Dim Çayı, Antalya‘nın Alanya ilçesi sınırlarında yer alan, Toroslardan doğup 60 km boyunca uzanıp Akdeniz’e dökülen, bölgenin en önemli su kaynaklarından biri. Yaz-kış soğuk olan suyuyla özellikle yaz aylarında kavurucu sıcaklardan uzaklaşmak isteyenlerin imdadına yetişen Dim Çayı çevresinde çok sayıda piknik alanı, çay içerisine atılan masa ve sandalyelerden oluşan kır gazinoları bulunuyor.

Üst bölümlerinde rafting parkurunu da sahip olan Dim Çayı, nefes kesen güzellikteki Dim Mağarası, zengin yaban hayatı, endemik bitki türleri ve yemyeşil orman dokusuyla Tarım ve Orman Bakanlığının milli park statüsü ile koruma altına aldığı bir yer.

Dim Çayı alanya

Dim Çayı Milli Parkı, Alanya

Dim Çayı Milli Parkı, Türkiye‘nin en önemli turizm destinasyonlarından biri olan Antalya’nın Alanya ilçesinde bulunuyor. Toroslardan doğan ve Alanya ilçe merkezinin 6 km doğusundan Akdeniz’e dökülen Dim Çayı, toplamda 60 km’lik bir rotayı izliyor.

İzlediği rota üzerinde çok sayıda doğal güzellik, şelale, kamp alanı, zengin orman dokusu ve mağaraya sahip olan Dim Çayı, bu özelliği nedeniyle milli park statüsüne alınmış.

Yaz döneminde Akdeniz’in kavurucu sıcaklarından kaçmak isteyenleri ağırlayan Dim Çayı Milli Parkı’nda çaya paralel kuzey-güney doğrultuda devam eden yolda çok sayıda restoran, kafe ve çay bahçesi bulunuyor.

Bu bölgedeki restoran ve kafelerin en bilinen özelliği ise çay içerisine attıkları sandalye ve masalarda hizmet veriyor olmaları. Restoranların menüsünün yıldızı ise çayda yetiştirilen alabalık.

Çayın üst bölümü rafting amacıyla kullanılıyor. Devlet Su İşleri (DSİ) tarafından sulama, içme suyu ve enerji amacıyla 2004 yılında inşa edilen Dim Barajı çayın suyunun her dönem düzenli akışını sağlamış.

dim çayı milli parkı
Dim çayı

Dim Çayı Milli Parkı giriş ücreti ve ziyaret saatleri

🗺 Adres: Kuzyaka Mahallesi, 07450 Alanya, Antalya
🕘 Dim Çayı Milli Parkı ziyaret saatleri: Dim Çayı Milli Parkı, herhangi bir zaman sınırlaması olmadan günün her saati ziyaret edilebiliyor.
💶 Dim Çayı Milli Parkı giriş ücreti: Dim Çayı Milli Parkına giriş ücreti alınmıyor.

Dim Mağarası, Alanya

Dim Mağarası, Dim Çayı Vadisinin doğu yamacı yakınında yer alıyor. Deniz seviyesinden 232 metre yükseklikteki mağara, 1.691 metre yüksekliğindeki Cebel Reis Dağının batı yamacında konumlanıyor. Mağara Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğünün (MTA) katkılarıyla 1986 yılında keşfedilen mağara, 1998’de çevre düzenleme, ışıklandırma ve mağara içi inşaat çalışmalarının tamamlanmasının ardından turizme açıldı.

MAĞTUR AŞ isimli özel bir işletme tarafından yönetilen Dim Mağarası, 24 Ekim 2002 tarihinde Uluslararası Turizme Açık Mağaralar Birliğinin (International Show Caves Association) (ISCA) üyeliğine kabul edildi. Dim Mağarası, Türkiye’de özel teşebbüs tarafından turizme açılıp Uluslararası Turizme Açık Mağaralar Birliği (ISCA) kurallarına göre, çağdaş yöntemlerle işletilen ilk ve tek mağara unvanına sahip.

Toplam uzunluğu 410 metre olan Dim Mağarasının turizme açık bölümü 360 metre uzunluk ve 10-15 metre genişliğe sahip. Mağara Pamukkale, Org, Avizeli ve Göl salonu olmak üzere dört ana salon ve geçitlerden oluşuyor. Tüm salonlarda damlataşlar, sarkıt, dikit, sütun, perde, makarna ve duvar oluşumları bulunuyor.

dim mağarası
dim mağarası hakkında bilgiler

Mağaranın sonunda girişten 17 metre daha derinde 200 metrekare su yüzeyi olan bir göl bulunuyor. Dim Mağarası tesislerinde 150 kişiye hizmet verebilecek Dim Cafe & Restaurant yeme-içme ve dinlenme ihtiyacı için tercih edebileceğiniz bir mekan.

Makedonya
Flyista

Fiyatları ortalama düzeyde. Dim Mağarasının seyir terasından Akdeniz ve Alanya’nın panoramik görüntüsü ile Toros Dağları’nın bir bölümünü seyir dürbünü ile izleyebilirsiniz.

Dim Mağarası giriş ücreti ve ziyaret saatleri

🗺 Adres: Kestel Mahallesi, Dim Mağarası İşletmesi, 07400 Alanya, Antalya
📲 www.dimcave.com.tr ☎️ 0 (242) 518 22 75
🕘 Dim Mağarası ziyaret saatleri: Dim Mağarası, haftanın 7 günü 09.00-19.00 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor.
💶 Dim Mağarası giriş ücreti: Dim Mağarası giriş ücreti tam 6TL, öğrenci 3TL. MAĞTUR AŞ şirketi tarafından yönetilen mağarada Müze Kart geçerli değil.

Dim Çayı Milli Parkı, Antalya’nın Alanya ilçesi sınırlarında yer alıyor. Dim Çayı Milli Parkına hava yoluyla ulaşım için Gazipaşa Havalimanı ve Antalya Havalimanını kullanabilirsiniz. Alanya Gazipaşa Havalimanı Alanya ilçe merkezine 41 km uzaklıkta.

Antalya Havalimanı ise Alanya’ya 125 km mesafede. Antalya-Alanya ve Gazipaşa-Alanya arasında düzenli otobüs seferleri yapılıyor. Milli park ise Alanya’ya 10 km uzaklıkta.

dim mağarası nasıl gidilir

Özel araçla Alanya’ya ulaşım düşünenlerin Antalya’nın 125 km doğusunda yer alan Alanya’ya ulaşım için Antalya-Mersin Karayolu’nu kullanmaları gerekiyor. Alanya, İstanbul’a 816 km (9 saat 40 dk), Ankara’ya 526 km (6 saat 25 dk), İzmir’e 595 km (7 saat 30 dakika) uzaklıkta.

Dim Çayı Milli Parkı, Alanya ilçe merkezinin 11 km kuzeydoğusunda yer alıyor. Otogardan milli parka düzenli dolmuş seferleri var. Ancak özel araçla ulaşım çok daha kolay. Daha detaylı ulaşım bilgisi için Alanya’ya nasıl gidilir blog yazıma göz atın.

Dim Çayı Milli Parkını ziyaret etmek için Alanya’ya gelmişken Akdeniz sahil şeridinin en hareketli turizm merkezlerinden biri olan Alanya’da Alanya Kalesi ve Kızılkule, Alanya Arkeoloji Müzesi, Selçuklu Tersanesi, İncekum Plajı, Damlataş Mağarası, Sapadere Kanyonu ve Atatürk Evi Müzesi’ne de uğrayın.

Dim Çayı Milli Parkı, Akdeniz’in incisi Alanya’nın deniz, kum, güneş turizmine alternatif yemyeşil doğasıyla huzurlu bir atmosfere sahip doğa harikası. Dim Çayının hayat verdiği bölgede irili ufaklı şelaleler, zengin yaban hayatı, mağaralar ve hoş restoran ve kafeler bulunuyor.

Önceki blog yazısıKent Hayatına İlk Adım: Çatalhöyük
Sonraki blog yazısıPrag’ın Alışveriş Köprüsü: Ponte Vecchio
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın