Akdeniz kıyı şeridinin en önemli turizm merkezlerinden biri olan Alanya, Antalya‘nın ilçesi. Turkuaz denizi ve altın rengi kumlarıyla olduğu kadar pek çok aktivite ve doğa sporuna da olanak sağlayan doğasıyla ziyaretçilerine unutulmaz deneyimler vaat eden Alanya, gezilecek yerleri ve yapılacak aktiviteleriyle ülkemizin yerli-yabancı ziyaretçi açısından en gözde yerlerinden birisi.

Zengin mazisini yansıtan tarihi bölgeleri ve görkemli mimari yapılarıyla öne çıkan Alanya, Antalya’nın 135 km doğusunda, Akdeniz kıyısı boyunca uzanıyor. Alanya’nın ziyaretçileri, Alanya Kalesi başta olmak üzere pek çok antik kentin içerisinde yer alan diğer tarihi kaleleri, Türkiye’nin en iyileri arasında olan nadide plajlarını, birer doğa harikası olan mağara oluşumlarını, yayla ve nehirlerini görme şansına sahip.

Alanya

Antalya kent merkezinin doğusunda, Akdeniz kıyısında yer alan Alanya, ülkemizin en çok yerli ve yabancı turist ağırlayan turizm destinasyonları arasında. Küçük bir yarımada üzerinde kurulan ve tarih boyunca stratejik önemi sebebiyle sayısız uygarlık ve devletin izlerini taşıyan Alanya, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı gibi imparatorluklar için Akdeniz’de önemli bir kale görevindeydi.

Selçuklu Döneminde altın çağını yaşayan Alanya, I. Alaeddin Keykubad yönetimi altında bölgenin en önemli yerleşim yerlerinden birine dönüştü. Günümüzde Alanya’nın sembol yapıları arasında yer alan Kızılkule, Tersane ve Alanya Kalesi, Selçuklu döneminin ilçedeki eserlerinden.

Alanya Gezilecek Yerler

Alanya’nın eşsiz doğasında jeep safari, quadrocycle safari ve Dimçay Nehri’nde rafting sporları yapabileceğiniz gibi, Manavgat Nehri’nde yat turuna çıkabilirsiniz. Alanya’ya 30 km mesafedeki Okudzalar Mevki’inde bulunan Aqua Park Water Planet’te suyun en eğlenceli halini yaşayabilirsiniz.

Alanya’nın rafting için en elverişli bölgelerinden olan ve ilçenin 6 km doğusunda denize dökülen Dimçay Nehri üzerinde yer alan Alraft Tesisleri rafting için biçilmiş kaftan. Alanya ilçe merkezine 20 km mesafede yer alan tesis, her yıl yerli-yabancı pek çok ziyaretçi ve sporcu ağırlıyor.

Malta

Akdağ ve Cebelireis Dağları’nda trekking ve amatör dağcılığa elverişli olan pekçok yer var. Özellikle bu amaca uygun olarak Turizm Bakanlığı tarafından Kış Sporları Turizm Merkezi ilan edilen Akdağ, tercih edilen bir bölge.

Alanya’nın muazzam kıyılarını sahiller boyunca dolaşan, mağaraları ve plajları gezen tekne turları Alanya’yı farklı açılardan görmek isteyenler için iyi seçenek. Antik kule surlarından başlayan ve Korsanlar Mağarası gibi antik deniz mağaralarına uğrayarak, sıra dışı kumuyla büyüleyici bir plaj olan Kleopatra Plajı’na kadar süren turlarda, İncekum Koyu’nda öğle yemeği ve yüzme molası veriliyor.

1. Alanya Kalesi

alanya gezilecek yerler

Alanya Kalesi, Alanya’nın en önemli simgesi, ilçe merkezinde, Alanya-Antalya yolu üzerinde yer alıyor. Selçuklu Sultanı I. Alaeddin Keykubad tarafından 1221’de yaptırılan kale, Dış Kale, Orta Kale ve İç Kale olmak üzere üç bölümden oluşuyor. Akşabe Sultan Türbesi, Selçuklu Hamamı, Arasta, Bedesten, Sultan Alaaddin Sarayı, irili ufaklı sarnıçlar, deniz feneri ve zindanın yer aldığı Alanya Kalesi’nde görülecek yerlerden.

Hagios Georgios olarak bilinen Aya Yorgi Kilisesi, Alanya Kalesi’ndeki İç Kale saray kalıntısının hemen karşısında yer alıyor. Bizans dönemine ait küçük bir kilise olan Aya Yorgi, MS. 6. yüzyılda yapıldığı düşünülen yonca planlı, bozulmuş da olsa halen iç duvarlarında fresklerin bulunduğu bir kilise.

Alaeddin ve Kale Camii olarak da bilinen Süleymaniye Cami, 1231’de Selçuklu Sultanı Alâeddin Keykubad tarafından şehrin yeniden imarı esnasında İç Kale’nin hemen dışına inşa edilmiş. 16. yüzyılda Kanuni Sultan Süleyman’ın yeniden imar ettiği tek minareli cami moloz taştan kare şeklinde inşa edilmiş.

Kapı ve pencerelerindeki ahşap işlemelerin Osmanlı ahşap işlemeciliğinin en güzel örneklerinden biri olarak kabul edilen caminin, iskelet üzerine oturan tuğla bir kubbesi bulunuyor. Akustik özellikleri sağlamak için ise kubbenin askısı olarak görev yapan parça üzerinde bir düzineden fazla sayıda küçük küp yer alıyor.

Alanya Kalesi ziyaret saatleri yaz dönemi (1 Nisan – 31 Ekim) 08.00-19.00, kış dönemi (31 Ekim – 1 Nisan) 08.30-17.00. Kale, haftanın 7 günü ziyarete açık. Alanya Kalesi giriş ücreti 30TL. Müze Kart geçerli. Bilet satışı ve giriş, kale kapanışından yarım saat önce sona eriyor.

2. Kızılkule

Kızılkule

Kızılkule, Alanya kalesine Alaeddin Keykubat döneminde eklenen ve Selçuklu sanatının eşsiz örneklerinden biri. Doğu surları ile kasabanın kıyısını koruyan kuzey surlarının birleştiği noktada yer alan Kızılkule, Alanya Limanı’nın doğusunda, tüm limana ve tersaneye hâkim bir noktaya kurulmuş.

Adını inşasında kullanılan kırmızı renkli tuğladan alan Kızılkule’nin giriş kapısında, sultanın armasını taşıyan ve rozetlerle süslü bir yazıt yer alıyor. Yazıtta, tersanenin Selçukluların Sinop’tan sonra ikinci deniz üssü olması nedeniyle Alaaddin Keykubat’a ‘İki Denizin Sultanı’ unvanı verildiği yazılı.

Sitti Zeynep Türbesi, Kızıl kuleye 10 dk yürüme mesafesinde. 16. yüzyıl Osmanlı eseri olan, dikdörtgen planlı, moloz taş ve kireç harcı ile inşa edilmiş. Cephesi doğuya bakan ‘L’ görünümlü caminin sağındaki kapıdan aynalı tonozla örtülü kare planlı bir mekâna giriliyor.

Tophane Mescidi de Kızılkule yakınlarında. 19. yüzyıl Osmanlı yapısı olan yerel ustaların geleneksel yapım teknikleriyle restore edilmiş. Üst kat tavan kaplamaları o dönem Alanya’nın geleneksel yapılarında kullanılan sedir ve karaçam olan yapının kapısı çevresindeki aynı dönem yapılarda görülen masif ahşaptan yapılmış.

2. Selçuklu Tersanesi

Selçuklu Tersanesi

Selçuklu Tersanesi‘nin yapımına 1227’de başlanılmış, Selçuklu Sultanı Alaaddin Keykubad’ın Alaiye (Alanya) kentini almasından 6 yıl sonra Kızılkule’nin yakınında inşa edilmiş ve bir yılda bitirilmiş bir yapı. Kemerli beş gözden oluşan tersanenin denize bakan cephesi 56,5, derinliği ise 44 metre olarak yapılmış. Tersanenin bir yanında mescit öteki yanında muhafız odası mevcut olup gözlerden birinde ise zaman içinde körleşmiş bir kuyu da var.

Tersane için seçilen yer gün ışığından en fazla yararlanılacak şekilde planlanarak güneyden gelebilecek tehlikelere karşı, iki katlı, iki odalı bir kule ile güçlendirilmiş. Selçukluların Akdeniz’deki ilk tersanesi olan Alanya Tersanesi’nin giriş kapısındaki yazıt, Sultan Keykubat’ın armasını taşıyor ve rozetlerle süslü.

4. Alanya Müzesi

Alanya Müzesi

Alanya Müzesi, Arkaik, Klasik, Helenistik, Roma, Bizans dönemine ait eserlerle, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait pek çok eser sergilendiği bir müze. Ankara’daki Anadolu Medeniyetleri Müzesi‘nden getirilen Tunç Çağı, Urartu, Frig ve Lidya dönemine ait eserlerle ve 1967’de açılan bölgedeki kazı çalışmalarından çıkan eserlerle genişletilerek zenginleşmiş.

Malta

Arkeoloji ve etnografya olmak üzere iki bölümden oluşan müzede, Alanya çevresinde bulunup sergilenen en eski tarihli eser, MÖ 625 yılına ait Fenike dilinde bir taş yazıt. Müzenin en önemli eseri ise mitolojide dramatik bir öyküsü olan ve MS 2. yüzyıl tarihli bronz döküm Herakles heykeli.

Etnografya bölümünde Alanya çevresinden derlenen ve bölgenin folklorik özelliklerini yansıtan eserler sergilenmiş. Alanya Müzesi ziyaret saatleri yaz dönemi (1 Nisan – 31 Ekim) 08.30-19.00, kış dönemi (31 Ekim – 1 Nisan) 08.30-17.00. Müze, haftanın 7 günü ziyarete açık. Alanya Müzesi giriş ücreti 10TL. Müze Kart geçerli.

5. İncekum Plajı

İncekum Plajı Alanya
incekum plaji alanya

İncekum Plajı, Antalya-Alanya kara yolunun 26. kilometresinde, Avsallar Belde sınırları içerisinde yer alıyor. Maviyle yeşilin, deniz ve ormanın iç içe olduğu İncekum, aynı zamanda bir mesire yeri. Tertemiz sığ denizi ve adını veren incecik kumu ile Alanya’nın en gözde plajlarından.

Hem plajın da hem de deniz yüzeyinde ince taneli kum bulunan İncekum Plajı, olanaklarıyla da çocuklu aileler için çok uygun. Ücretsiz otopark, ücretsiz halk plajı bölümünün yer aldığı plajda şezlong ve şemsiye kiralayabiliyorsunuz. Plajın ayrıca zengin yiyecek içecek çeşitleri sunan bir de kafesi var.

6. Kleopatra Plajı

Kleopatra Plajı, Alanya

Kleopatra Plajı, Alanya’da tarihi yarımadanın batısında, Damlataş Mağarası’nın önündeki kıyıda yer alan ve mavi bayraklı, kayalarla çevrili havuz görünümünde doğal bir plaj. Efsaneye göre Mısır Kraliçesi Kleopatra ile Roma İmparatoru Antonius’un yüzdüğü söylenen plajın yarımadaya doğru uzanan ve iri taşlardan oluşan küçük koyu da Kleopatra Koyu ismiyle anılıyor. Deniz dibi ve su canlılarının rahatlıkla izlenebildiği Kleopatra Koyu, berrak deniziyle ünlü.

Alanya’nın en popüler plajı olarak da bilinen Kleopatra Plajı’nda deniz kıyıdan 8-10 metreye kadar oldukça sığ. Bu özelliği ile çocuklu ailelere uygun bir plaj olan Kleopatra’nın temiz sahil şeridi ve ince taneli kumsalı büyüleyici güzellikte. Kleopatra Plajı’nda şezlong, şemsiye, soyunma kabini ve tuvalet gibi imkanlar var. Plajda belediye işletmesi kafede yiyecek ve içecek seçenekleri de uygun fiyatlı.

7. Hüseyin Azakoğlu Kent Müzesi

Alanya Hüseyin Azakoğlu Kent Müzesi, Şekerhane Mahallesi’nde yer alan bir konak. Sahipleri tarafından kültürel amaçlı kullanılmak için Alanya Belediyesi’ne bağışlanan Azakoğlu Konağı, geleneksel Alanya evlerinin en güzel örneklerinden.

Ayakta kalmış tarihi Alanya evlerinden biri olarak tescillenen yapı, Alanya’nın kent belleğini ve kent kimliğinin korunmasında önemli katkı sağlayacak bilgi ve belgeler içeriyor. Alanya Azakoğlu Kent Müzesi ziyaret saatleri pazartesi hariç 09.00-17.00. Alanya Azakoğlu Kent Müzesi giriş ücreti alınmıyor.

8. Atatürk Evi Müzesi

Ataturk Evi Alanya

Alanya Atatürk Evi Müzesi olarak ziyarete açılan müzede Atatürk’e ve Atatürk’ün Alanya’yı ziyaret ettiği döneme ait çeşitli belge ve eşyalar sergileniyor. İkinci meşrutiyet döneminde yapıldığı tahmin edilen ve Atatürk’ün 18 Şubat 1935’te Alanya’yı ziyareti esnasında kaldığı ev, sahibi Rıfat Azakoğlu tarafından Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağışlanmış.

Alanya Müzesi ziyaret saatleri yaz dönemi (1 Nisan – 1 Ekim) 08.30-19.00, kış dönemi (1 Ekim – 1 Nisan) 08.30-17.30. Müze, haftanın 7 günü ziyarete açık. Atatürk Evi Müzesi giriş ücreti alınmıyor.

9. Damlataş Mağarası

Damlataş Mağarası

Damlataş Mağarası, Alanya ilçe merkezine 3 kilometre uzaklıkta yer alıyor. 1948’de liman inşaatında kullanılacak taş malzemeler için ocak açılması sırasında keşfedilmiş. Sarkıtlardan damlamaya devam eden su damlaları ve birbirinden güzel binlerce sarkıt ve dikitler süslü nedeniyle Damlataş adını alan mağarada 15 bin senede oluşmuş sütunlar yer alıyor.

Tarihi Alanya Kalesi’nin batı kıyısında bulunan mağaranın girişinde 50 metrelik geçitten sonra silindirik bir boşluktan tabana iniliyor. Isısı yaz-kış 22,3 derece olan Damlataş Mağarası’nın astıma iyi gelen 4 farklı özelliği olduğu tespit edilmiş. Ortamda bulunan karbondioksit, yüksek oranda nem gibi unsurların ilk ikisinin astıma iyi geldiği, diğer ikisinin de yardımcı faktör olarak kabul edildiği biliniyor.

Fosforlu Mağara, Damlataş Mağarası tarafında, küçük bir kayıkla içine girilebilen, yapı itibariyle jeolojik değere sahip farklı bir doğal güzellik. Geceleri içi aydınlık olan ve fosforlu parıltılarının gündüz de görülebildiği mağara adını bu özelliğinden alıyor. Antik dönem deniz mağaraları olduğu bilinen Fosforlu Mağara’nın sıra dışı ışık efektleri görülmeye değer.

Damlataş Plajı, Damlataş Mağarası’nın önünde, Alanya Kalesi’nin eteklerinde yer alıyor. Alanya’ya özgü ince kuma ve berrak denize sahip. Kumsalı oldukça geniş olan plajın arkasında pek çok turistik tesis bulunuyor.

Damlataş Mağarası ziyaret saatleri yaz dönemi (1 Nisan – 1 Ekim) 10.00-19.00, kış dönemi (1 Ekim – 1 Nisan) 10.00-17.30. Mağara, haftanın 7 günü ziyarete açık. Damlataş Mağarası giriş ücreti tam 7TL, öğrenci 3,5TL. Otopark ücreti 5TL. Alanya Belediyesi tarafından yönetildiğinden Müze Kart geçerli değil.

10. Dim Mağarası

Dim Mağarası

Dim Mağarası, Alanya’ya 11 km uzaklıkta, deniz seviyesinden 232 metre yükseklikte Cebeli Reis Dağı’nın batı yamacında yer alıyor. Dört galeriden oluşan mağara Alanya’dan Kestel Beldesi üzerinden, Dim Çayı Vadisi’nden ve Tosmur kasabası üzerinden kara yoluyla ulaşım mümkün. 360 metre uzunluğa ve 10-15 metre genişliğe sahip olan Dim Mağarası’nda zengin sarkıt, dikit ve traverten oluşumları var.

Mağaranın sonunda, girişten 17 metre derinde küçük bir göl bulunuyor. Dim Mağarası ziyaret saatleri yaz dönemi (1 Nisan – 1 Ekim) 09.00-18.30, kış dönemi (1 Ekim – 1 Nisan) 09.00-16.30. Dim Mağarası giriş ücreti tam 18TL, 7-12 yaş arası çocuklar 10TL. Müze Kart geçerli değil, haftanın 7 günü ziyarete açık.

11. Syedra Antik Kenti

Syedra Antik Kenti

Syedra Antik Kenti, MÖ 3. yüzyılda, bugünkü Kargacı ve Seki Köyleri’nin sınır oluşturduğu bir tepede kurulan, Alanya ilçe merkezine uzaklığı 20 km olan eski bir Roma kenti. Denizden 3 km kadar uzaklıkta büyükçe bir tepe üstüne kurulan büyük şehir Syedra şehrinin merkezini oluşturuyor. Syedra’da bulunan kitabelerde ve MS 138-161 yılları arasında Marcus Aurelius ve Antonius adlarına basılan paralardan, kentin Roma kalıntısı olduğu anlaşılmış.

Antik kentin içerisinde yer alan bir mağarada çevresi freskolarla çevrili kayaya oyulmuş bir niş bulunuyor. Dinsel amaçla kullanılan ve vaftiz mağarası olduğu düşünülen bu mağaranın yanı sıra antik kentte dikkat çeken diğer yapılar: tapınak, tiyatro, dükkanlar, evler ve kent surları.

Syedra Antik Kenti ziyaret saatleri yaz dönemi (1 Nisan – 1 Ekim) 08.00-19.00, kış dönemi (1 Ekim – 1 Nisan) 08.30-17.30. Antik kent, haftanın 7 günü ziyarete açık. Syedra Antik Kenti giriş ücreti alınmıyor.

12. Laertes Antik Kenti

Laertes Antik Kenti

Laertes Antik Kenti, Alanya ilçe merkezine 25 km uzaklıkta, Toros Dağları üzerinde, Dim Vadisi üzerinde yükselen Cebel-i Reis Dağı’nın güneye teklerinde yer alıyor. Deniz seviyesinden 850 metre yükseklikteki antik kent savunmaya uygun konumu nedeniyle ağırlıklı olarak garnizon kenti olarak kurulmuş.

Kentin günümüze kadar ulaşmayı başaran kalıntıları arasında agora, exedra, hamam, sarnıçlar, tiyatro, evler ile İmparator Claudius’a, Apollon’a ve Zeus Megistos’a ait tapınaklar bulunuyor. Kentin MÖ 6. yüzyılda kurulduğu düşünülüyor. Laertes Antik Kenti herhangi bir saat sınırlaması olmadan ücretsiz ziyaret edilebiliyor.

13. Iotape Liman Kenti

Iotape Liman Kenti

Iotape Liman Kenti, Alanya’nın 30 km doğusuna kurulmuş, Seleukos İmparatorluğu’nun Kralı Antichus’un eşi Iotape’nin adını taşıyor. Eski Alanya-Gazipaşa Karayolu’nun üzerinde, Akdeniz kıyısında yer alan Iotape’nin bir de limanı bulunuyor.

Yöre halkının Aytap olarak da telaffuz ettiği kentte yarımada şeklinde oldukça yüksek bir tepenin üzerinde yer alan Iotape Kalesi, enfes Alanya Körfezi manzarasıyla görülmeye değer. Iotape Antik Kenti’nin caddesi, hamamı, kilisesi, nekropol ve akropolü ile tek odalı, üstü kapalı mezar odaları yer alıyor.

Iotepe Liman Kenti herhangi bir saat sınırlaması olmadan ücretsiz ziyaret edilebiliyor. Antik kentin çevresinde deniz kıyısında birbirinden güzel balık lokantaları var. Vaktiniz olursa hem deniz havası almak hem de bir şeyler atıştırmak için lokantalarda mola verebilirsiniz.

14. Hamaxia Antik Kenti

Hamaxia Antik Kenti

Hamaxia Antik Kenti, Alanya’nın 12 km kuzeybatısında, Elikesik Mahallesi’nde yer alıyor. Antik çağda Pamfilya bölgesinin önemli gemi yapım merkezlerinden biriydi. Gemi yapımında kullanılan sedir ağaçları nedeniyle tam anlamıyla bir üretim merkezi olan antik kentte sur duvarları, eksedra, hamam, nekropol alanındaki irili ufaklı mezar yapıları görülebiliyor.

Şehrin MS 100-200 yılları arasında zengin olmayan küçük, Coracesium’a bağlı bir topluluk olarak yaşamını sürdürdüğü yazılı kaynaklarda anlatılıyor. Ören yeri olarak düzenlenmeyen Hamaxia Antik Kenti, herhangi bir saat sınırlaması olmadan ücretsiz ziyaret edilebiliyor.

15. Sapadere Kanyonu

Sapadere Kanyonu
Sapadere Kanyonu

Sapadere Kanyonu, Alanya’nın kuzeydoğusunda, ilçe merkezine 41 km uzaklıktaki kanyona ismini veren Sapadere Köyü’nde bulunuyor. Karstik oluşumlu bir kanyon olan Sapadere Kanyonu’nun uzunluğu 260, yüksekliği ise 400 metre. Alanya gezilecek yerler listesine alabileceğiniz bir yer.

Kireçtaşı bloklarının kimyasal ayrışmasının etkilerinin görüldüğü kanyonda tırmanma ekipmanları olmadan da yürüyüş yapılabiliyor. 600 metrelik yürüyüşün sonundaki en çekici nokta ise şelale. Burada yüzebilir, bitki örtüsü ve yaban hayatıyla günün kalanını daha da keyifli geçirebilirsiniz.

Alanya’da nerede kalınır

Yaz tatilinde rotanızı Akdeniz’e çevirmek istiyorsanız Alanya’dan daha iyi bir yer olamaz. Antalya, Toros Dağlarının eteklerinde Akdeniz’i kucaklayan, yüzyıllarca farklı uygarlıklara ev sahipliği yapan cennetten bir köşe. Tatile çıkmadan önce birbirinden güzel Alanya otelleri seçiminizi oldukça kolaylaştıracak.

Akdeniz’in göz bebeği Alanya’da keyifli bir tatil arzuluyorsanız, ancak kalacağınız otele karar veremediyseniz listede yer alan Alanya Otelleri sizi bekliyor. Alanya tatili için sizin için seçtiğimiz en güzel oteller şunlar;

1. White City Resort Otel

White City Resort Otel, Alanya Türkler Mevkiinde beş yıldızlı bir tesis. Alanya ilçe merkezine 20 km, Antalya Havalimanı’na ise 105 km uzaklıkta. Denize 100 metre uzaklıkta, özel bir plaj alanı bulunan otel, binicilik, dalış, jeep safari, paraşüt ve rafting gibi heyecan verici aktiviteleri deneyebileceğiniz tesiste, jet ski, sürat motoru, deniz bisikleti gibi su sporları yaparak keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Her şey dahil konseptiyle hizmet veren otelde, kahvaltı, öğle ve akşam yemeği açık büfe şeklinde servis ediliyor. Sauna, Türk hamamı ve masaj imkanları da var. Otelin bünyesinde bulunan fitness merkezinde formunuzu koruyup gün boyunca barda serinletici içkilerin tadını çıkarabilirsiniz.

2. Bera Alanya Otel

Bera Alanya Otel, şehir merkezine 10 km, Manavgat Şelaleleri’ne arabayla sadece 1 saat, Antalya Havaalanı’na 115 km uzaklıkta yer alıyor. Alanya otelleri arasında gerek konumu, gerek konforu, lüks odaları ile dikkat çekiyor. Alanya’ya yakın konumda olan Konaklı beldesinde, 25.000 m2 alana kurulu tesis, toplam 750 kişi kapasitesi ile her gün açık büfe kahvaltı, öğle-akşam yemekleri servis ediliyor.

Otelin restoranı salata ve mezeler de dahil olmak üzere Türk ve Dünya mutfaklarından lezzetlerle çeşitli yeme ve içme alternatifleri sunuyor. Sahilin çok yakınında, İslami şartlara uygun olarak hizmet veren bu otel, özel plaj alanı, havuzlar ve spa olanaklarıyla dikkat çekiyor. Havuz ve spa tesisleri kadınlar ve erkekler için ayrı olup spa küveti, Türk hamamı ve sauna içeriyor.

3. Alaiye Resort & Spa Hotel

Alaiye Resort& Spa Hotel, 30.000 m² alan üzerine kurulu beş yıldızlı tesis, birbirinden lüks 443 odasıyla çok konforlu. Denize birkaç adım mesafede bulunan tesis, Alanya’ya 22 km, Antalya havalimanı’na 405 km uzaklıkta. Yemyeşil bir doğa içerisinde yer alan otelin restoranlarında Selçuklu, Osmanlı, Çin ve Akdeniz mutfaklarından en güzel lezzetlerin tadına bakarken, tesiste bulunan barlarda tüm alkollü ve alkolsüz içkileri bulabilirsiniz.

80 metre uzunluğunda mavi bayraklı özel plaj alanına sahip otelde Akdeniz’in masmavi suyuna ve muhteşem manzarasına doyacaksınız. Mükemmel deniz manzarası, benzersiz konumu, sade ve şık tasarıma sahip farklı oda tipleriyle, konfor ve lüksü bir arada yaşatan Alaiye Resort & Spa Hotel’de, çocuklarınız için hazırlanmış mini club, teenage club, çocuk animasyonu, çocuk oyun parkı ve çocuk havuzu gibi pek çok seçenek var.

4. World Özkaymak Select Otel

World Özkaymak Select Otel, Akdeniz’in en çok tercih edilen turizm merkezi Avsallar Kasabasında, Antalya Havaalanına 98 km, Manavgat Şelalesi’ne 35 km mesafede yer alıyor. Sahile birkaç adım mesafede bulunan otelin özel plajı da çok güzel. 350 kişi kapalı alan ve 200 kişi açık alan kapasitesine sahip ana restoranında zengin açık büfe, Türk ve dünya mutfağından geniş bir menüye sahip.

Otelin su kaydıraklı özel havuzu, spa olanakları, Türk hamamı, saunası da var. Modern tarzda dekore edilmiş deniz, bahçe ve havuz manzaralı odalarında dinlenip günün yorgunluğu gidermek için birebir. Otelde çocuklu aileler için de 04-12 yaş arası mini kulüp, oyun odası, çocuk bahçesi ve çocuk havuzu gibi pek çok olağana sahip.

5. Monte Carlo Hotel

Monte Carlo Hotel, Alanya ilçe merkezine 6 km uzaklıkta, Antalya Havaalanı’na ise 130 km mesafede. Her şey dahil konseptle hizmet veren otel, açık büfe kahvaltı, geç kahvaltı, öğle yemeği, akşam yemeği ve ekstra ikram seçenekleriyle öne çıkıyor.

Tüm odalar deniz- havuz manzaralı ve balkonlu. Hoşça vakit geçirmeniz için Mini golf, Masa tenisi, Dev Ekran Tv, Canlı Müzik, Otel de Türk gecesi, gün boyu Animasyon, Aquapark gibi aktiviter var. Otelde bulunan Aqua park ve lift asansörlü yarı olimpik yüzme havuzu çocuk, yetişkin ve engelli misafirlerin de rahatça kullanabileceği şekilde tasarlanmış.

6. Happy Elegant Otel

Happy Elegant Hotel, Mahmutlar beldesindeki, Alanya şehir merkezine 10 km, Antalya Havaalanı’na da 130 km uzaklıkta. Denize sıfır konumda yer alan tesis, 295’i standart, 26’sı family ve 14’ü suit olmak üzere 334 odasıyla konforlu bir konaklama sunuyor. Otelin en büyük artısı, büyük bir çoğunluğu deniz manzaralı olan odalarındaki nefis Akdeniz manzarası. Engelli konuklar için özel olarak hazırlanan 4 adet engelli odasıyla özel ihtiyaç sahibi misafirlerine büyük kolaylık sağlıyor.

Sabahları açık büfe kahvaltı sunan Happy Elegant Hotel 350 kişilik kapalı restoranı, 300 kişilik açık restoranı ve 100 kişilik özel restoranında gün boyunca Türk ve dünya mutfağından en özel tatları sizlerle buluşturuyor. Çocuklar için hazırlanan özel menüler de hazırlanıyor. Otelde yer alan squash, tenis kortu, bilardo ve masa tenisi gibi aktivitelerle eğlenceli vakit geçirip, jakuzi, Türk hamamı, sauna, fitness center ve buhar odası ile stresten arınıp taze bir başlangıç yapabilirsiniz.

Alanya’ya nasıl gidilir

Alanya’ya en yakın havalimanı Gazipaşa’da. Alanya Gazipaşa Havalimanı Alanya ilçe merkezine 41 km uzaklıkta. Alanya Havalimanı’na Türkiye’nin ve dünyanın birçok kentinden farklı hava yolu şirketlerinin direkt uçak seferleri bulunuyor. Alanya Gazipaşa Havalimanı’ndan Alanya’ya HAVAŞ servisleri, taksi, araç kiralama ve transfer aracı seçenekleriyle ulaşım sağlanıyor.

Antalya Havalimanı ise Alanya’ya ise 125 km mesafede. Bu havalimanından Alanya’ya direkt ulaşım imkanı yok. Tramvay ya da HAVAŞ’la Antalya Otogarı’na gittikten sonra otogardan her saat başı kalkan otobüslerle Alanya’ya geçebilirsiniz.

Antalya’nın 125 km doğusunda, Akdeniz kıyısında yer alan Alanya, Antalya-Mersin Karayolu üzerinde bulunuyor. Alanya, İstanbul’a 816 km (9 saat 40 dk), Ankara’ya 526 km (6 saat 25 dk), İzmir’e 595 km (7.5 saat), Mersin’e ise 337 km (5 saat) uzaklıkta. İzmir, Ankara ve İstanbul’dan özel araçla Alanya’ya gelmek için Antalya merkez üzerinden sahil yolunu takip etmek gerekiyor.

Alanya’ya Türkiye’nin birçok şehrinden yılın her döneminde direkt otobüs seferleri düzenleniyor. Özellikle yaz aylarında, sezonun açılışıyla birlikte otobüs firmalarının koyduğu ek seferler sayesinde, doğrudan Alanya merkeze ulaşım sağlayabilirsiniz.

Türkiye’nin Akdeniz kıyı şeridindeki en önemli turizm destinasyonlarından biri olan Alanya, Antalya’nın zengin tarihi ve kültürel geçmişi ve doğal güzellikleriyle bilinen ilçesi.

Önceki blog yazısıAntalya Gezilecek Yerler
Sonraki blog yazısıİzmir Plajları: Denize Girilecek Yerler
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

3 YORUM

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın