Chefchaouen (Şafşavan), Fas‘ın kuzeybatısında yer alan şirin bir şehir. Mavi badanalı tek katlı evleriyle fotoğraf tutkunlarının gözdesi olan şehir, Rif Dağlarının eteğinde, Tanca ve Tatvan şehirlerine yakın bir konumda yer alıyor. Klasik Fas rotalarının dışında yer almasına rağmen birçok kişinin daracık sokaklarında kaybolup hoş fotoğraflar çekmek için ziyaret ettiği Chefchaouen, Kuzey Afrika kültürünü deneyimleyebileceğiniz bir destinasyon.

Arap ve Musevilerin İspanya’dan sürülmesinin ardından hatırı sayılır bir Arap ve Musevi göçünün yaşandığı kent çok kültürlü bir kimliğe sahip. 1920 yılında İspanyollar tarafından işgale uğrayan kent, 1956’da Fas’ın bağımsızlığına kavuşmasıyla birlikte Fas yönetimine geçmiş.

Chefchaouen hakkında kısa bilgiler 🇲🇦

Chefchaouen, resmi adı Fas Krallığı olan Fas’ın en turistik şehirlerinden biri. Fas’ın kuzeybatısında yer alan şehir, mavi badanalı evleriyle tanınıyor. 1471 yılında, Rif Dağlarının eteklerinde kurulan kent, Tanca ve Tatvan şehirlerine oldukça yakın bir konumda yer alıyor.

İspanya’dan sürülen Arap ve Musevilerin yerleşmesiyle çok kültürlü bir yapıya kavuşan Chefchaouen, 1920’de İspanyollar tarafından işgal edildi. Fas’ın bağımsızlığına kavuştuğu 1956’da Fas yönetimine teslim edilen kentin en eski tarihi yapısı ise 1471 yılından kalan küçük kale.

Malta

Ziyaretçilerine ne deniz, ne güneş ne de çöl turu sunan şehirde görülebilecek yerler arasında sadece mavi sokaklar ve mavi badanalı yapılar bulunuyor. Sırtını dayadığı Rif Dağlarının dik tepeleri bir keçinin boynuzlarına benzediği için şehre ‘çift boynuz’ anlamına gelen Chefchaouen ismi verilmiş.

Şehrin geneline hakim olan mavi renk ise Yahudilerin kutsal kitabı Tevrat’a dayanıyor. Tevrat’ın ‘kıyafetlerinizin bir tarafına mavi püskül takın’ emrini uygulamak isteyen halk, maviyi sadece kıyafetlerinde değil kapılarında pencerelerinde de kullanmış.

1930’lu yılların sonunda kente yerleşen Yahudi mülteciler kapı ve pencerelerin yanı sıra evlerin duvarları ve sokakları da gökyüzü ve cenneti temsil eden maviye boyamışlar. Akrep, haşere ve sivrisineği de uzak tutan mavi renkli şehir yerel halk tarafından Şouven ya da Şavan ismiyle anılıyor. Şehrin eski kent merkezi Medina, dış saldırılardan korunmak üzere surlarla çevrilmiş.

Chefchaouen’da Fas’ın iki resmi dilinden Arapça ve Berberice konuşuluyor. Şehirde Fransızca bilinirliği de yüksek. Chefchaouen’in nüfusu 45 bin. Kentte Fas’ın para birimi Dirhem (MAD) kullanılıyor. Fas, Türkiye’den 2 saat geride.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Chefchaouen’a vizesiz seyahat edebiliyor. Fas’a gidebilmek için minimum 6 ay geçerliliği olan bir pasaportunuzun olması yeterli. Eğer turla gitmiyorsanız kalacağınız otelin rezervasyon bilgilerini cep telefonunuza kaydetmeniz pasaport kontrolünde işinizi kolaylaştırabilir.

Pasaportunuz henüz yoksa Pasaport Çeşitleri ve Pasaport Başvurusu Nasıl Yapılır yazılarımı okuyun. Yurt dışına çıkarken havalimanında veya sınır kapılarında yurtdışı çıkış harcı ödemeniz gerekiyor. Vizesiz gidebileceğiniz ülkeleri öğrenmek için Vizesiz Ülkeler Listesi blog yazıma göz atın.

Daha uygun ve verimli bir Chefchaouen tatili yapmanız için Seyahat Rehberi kategorisindeki uygun otel nasıl bulunur, vize/pasaport, hayat kurtaran akıllı telefon uygulamaları blog yazılarıma da göz atın dilerseniz.

Chefchaouen nerede 📍

Chefchaouen, Afrika’nın kuzeybatısında yer alan Fas’ın turistik şehirlerinden biri. Fas aynı zamanda bir Afrika ülkesi. Şehir, Fas’ın kuzeybatısında, Rif Dağlarının yanı başında konumlanıyor. Şehir coğrafi konumu ile Fas’ın iç bölgeleri ile Cebelitarık Boğazı arasında önemli bir geçiş güzergahında yer alıyor.

Chefchaouen’e nasıl gidilir ✈️

Chefchaouen’e uçakla nasıl gidilir: Türkiye‘den Fas’ın Chefchaouen kentine direkt uçuşla ulaşmak mümkün değil. Şehir çok küçük ve dağlık olduğundan havalimanı bulunmuyor. Kente en yakın havalimanları Tanca (112 km) ve Rabat (252 km) kentlerinde.

Tanca Havalimanından Chefchaouen’a nasıl gidilir: Tanca’ya Türkiye’den Brüksel, Madrid, Paris ve Kazablanka’dan aktarmalı uçuşlarla ulaşılabiliyor. İstanbul-Tanca aktarmalı uçuş süresi ortalama 10 saat sürüyor. Tanca Havalimanından 15 dakikada taksiyle kent merkezine ulaştıktan sonra (15€-18€), kent merkezindeki otobüs terminalinden 2 saat 45 dakika süren bir yolculukla Chefchaouen’a otobüsle ulaşabilirsiniz. Otobüs bilet ücreti 3-5€ arasında değişiyor.

Rabat Havalimanından Chefchaouen’a nasıl gidilir: Fas’ın başkenti Rabat’a PAris aktarmalı uçuşlarla ulaşılabiliyor. Rabat Havalimanından Chefchaouen’a ulaşmak için tek seçenek ise araç kiralamak. 245 km’lik yolculuk özel araçla 4 saat sürüyor. Fas’ta araç kiralama ucuz ve benzin fiyatları da ekonomik olduğundan yolculuk ortalama 20€ tutuyor.

Kazablanka Havalimanından Chefchaouen’a nasıl gidilir: THY ve Pegasus Havayolları’nın Kazablanka’ya olan uçuşlarını kullanarak Chefchaouen’a otobüsle de ulaşabilirsiniz. Kazablanka Havalimanından Chefchaouen’a otobüsle yolculuk 7 saat 30 dakika sürüyor. Otobüs bilet ücreti ise 10-19€ arasında değişiyor.

Şafşavan

✈️ Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır
✈️ Uçak Bileti Kampanyaları Nasıl Bulunur
✈️ Türkiye’nin En İyi Online Uçak Bileti Satış Siteleri
✈️ En Ucuz Uçak Bileti Ne Zaman Alınır

Chefchaouen, Fas’ın kuzeyinde, Rif Dağlarının yamacına kurulmuş olan etkileyici bir kent. Chefchaouen’ın mavi sokakları son yıllarda daha fazla turisti kente çekiyor. Klasik Fas rotalarının dışında olan bu güzel mavi şehir, ziyaretçilerine ne deniz, güneş ne de çöl turu sunuyor. Sadece ve sadece mavi sokaklar var.

Daracık mavi sokaklarda gezerken kendinizi bazen bir akvaryumda, bazen de florasanın aydınlattığı bir sokakta gibi hissediyorsunuz. Fas’ın mavi incisi de denilen Chefchaouen’ın sokakları bir Avrupa kenti kadar temiz. Şehirde gezilecek yerler açısından çok fazla alternatif yok. Öncelikli rota herkesin yaptığı gibi mavi badanalı evlerin sıralandığı daracık sokakları keşfetmek.

Kentte manzara ve gün batımında hoş kareler yakalamak için Mosquée Bouzâafar, alışveriş ve yerel haklın gündelik yaşamına tanık olmak için Kasbah, hem manzarası hem temiz havası hem de doğal güzellikleriyle Ras El Maa Şelalesi, yöreye özgü keçi peyniri, portakal reçeli ve taze sıkılmış portakal suyunun tadına bakmak için yerel kafeleri ziyaret edebilirsiniz.

1 Yorum

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz