Ischia Adası, Napoli Körfezinin batısında, yemyeşil doğası, termal sağlık merkezleri, bakir koyları ve rengarenk yapılarıyla Güney İtalya’nın saklı cennetlerinden. Amalfi Sahili ve Capri adasının gölgesinde kalan Ischia Adası ağırlıklı olarak Napoli ve çevresinde yaşayan İtalyanların yaz aylarında tatil yapmak için sıklıkla tercih ettiği bir destinasyon.

Bölgedeki volkanik hareketlerden dolayı doğal kaynak suları ve termal havuzlarının tedavi amacıyla kullanıldığı adanın sağlık turizmindeki geçmişi antik Roma’ya kadar uzanıyor. Adanın engebeli coğrafyasında muhteşem manzaralara sahip çok sayıda otel ve konaklama tesisi Akdeniz’in maviliklerine bakıyor.

Ischia Adası

Ischia Adası Gezi Rehberi

Ischia Adası, İtalya’nın güneyinde, Napoli Körfezinin batısında yer alan tam anlamıyla enfesi bir ada. Napoli Körfezindeki adaların en gelişmişi ve en büyüğü. İlk olarak MÖ 8. yüzyılda yerleşim gören Ischia, bugün termal kaplıcaları, bakımlı bahçeleri, çarpıcı Aragon kalesi ve yemeklerine de yansıyan gösterişsiz, açık sözlü İtalyan havasıyla ünlü.

Adanın her köşesinde bir zamnlar Capri Adasına ait bir atmosfer hakim. Kendine has gelenekleriyle ve rahat yaşam tarzıyla yerel halkın yılın büyük bölümünde dinlenmeyi, eğlenmeyi ve beslenmeyi tercih ettiği ada Akdeniz’in ışıldayan sıcacık atmosferini, Güney İtalya’nın rahatlığıyla birleştirmiş.

Malta

MÖ 1. yüzyılda Roma İmparatorluğu’nun ilk imparatoru Augustus, Napoli Körfezine bakıp Capri Adası karşılığında Ischia adasını Napoli’ye vermeye karar vermiş. O zamandan bu yana Capri yıllar boyunca sayısız zengin ve ünlünün ilgisini çekerken, düşük profilli Ischia her zaman daha ünlü komşusunun gölgesinde kalmış.

Capri’nin güzel olduğuna şüphe yok ama soğuk bir ada tatili için Ischia çok daha iyi bir seçim. Volkanik kökenli bir ada olan Ischia, yer altı kaynaklardan gelen sıcak suyuyla yüzlerce yıldır şifa dağıtan bir yer. Ada genelinde yüzden fazla termal kaplıca ve sağlık turizmine yönelik hizmet veren konaklama tesisi bulunuyor.

Günümüzde daha çok kaplıcaları ve spa otelleri ile sağlıklı yaşama düşkün müşteri kitlesini kendine çeken Ischia’nın kış döneminde 60 bin olan nüfusu yaz aylarında ağırlıklı olarak yerli turistlerle 6 katına çıkıyor. Uzun kumsalları, termal kalıcaları, mükemmel ve uygun fiyatlı otelleri ve mutfağı bunun başlıca sebebi.

Ischia’da her biri kendi karakterine ve cazibesine sahip altı farklı şehir var: Ischia Porto & Ischia Ponte, Forio, Casamicciola, Lacco Ameno, Serrara Fontana ve Barano. Hepsi de Capri’den veya Amalfi Kıyılarındaki herhangi bir yerden çok daha ucuz.

ISCHIA ADASINA NASIL GİDİLİR
✈️ Ischia, Güney İtalya’daki Napoli Körfezinde, en yakın şehir olan Napoli’den yaklaşık 30 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Ischia Adasına ulaşım Napoli üzerinden sağlanıyor. Napoli’ye Türk Hava Yolları’nın İstanbul Havalimanından direkt uçuşları bulunuyor.

Napoli Havalimanından direk taksi ile Beverello Limanına veya Porto di Massa’ya gitmek isterseniz yaklaşık 20 dakika sürüyor. Yolculuk 29 € civarında tutuyor. Beverello veya Porta di Massa limanlarından birine giderek buradan Ischia’ya geçebilirsiniz.

⛴ Napoli’den Ischia’ya gidiş için feribot veya deniz otobüsü seçeneğiniz var. Napoli Beverello Limanından feribot yaklaşık bir buçuk saat sürerken deniz otobüsü yaklaşık bir saat sürüyor. Feribot seferleri yaz aylarında günde karşılıklı 10 sefere kadar çıkıyor. Yüksek sezon dışında ise günde en az 2 gidiş ve 2 geliş olmak üzere 4 sefer yapılıyor.

🚌 Napoli ana tren istasyonu Stazione Centrale ve Beverello Limanı arasında çalışan havaalanı otobüs servisi ‘Alibus’ otobüsüne binin. Alibus her 20-25 dakikada bir kalkıyor ve 20-40 dakika arasında sizi limana ulaştırıyor. Alibus biletlerini eğer otobüste öderseniz 4 € veya havaalanında alırsanız kişi başı 3 €.

🚎 Napoli ana tren istasyonu Stazione Centrale’den limana üçüncü bir seçeneğiniz daha var, o da tramvayı kullanmak. Tren istasyonunun girişinde meydanın uzak tarafında, Piazza Garibaldi’den geçen 1 numaralı bir tramvay var. Tramvaylar her 10-15 dakikada bir hareket ediyor. Yolculuk süresi yaklaşık 10-15 dakika. Biletinizi (1,20 €) tabachi, gazete bayii veya barlardan satın alabilirsiniz.

Tramvaylar her iki limana da giderken, Alibus yalnızca Napoli Beverello’ya gider. Stazione Centrale’den Beverello Limanına metro ile seyahat etmek de mümkün.

ISCHIA ADASINA NE ZAMAN GİDİLİR
Ischia Adasına gitmek için en iyi zaman Nisan’dan Ekim’e kadar olan dönem. Ancak Ischia’nın havası öyle pek de güvenilir değil. Hava her zaman değişken ve hangi mevsim olursa olsun hem güneş hem de yağmur sürpriz değil. Tabi ana turizm sezonu olan yaz mevsiminde sıcak oluyor.

Ischia’yı ziyaret etmek için ilkbahar ayları da güzel olabilir. İlkbahar ile adada başlayan festivaller ekim ayına kadar devam ediyor ve büyük coşkuyla kutlanıyor. Adanın en ünlü festivalleri ise kestane ve mantar festivali. Festivaller adanın küçük ve şirin meydanlarında müzik, bolca yemek ve tabiki bol bol şarap ile kutlanıyor.

Ischia Adası Gezilecek Yerler 📌

Amalfi sahili ve Capri’nin kalabalığından bıkmış İtalyanlar, özellikle orta yaş ve üstündekiler için Ischa ve komşusu Procida İtalya’nın tacındaki mücevher gibi. Hele ağustos ayındaki dayanılmaz kalabalıklardan bıkanlar, daha otantik Ischia ve Procida adalarına kaçarak yaz kaosundan kurtuluyor.

Ischia şüphesiz güzel olsa da ada mütevazi bölgelerini gizlemiş değil. Ischia’nın vahşi kıyı şeridi, etkileyici kayalıkları ve renkli balıkçı köylerinin hepsi de erişilebilir durumda. Diğer popüler kıyı kasabaları gibi burada da ikonik sahil manzaraları, ilginç balıkçı köyleri ve İtalya’nın en iyi yemeklerinden bazılarını var.

İster otobüsle ister araç veya scooter kiralayarak isterseniz de tekneyle gezebilirsiniz. Positano’nun aksine yollar çok daha az sıkışık ve gezinmesi gerçekten kolay. Iscia hemen komşu adası Capri’ye nazaran daha az turist alıyor ancak yazları İtalyan ve Almanların akınına uğruyor.

Ischia’da kolayca bir hafta geçirseniz de sıkılmazsınız. Gezilecek çok şey var. Positano ve Capri gibi popüler turistik yerlerinin aksine, Ischia’da İngilizce pek de yaygın değil. Ischia’da bazen el hareketleri, işaret dili ve bazen de Google çeviri ile iletişim kurmak durumunda olabilirsiniz.

Monte Epomeo ve onun yemyeşil eteklerinde bulunan bölgeleri ziyaret etmek mutlaka yapılması gerekenler listenizde olsun. Monte Epomeo’nun volkanik eteklerinde yetişen üzüm bağları dünyanın en güzel şaraplarının kaynağı. Gün batımı için doğuya Baia di Sorgeto kaplıcalarına ve muhteşem Sant’Angelo köyüne gidin.

Canınız biraz güneşlenmek ve insanlara karışmak isterse tepeden aşağıya inip Monte Epomeo’nun gölgesinde, adanın muhteşem sahillerinde, sıcak termal kaplıcalarda hayatın tadını çıkarıp İmparator Augustus’un bu adayı Capri karşılığında neden Napolililere verdiğine anlam vermeye çalışabilirsiniz.

Ischia’da tepelerde harika manzaralara sahip çok güzel otel ve resortlar var. Lacco Ameno’daki Allbergo Della Regina Isabella enfes bir otel. 5 yıldızlı bir otel için fiyatlar oldukça makul. Adanın diğer bölgelerini gezmek ve keşfetmek için çok iyi konuma sahip. Geçmişte Richard Burton ve Elizabeth Taylor gibi tüm ünlüleri misafir etmiş. Güzel bir ısıtmalı havuz, iki otel restoranı, bir bar ve bir marinası var.

1. Aragon Kalesi

Aragon Kalesi (Castello Aragonese), MÖ 474 yılında adanın yakınındaki bir kayalık üzerine inşa edilmiş. Syracuselu Hiero I tarafından inşa edilen etkileyici kale, adanın en ikonik simgesi. Adaya denizden gelebilecek saldırılarak karşı iki kuleyle desteklenen kale, tarih boyunca Romalılar başta olmak üzere yerel halk ve korsanlar tarafından defalarca el değiştirmiş.

İkonik Aragon Kalesinde yer alan Bourbon Hapishane Müzesini gözden kaçırmayın. Rönesans’ın siyasi mahkumlarının suçlularla yan yana hapsedildiği ürkütücü bir hapishane. 1799 Napoli Cumhuriyeti’nin doğumundan kısa bir süre sonra, Kale siyasi bir hapishane olarak kullanılmış.

Günümüzde adayı ziyaret edenlerin ilk duraklarından biri olan kale içerisinde katedral kalıntılarını, panoramik teraslar ve çok sayıda kiliseyi ziyaret edebilirsiniz. Aziz John Joseph’e adanan küçük bir şapel de bulunuyor. Kaleye Ischia adasından sonradan eklenen bir yolla yürüyerek ulaşılabiliyor.

Aragon Kalesi günümüzde özel mülk. Mattera ailesinin üçüncü nesli artık Kale ile ilgileniyor. Ancak yılın 365 günü halkın erişimine açık. Aile gerekli bakım ve restorasyon çalışmalarını yapıyor ve kültürel etkinlikler düzenleniyor. Aragon Kalesi ziyaret saatleri 09.00-18.00. Giriş ücreti 5€, öğrenci ve indirimli giriş ise 3€.

2. Forio

Forio, Ischia’daki en büyük kasabalardan biri. Otellerin bolluğu, şehir merkezindeki canlı alışveriş bölgesi ve tabii ki güzel körfez ve plajlar nedeniyle turistler için popüler bir konaklama yeri. Kasabada sokakları pekçok restoran, pastane, kafe, butik ve hediyelik eşya dükkanı ile dolu.

Denize bakan bir tepenin üzerinde yer alan Chiesa del Soccorso, eski bir kilise. Scooter’ınız varsa atlayıp görmeye gidin. Forio aynı zamanda Ischia’nın en popüler kaplıcalarından biri olan Citara koyundaki Poseidon Termal Bahçeleri’ne de ev sahipliği yapıyor.

Poseidon Gardens, Ischia’nın batı kıyısındaki Citara Körfezinde bulunuyor. Adanın en büyük termal parkı. Deniz kenarındaki konumu ve tam 20 farklı derecede termal havuza sahip oluşuyla hem deniz hem de sağlık diyenler için ideal bir konumda. Tesisteki termal havuzlar doğal su kaynaklarıyla çalışıyor. Bahçesi, restoranları ve bir de barı var.

3. Sant’Angelo

Sant’Angelo, Forio daha hareketli bir şehir havasına sahip. Renkli kumsalı ve yamacıyla daha küçük ölçekli bir Positano gibi. Köy o kadar küçük ki sadece sakinlerin ve yerel trafiğin geçmesine izin veriyorlar. Bu yüzden araçlar geliyorsanız, scooter da dahil şehrin dışındaki park yerine park etmek için 2 Euro ödemeniz gerekiyor.

Capri’nin panoramik manzarasına sahip Sant’Angelo’da bütün bir günü plajlardan birinde dinlenerek geçirebilirsiniz. Yat limanı ve balıkçı limanı çevresinde küçük dükkanlar ve yerel restoranlar sıralanmış. Chia di Rose Plajı, kasaba merkezine en yakın, yat limanının yanında yer alıyor. Ayrıca Cava Grado, Le Fumarole da hoş.

4. La Mortella Gardens

La Mortella Gardens

La Mortella Bahçeleri (Giardini La Mortella), İngiliz besteci William Walton’ın Arjantinli eşi Susana Walton tarafından 1856’da yaratılmış. Tropikal ve Akdeniz bitkileri dikerek yarattığı, adanın benzersiz güzelliklerinden. Bahçe, 1946 yılından itibaren dikilen bitkilerle tam anlamıyla bir botanik bahçesi görünümünde.

Eşsiz Forio Limanı manzarasına sahip olan bahçenin yanı başında yer alan ev, İngiliz besteci William Walton’ın hayatı ve müzik çalışmalarını anlatan belge ve dökümanların sergilendiği bir müze olarak kullanılıyor. Müzede ünlü müzik sanatçılarının düzenli bir programda sergilediği bir resital odası da var.

İtalya’nın en güzel bahçelerinden biri olan Giardini La Mortella’yı Nisan’dan Ekim’e kadar dönemde ziyaret edebilirsiniz. La Mortella Bahçeleri ziyaret saatleri 10.00-18.00. Bahçe, haftanın 7 günü ziyarete açık. Giriş ücreti ise 5€.

5. Villa Ravino Bahçeleri

Villa Ravino Bahçeleri, Forio-Citara Körfezinde yer alan, villanın sahibi Kaptan Giuseppe D’Ambra’nın 50 yıllık özel çalışmasının karşılığında ortaya çıkan ihtişamlı bir bahçe. Açık havada yetiştirilen kaktüsler ve sulu meyveler koleksiyonuyla Avrupa’nın en zengin botanik bahçesi unvanına sahip olan Villa Ravino, İtalya’daki en çevre dostu yer olarak Avrupa Parlamento Gözlemevi’nden ödül almış.Bahçede, yıl boyunca çevre dostu etkinlikler düzenleniyor. Villa Ravino Bahçeleri ziyaret saatleri 09.00-18.00. Bahçe, haftanın 7 günü ziyarete açık. Villa Ravino Bahçelerine giriş ücreti alınmıyor.

6. La Scannella

La Scannella, zaman ayırmaya değer başka beach club. Ischia’nın kayalık sahil şeridinde yer alan bu pastoral plaj, hayranlık uyandıran deniz manzarasına sahip. Yalnızca yüzlerce dik basamaktan yürüyerek veya yakındaki Sant’Angelo’dan tekneyle gidebilirsiniz. Biraz uzak olan konumu belki de en büyük çekiciliği.

Duyabileceğiniz tek ses aşağıdaki kayalara çarpan dalgalar ve yukarıda uçan martıların sesi. La Scannella’da iki adet soğuk tuzlu su havuzu, ısıtmalı bir yüzme havuzu ve korunaklı bir koy var. Şnorkelli yüzme için mükemmel bir yer. Konaklamak isteyenler için ise deniz manzaralı 20 otel odası var. Tüplü dalış gezileri de düzenleniyor.

7. Negombo Thermal Park

Negombo, termal turizmle öne çıkan adanın en çok ziyaretçi ağırlayan tesisi. Lacco Ameno’da bulunan Negombo’da yapılmış 10 termal havuz dağ kenarında bulunuyor ve bu şekilde doğayla iç içe olmanız sağlanıyor. Tesisin aynı zamanda plajı da var. Havuzlar ve park çok temiz ve bakımlı.

Negombo Termal Parkı oldukça büyük. Sınırlı zamanınız varsa önce hangi havuzların ve alanların denenmesi gerektiğine dair önerilen bir sıraya sahip haritayı takip edin. Rezervasyon gerekmeden ziyaret edebiliriniz.

Giriş ücreti ödedikten sonra mağaraları, şelaleleri, doğal şifalı su havuzlarını keşfederek, onarıcı, iyileştirici özellikleriyle bilinen çamur kaplıca tedavilerine katılabilirsiniz. Diğer kişisel tedavilerden istiyorsanız önceden arayıp rezervasyon yaptırmanız gerekiyor.

Castiglione, daha ekonomik bir termal havuz ve çocuklu aileler için daha çok tercih edilen bir yer. Ekonomik olması nedeniyle yüksek sezonda çok kalabalık oluyor. Dokuz adet termal havuza ek olarak ayrıca deniz suyuyla doldurulmuş bir adet olimpik havuz ve iki kapalı havuza da sahip.

Yüzlerce doğal kaplıcaya sahip Ischia, romatizmadan gut hastalığına, solunum yolu hastalıklarından dermatite kadar çeşitli rahatsızlıkları tedavi eden 103 volkanik kaynağıyla tanınıyor. Mineral açısından zengin şifalı sularına dalmak için pek çok gezgin Ischia’ya gidiyor.

8. Monte Epomeo

Epomeo Dağı (Monte Epomeo), gezmeyi, yürümeyi seven aktif bir gezginseniz Ischia gezilecek yerlere eklemeniz gereken bir yer. Ischia’nın en yüksek dağı olan 789 metre yüksekliğindeki Epomeo Dağı’na tırmanın. Volkanik dağda geçeceğiniz yollar göreceğiniz mağaralar, üzüm bağları ve 15. yüzyıldan kalma şapel görmeye değer.9. Procida Adası

Procida Adası, günübirlik bir gezi yapacağınız kadar yakın. İtalyanın en iyi korunmuş, gözlerden saklı kalmış yerlerinden biri olsa gerek. Burası da Ischia gibi başlıbaşına tatil ve hatta balayı tatili yeri olabilir. Pastel renkli balıkçı köyleri, siyah kumlu plajlar ve dar, dolambaçlı sokaklardan oluşan şahane bir ada.

Pitoresk bir İtalyan adası olan Procida’nın ne Capri ne de Ischia kadar ziyaretçisi var. Ancak bu durum değişmek üzere olabilir. Çünkü İtalya’nın 2022 Kültür Başkenti olarak seçildi. Ischia’dan günübirlik gidecekseniz, adanın en eski balıkçı köyü olan renkli Marina Corricella’ya gidin.

10. Napoli

Napoli, İtalya’nın Campania Bölgesinin başkenti ve pizzanın doğdu yer. İtalya’nın nüfus itibarıyla, Roma ve Milano’dan sonra üçüncü büyük şehri. İtalya’nın batı kıyısında, çizmenin kıvrılmaya başladığı kısmın kuzey tarafında kalıyor. Ischia’da arta kalan zamanınız varsa en azından 1 tam gününüzü Pompei, Herculaneum ve Centro Storico için ayırın.

İtalya’nın en hareketli ve dinamik şehirlerinden biri olan Napoli, her ne kadar ülkemizdeki imajı güvensiz ve kötü olsa da şimdiki haliyle bana keyif vermeyi başardı. Tarihi merkez Centro Storico, eski meydanları, dar sokakları, çok sayıda kiliseler ve tarihi yerleri ile Napoli’yi sevmeme yetti.

Freskleri ve her biri sanat eseri olan kemerleri ile Santa Chiara Kilisesi görmeye değer. Sanatçılar sokağı olarak bilinen San Gregorio Armeno, İsa’nın doğumunu simgeleyen, toprak ve ahşaptan yapılmış çok özel figür dükkanları ile ünlü.

Napoli’ye gelip Pompeii Antik Kenti’ni görmeden dönmek olmaz. Bu antik Roma imparatorluğu kenti Vezüv Yanardağı‘nın iki gün süren faaliyeti sonucu volkanik kül ve cürufun altına gömülerek yok olmuş. Herculaneum da UNESCO listesinde yer alan diğer bir antik kent.

Ischia Sant’Angelo’daki Dolce e La Vita’daki hamur işleri ve dondurmalar enfes. Kremalı irmik ve ricotta dolgulu, kabuk şeklinde lezzetli bir İtalyan hamur işi olan sfogliatella’yı deneyin.

Ischia Adası, güzel kumlu ve volkanik plajları, şifalı kaplıcaları, çamur banyoları, su ve doğa sporları imkanlarıyla sakin, huzurlu tatil arayanlar için ideal. Napoli ve çevresini seyahat rotasına ekleyenlerin bu şirin adaya en az bir tam gün ayırması şart.

5 Yorumlar

  1. Son saniye bileti ile hic bakmadan Napoli limandan Sirkeci Haydarpasa arabali vapurunu andiran bir vapurla Ischia’ya dogru giderken bir yandan da bu yaziyi gordum. Zamanlama super.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz