Fas‘ın batısında, Atlas Okyanusu kıyısında yer alan, Kuzey Afrika’nın en önemli liman kentlerinden biri olan Kazablanka, Fas’ın en büyük şehri. Sinema tarihinin klasikleri arasında yer alan Casablanca film sayesinde ünü ülke sınırlarını aşan kent, kozmopolit yapısıyla farklı kültürlerin buluştuğu renkli bir atmosfere sahip.

20. yüzyılda Paris’teki Güzel Sanatlar Akademisi (Ecole des Beaux-Arts) mezunu mimarların modern mimari anlayışa sahip uygulamalarıyla baştan aşağı değişen kent İspanya ve Fransa başta olmak üzere ağırlıklı olarak Avrupa’da yüzbinlerce turisti ağırlıyor.

kazablanka nerede

Kazablanka hakkında kısa bilgiler 🇲🇦

Kazablanka, resmi adı Fas Krallığı olan Fas’ın en büyük şehri. 12. yüzyılda bugünkü Kazablanka kentinin olduğu yerde Anfa adı taşıyan bir Berberi köyü vardı. 15. yüzyılda korsanların merkezi haline gelen yerleşim yeri 1468 yılında deniz ticaretine yön veren Portekizliler tarafından yakıldı.

1515’te bölgeye yerleşen Portekizliler Casa Branca adını verdikleri bir yerleşim yeri kurdu. 1755’teki büyük depremin ardından boşaltılan şehir 18. yüzyılın sonlarında yeniden kuruldu. İspanyol tüccarların Casablanca adını verdiği şehir o dönemden itibaren Avrupalıların akınına uğradı. 1907’de Fransa işgaline uğrayan şehir işgal döneminde (1912-1956) Fas’ın en büyük limanına dönüştü.

Malta

Kazablanka’da Fas’ın iki resmi dilinden Arapça ve Berberice konuşuluyor. Şehirde Fransızca bilinirliği de yüksek. Kazablanka’nın nüfusu 3 milyon 400 bin. Kentte Fas para birimi Dirhem (MAD) kullanılıyor. Fas, Türkiye’den 2 saat geride.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Fas’a vizesiz seyahat edebiliyor. Fas’a gidebilmek için minimum 6 ay geçerliliği olan bir pasaportunuzun olması yeterli. Eğer turla gitmiyorsanız kalacağınız otelin rezervasyon bilgilerini cep telefonunuza kaydetmeniz pasaport kontrolünde işinizi kolaylaştırabilir.

Pasaportunuz henüz yoksa Pasaport Çeşitleri ve Pasaport Başvurusu Nasıl Yapılır yazılarımı okuyun. Yurt dışına çıkarken havalimanında veya sınır kapılarında yurtdışı çıkış harcı ödemeniz gerekiyor. Vizesiz gidebileceğiniz ülkeleri öğrenmek için Vizesiz Ülkeler Listesi blog yazıma göz atın.

Daha uygun ve verimli bir Fas tatili yapmanız için Seyahat Rehberi kategorisindeki uygun otel nasıl bulunur, vize/pasaport, hayat kurtaran akıllı telefon uygulamaları blog yazılarıma da göz atın dilerseniz.

Kazablanka nerede 📍

Kazablanka, Afrika’nın kuzeybatısında yer alan Fas’ın en büyük şehri. Fas aynı zamanda bir Afrika ülkesi. Şehir, Fas’ın batısında, Atlas Okyanusu’nun kıyısında konumlanıyor.

Kazablanka’ya nasıl gidilir ✈️

Kazablanka’ya hava yoluyla ulaşım: İstanbul’dan Kazablanka şehrine haftanın belirli günleri Pegasus Hava Yolları’nın direkt uçuşları var. Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan Kazablanka Muhammet5 Havalimanı’na yapılan uçuşlar ortalama 4 saat 45 dakika sürüyor. Fas’a gitmek için tercih edebileceğiniz hava yolu şirketlerinden biri ise Türk Hava Yolları. İstanbul’dan Kazablanka’ya haftanın 7 günü Türk Hava Yolları direkt uçuş sunuyor.

Kazablanka şehrine direkt uçuş yapan hava yolu firmalarından biri ise Air Arabia. Air Arabia ile haftanın belirli günleri Kazablanka’ya uçuş sağlıyor. Kazablanka dışında Marakeş’e de Türkiye’den direkt uçuş yapılıyor. Paris, Madrid, Barselona, Atina ve Roma gibi Avrupa kentlerinden Kazablanka’ya aktarmalı uçuş seçenekleri bulunuyor.

Kazablanka Havalimanından şehir merkezine ulaşım: Kazablanka Muhammet 5 Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşım oldukça kolay. Kazablanka Muhammet 5 Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşmak için taksi, tren ve otobüs olmak üzere 3 seçeneğiniz var. Havalimanının içinden kalkan tren yolculuğu 45 dakika sürüyor. Tren Terminal 1’in birinci katından hareket ediyor.

Merkeze en yakın istasyon ise ‘Casa Port’ istasyonu. Bu istasyon Hasan II Camii’ne de 15 dakika yürüme mesafesinde. Havalimanından şehre her saat başı tren seferi var, yolculuk ile ilgili bilgileri kontrol etmek isterseniz linki www.oncf.ma. Tren yolculuğu için iki sınıf bulunuyor.

Otobüsle Kazablanka şehir merkezine gitmeyi planlıyorsanız CTM adlı otobüs firması ile de ulaşım mümkün. Terminal1’in çıkışında bulunan otobüslere önceden bilet almaksızın binebilir şoföre transfer ücretini ödeyebilirsiniz. Yolculuk yaklaşık 45 dakika ile 1 saat arası sürüyor. Bilet ücreti 20 Dirhem.

kazablanka nasıl gidilir

✈️ Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır
✈️ Uçak Bileti Kampanyaları Nasıl Bulunur
✈️ Türkiye’nin En İyi Online Uçak Bileti Satış Siteleri
✈️ En Ucuz Uçak Bileti Ne Zaman Alınır

Kazablanka’dan Marekeş’e ulaşım: Kazablanka’dan Marakeş’e tren ile gitmeyi planlıyorsanız havalimanından ve şehir merkezindeki Casa Voyageurs istasyonundan tren seferleri mevcut. Yolculuk yaklaşık 2.5 saat sürüyor. Havalimanından direkt diğer şehirlere gitmeyi isterseniz yine CTM, SATAS ve Supratours adlı firmalarının otobüsleriyle ulaşım sağlayabilirsiniz.

Beyaz ev anlamına gelen Mağrip’in en büyük şehri aynı zamanda kıtanın en büyük finansal merkezi ve en gelişmiş limanına sahip olan Kazablanka‘da şehir merkezinde okyanusun üzerine inşa edilmiş Hasan2 cami şehrin en güzel noktalarından biri. Eski ve yeniyi, modern yapılarla otantik çarşıları bir arada görebileceğiniz Kazablanka’ya iki gün ayırmanızı tavsiye ederim.

Fas’ın tüm büyük ve eski şehirleri iki bölümden oluşuyor. Eski Şehir bölgesine Medina deniyor. Genellikle surlar içerisinde kalan bu bölge Kazablanka’da da oldukça renkli bir atmosfere sahip. Ville Nouvelle ise Kazablanka’nın daha modern olan bölgesinin ismi. Yeni şehrin kalbi olan Habous bölgesi Kazablanka’nın en çekici noktası.

Casablanka filminden esinlenilerek dekore edilen Rick’s Cafe Medina yakınlarında yer alıyor. Deniz ürünlerinden hoşlanan ve taze deniz ürünlerini denemek isteyenler için Marche Central, yani Merkez Pazar yeri mutlaka uğranılması gereken bir yer.

Kazablankalıların buluşma noktalarından Place de Nations Unies Meydanı, Muhammed 5 Meydanı, Abderrahman Slaoui Müzesi (Musée de la Fondation Abderrahman Slaoui), Kazablanka Katedrali ve Arab League Park da görülecek yerler listenizde olmalı.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz