Sapadere Kanyonu, Antalya’nın Alanya ilçesinin 40 km kuzeydoğusunda yer alan karstik oluşumlu bir kanyon. İsmini bulunduğu Sapadere Mahallesinden alan kanyonun uzunluğu 360 metre, yüksekliği ise 400 metre. Sapadere Kanyonunun girişinden yaklaşık 300 metre içeride yer alan bir şelale ve şelalenin döküldüğü noktada yüzmeye uygun doğal bir gölet de bulunuyor.

Oluşumunda kireçtaşı bloklarının kimyasal ayrıştırmasının etkili olduğu kanyon, üzerinde çelik desteklerle inşa edilen yürüyüş yolu, kanyonun girişinde yer alan mesire alanı, kır gazinosu, kanyon içerisindeki şelale ve doğal göletiyle özellikle yaz dönemindeki sıcak günlerde serinlemek isteyenleri ağırlıyor.

Sapadere Şelalesi

Sapadere Kanyonu, Alanya

Sapadere Kanyonu, Antalya‘nın Alanya ilçesinin 40 km kuzeydoğusunda yer alan Sapadere Köyü sınırlarında yer alıyor. Karstik oluşumlu kanyonun uzunluğu 360 metre, yüksekliği ie 400 metreye ulaşıyor. Kanyonun oluşumunda kireçtaşı bloklarının kimyasal ayrışması etkili olmuş.

Sapadere’nin kanyondan ayrıldığı noktada kanyonun tabanı gürül gürül akan dere tarafından kapatılmış durumda. Bu noktadan kanyonun iç bölümüne geçebilmek için yan duvarlara doğayla uyumlu inşa edilen ve çelik desteklerle sabitlenen yürüyüş yolundan (tahta köprü) giriliyor.

Malta

Altta akan suyun üzerinden geçtikten sonra yaklaşık 300 metre ileride ziyaretçileri karşılayan Sapadere Şelalesi, kanyonun en görkemli noktalarından biri. Şelalenin döküldüğü noktada doğal yollarla oluşan dev kazanı (doğal havuz ya da gölet) yaz aylarında serinlemek isteyenlerin yüzdüğü bir tabiat harikası.

Alanya Kaymakamlığının çabalarıyla yakın zamana dek yalnızca yöre halkının bildiği kanyon, görülmeye değer bir turizm bölgesine dönüştürüldü. Kanyonun girişine inşa edilen kır gazinosu, yürüyüş yolu ve piknik alanları her yıl yüzlerce kişiyi ağırlıyor.

Kanyonu ziyaret edenlerin birçoğu Sapadere Köyü içerisindeki su değirmeni ve ipek dokuma atölyesini de rotalarına ekliyor. İlkbahar aylarında yaylalarda erimeye başlayan kar sularının etkisiyle su seviyesinin yükseldiği kanyondaki şelalede oldukça güçlü akıyor.

Çevredeki restoranlar bölgede yetiştirilen alabalıkları sunuyor. Su kenarındaki çardaklarda yemek yemek, soluklanmak ve muhteşem atmosferi deneyimlemek benzersiz bir duygu.

SAPADERE KANYONU GİRİŞ ÜCRETİ ve ZİYARET SAATLERİ
🗺 Adres: Sapadere Mahallesi, 07430 Alanya, Antalya
🕘 Sapadere Kanyonu ziyaret saatleri: Sapadere Kanyonu ziyaret saatleri 10.00-19.00. Kanyon, yılın her dönemi ziyarete açık.
💶 Sapadere Kanyonu giriş ücreti: Sapadere Kanyonu giriş ücreti alınmıyor.

ALANYA’DA NEREDE KALINIR
🏡 Hotel Villa Turka, her şey dahil otel aramıyorsanız, kalabileceğiniz en iyi butik otellerden biri. Alanya Kaleiçinde olan otelde 2 gece kalma fırsatım oldu. Gideceğiniz tarihlerde müsaitliği varsa kaçırmayın ✔︎ White City Resort Otel, Alanya Türkler Mevkiinde beş yıldızlı her şey dahil bir otel. Bera Alanya Hotel, şehir merkezine 10 km, Manavgat Şelalelerine 1 saat yer alan her şey dahil bir otel. Monte Carlo Hotel, her şey dahil konseptle hizmet veren otel, açık büfe kahvaltı, geç kahvaltı, öğle yemeği, akşam yemeği ile öne çıkıyor.

Sapadere Kanyonu, Antalya’nın Alanya ilçesinde bulunuyor. Sapadere Kanyonuna hava yoluyla ulaşım için Gazipaşa Havalimanı ve Antalya Havalimanını kullanabilirsiniz. Alanya Gazipaşa Havalimanı Alanya ilçe merkezine 41 km uzaklıkta.

Antalya Havalimanı ise Alanya’ya 125 km mesafede. Antalya-Alanya ve Gazipaşa-Alanya arasında düzenli otobüs seferleri yapılıyor. Alanya Otogarından kanyona günde 3 dolmuş seferi var.

Özel araçla Alanya’ya ulaşım düşünenlerin ise Antalya’nın 125 km doğusunda yer alan Alanya’ya ulaşım için Antalya-Mersin Karayolu’nu kullanmaları gerekiyor. Alanya, İstanbul’a 816 km (9 saat 40 dk), Ankara’ya 526 km (6 saat 25 dk), İzmir’e 595 km (7 saat 30 dakika), uzaklıkta.

Kanyonun uzaklığı Alanya’ya 44 km, Antalya’ya ise 179 km. Kanyona özel araçla ulaşım için Antalya-Mersin Karayolu üzerinde Alanya’yı 24 km geçtikten sonra Demirtaş Mahallesine geliniyor. Demirtaş Mahallesinden asfalt yol ile Sapadere köyüne ulaşılıyor.

Sapadere Kanyonunu ziyaret etmek için Alanya’ya gelmişken Akdeniz sahil şeridinin en hareketli turizm merkezlerinden biri olan Alanya’da Alanya Arkeoloji Müzesi, Kızılkule, Selçuklu Tersanesi, İncekum Plajı, Kleopatra Plajı, Dim Mağarası, Sapadere Kanyonu ve Atatürk Evi Müzesi’ne de uğrayın.

Sapadere Kanyonu, Alanya’nın en bakir bölgelerinden birinde yer alan bir doğa harikası. Yaz aylarında kavurucu sıcaklardan uzaklaşmak için muhteşem bir rota olan kanyon yemyeşil dokusu ve temiz havasıyla şehir stresinden ve koşturmasından uzaklaşmak isteyenlerin gözdesi.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz