen tablo ve oymaları ile meşhur ve burada bu sanatı icra eden bir çok ilginç ve renkli dükkan bulunuyor. Bu dükkanların büyük kısmını Via San Gregorio Armeno caddesinde bulabilirsiniz.

Via San Gregorio Armeno, İsa’nın doğumu ile ilgili bir çok küçük sanat eserlerinin satıldığı dükkanların bulunduğu bir cadde ve bu dükkanları ile ün yapmış bir yer.

Dünyada ki diğer metropollerle kıyaslandığı zaman, Napoli’nin öyle bir altyapısı var ki çok hızlı bir şekilde sizi bir anda yerelleştiriyor. Bir anda kendinizi turistik bölgeler yerine daracık sokaklarda dolaşırken buluyorsunuz. Via dei Tribunali, Napoli’de ki bir diğer eski sokak ve 1000 yıldan daha eski yıllarada dayanan kemerlere sahip.

Napoli Sotterranea şehrin hemen altında yer alan, geçitlerden, depolardan oluşan bir mağara yer altı şehri. Hemen hemen şehirle yaşıt yer altı mağaraları, Kapadokya yer altı şehirlerine benziyor. İlk keşfedilen mağaraların 5000 yıllık olduğu düşünülüyor. II. Dünya savaşında sığınak olarak kullanılmış.

Napoli Sotterranea
Napoli Sotterranea

Napoli Ulusal Arkeoloji Müzesi dünyada ki en iyi Yunan ve Roma antik eserlerine ev sahipliği yapıyor. Bunların arasında mozaikler, heykeller, değerli taşlar, cam ve gümüş ve Pompeii’den erotik Roma koleksiyonları da bulunuyor. Burada ki buluntuların çoğu Pompeii ve yakın bölgelerindeki arkeolojik kazılar sonucu bulunmuş.

Galleria Umberto, Kraliyet Sarayı’nın yakınında 56 metre yüksekliğinde ve tam ortasında tamamen camdan bir kubbeye sahip bir yer. Haç şeklinde tasarlanan alışveriş merkezinin zemini ise mozaiklerle kaplı. 1891’de tamamlanan alışveriş merkezinin içinde mağazalar ve kafeler var.

Napoli Gorulecek Yerler
Galleria Umberto

Piazza del Plebiscito, Napoli’nin en büyük meydanı ve San Francesco di Paola Bazilikası ile Royal Palace arasında kalan bir bölgede yer alıyor. Bu alan dünyaca ünlü şarkıcı ve grupların konserlerine ev sahipliği yapıyor. Royal Palace ise günümüzde milli kütüphane olarak kullanılıyor.

Castel Sant’Elmo, şehrin en yüksek noktasında bir tepede kurulu olan Napoli’de görülmesi gereken bir ortaçağ kalesi. Kaleye şehir merkezinden kalkan füniküler ile çıkın. Günbatımına yakın saatlerden önce çıkarsanız şehrin hem gündüz hem nefis parliament mavisi manzarasına belki şahit olursunuz. Muhteşem bir Vezüv Yanardağı manzarasına sahip olan kale günümüzde müze olarak ziyaret ediliyor.

Castel Sant’Elmo, Napoli
Castel Sant’Elmo, Napoli

Castel dell’Ovo, sahilde yer alıyor ve Napoli’nin en eski kalesi. Günümüzde sergi ve konserlerin düzenlendiği ve şehir müzesi olarak kullanılan kale, 1282’de inşa edilmiş. Kalede gümüş, bronz eserlerin yanı sıra tablo ve 15. yüzyıla ait freskleri görün.

Pausilypon Archaeological Park, Posillipo’da yer alan, Napoli’nin bambaşka bir yüzünü görmek isteyenlerin ilgisini çekecek bir yer (5€). Tarihi milattan öncesine uzayan, 770 metre uzunluğunda The Seiano’s Cave (Grotta di Seiano) tünelinden geçip Roma döneminden kalmış, bazı kısımları ayakta olan bir antik kente ulaşıyorsunuz. Şehrin bir bölümü de günümüzde The Gaiola Underwater Park olarak isimlendirilen aşağıdaki denizin altında yer alıyor. Hem arkeolojik hem de doğa olarak nefis bir yer, ben çok beğendim.

Pausilypon Archaeological Park
Pausilypon Archaeological Park

Akdeniz’in en garip adalarından biri alarak kabul edilen Gaiola Adası‘nı da buradan görebilirsiniz. Dalgaların vurduğu gizemli ada doğal güzelliğiyle hala göz kamaştırıyor bence.

Şehrin en çok değer verilen azizlerinden San Gennaro’ya ithafen 13.yüzyılda yapılan Katedral Duomo; Güney İtalya’da operanın en iyi dinlenebileceği mekanlar arasında gösterilen Teatro San Carlo; Vomero Tepesi üzerinde kurulmuş San Martino Manastırı; 3.Kral Charles’ın av alanı olarak kullandığı Capodimonte Müzesi ve Parkı; İtalya’nın en iyi botanik parklarından Orto Botanico Napoli gezilecek yerler arasında yer alıyor yine.

Napoli çevresinde gezilecek yerler

Lokasyon itibariyle de Napoli Körfezine günübirlik geziler için de mükemmel bir noktada bulunuyor. Adalar ve resortlar Napoli Körfezi ile Campania çevresinde bulunuyor. Tabiki ziyaretçilerin çoğu daha görsel bir şölen için Napoli’yi atlayıp direk Sorrentine Yarımadasına yada Amalfi Kıyılarına gidiyorlar; eğer sınırlı vaktiniz varsa çok da mantıksız bir hareket değil.

Napoli civarında görülecek yerler
Pompeii Antik Kenti ve Vezüv Dağı

Pompeii Antik Kenti, Napoli’ye gelip görmeden dönülmemesi gereken bir yer. Özellikle hikayesiyle ziyaretçileri etkileyen, UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki antik kent Vezüv yanardağı eteğinde, Napoli’ye yaklaşık 25 km uzaklıkta yer alıyor.

Vezüv Yanardağı, iki gün süren faaliyeti sonucu volkanik kül ve cürufun altına gömülerek yok Pompei Antik kenti kadar ünlü olmayan diğer yer Herculaneum da ziyaret edilebilir.

Capri Adası, biraz ada havası almak istiyorsanız Napoli’den feribota binip gitmeniz gereken bir yer. Bu şirin adaya Napoli Limanından kalkan feribotlarla yaklaşık bir saat gibi kısa bir sürede ulaşmak mümkün.

Napoli-Sorrento
Sorrento

Sorrento, bir yanı dağ, bir yanı deniz olan İtalya’da gördüğüm en şirin kıyı kentlerinden birisi. Önünde Akdeniz’in uzandığı harika bir manzaraya sahip. Napoli’den Sorrento’ya gidiş hem kolay hem de hızlı.

Positano, dikey olarak bir tepelik alana kurulmuş, İtalya’nın en gözde ve romantik kasabalarından birisi. Uçsuz bucaksız bir deniz manzarasını yukarıdan gören iki tepenin yamaçlarına kurulmuş rengarenk şirin evlerden oluşuyor. Positano kasabası, Amalfi bölgesinin en gözde kasabalarının başında.

Amalfi, Napoli’nin güneyinin en güzel yerlerinden biri desem yanlış olmaz. Amalfi kıyıları boyunca uzayan şahane manzaralı yollar Positano’dan sonra sizi Amalfi’ye ulaştırıyor. Amalfi, göz alıcı butik otelleri, şık restoranları, jet sosyetenin lüks vilları ile Güney İtalya sahillerinin en pahalı destinasyonlarından biri. Sorrento, Positano ve Amalfi romantik çiftler için harika bir rota olabilir.

Napoli yeme içme

İtalyan yemekleri genel olarak damak tadımıza hitap ediyor. Hemen hepsini ben çok sevdim. Campaine Bölgesi’nin genelinde olduğu gibi Napoli de mutfağıyla meşhur. Pizzanın doğduğu şehir olan Napoli’de ilk yapılacak şeylerden biri de pizza margheritayı denemek.

Pizza Ernesto
Pizza Ernesto

Pizza’nın doğum yeri olarak ayrı bir üne sahip olan şehirde taze deniz ürünleri de oldukça revaçta. Pizza, İtalya’nın tartışmasız en meşhur yemeği, ilk bulunduğu yer de Napoli. Burada pizza işi çok ciddiye alınıyor. Bir çok yerde nefis pizza yapan yerler bulabilirsiniz ancak dikkat etmeniz gereken şey pizzacının içinde ateş yanan bir fırına sahip olması! Benim tavsiyem sahilde Ovo Castle’ye yakın olan Pizzeria “Don Ernesto”. Çeşit çeşit pizza yapıyorlar. Şaraplar da enfes, fiyatlar ise makul.

İyi ve kaliteli bir mekanda leziz pizza ve deniz ürünleri yemek isteyenler, tereddütsüz Via Partenope, 7 adresinde hizmet veren Ristorante Pizzeria Luise iyi bir tercih. Patlıcan Parmesan da Napoli’den çıkma bir tat ve spagetti de yine burada oldukça popüler. İstiridye ve midye ile denemenizi tavsiye ederim. Deniz mahsülleri oldukça yoğun ve taze olduğu kadar da çok lezzetli.

Napolide Ne Yenir
Ristorante Pizzeria Luise

Napoli tarihi bölgede, Via del Cerriglio, 3 numarada yer alan La Locanda del Cerriglio, tarihi 1300’lü yıllara kadar uzanan bir napolitan taverna. Via San Gregorio Armeno’dan sola Via Tribunali’ye döndüğünüzde göreceğiniz Trattoria Enoteca Campagnola pahalı olmayan tipik Napoli yemeklerini yapıyor.

Napoli’ye ne zaman gidilir

Yazları Napoli çok fazla sıcak olabiliyor o yüzden ziyaret etmek için en iyi zamanlar ilkbahar ve sonbahar ayları daha uygun vakti olanlar için. İtalyanların tatili temmuz ve ağustos aylarına denk geldiğinden bu mevsim hem fiyatlar daha yüksek, hem yer bulmak zor hem de her yer çok kalabalık oluyor. Sonbahar ziyaret etmek için en iyi zaman. Ekim ayında gündüz hava sıcaklığı oldukça ideal.

Napoli şehir merkezi kıyıda bulunduğu için kışları iç bölgelere göre çok daha ılıman geçiyor. Mart sonunda gittiğimde Napoli Körfezi ve Amalfi Kıyılarında hemen hemen dört mevsimi de görme şansım oldu birkaç günde.

Napoli’de konaklama tercihim, sahilde Hotel Royal Continental oldu. 152 odalı, free wifili 4 yıldızlı otelden, yarım saatte yürüyerek tarihi merkeze gidebiliyorsunuz. Castel dell’Ovo‘nun tam da karşısında yer alıyor.

Napoli’ye nasıl gidilir

Napoli, aynı zamanda güney İtalya’nın ana ulaşım merkezi. Birçok ana tren yolu Napoli’den geçiyor. Tren ve otobüs istasyonları şehrin doğu yakasında bulunan dev Piazza Garibaldi’de.

Türk Hava Yolları haftanın her günü İstanbul’dan Napoli’ye direkt seferler düzenliyor. İstanbul’dan Napoli’ye 2 saat 15 dakikada uçtum. Alitalia, Air Berlin, KLM ve diğer bazı havayolları da aktarmalı şekilde Napoli’ye uçuyor. Büyük Avrupa şehirlerinden easyJet, Meridiana, Germanwings ve Transavia gibi firmalar da Napoli’ye uçuyor. Ucuz uçak bileti yakalarsanız eğer Roma’ya uçup oradan Napoli’ye geçmek de diğer bir alternatif olabilir.

İtalya turları konusunda uzman olan Prontotour ile çok şahane İtalya turları var. Uygun fiyatlarla İtalya turu yapmak için buraya tıklayın.

Napoli‘de rehber isteyenler için tavsiyem bana da rehberlik yapan Gennaro Emanuele Miglio, Tel: 0039 333 6096009, gemy1981@hotmail.com, Facebook:Migliogemymary.

Napoli Gezi Notları

Piazza Garibaldi’den havalimanına otobüs ile ulaşabilirsiniz. Feribot ve deniz otobüsleri Molo Beverello’dan Capri, Ischia, Procida ve Sardinia adalarına seferler düzenliyor.

Napoli’nin toplu taşıma sistemi gayet başarılı ve tabi ki çok fena bir trafiğe sahip, o yüzden araba kiralamayı aklınızdan pek geçirmeyin, ancak Amalfi Kıyıları turu yapmayı da planlıyorsanız bence araba kiralayın.

Napoli oldukça geniş ve kalabalık bir otobüs, tramvay, metro, füniküler ve tren seçeneğine sahip. Ferrovia Circumvesuviana hattı ile Herculaneum, Pompeii ve Sorrento’ya ulaşabilirsiniz. Turist ofisleri ana tren istasyonu olan Piazza Gesu Nuovo ve Piazza Martiri’de bulunuyor.

13 YORUM

 1. Güzel anlatım yapıyorsunuz. Bende küçük çaplı bir gezginim Roma ve Napoli yazılarınızdan güzel bilgiler edindim. Bu hafta o geziye çıkacağım. Şimdiden teşekkürler ederim.

 2. Otobüsle avrupa turunda gördüğüm Napoli gereçkten iyi bir şehir. Yazıyı keşke gezmeden önce okusaydım işime yarardı güzel bir yazı olmuş bilgi için teşekkürler.

 3. İtalya’da yaklaşık 13 gün kaldığım halde, Napoli şehrini görme fırsatım olmamıştı. Bu yazı ile birlikte neler kaçırdığımı bir kez daha anlamış oldum. Sanırım bir daha İtalya’ya gittiğimde ilk adresim bu güzel şehir olacak. İlham verici ve bilgilendirici yazınız için teşekkürler.

 4. İtalya aşığı biri olarak önerilerinizi beğeniyle okudum. Bir arkadaşımızın düğünü için amalfiye gideceğiz. Dönüşte Napolide iki gün kalıp keşfetmek çok keyifli olacak. Yazınız tam da aklımdaki şeyleri yapmaya uygun olduğunu gösterdi bana 🙂 gitmeden bu bilgileri almak altın değerinde ! çok teşekkürler…

 5. Aralık ayının son günlerinde gideceğimiz ve bir hafta kalacağımız Napoli için gerekli tüm gezi tavsiyelerinizi not aldım. Tavsiyelerinize ve diğer seyahat rotalarınızı dikkate alarak gezeceğiz, Teşekkürler.

 6. Yıllar önce giden arkadaşlar çöp ve güvenlik sorunundan çok bahsetmişlerdi. O nedenle hiç rotama almamıştım Napoli’yi. Şimdi Erasmus nedeniyle kızım gidecek diye araştırıyoruz. İnşalla her şey düzelmiştir.

 7. Napoli gerçekten çok güzel bir şehir.
  İki yıl önce bir gün kalma imkanı bulmuştum ama sürem kısıtlı olduğu için ne yazık ki sizin kadar çok yer göremedim.

 8. Güney İtalya gezimde Napoli konaklama almayı planladım. Napoli merkez tutarak otel otel gezmek istemediğim için kiraladığım araba ile hergün bi yere gitmeyi planlıyorum. Güney Fransa da da aynı şeyi yapmıştım ancak Napoli hakkında yazılanlar çok moral bozucu geldi bana. Napoli konusunda kararsız kaldım. Ne dersiniz ?

  • Napoli’de birkaç gün kaldım ben. Napoli merkezde kalarak Capri ve Ischia adaları, Herculanuim ve Pompeii antik kentleri gezilebilir. Önerim Napoli’de araba kiralayıp Herculanuim ve Pompeii’yi gördükten sonra gidip Sorrento’da kalın. Sorrento’dan Positano, Amalfi ve Ravello ile diğer Amalfi Kıyıları kasabalarını gezin.

   Arabanızı her zaman dikkatle kilitleyin ve mümkünse otelin otoparkına bırakın. Türkiye’de de olduğu gibi orada da araç çalınması olayları yaşanabiliyor. Napoli hakkında yazılanlar çok eskilerden kalma çoğunluklu, benim gördüğüm Napoli gayet güzeldi.

 9. Ben gittiğimde grev vardı her yer çöp içerisindeydi. Kuzenim orada okuyor ve şehri seviyor, her zaman öyle değilmiş. Aslıdna bizlerden fazla farkı yok, sanki bizim şehirlerimiz çok temiz ve güvenli!

 10. Yıllar önce gitmiştim, tur firması bizi sadece Capri Adası’na götürmüştü, Napoli’de bir şey yok demişlerdi. Başkalarının verdiği bilgiler önyargı yaratabiliyor, sizi okudukça ufkum genişliyor. Napoli ve Amalfi rotasını sizin yüzünüzden yapacağım, eşimle karar verdik. Sonbahar’da gidiyoruz 🙂

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın