Kuzey Avrupa‘da, Baltık coğrafyasında yer alan Estonya, bölgenin en yeşil ve çevreci ülkelerinden. Zengin tarihi geçmişini yansıtan şehirleri, muhteşem doğal güzellikleri, sayısız adası, bakir köyleri ve etkileyici manzaralarıyla Estonya, alışılagelen Avrupa atmosferinden çok daha fazlasını sunuyor.

Baltık ülkeleri arasında en küçük yüzölçümüne sahip olan ülke, bölgedeki Sovyet işgal döneminden en az etkilenen ve kültürel dokusunu korumayı başaran yer olarak biliniyor. Estonya’nın başkenti Tallinn, ülkenin en büyük şehri ve aynı zamanda ekonomi, eğitim ve kültür merkezi.

estonya nerede
Başkent Tallinn

Estonya hakkında kısa bilgiler 🇪🇪

Resmi adı Estonya Cumhuriyeti (Estonca: Eesti Vabariik) olan Estonya bir Kuzey Avrupa ülkesi. Başkenti Tallinn. Ülke, Baltık Denizi’ndeki 2 bin 222 ada ve ana karada yer alan 15 ayrı yönetim bölgesinden oluşuyor.

İlk insan yerleşiminin MÖ 6,500’lü yıllara dayandığı Estonya, tarih boyunca Almanya, Danimarka, İsveç ve Rusya egemenliği altında yaşadı. Birinci Dünya Savaşı’nın ardından bağımsızlığına kavuşan ülke İkinci Dünya Savaşı’nda Sovyetlerin işgaline uğradıktan sonra 1991’de yeniden bağımsız bir ülke oldu.

Baltık komşuları gibi Estonya’nın tarihi de başta Rusya olmak üzere güçlü komşularından bağımsız olmaya adandı. 1940’da Stalin tarafından eklenen Estonya hiçbir zaman tam olarak Sovyet cumhuriyetinin bir parçası haline gelmediği için dil ve kültürü SSCB’nin diğer üyelerinden çok daha güçlü bir şekilde korundu. Bu cesur ve bağımsız ruh bugün de Estonya’da varlığını sürdürüyor.

Çekingen Sovyet eyaletinden Avrupa Birliği’nin en parlak ve genç yıldızlarından birine doğru Estonya son on yılda büyük bir dönüşüm geçirdi ve nihayet dünya birçok cazibesine vakıf oldu.

Malta

Estonya’nın resmi dili Estonca. Rusça ve İngilizce de yaygın olarak konuşulan diller arasında. Estonya para birimi Euro. Türkiye ile aynı saat diliminde yer alıyor. Estonya nüfusu 1.4 milyon. Ülke nüfusunun yüzde 75’i herhangi bir dine inanmıyor. Nüfusun kalan kısmı ise Hristiyanlığın Luteryen mezhebine mensup.

2004’te Avrupa Birliği’ne üye olan ülke, yaklaşık 1,5 milyon nüfusa sahip olmasına rağmen, son 5 yılda yüzde 40 oranında yaşanan artışla yılda 10 milyon turist tarafından ziyaret ediliyor. Estonya, UNESCO’nun Dünya Kültür Mirası listesinde yer alan ve 2011 Avrupa Kültür Başkenti seçilen Tallin şehri ile Ortaçağ atmosferi ve modern mimariyi bir arada deneyimlemek isteyenler için mükemmel bir rota sunuyor.

Estonya’ya gitmek için ya Yeşil Pasaport sahibi olmanız ya da Schengen vizesi almanız gerekiyor. Henüz hiç vize deneyiminiz olmadıysa Vize Nasıl Alınır ve Vize Ücretleri Ne Kadar blog yazılarım size yol gösterir.

Pasaportunuz yoksa Pasaport Çeşitleri ve Pasaport Başvurusu Nasıl Yapılır yazılarımı okuyun. Yurt dışına çıkarken yurtdışı çıkış harcı ödemeniz gerekiyor. Vize almakta zorlanacağınızı düşünüyorsanız vize istemeyen Vizesiz Avrupa Ülkeleri tavsiyelerimi inceleyin. Detaylı hazırladığım Vizesiz Ülkeler Listesi blog yazıma göz atın.

Daha uygun bir Estonya tatili yapmak için Seyahat Rehberi kategorisindeki uygun otel nasıl bulunur, vize/pasaport, hayat kurtaran akıllı telefon uygulamaları blog yazılarım size yol gösterebilir.

Estonya nerede 📍

Estonya, Avrupa kıtasında yer alıyor. Baltık Denizi’nin kıyısında yer alan Letonya ve Litvanya ile birlikte üç Baltık ülkesinden biri olan Estonya, Kuzey Avrupa’da konumlanıyor. Finlandiya Körfezi, Letonya, Rusya ve Baltık Denizi ile çevrelenen ülke, Baltık ülkeleri arasında en küçük yüzölçümüne sahip devlet.

Kuzey ve batısında Baltık Denizi, doğusunda Rusya Federasyonu ve güneyinde Letonya ile komşu olan Estonya üç Baltık cumhuriyetinin en kuzeyindeki ülke. Ülke pek çok orman, 1.400 göl ve 1.500 adadan oluşan muhteşem doğal güzelliklerden birine sahip. Litvanya ve Letonya’dan daha küçük olmasına rağmen, tüm Baltık Ülkelerinin en uzun sahili burada.

ⓘ Estonya gezinizde, dünyanın her yerinde uygun fiyata oda/ev sunan Airbnb‘yi deneyin. Burayı tıklayarak Airbnb’ye kaydolunca 22€ kazanırsınız. Otel rezervasyonu için Booking her zaman ilk tavsiyem. Buraya tıklayarak booking.com’a kaydolursanız 15$ indiriminiz olur ✔️

Estonya’ya nasıl gidilir ✈️

Estonya’nın başkenti Tallinn’e Türkiye’den direkt ve aktarmalı uçuşlarla gidilebiliyor. Türk Hava Yolları’nın İstanbul Havalimanı’ndan haftanın 7 günü Tallinn’e direkt uçuşu var. 14.30’da havalanan uçak 17.45’te Tallinn’e ulaşıyor. Estonya ile Türkiye’nin yerel saatleri aynı. İstanbul-Tallinn uçuş süresi 3 saat 15 dakika.

İstanbul’dan Belavia ile Minsk’ten, Aeroflot ile Moskova’dan ve LOT ile Varşova’dan aktarmalı uçuşlarla Estonya’nın başkenti Tallinn’e ulaşılabiliyor. Aktarmalı uçuş süresi hava yolu şirketine ve beklemeye göre 6-8 saat arasında değişiyor. Alternatif uçuşlar için Helsinki ve Riga kentlerine de bakabilirsiniz. Helsinki’den feribotla, Riga’dan ise karayoluyla Tallinn’e geçilebiliyor.

Tallinn Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşım: Tallinn Havalimanı, şehir merkezine 4 km uzaklıkta. Havalimanından şehir merkezine ulaşım için tramvay, otobüs, taksi ve araç kiralama seçenekleri bulunuyor.

2 ve 65 numaralı otobüsler Tallinn Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşım sağlayan en ekonomik toplu taşıma araçları. Haftanın 7 günü 08.00-18.00 saatleri arasında her yarım saatte bir seferleri bulunan otobüs ile 20 dakikada şehir merkezine ulaşılıyor.

4 nolu tramvay hattı pazar hariç her gün 05.25-00.45, pazar günleri ise 05.45-00.45 saatleri arasında 15 dakikada bir havalimanından şehir merkezine yolcu taşıyor. Tramvayla 25 dakikada şehir merkezine ulaşım sağlanıyor.

estonya nasıl gidilir

✈️ Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır
✈️ Uçak Bileti Kampanyaları Nasıl Bulunur
✈️ Türkiye’nin En İyi Online Uçak Bileti Satış Siteleri
✈️ En Ucuz Uçak Bileti Ne Zaman Alınır

Malta

Estonya gezilecek yerler 📌

Estonya‘nın başlıca turistik mekanı Arnavut kaldırımı sokaklarıyla tamamlanan 14. yüzyıldan kalma bir topluluğun yaşadığı başkenti Tallinn. Şehirde tarih meraklıları için antik kiliseler ve tarihi kalıntılar, sanat meraklıları için de galeri ve müzeler bulunuyor.

Estonya’nın doğal güzellikleri etkileyici ulusal parklarında sergileniyor. Ülkenin kalbinde yer alan Soomaa ile 1.200 km uzunluğunda İsveç’ten Rusya’ya kadar uzanan kireçtaşı uçurumları olan etkileyici Baltık Klint manzaraları sunan Lahemaa bunlardan bazıları.

Estonya’nın batısındaki en büyük ada olan Saaremaa sınırları içinde yer alan Karia, Triigi, Karia ve Tuhkana kasabaları görülmeye değer. Bu kasabalarda 19. yüzyılda inşa edilen deniz fenerleri, yel değirmenleri ve bozulmamış plajlar ile orta çağ döneminden kalma yapı kalıntıları bulunuyor.

Önceki blog yazısıTayland’ın Kültür Başkenti: Chiang Mai
Sonraki blog yazısıPula Nerede 📍 Pula’ya Nasıl Gidilir
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın