Napoli, gerçekten çok canlı ve renkli bir şehir. Tarihi bölgeleri, bol rüzgarlı dar ve şirin sokakları, ufak dükkanlarıyla en azından birkaç gününüzü burada geçirmenizi zorunlu hissettirecek kadar güzel. Her ne kadar çoğu bu ilginç şehri görmezden geliyorsa da.

Venedik’in büyülü ortamı, Milan’ın kozmopolit yapısı yada Roma’nın müzeye benzeyen görüntüsü gibi olmasa da Napoli kendi içindekilerle İtalya’nın gerçek ruhunu yansıtıyor ve hem heyecan hem sofistik bir hayat arayanları bir arada toplamayı başarıyor.

Napoli Gezi Rehberi

Pizzanın doğum yeri olan İtalya’nın lezzetli şehri Napoli, Güney İtalya’nın en güzel kentlerinden. Birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış 720 hektarlık eski şehir merkeziyle UNESCO Dünya Mirası Listesinde bulunan Napoli, tarihi açıdan zengin bir destinasyon.

Tarihi yapıları, hoş kumsalları, antik kentleri, kale ve şatoları ve çevredeki adalarıyla Napoli, İtalya’da mutlaka görülmesi gereken şehirler arasında.

Önceki yıllarda Capri Adası’na gitmek için Napoli’ye uğradığımda, hakkındaki olumsuz şeylerden dolayı şehri gezmeye dahi gerek duymadan Capri Adası’na geçmiştim. Oysa bu gezimde Napoli’ye fırsat verince bambaşka ve zengin yüzüyle tanıştım.

UNESCO Dünya Mirası tarihi sokakları, kiliseleri, meydanları, kaleleri ve nefis mekanlarıyla hoşuma giden bir şehir oldu Napoli. Eski olumsuz imajını silmek için yıllardır mücadele ediyor. Şehrin hemen her köşesinde görülecek nadide tarihi eserler ve kutsal yerler var.

Malta

Napoli Gezi Rehberi

Napoli, İtalya’nın Campania Bölgesi’nin başkenti. Yunanlar tarafından MÖ 6. yüzyılda kurulan Napoli’de geçmişten günümüze şehirde iz bırakan birçok medeniyete sokaklarda, mimari yapılarda ve müzelerde tanıklık edilebiliyor.

İtalyanca’da Naples olarak adlandırılan ve Yunanca’da yeni şehir anlamına gelen Neapolis’den gelen Napoli, Güney İtalya’nın en büyük, tüm İtalya’nın üçüncü en büyük şehri. Güney İtalya’da Campania bölgesinin başkenti olan Napoli, Akdeniz sahilinde, Napoli Körfezi üzerinde, Vezüv Yanardağı ve Campi Flegri adında iki volkanik bölge arasında yer alıyor.

Nüfus bakımından Roma ve Milano’dan sonra üçüncü sırada gelen Napoli şehri İtalya’nın en yüksek nüfus yoğunluğu gösteren kent merkezi özelliğini taşıyor. Çok kalabalık olan şehir genelde turistler arasında kötü bir şöhrete sahip.

Tarih boyunca istilacı toplulukların hedefinde olan liman kenti Napoli’de halk, tüm bu olumsuzluklara rağmen güler yüzlü, misafirperver ve cana yakın tavrından taviz vermemiş. İtalya’nın güneyindeki Campania Bölgesi’nin tarihi merkezi olan şehir, Lombardlar, Gothlar, Normanlar, Swabianlar ve İspanyollar’ın ziyaretleri ile zaman zaman acı yaşasa da kültürel bakımdan zenginleşmiş.

Napoli Gezi Blogu

Her sokağın bambaşka bir dünyaya açıldığı Napoli’de, yüzyılların etkisine tanıklık etmek heyecan verici. Mimari ve sanatta görülen bu izler, hikayelerle birleştiğinde şehrin büyüsüne kapılmamak elde değil. UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer alan tarihi şehir merkezi, müzeleri, sanat galerileri ve çevresindeki ören yerleriyle bölgenin en dikkat çekici merkezi.

Görkemli meydanlara ev sahipliği yapan Napoli’de tarihi kilise cepheleri İncil’den sahnelerle süslü. Eski Roma’ya özgü sütunların çevrelediği meydanlarsa devasa sahneleri çağrıştırıyor. Napoli’de karşınıza çıkan en belirgin mimari unsur ‘kavis’. Görkemli müze ve kiliselere sahip olan şehir, kubbeler, dolambaçlı sokaklar ve yarım daire biçimindeki alınlıklarla dolu.

Hepsinden daha da ilginç olanı sanıyorum ki şehrin dinamik, çağdaş sanatsal içeriği. Sayısız sanat galerisine ve iki harika müzeye sahip Napoli’nin operasında dinleyebileceğiniz barok müziği ve tiyatro gelenekleri yüzyıllar öncesine dek uzanıyor. Operada yıl boyunca oldukça zengin bir program var.

Napoli Limanı, Akdeniz’in ve Avrupa’nın en büyük limanlarından biri ve yakında bulunan birçok küçük Akdeniz adasına, Sardinya’ya, Sicilya’ya, Eoliyen adalarına, Korsika’ya ve Tunus‘a giden feribotların merkez limanı.

Hırsızlık, kapkaç, gasp gibi suç olaylarının yoğun olduğu şehir düzensizliği, kötü trafiği, çöp yığınları ile akıllarda yer etmiş. Ancak yine de bana göre İtalya’da görülmesi gereken yerlerin başında geliyor. Ne de olsa Napoli pizzanın doğum yeri. Pizza’yı sevenler en azından ziyaret etmeli.

Napoli Gezilecek Yerler

Napoli, denize inen yokuşlu sokakları ve sahil boyunca uzanan gezinti yollarıyla deniz kültürünün hakim olduğu bir kent. Dillere destan gün batımları düşünüldüğünde, kimilerinin İtalya’nın en romantik şehri tanımlaması oldukça yerinde.

Pompeii ve Herculaneum’un kalıntılarından Napoli ve Sorrento’nun klasik tarihinin yansımalarını görebileceğiniz hareketli caddelere kadar geniş bir kültürel varlığa sahip olan bu coğrafyada yapılabilecek çok şey var.

Napoli hakkında duyduğunuz her şeyi unutun ve Avrupa’nın en muhteşem ve en güzel manzaralarından birine sahip olan şehrinin tadını çıkartmaya hazır olun. İtalya’nın bu Akdeniz şehrinden Amalfi kıyılarına yada Capri adasına bakmak sanki bir resmin gerçeğe dönüşmesine benziyor.

Napoli gezip görülecek yerler bakımından da bir hayli zengin. Hemen yakın çevresinde görülmesi gereken görkemli antik kent Pompeii ve Amalfi Kıyılarına yakınlığı sebebiyle bölgeyi ziyaret etmek isteyenler için güzel bir başlangıç noktası noktası aynı zamanda.

1. Centro Storico

Napoli Turu Italya
Piazza Gesù Nuovo, Centro Storico

Napoli’yi keşfetmeye kalbinden başlamalı, yani tarihi merkez anlamına gelen Centro Storico‘dan. Burası eski meydanları, dar sokakları, çok sayıda kiliseler ve tarihi yerleri ile Napoli’nin en çekici yeri. UNESCO Dünya Mirası Listesindeki Centro Storico’da görülecek çok yer var.

Malta

Piazza Gesù Nuovo’dan gezerek turunuza başlayın. Daracık sokaklara sahip bu meydanda Chiesa del Gesù Nuovo (Yeni İsa Kilisesi) ile Basilica Di S. Chiara Napoli (Santa Chiara Manastırı) görmeye değer kiliseler.

Scannapoli Caddesi ise Napoli eski şehrin en önemli ve canlı caddesi. Piazza Gesu Nuovo’dan, Via Benedetto Croce yolu ile başlayarak, Via San Biago’ya doğru yürüdüğünüzde ulaşacağınız ünlü Scannapoli sokağı, eski Napoli merkezini ortadan ikiye bölüyor.

Capcanlı sokaklarda bir çok ilgi çekici mekan, dükkanlar, cafe ve restoranlar ile diğer tarihi binalar sıralanıyor. Chiesa di Sant’Angelo a Nilo Kilisesinde durup Donatello ve Michelozzo tarafından yapılan Kardinal Branacci lahitinin yarım kabartmasını ve Marco Pino’nun tablolarını görün.

Via San Gregorio Armeno, şehrin en popüler cazibe merkezlerinden biri olan eşsiz bir sokak. İsa’nın doğumunu simgeleyen el yapımı heykelciklerin satıldığı zanaatkar atölyeleriyle ün yapmış bir yer. Yılın hangi zamanında giderseniz gidin, İsa’nın doğumunu simgeleyen eşyalar, tablolar ve el sanatları yapan dükkanların olduğu sokağı capcanlı buluyorsunuz. Alışılmadık bir hediyelik eşya alışverişi için ziyaret edin.

Dünyada ki diğer metropollerle kıyaslandığı zaman, Napoli’nin öyle bir altyapısı var ki çok hızlı bir şekilde sizi bir anda yerelleştiriyor. Bir anda kendinizi turistik bölgeler yerine daracık sokaklarda dolaşırken buluyorsunuz. Via dei Tribunali, Napoli’de ki bir diğer eski sokak ve 1000 yıldan daha eski yıllarada dayanan kemerlere sahip.

2. Palazzo Reale

Palazzo Reale (Palazzo Reale di Napoli – Royal Palace) ise şehrin en büyük bölgesinde bulunuyor. 1600 yılında yapılan bina 1946 yılına kadar kraliyet evi olarak kullanıldı ve neo-klasik San Francesco Di Paolo bazilikasıyla karşı karşıya.

Buradan Teatro San Carlo’ya, yani şehrin ve Avrupa’nın en önemli meşhur tiyatrosuna yürünebilir. Sokağın hemen aşağısında cam kubbeli harika bir alışveriş merkezi olan Galleria Umberto I’i bulabilirsiniz.

Napoli’nin en büyük meydanı olan Piazza del Plebiscito, ise San Francesco di Paola Bazilikası ile Royal Palace arasında kalıyor. Bu alan dünyaca ünlü şarkıcı ve grupların konserlerine ev sahipliği yapıyor. Royal Palace ise günümüzde milli kütüphane olarak kullanılıyor.

3. Galleria Umberto

Napoli Gorulecek Yerler
Galleria Umberto

Galleria Umberto, Kraliyet Sarayı’nın yakınında 56 metre yüksekliğinde ve tam ortasında tamamen camdan bir kubbeye sahip bir yer. Haç şeklinde tasarlanan alışveriş merkezinin zemini ise mozaiklerle kaplı. 1891’de tamamlanan alışveriş merkezinin içinde mağazalar ve kafeler var.

4. Ulusal Arkeoloji Müzesi

Napoli Ulusal Arkeoloji Müzesi (Museo Archeologico Nazionale di Napoli), dünyadaki en iyi Yunan ve Roma antik eserlerine ev sahipliği yapıyor. Eğer tek bir yer gezmeye vaktiniz varsa onu mutlaka Ulusal Arkeoloji Müzesinde değerlendirin. Bu bina eskiden savaş okulu daha sonrasında da üniversite olarak kullanıldı fakat 1777 yılında bir müzeye çevrildi ve içerisinde muhteşem mozaik ve heykelleri görebilirsiniz.

Aralarında yıllarca halka açılmayan birçok eseri görmekte mümkün. Dünyanın en zengin arkeolojik koleksiyonlarından birine sahip. Bunların arasında mozaikler, heykeller, değerli taşlar, cam ve gümüş ve Pompeii’den erotik Roma koleksiyonları da bulunuyor.

Buradaki buluntuların çoğu Pompeii ve yakın bölgelerindeki arkeolojik kazılar sonucu bulunmuş. Müze, salı günleri hariç haftanın 6 günü 09.00-19.30 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor. Napoli Ulusal Arkeoloji Müzesi giriş ücreti 18€, 18 yaşın altındakilere ise ücretsiz.

5. Napoli Sotterranea

Napoli Sotterranea
Napoli Sotterranea

Napoli Sotterranea şehrin hemen altında yer alan, geçitlerden, depolardan oluşan bir mağara yeraltı şehri. Hemen hemen şehirle yaşıt yer altı mağaraları, Kapadokya yer altı şehirlerine benziyor. İlk keşfedilen mağaraların 5 bin yıllık olduğu düşünülüyor. II. Dünya savaşında sığınak olarak kullanılmış.

Yeraltı şehri haftanın 7 günü 10.00-18.00 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor. Napoli Sotterranea giriş ücreti 10€, indirimli bilet ise 8€.

6. Castel Sant’Elmo

Castel Sant’Elmo

Castel Sant’Elmo, şehrin en yüksek noktasında bir tepede kurulu olan Napoli’de görülmesi gereken bir ortaçağ kalesi. Kaleye şehir merkezinden kalkan füniküler ile çıkın. Günbatımına yakın saatlerden önce çıkarsanız şehrin hem gündüz hem nefis parliament mavisi manzarasına belki şahit olursunuz. Muhteşem bir Vezüv Yanardağı manzarasına sahip olan kale günümüzde müze olarak ziyaret ediliyor.

Kale, haftanın 7 günü 08.30-19.30 (son giriş 18.30), kale içerisindeki müze ise 08.30-17.15 8son giriş 16.30) saatleri arasında ziyaret edilebiliyor. Castel Sant’Elmo giriş ücreti 5€, indirimli bilet 2,50€. 19 Mart, 25 Nisan, 21 Mayıs, 2 Haziran, 11 Temmuz, 19 Eylül, 13 Ekim ve 8 Aralık’ta giriş ücretsiz.

7. Castel Nuovo

Castel Sant’Elmo, Napoli
Castel Sant’Elmo, Napoli

Castel Nuovo, şehrin tam kalbinde bulunuyor. Napoli’nin en eski kalesi. Volkanik taşlar ve beyaz mermer bir kemerden yapılan kale şehrin ikonu halinde. Günümüzde sergi ve konserlerin düzenlendiği ve şehir müzesi olarak kullanılan kale, 1282’de inşa edilmiş.

Kalede gümüş, bronz eserlerin yanı sıra tablo ve 15. yüzyıla ait freskleri görün. Kale, pazar günleri hariç haftanın 6 günü 08.30-18.30 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor. Castel Nuovo giriş ücreti 6€.

8. Pausilypon Archaeological Park

Pausilypon Archaeological Park
Pausilypon Archaeological Park

Pausilypon Archaeological Park, Posillipo’da yer alan, Napoli’nin bambaşka bir yüzünü görmek isteyenlerin ilgisini çekecek bir yer. Tarihi milattan öncesine uzayan, 770 metre uzunluğunda The Seiano’s Cave (Grotta di Seiano) tünelinden geçip Roma döneminden kalmış, bazı kısımları ayakta olan bir antik kente ulaşıyorsunuz.

Şehrin bir bölümü de günümüzde The Gaiola Underwater Park olarak isimlendirilen aşağıdaki denizin altında yer alıyor. Hem arkeolojik hem de doğa olarak nefis bir yer, ben çok beğendim. Park, haftanın 7 günü 09.30-13.30 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor. Pausilypon Archaeological Park giriş ücreti 2€.

Akdeniz’in en garip adalarından biri alarak kabul edilen Gaiola Adası‘nı da buradan görebilirsiniz. Dalgaların vurduğu gizemli ada doğal güzelliğiyle hala göz kamaştırıyor bence.

9. Capodimonte

İtalya’nın bir başka en güzel eserlerinin toplandığı yer de Capodimonte, şahane bir kraliyet sarayı. Aralarında Bellini, Caravaggio ve Raphael gibi sanatçıların bulunduğu birçok eseri sergiliyor. Ayrıca Andy Warhol’un “Vesuvius” eseri gibi birçok modern dekoratif eserleri de ziyaret edebilirsiniz. Saray, çarşamba günleri hariç haftanın 6 günü 09.30-17.00 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor. Capodimonte giriş ücreti 12€.

10. Napoli çevresinde gezilecek yerler

Napoli civarında görülecek yerler
Pompeii Antik Kenti ve Vezüv Dağı

Lokasyon itibariyle de Napoli Körfezine günübirlik geziler için de mükemmel bir noktada bulunuyor. Adalar ve resortlar Napoli Körfezi ile Campania çevresinde bulunuyor. Tabiki ziyaretçilerin çoğu daha görsel bir şölen için Napoli’yi atlayıp direk Sorrentine Yarımadasına yada Amalfi Kıyılarına gidiyorlar; eğer sınırlı vaktiniz varsa çok da mantıksız bir hareket değil.

Napoli’nin en güzel yerlerinden biri olan Amalfi Kıyılarını gezerken İtalya’nın en güzel köylerini görme şansınız da olacak. Sorrento ise mutlaka görülecekler listesinde olan eski ama çok çekici bir kasaba, yoksa Casanova ve Goethe neden gelsin değil mi? Yine yakınında bir başka meşhur kasaba, Positano.

Ravello gibi o da muhteşem bir kıyı şeridi ile mükemmel bir görüntüye sahip. Tüm kıyıya adını veren Amalfi ise aralarında en büyük kasaba. En azından bütün bir öğleden sonranızı bu güzel kasabaya ayırmanız gerekiyor.

Pompeii Antik Kenti, Napoli’ye gelip görmeden dönülmemesi gereken bir yer. Özellikle hikayesiyle ziyaretçileri etkileyen, UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki antik kent Vezüv yanardağı eteğinde, Napoli’ye yaklaşık 25 km uzaklıkta yer alıyor. Dünyanın en ünlü arkeolojik bölgesine trenle veya tur ile ulaşmak çok kolay.

Tarihin o dönemlerinde donup kalmış bir şehir ve harabeler arasında gezerken MS 79 yılındaki dev volkan patlamasında yok olmasından önceki tüm yaşam hakkında bilgi sahibi olabiliyorsunuz. Pompeii’ye gitmek için, Napoli’den trene binin. Arkeolojik bölge hemen tren istasyonunun dışında bulunuyor. Napoli’ye sık sık tren seferleri mevcut.

Antik kent, kış döneminde (1 Kasım – 31 Mart) 08.30-17.00, yaz döneminde (1 Nisan – 31 Ekim) 08.30-19.30 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor. Antik kente son giriş ise kapanış saatinden yarım saat önce yapılıyor. Pompeii Antik Kenti giriş ücreti 11€, indirimli bilet ise 5,50€.

Vezüv Yanardağı, iki gün süren faaliyeti sonucu volkanik kül ve cürufun altına gömülerek yok Pompei Antik kenti kadar ünlü olmayan diğer yer Herculaneum da ziyaret edilebilir.

Napoli-Sorrento
Sorrento

Capri Adası, biraz ada havası almak istiyorsanız Napoli’den feribota binip gitmeniz gereken bir yer. Bu şirin adaya Napoli Limanından kalkan feribotlarla yaklaşık bir saat gibi kısa bir sürede ulaşmak mümkün. Çok küçük ve kumsalı bile olmayan bu ada lüks ve sofistikenin eş anlamlısı gibi gözüküyor.

Blue Grotto ise en meşhur yeri. Capri’ye gitmek için, Napoli’den Sorrento’ya kısa bir feribot yolculuğu yapacaksınız. Capri yürüyerek keşfetmek için yeterince ufak bir yer ancak tepedeki merkeze ulaşmak için yine de bir otobüse binmeniz gerekecek.

Sorrento, bir yanı dağ, bir yanı deniz olan İtalya’da gördüğüm en şirin kıyı kentlerinden birisi. Önünde Akdeniz’in uzandığı harika bir manzaraya sahip. Napoli’den Sorrento’ya gidiş hem kolay hem de hızlı.

Positano, dikey olarak bir tepelik alana kurulmuş, İtalya’nın en gözde ve romantik kasabalarından birisi. Uçsuz bucaksız bir deniz manzarasını yukarıdan gören iki tepenin yamaçlarına kurulmuş rengarenk şirin evlerden oluşuyor. Positano kasabası, Amalfi bölgesinin en gözde kasabalarının başında.

Amalfi, Napoli’nin güneyinin en güzel yerlerinden biri desem yanlış olmaz. Amalfi kıyıları boyunca uzayan şahane manzaralı yollar Positano’dan sonra sizi Amalfi’ye ulaştırıyor. Amalfi, göz alıcı butik otelleri, şık restoranları, jet sosyetenin lüks vilları ile Güney İtalya sahillerinin en pahalı destinasyonlarından biri.

Sorrento, Positano ve Amalfi romantik çiftler için harika bir rota olabilir. Napoli çevresinde gezilecek yerler blog yazımda daha geniş bilgilere yer verdim.

Napoli yeme içme

Pizza Ernesto
Pizza Ernesto

İtalyan yemekleri genel olarak damak tadımıza hitap ediyor. Hemen hepsini ben çok sevdim. Campaine Bölgesi’nin genelinde olduğu gibi Napoli de mutfağıyla meşhur. Pizzanın doğduğu şehir olan Napoli’de ilk yapılacak şeylerden biri de pizza margheritayı denemek.

Hem geleneksel hemde uluslararası markaların bulunduğu Via Chiaia’da ki kalabalığa siz de karışın. Bir başka popüler bölge ise Castel Dell’ovo’nun bulunduğu deniz kenarı. Canlı atmosferi ve turistik kafe ve restoranlarıyla göz dolduruyor.

Pizza’nın anavatanı olan şehir ülkedeki en otantik yemek çeşitlerini elinde bulunduruyor. Amalfi kıyılarına gidin yada feribotla Capri’ye geçin ve ikisinde de İtalya’nın en taze deniz mahsullerini tadabilirsiniz. Capri’de fiyatlar yüksektir ancak Napoli’de daha normal seviyelerde.

Pizza’nın doğum yeri olarak ayrı bir üne sahip olan şehirde taze deniz ürünleri de oldukça revaçta. Pizza, İtalya’nın tartışmasız en meşhur yemeği, ilk bulunduğu yer de Napoli. Burada pizza işi çok ciddiye alınıyor. Bir çok yerde nefis pizza yapan yerler bulabilirsiniz ancak dikkat etmeniz gereken şey pizzacının içinde ateş yanan bir fırına sahip olması!

Benim tavsiyem sahilde Ovo Castle’ye yakın olan Pizzeria “Don Ernesto”. Çeşit çeşit pizza yapıyorlar. Şaraplar da enfes, fiyatlar ise makul. İyi ve kaliteli bir mekanda leziz pizza ve deniz ürünleri yemek isteyenler, tereddütsüz Via Partenope, 7 adresinde hizmet veren Ristorante Pizzeria Luise iyi bir tercih.

Patlıcan Parmesan da Napoli’den çıkma bir tat ve spagetti de yine burada oldukça popüler. İstiridye ve midye ile denemenizi tavsiye ederim. Deniz mahsülleri oldukça yoğun ve taze olduğu kadar da çok lezzetli.

Napolide Ne Yenir
Ristorante Pizzeria Luise

Napoli tarihi bölgede, Via del Cerriglio, 3 numarada yer alan La Locanda del Cerriglio, tarihi 1300’lü yıllara kadar uzanan bir napolitan taverna. Via San Gregorio Armeno’dan sola Via Tribunali’ye döndüğünüzde göreceğiniz Trattoria Enoteca Campagnola pahalı olmayan tipik Napoli yemeklerini yapıyor.

Napoli, Milan gibi bir alışveriş destinasyonu değil. Ancak İtalyan modasının bazı isimlerini Via Chiaia’da bulabilirsiniz. Hiçbir şey almasanız bile yerel atmosferi için Umberto Galerisi’ne de mutlaka gidilmesi gerek. Hem geçmiş, hem politik, hem de güncel hayattan irili ufaklı birçok figürlerin yapıldığı Via San Gregorio’da birçok eski atölye görebilirsiniz.

Napoli’ye ne zaman gidilir

Napoli’yi ziyaret etmek için temmuz ve ağustos en sıcak aylar, ancak yağmur konusunda endişelenmenize gerek olmayan bir dönem. Sonbahar ziyaret etmek için en iyi zaman. Ekim ayında gündüz hava sıcaklığı oldukça ideal, ancak ayda 12 gün yağmur ortalaması bulunuyor. Eylül ayında daha az yağmur var ve 8 saat gün ışığından faydalanabiliyorsunuz, oldukça iyi sayılır.

Bahar mart ayında başlıyor ve gün içinde sıcaklıklar artabiliyor, ancak halen ziyaret için uygun bir zaman denilebilir. Marttan mayısa kadar uygun sıcaklıklar ve yeterince gün ışığı ile gidilmeye uygun bir zaman.

İtalyanların tatili temmuz ve ağustos aylarına denk geldiğinden bu mevsim hem fiyatlar daha yüksek, hem yer bulmak zor hem de her yer çok kalabalık oluyor. Sonbahar ziyaret etmek için en iyi zaman. Ekim ayında gündüz hava sıcaklığı oldukça ideal.

Yeni yıl kutlamalarının en güzel gerçekleştiği ve en güzel havai fişek gösterilerinin yapıldığı yerlerden biri de yine burası. Noel dönemi şehir tamamen süsleniyor ve inanılmaz güzel bir ruha sahip oluyor. Napoli’nin merkezinde bulunan Via San Gregorio Armeno Caddesi İsa’nın doğuşu ile ilgili birçok sanat eseri satan sokak satıcıları ile dolup taşıyor.

Napoli’nin en önemli festivali San Gennaro olarak kabul ediliyor. Festival her yıl 19 Eylül’de sokak gösterileri ve katedralde yapılan dini bir seramoni ile kutlanıyor. Easter zamanında büyük bir geçit ve çok eğlenceli dekorasyonlarla şehir tekrar süsleniyor. Şehrin olmazsa olmazları arasında müzik festivalleri de var.

Napoli şehir merkezi kıyıda bulunduğu için kışları iç bölgelere göre çok daha ılıman geçiyor. Mart sonunda gittiğimde Napoli Körfezi ve Amalfi Kıyılarında hemen hemen dört mevsimi de görme şansım oldu birkaç günde.

ⓘ Napoli’de konaklama tercihim, sahilde Hotel Royal Continental oldu. 152 odalı, free wifili 4 yıldızlı otelden, yarım saatte yürüyerek tarihi merkeze gidebiliyorsunuz. Castel dell’Ovo’nun tam da karşısında yer alıyor.

Napoli’ye nasıl gidilir

Muhtemelen Napoli’ye ulaşımınız eğer İtalya’daysanız trenle olacaktır. Roma’dan sadece 2,5 saat ve Milan’dan 8 saat sürüyor. Merkez İstasyon olan Piazza Garibaldi’den otobüs veya taksi ile otelinize geçebilirisiniz. Napoli, aynı zamanda güney İtalya’nın ana ulaşım merkezi. Birçok ana tren yolu Napoli’den geçiyor. Tren ve otobüs istasyonları şehrin doğu yakasında bulunan dev Piazza Garibaldi’de.

Türk Hava Yolları haftanın her günü İstanbul’dan Napoli’ye direkt seferler düzenliyor. İstanbul’dan Napoli’ye 2 saat 15 dakikada uçtum. Alitalia, Air Berlin, KLM ve diğer bazı havayolları da aktarmalı şekilde Napoli’ye uçuyor. Büyük Avrupa şehirlerinden easyJet, Meridiana, Germanwings ve Transavia gibi firmalar da Napoli’ye uçuyor.

Ucuz uçak bileti yakalarsanız eğer Roma’ya uçup oradan Napoli’ye geçmek de diğer bir alternatif olabilir. Napoli’ye nasıl gidilir blog yazımda şehre gidiş hakkında daha detaylı bilgiler verdim.

Napoli Gezi Notları

Eğer uçakla geliyorsanız ineceğiniz yer Capodichino Havalimanı, Napoli’yi Roma ve diğer şehirlere bağlayan iç hatlar terminali olacaktır. Oradan 15 dakikalık bir otobüsle Piazza Garibaldi’ye ulaşabilir ve oradan da toplu taşıma ile kolayca otelinize gidebilirsiniz. Uğraşmak istemiyorsanız otelinizle önceden iletişime geçip havalimanından servis talep edebilirsiniz.

Napoli‘de rehber isteyenler için tavsiyem bana da rehberlik yapan Gennaro Emanuele Miglio, Tel: 0039 333 6096009, gemy1981@hotmail.com, Facebook:Migliogemymary.

Piazza Garibaldi’den havalimanına otobüs ile ulaşabilirsiniz. Feribot ve deniz otobüsleri Molo Beverello’dan Capri, Ischia, Procida ve Sardinia adalarına seferler düzenliyor.

Napoli’nin toplu taşıma sistemi gayet başarılı ve tabi ki çok fena bir trafiğe sahip, o yüzden araba kiralamayı aklınızdan pek geçirmeyin, ancak Amalfi Kıyıları turu yapmayı da planlıyorsanız bence araba kiralayın. Şehirde dolaşım çok kolay ama yoğun saatlerde sabrınızın sınırlarını zorlayabilirsiniz. İtilip kakılmak istemiyorsanız o saatlerde otobüsü tercih etmeyin. Bunun yerine 1 yada 4 numaralı tramvayı yada metroyu tercih edebilirsiniz.

Napoli oldukça geniş ve kalabalık bir otobüs, tramvay, metro, füniküler ve tren seçeneğine sahip. Ferrovia Circumvesuviana hattı ile Herculaneum, Pompeii ve Sorrento’ya ulaşabilirsiniz. Turist ofisleri ana tren istasyonu olan Piazza Gesu Nuovo ve Piazza Martiri’de bulunuyor.

Önceki blog yazısıBakü Gezilecek Yerler
Sonraki blog yazısıİspanya Gezilecek Yerler
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

13 YORUM

 1. Güzel anlatım yapıyorsunuz. Bende küçük çaplı bir gezginim Roma ve Napoli yazılarınızdan güzel bilgiler edindim. Bu hafta o geziye çıkacağım. Şimdiden teşekkürler ederim.

 2. Otobüsle avrupa turunda gördüğüm Napoli gereçkten iyi bir şehir. Yazıyı keşke gezmeden önce okusaydım işime yarardı güzel bir yazı olmuş bilgi için teşekkürler.

 3. İtalya’da yaklaşık 13 gün kaldığım halde, Napoli şehrini görme fırsatım olmamıştı. Bu yazı ile birlikte neler kaçırdığımı bir kez daha anlamış oldum. Sanırım bir daha İtalya’ya gittiğimde ilk adresim bu güzel şehir olacak. İlham verici ve bilgilendirici yazınız için teşekkürler.

 4. İtalya aşığı biri olarak önerilerinizi beğeniyle okudum. Bir arkadaşımızın düğünü için amalfiye gideceğiz. Dönüşte Napolide iki gün kalıp keşfetmek çok keyifli olacak. Yazınız tam da aklımdaki şeyleri yapmaya uygun olduğunu gösterdi bana 🙂 gitmeden bu bilgileri almak altın değerinde ! çok teşekkürler…

 5. Aralık ayının son günlerinde gideceğimiz ve bir hafta kalacağımız Napoli için gerekli tüm gezi tavsiyelerinizi not aldım. Tavsiyelerinize ve diğer seyahat rotalarınızı dikkate alarak gezeceğiz, Teşekkürler.

 6. Yıllar önce giden arkadaşlar çöp ve güvenlik sorunundan çok bahsetmişlerdi. O nedenle hiç rotama almamıştım Napoli’yi. Şimdi Erasmus nedeniyle kızım gidecek diye araştırıyoruz. İnşalla her şey düzelmiştir.

 7. Napoli gerçekten çok güzel bir şehir.
  İki yıl önce bir gün kalma imkanı bulmuştum ama sürem kısıtlı olduğu için ne yazık ki sizin kadar çok yer göremedim.

 8. Güney İtalya gezimde Napoli konaklama almayı planladım. Napoli merkez tutarak otel otel gezmek istemediğim için kiraladığım araba ile hergün bi yere gitmeyi planlıyorum. Güney Fransa da da aynı şeyi yapmıştım ancak Napoli hakkında yazılanlar çok moral bozucu geldi bana. Napoli konusunda kararsız kaldım. Ne dersiniz ?

  • Napoli’de birkaç gün kaldım ben. Napoli merkezde kalarak Capri ve Ischia adaları, Herculanuim ve Pompeii antik kentleri gezilebilir. Önerim Napoli’de araba kiralayıp Herculanuim ve Pompeii’yi gördükten sonra gidip Sorrento’da kalın. Sorrento’dan Positano, Amalfi ve Ravello ile diğer Amalfi Kıyıları kasabalarını gezin.

   Arabanızı her zaman dikkatle kilitleyin ve mümkünse otelin otoparkına bırakın. Türkiye’de de olduğu gibi orada da araç çalınması olayları yaşanabiliyor. Napoli hakkında yazılanlar çok eskilerden kalma çoğunluklu, benim gördüğüm Napoli gayet güzeldi.

 9. Ben gittiğimde grev vardı her yer çöp içerisindeydi. Kuzenim orada okuyor ve şehri seviyor, her zaman öyle değilmiş. Aslıdna bizlerden fazla farkı yok, sanki bizim şehirlerimiz çok temiz ve güvenli!

 10. Yıllar önce gitmiştim, tur firması bizi sadece Capri Adası’na götürmüştü, Napoli’de bir şey yok demişlerdi. Başkalarının verdiği bilgiler önyargı yaratabiliyor, sizi okudukça ufkum genişliyor. Napoli ve Amalfi rotasını sizin yüzünüzden yapacağım, eşimle karar verdik. Sonbahar’da gidiyoruz 🙂

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın