Damlataş Mağarası, Antalya‘nın Alanya ilçesinde, deniz kıyısında yer alan, ülkemizin en ünlü mağaralarından biri. Alanya ilçe merkezine 3 km uzaklıktaki mağara, 1948 yılında liman inşaatında kullanılmak üzere taş ocağı olarak belirlenen noktada dinamit ateşelemesi sonucunda tesadüfen bulunmuş. Mağara, Türkiye’de turizme açılan ilk mağara özelliğini taşıyor.

Tarihi Alanya Kalesi’nin batı kıyısında bulunan mağaranın girişinde 50 metrelik geçitten sonra silindirik bir boşluktan tabana iniliyor. Isısı yaz-kış 22,3 derece olan Damlataş Mağarasının astıma iyi gelen 4 farklı özelliği olduğu tespit edilmiş. Ortamda bulunan karbondioksit, yüksek oranda nem gibi unsurların ilk ikisinin astıma iyi geldiği, diğer ikisinin de yardımcı faktör olarak kabul edildiği biliniyor.

Damlataş Mağarası

Damlataş Mağarası, Alanya

Damlataş Mağarası, Türkiye‘de en çok tanınan mağaralardan biri. Antalya’nın Alanya ilçesi sınırlarında yer alan mağara, Alanya ilçe merkezine 3 km uzaklıkta, tarihi Alanya Kalesi’nin batı kıyısında yer alıyor. 1948 yılında liman inşaatında kullanılmak üzere taş ocağı olarak belirlenen noktada dinamit ateşlemesinin ardından tesadüfen bulunan mağara Alanya’nın sembol cazibe merkezlerinden.

Türkiye’de turizme açılan ilk mağara olarak bilinen Damlataş Mağarasının boşluğunun tamamı 180-200 metrekare civarında. Mağara etrafındaki kalınlık 10 metreye ulaştığından çökme ihtimali bulunmuyor. Yılın 5-6 ayında devamlı damlayan mağaradaki sarkıt ve dikitlerin MÖ 20 bin ile 15 bin yılları arasında meydana geldiği tahmin ediliyor.

Malta

Sarkıtlardan damlamaya devam eden su damlaları ve birbirinden güzel binlerce sarkıt ve dikitler süslü nedeniyle Damlataş adını alan mağarada 15 bin senede oluşmuş sütunlar yer alıyor. Mağaranın girişinde 50 metrelik geçitten sonra silindirik bir boşluktan tabana iniliyor.

Isısı yaz-kış 22,3 derece olan Damlataş Mağarası’nın astıma iyi gelen 4 farklı özelliği olduğu tespit edilmiş. Ortamda bulunan karbondioksit, yüksek oranda nem gibi unsurların ilk ikisinin astıma iyi geldiği, diğer ikisinin de yardımcı faktör olarak kabul edildiği biliniyor.

Yıl boyunca mağaradaki rutubet yüzde 95, sabit basınç ise 760 mm olarak ölçülüyor. Mağaranın havasında yüzde 71 azot, yüzde 20,5 oksijen, on binde 2,5 karbondioksit ve bir miktar radyoaktivite ile iyonlar bulunuyor.

Fosforlu Mağara, Damlataş Mağarası tarafında, küçük bir kayıkla içine girilebilen, yapı itibariyle jeolojik değere sahip farklı bir doğal güzellik. Geceleri içi aydınlık olan ve fosforlu parıltılarının gündüz de görülebildiği mağara adını bu özelliğinden alıyor. Antik dönem deniz mağaraları olduğu bilinen Fosforlu Mağara’nın sıra dışı ışık efektleri görülmeye değer.

Damlataş Plajı, Damlataş Mağarasının önünde, Alanya Kalesinin eteklerinde yer alıyor. Alanya’ya özgü ince kuma ve berrak denize sahip. Kumsalı oldukça geniş olan plajın arkasında pek çok turistik tesis bulunuyor.

🗺 Adres: Çarşı Mahallesi, Damlataş Cd. No:81, 07400 Alanya, Antalya
🕘 Damlataş Mağarası ziyaret saatleri: Damlataş Mağarası ziyaret saatleri yaz dönemi (1 Nisan – 1 Ekim) 10.00-19.00, kış dönemi (1 Ekim – 1 Nisan) 10.00-17.30. Mağara, haftanın 7 günü ziyarete açık.
💶 Damlataş Mağarası giriş ücreti: Damlataş Mağarası giriş ücreti tam 12,5 TL. Mağara, Alanya Belediyesi tarafından yönetildiğinden Müze Kart geçerli değil.

ALANYA’DA NEREDE KALINIR
🏡 Hotel Villa Turka, her şey dahil otel aramıyorsanız, kalabileceğiniz en iyi butik otellerden biri. Alanya Kaleiçi’nde olan otelde 2 gece kalma fırsatım oldu. Gideceğiniz tarihlerde müsaitliği varsa kaçırmayın ✔︎ White City Resort Otel, Alanya Türkler Mevkiinde beş yıldızlı her şey dahil bir otel. Bera Alanya Hotel, şehir merkezine 10 km, Manavgat Şelalelerine 1 saat yer alan her şey dahil bir otel. Monte Carlo Hotel, her şey dahil konseptle hizmet veren otel, açık büfe kahvaltı, geç kahvaltı, öğle yemeği, akşam yemeği ile öne çıkıyor.

Damlataş Mağarası, Antalya’nın Alanya ilçesinde bulunuyor. Alanya’ya gitmek için Gazipaşa veya Antalya havalimanlarını kullanabilirsiniz. Alanya Gazipaşa Havalimanı Alanya ilçe merkezine 41 km uzaklıkta. Damlataş Mağarası, Alanya ilçe merkezine 3 km uzaklıkta. İlçe merkezinden mağaraya düzenli dolmuş seferleri var.

Akdeniz sahil şeridinin en hareketli turizm merkezlerinden biri olan Alanya’da Alanya Arkeoloji Müzesi, Kızılkule, Selçuklu Tersanesi, İncekum Plajı, Kleopatra Plajı, Dim Mağarası, Sapadere Kanyonu ve Atatürk Evi Müzesine de uğrayın.

Damlataş Mağarası, Türkiye’de en çok tanınan mağaralardan biri. Her yıl binlerce kişinin ziyaret ettiği mağara, görkemli sarkıt ve dikitlerinin yanı sıra birçok hastalığa iyi gelen huzurlu atmosferi ile sağlık turizmine de hizmet veriyor. Tesadüfen keşfedilen mağara, günümüzde Alanya’nın en önemli sembollerinden biri.

2 Yorumlar

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz