Kovada Gölü Milli Parkı, Isparta‘nın Eğirdir ve Sütçüler ilçeleri arasında yer alıyor. Muhteşem renklere sahip bitki örtüsü ve doğaya can katan sulak alanlarıyla 1970 yılından bu yana koruma altında bulunan ve 6 bin 534 hektarlık bir alan üzerine kurulan milli park, Akdeniz Bölgesinin doğa harikaları arasında.

Bölgeye ismini veren yedi metre derinliğindeki Kovada Gölü ve zengin faunasının yanı sıra çevresindeki antik kentler ve arkeolojik öneme sahip kalıntılarla da ünlenen milli park, bahar ve yaz dönemlerinin en sık ziyaret edilen yerlerinden.

Kovada Gölü Milli Parkı, Isparta

Kovada Gölü Milli Parkı, Isparta’nın Eğirdir ilçesinin 29 km güneyinde, Eğirdir ve Sütçüler ilçeleri arasında yer alıyor. Oldukça sığ bir göl olan Kovada Gölü’nün etrafında 1970 yılında ilan edilen ve koruma altına alınan milli park bölgesi, benzersiz flora zenginliği ve yaban hayatı çeşitliliğinin yanı sıra sosyal donatı alanları ile de bölge insanının soluklanmak için tercih ettiği yerlerden.

Kovada Gölü’nün çevresi 20.6 km, deniz seviyesinden yüksekliği 900 metre, derinliği ise 6-7 metreye ulaşıyor.Suda bulunan ve göle yeşil renk veren tortular nedeniyle belli bir seviyeden sonra gölün derinlikleri görülemiyor. 6 bin 534 hektar büyüklüğündeki milli park çevresinde doğa araştırması, kamp yapma, yürüyüş, manzara seyretme, kuş gözlemciliği ve tırmanma gibi aktiviteler yapılıyor.

Malta

Milli park, akçakesme, mirtus, kızılçam, meşe (sapsız, saçlı, pırnal, kermes, kasnak) türleri, ardıç, çınar, karaçam, sedir, toros göknarı, çitlenbik, menengiç, defne, tesbih çalısı, karaçalı, karamuk, laden, boyacı sumağı ve yemişen gibi ağaç ve ağaççıkların yetiştiği zengin doğası ve bitki örtüsüyle göz kamaştırıyor.

Yaban keçisi, sansar, yaban domuzu, porsuk, tavşan, tilki, ağaç sincabı, adi kertenkele, kaplumbağa, yılan, pullu sazan, kadife, sudak, havuz balığı, kerevit gibi su ve kara hayvanlarına da ev sahipliği yapan Kovada Gölü Milli Parkı’nda 59 yerli, 26 kış göçmeni, 48 yaz göçmeni, 20 transit göçen olmak üzere 153 su kuşu türü yaşıyor.

Ahşap iskele, manzara seyir kulesi, ziyaretçi tanıtım merkezi, otopark, tuvalet, piknik masası, bank, oyun grubu, yürüyüş yolu gibi düzenlemelerin yapıldığı milli park, yalnız gezen ve sırt çantalı gezginler kadar çocuklu aileler ve arkadaş grupları için de uygun bir rota.

Kovada Gölü Milli Parkı
kovada gölü

Ziyaretçi Tanıtım Merkezi ve Doğa Müzesi

Kovada Gölü Milli Parkı Ziyaretçi Tanıtım Merkezi ve Doğa Müzesi, milli parkı keşfetmeye başlamadan önce uğranılması gereken bir durak. Kovada Gölü, göl çevresindeki coğrafi yapı, fauna ve yaban hayvan çeşitliliği hakkında bilgiler alabileceğiniz merkezde milli park sınırlarında bulunan ölü hayvanların doldurulmuş formları da sergileniyor. Merkezin bahçesinde bir de kafeterya bulunuyor.

Eğirdir-Kovada Gölü Milli Parkı bisiklet parkuru

Eğirdir-Kovada Gölü Milli Parkı bisiklet parkuru, Türkiye’nin en uzun ve kesintisiz bisiklet parkurlarından biri. Başlangıç noktası Eğirdir Otogar önü olan bisiklet parkuru Kovada Gölü Milli Parkında sona eriyor. Tamamı asfalt olan yolun ilk 4 km’si Eğirdir-Konya Karayolu olduğundan yolun bu kesiminde bisikletçilerin dikkat etmesi gerekiyor.

Parkurun ilk 4 km’sinden sonraki bölüm ise doğrudan Kovada Gölü Milli Parkına ulaşan ve iniş çıkışın yok denecek kadar az, bisiklet sürmenin kolay ve keyifli olduğu kısımdan oluşuyor. Parkur boyunca sağlı sollu uzanan elma bahçelerinin manzarası ise şahane. Bu bölümde 23 km ilerledikten sonra Kovada Gölü Milli Parkı yol ayrımına ulaşılıyor. Parkurun son 3 km’sini oluşturan kesim milli parkın girişine kadar geliyor.

Kovada Gölü Milli Parkı yürüyüş parkuru

Kovada Gölü Milli Parkı yürüyüş parkuru, toplamda 3 km’ye ulaşan göl ve çevresini kapsayan keyifli bir yürüyüş yolu. Tanıtım merkezi önünden başlayan patika, küçük bir iskeleye ulaşıyor. Bu iskele gölün en güzel fotoğraf karelerinin yakalandığı nokta olarak biliniyor.

Göl kıyısında ikinci bir iskelenin de yanından geçen yürüyüş parkurunun ilk 1.5 km’sinde yarımadanın etrafı dolaşılıyor. Yarımadanın en yüksek noktasında, muhteşem göl fotoğrafları çekilebilecek gözetleme kulesi bulunuyor. Gözetleme kulesinden sonra 900 metre daha ilerlediğinizde tanıtım merkezine, yani başlangıç noktasına dönüyorsunuz.

kovada gölü nasıl gidilir
kovada gölü nerede

Kovada Milli Parkı giriş ücreti ve ziyaret bilgileri

🗺 Adres: Kovada Gölü, 32500 Eğirdir, Isparta
Kovada Gölü ziyaret saatleri: Kovada Gölü Milli Parkı ziyaret saatleri yaz dönemi (1 Nisan – 1 Ekim) 08.00- 20.00; kış dönemi (1 Ekim – 1 Nisan) 08.30-18.00. Kovada Gölü Milli Parkı haftanın 7 günü ziyaret edilebiliyor.
🔐 Kovada Gölü giriş ücreti: Kovada Gölü Milli Parkı giriş ücreti 7TL, öğrenci 3,5TL, otomobil 21TL, minibüs 63TL, midibüs 112TL.

Kovada Milli Parkına nasıl gidilir

Kovada Gölü Milli Parkı, Isparta’nın Eğirdir ilçesine 30 km, Isparta’ya 84 km, Antalya’ya ise 180 km mesafede yer alıyor. Kovada Gölü Milli Parkı’na en yakın havalimanı ise 98 km mesafedeki Isparta Süleyman Demirel Havalimanı. Bu havalimanına İstanbul Havalimanından Türk Hava Yollarının düzenli uçak seferleri düzenleniyor.

Isparta’dan, Eğirdir ilçesine yolcu taşıyan minibüs ve otobüslerle aktarma yaparak Eğirdir’den milli parka dolmuşla gidilebiliyor. Türkiye’nin pek çok şehrinden Isparta ve Eğirdir’e otobüs seferleri de bulunuyor. Bölgeye özel araçlarıyla gidecek ziyaretçiler, Eğirdir-Antalya karayolundan Kınalı Tepe mevkiinde ayrılıp, Sütçüler’e devam eden yolu takip edebilir.

Kovada Gölü Milli Parkı, Göller Yöresi’nde yeşil ve maviyi buluşturan, doğal güzelliklerinin yanı sıra zengin yaban hayatıyla da bölgeye can veren bir soluk alma merkezi. Şahane manzaralara sahip olan milli park büyük şehirlerin koşturmasından uzaklaşıp doğayla buluşmak için muhteşem bir seçenek.

2 Yorumlar

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz