Akdeniz sahilinde, 630 km’lik kıyı şeridi boyunca uzanan Antalya, yalnızca Türkiye’nin değil dünyanın da en önemli turizm destinasyonları arasında. Geniş bir ova üzerinde kurulu olan kent deniz, kum, güneş tatili ile öne çıksa da tarihi ve doğal güzellikleri ile oldukça zengin.

Batıdan doğuya, her biri kendi alanında birer marka olan Antalya’nın ilçeleri her yıl binlerce ziyaretçiyi ağırlıyor. Nitelikli konaklama tesisleri ve turizm altyapısıyla Antalya yılın her dönemi ziyaret edilebilecek alternatiflere sahip.

Kaleiçi Gezi Rehberi

Kaleiçi, Türkiye’nin güneyinde Akdeniz Bölgesinin kalbinde yer alan Antalya’nın kent merkezinde Muratpaşa ilçesi sınırlarında bulunuyor.

Antalya kent merkezinin en popüler turizm merkezlerinden Tarihi Kaleiçi Bölgesi, Rum, Selçuklu ve Osmanlı mimarisinden izler görebileceğiniz bir yer. Daracık sokakları, ahşap evleri ile yat limanını hilal şeklinde saran Kaleiçi, Antalya gece hayatının kalbinin attığı bir bölge.

Malta

Etrafı surlarla çevrili olan Kaleiçi’nde 127 sur duvarı, burçlar, cami ve mescitler, 356 sivil mimari yapısı, 93 bahçe ve 25 tabiat varlığı bulunuyor. Son yıllarda gerçekleştirilen yenileme çalışmalarıyla eski günlerine kavuşan Kaleiçi, Antalya şehir merkezinde en çok ziyaretçi ağırlayan nokta.

Antalya Gezilecek Yerler, Antalya’nın En Güzel Tatil Yerleri ve Antalya Tarihi Yerler blog yazılarımda şehirde gezilip görülecek yerler ile ilgili bilgiler paylaştım. Gitmeden okumanızı tavsiye ederim. Daha uygun bir Antalya tatili yapmak için Seyahat Rehberi kategorisindeki uygun otel nasıl bulunur blog yazım size yol gösterebilir.

Antalya kent merkezinde yer alan Kaleiçi‘nde Suna-İnan Kıraç Kaleiçi Müzesi,Yivli Minare, Keyhüsrev Medresesi, Karatay Medresesi, İskele Camii, Tekeli Mahmut Paşa Camii, Hıdırlık Kulesi, Kesik Minare Camii, Zincirlıran Türbesi, Nigar Hatun Türbesi, İskele Camii ve Yat Limanı görülmesi gereken yerler arasında.

KALEİÇİ NASIL GİDİLİR
Antalya kent merkezine 13 km uzaklıkta bulunan Antalya Havalimanı, Türkiye’nin en yoğun yolcu trafiğine sahip havalimanlarından biri. Türkiye’nin ve dünyanın birçok şehrinden direkt uçuşların yapıldığı havalimanı yılın her dönemi yoğunluk yaşıyor.

Antalya Havalimanından Kaleiçi’ne nasıl gidilir: Antalya Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşım için tramvay, belediye otobüsü, taksi, araç kiralama ve transfer hizmeti seçenekleri bulunuyor. Havalimanı-Otogar arasında seferleri bulunan tramvay havalimanının içerisinden hareket ediyor. Belediye otobüsü de şehir merkezine uğradıktan sonra otogarda son durak yapıyor.

✈️ Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır
✈️ Uçak Bileti Kampanyaları Nasıl Bulunur
✈️ Türkiye’nin En İyi Online Uçak Bileti Satış Siteleri
✈️ En Ucuz Uçak Bileti Ne Zaman Alınır

Antalya’ya kara yoluyla ulaşım: Antalya’ya Türkiye’nin dört bir yanından direkt otobüs seferleri yapılıyor. Yaz döneminde Antalya’nın birçok ilçesine de otobüsle ulaşım mümkün.

İstanbul’dan Antalya’ya özel araçla ulaşım için Bursa, Eskişehir, Kütahya, Isparta, Burdur rotasını izlemek gerekiyor. Antalya, İstanbul’a 694 km (8 saat) uzaklıkta. İzmir’den Antalya’ya özel araçla ulaşım için Aydın, Denizli devlet yolu kullanılıyor. Antalya, İzmir’e 457 km (5.5 saat) mesafede.

Ankara’dan Antalya’ya özel araçla ulaşım için ise Polatlı, Akşehir, Eğirdir rotası takip ediliyor. Antalya, Ankara’ya 478 km (6 saat 15 dakika) mesafede.

1 Yorum

  1. Öyle güzel kareler ki bunlar, her biri bana “keşke orada orada olsam, hep orada yaşasam” dedirtiyor. Dünyayı ayağımıza getirdiğiniz ve tecrübenizi paylaşmak için hiç üşenmeyip saatlerinizi harcadığınız için en içten teşekkürlerimi sunuyorum.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz