İtalya‘nın Toskana Bölgesi’nde yer alan Siena, UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesinde yer alan tarihi şehir merkezi, yöresel mutfağı, zengin sanat eserleri ile öne çıkan gösterişli müzeleri, orta çağ görüntüsü taşıyan eşsiz sivil mimari yapıları, geleneksel yaşamın izlerini görebileceğiniz daracık sokakları, şehir mahalleleri arasında yapılan at yarışlarıyla (palio) ünlü.

Dünyanın en eski üniversitelerinden biri olan ve 1240 yılında kurulan Siena Üniversitesi nedeniyle hatırı sayılır miktarda öğrenci nüfusuna da sahip olan şehir, Kuzey İtalya’da kültür turizmi ile öne çıkıyor. Kenti, ağırlıklı olarak Avrupa ülkelerinden olmak üzere her yıl yüzbinlerce kişi ziyaret ediyor.

siena nerede

Siena hakkında kısa bilgiler 🇮🇹

Siena, resmi adı İtalya Cumhuriyeti olan İtalya’nın şehri. İtalya’nın kuzeyinde yer alan Siena, Toskana bölgesinde Siena ilinin idari merkezi. Üç tepe üzerine kurulu olan şehir, orta çağ dokusunu çok iyi muhafaza etmesi nedeniyle tam anlamıyla bir açık hava müzesi görünümünde. UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan tarihi şehir merkezi bu dokuyu en iyi hissedebileceğiniz yer.

İlk yerleşimin Etrüskler tarafından yapıldığı kentte, Saina Kabilesi kentin temellerini atmış. Roma İmparatorluğu döneminde hareketli ticaret yollarına uzak kalması nedeniyle gelişemeyen Siena, ana ticaret yollarının Bizans saldırılarına açık hale gelmesiyle birlikte Roma ve Lombard’ın kuzey bölgeleri arasında ana ticaret güzergahına alınmasıyla hızla gelişme gösteren bir yere dönüştü.

Malta

Siena’da İtalya’nın resmi dili İtalyanca konuşuluyor. Şehirde İngilizce de yaygın olarak konuşulabiliyor. İtalya para birimi Euro. Siena, Türkiye’den 1 saat geride. Şehrin nüfusu 55 bin.

Siena’ya gitmek için ya Yeşil Pasaport sahibi olmanız ya da Schengen vizesi almanız gerekiyor. Henüz hiç vize deneyiminiz olmadıysa Vize Nasıl Alınır ve Vize Ücretleri Ne Kadar blog yazılarım size yol gösterir. Pasaportunuz yoksa Pasaport Çeşitleri ve Pasaport Başvurusu Nasıl Yapılır yazılarımı okuyun. Yurt dışına çıkarken yurtdışı çıkış harcı ödemeniz gerekiyor.

Daha uygun bir Siena tatili yapmak için Seyahat Rehberi kategorisindeki uygun otel nasıl bulunur, vize/pasaport, hayat kurtaran akıllı telefon uygulamaları blog yazılarım size yol gösterebilir.

Siena nerede📍

Siena, Avrupa kıtasında yer alan İtalya’nın şehri. İtalya, aynı zamanda bir Güney Avrupa ülkesi. Siena, İtalya’nın kuzeyinde etkileyici kır yaşamı ve bağlarıyla bilinen Toskana Bölgesi’nde yer alıyor.

Siena’ya nasıl gidilir ✈️

Siena’ya uçakla nasıl gidilir: Türkiye’den Siena’ya direkt uçak seferi bulunmuyor. Siena’ya en yakın havalimanı Floransa’da. Floransa Amerigo Vespucci Havalimanı, Siena’nın 79 km kuzeyinde yer alıyor. Floransa Amerigo Vespucci Havalimanı’na İstanbul Havalimanı ve Sabiha Gökçen Havalimanı çıkışlı Milano, Roma ve Pisa aktarmalı uçuşlarla gidebilirsiniz.

Floransa Havalimanından Siena şehir merkezine ulaşım: Floransa Havalimanı’ndan her gün düzenli olarak Siena’ya Tiemme Spa firmasının otobüs seferleri var. 1.5 saat süren yolculuk için 10-12€ arasında bilet ücreti ödemeniz gerekiyor.

Siena’ya otobüsle nasıl gidilir: Siena’ya İtalya’nın birçok kentinden Eurolines, Flixbus ve Tiemme Spa firmalarının otobüsleri ile direkt ulaşılabiliyor. Venedik, Milano, Roma, Pisa gibi kentlerden 20 eurodan başlayan ücretlerle otobüsle konforlu bir yolculukla Siena’ya gidebilirsiniz.

siena nasıl gidilir

✈️ Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır
✈️ Uçak Bileti Kampanyaları Nasıl Bulunur
✈️ Türkiye’nin En İyi Online Uçak Bileti Satış Siteleri
✈️ En Ucuz Uçak Bileti Ne Zaman Alınır

Siena, yaya olarak çok rahat gezilebilecek küçük bir şehir merkezine sahip. UNESCO koruması altındaki eski kent merkezi muhteşem atmosferi ile orta çağ günlerine zaman yolculuğuna davet ediyor. Şehrin en ünlü meydanı olan Piazza del Campo’da yer alan Gotik stildeki Sansedoni Sarayı (Palazzo Sansedoni) ve Belediye Binası (Palazzo Pubblico) şehrin en önemli tarihi yapılarından.

Surlarla çevrili 17 mahalleden oluşan Siena’da Siena Katedrali de görülmesi gereken yerler arasında. Katedralde Donatello, Bernini ve Michelangelo’nun heykelleri bulunuyor.1800’lü yılların başından beri mahalleler arasında düzenlenen ve Palio ismi verilen at yarışları 2 Temmuz ve 16 Ağustos tarihlerinde düzenleniyor.

1 Yorum

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz