Ischia Adası, Napoli Körfezinin batısında, yemyeşil doğası, termal sağlık merkezleri, bakir koyları ve rengarenk yapılarıyla Güney İtalya’nın saklı cennetlerinden. Amalfi Sahili ve Capri adasının gölgesinde kalan Ischia Adası ağırlıklı olarak Napoli ve çevresinde yaşayan İtalyanların yaz aylarında tatil yapmak için sıklıkla tercih ettiği bir destinasyon.

Bölgedeki volkanik hareketlerden dolayı doğal kaynak suları ve termal havuzlarının tedavi amacıyla kullanıldığı adanın sağlık turizmindeki geçmişi antik Roma’ya kadar uzanıyor. Adanın engebeli coğrafyasında muhteşem manzaralara sahip çok sayıda otel ve konaklama tesisi Akdeniz’in maviliklerine bakıyor.

Ischia Adası

Ischia Adası, Napoli

Ischia Adası, İtalya‘nın güneyinde, Napoli Körfezinin batısında yer alan doğa harikası. Kendine has gelenekleriyle ve rahat yaşam tarzıyla yerel halkın yılın büyük bölümünde dinlenmeyi, eğlenmeyi ve beslenmeyi tercih ettiği ada Akdeniz’in ışıldayan sıcacık atmosferini, Güney İtalya’nın rahatlığıyla birleştirmiş.

Volkanik kökenli bir ada olan Ischia, yer altı kaynaklardan gelen sıcak suyuyla yüzlerce yıldır şifa dağıtan bir yer. Ada genelinde 100’den fazla termal kaplıca ve sağlık turizmine yönelik hizmet veren konaklama tesisi bulunuyor. Kış döneminde 60 bin olan nüfus yaz aylarında ağırlıklı olarak yerli turistlerle 6 katına çıkıyor.

Ischia Adası Gezilecek Yerler

1. Aragon Kalesi

Aragon Kalesi (Castello Aragonese), MÖ 474 yılında adanın yakınındaki bir kayalık üzerine inşa edilmiş. Adaya denizden gelebilecek saldırılarak karşı iki kuleyle desteklenen kale, tarih boyunca Romalılar başta olmak üzere yerel halk ve korsanlar tarafından defalarca el değiştirmiş. Günümüzde adayı ziyaret edenlerin ilk duraklarından biri olan kale içerisinde Aziz John Joseph’e adanan küçük bir şapel de bulunuyor. Kaleye Ischia adasından sonradan eklenen bir yolla yürüyerek ulaşılabiliyor.

🕘 Aragon Kalesi ziyaret saatleri 09.00-18.00. Kale haftanın 7 günü ziyarete açık. 💶 Aragon Kalesi giriş ücreti 5€, öğrenci ve indirimli giriş ise 3€.

Malta

2. La Mortella Bahçeleri

La Mortella Bahçeleri, İngiliz besteci William Walton’ın tropikal ve Akdeniz bitkileri dikerek yarattığı, adanın benzersiz güzelliklerinden. Bahçe, 1946 yılından itibaren dikilen bitkilerle tam anlamıyla bir botanik bahçesi görünümünde. Eşsiz Forio Limanı manzarasına sahip olan bahçenin yanı başında yer alan ev, İngiliz besteci William Walton’ın hayatı ve müzik çalışmalarını anlatan belge ve dökümanların sergilendiği bir müze olarak kullanılıyor. Müzede ünlü müzik sanatçılarının düzenli bir programda sergilediği bir resital odası da var.

🕘 La Mortella Bahçeleri ziyaret saatleri 10.00-18.00. Bahçe, haftanın 7 günü ziyarete açık. 💶 La Mortella Bahçeleri giriş ücreti 5€.

3. Villa Ravino Bahçeleri

Villa Ravino Bahçeleri, Forio-Citara Körfezinde yer alan, villanın sahibi Kaptan Giuseppe D’Ambra’nın 50 yıllık özel çalışmasının karşılığında ortaya çıkan ihtişamlı bir bahçe. Açık havada yetiştirilen kaktüsler ve sulu meyveler koleksiyonuyla Avrupa’nın en zengin botanik bahçesi unvanına sahip olan Villa Ravino, İtalya’daki en çevre dostu yer olarak Avrupa Parlamento Gözlemevi’nden ödül almış. Bahçede, yıl boyunca çevre dostu etkinlikler düzenleniyor.

🕘 Villa Ravino Bahçeleri ziyaret saatleri 09.00-18.00. Bahçe, haftanın 7 günü ziyarete açık. 💶 Villa Ravino Bahçelerine giriş ücreti alınmıyor.

ischia, italya

Ischia Adası’ndaki termal tesisler

Negombo, termal turizmle öne çıkan adanın en çok ziyaretçi ağırlayan tesisi. Lacco Ameno’da bulunan Negombo’da yapılmış 10 termal havuz dağ kenarında bulunuyor ve bu şekilde doğayla iç içe olmanız sağlanıyor. Tesisin aynı zamanda plajı da var. Rezervasyon gerekmeden ziyaret edebileceğiniz tesiste eğer masaj ve diğer kişisel tedavilerden istiyorsanız önceden arayıp rezervasyon yaptırmanız gerekiyor.

Poseidon, adanın en büyük termal parkı. Deniz kenarındaki konumu ve tam 20 farklı derecede termal havuza sahip oluşuyla hem deniz hem de sağlık diyenler için ideal bir konumda. Tesisteki termal havuzlar doğal su kaynaklarıyla çalışıyor. Bahçesi, restoranları ve bir de barı var. Poseidon Gardens, Ischia’nın batı kıyısındaki Citara Körfezinde bulunuyor.

Castiglione, daha ekonomik bir termal havuz ve çocuklu aileler için daha çok tercih edilen bir yer. Ekonomik olması nedeniyle yüksek sezonda çok kalabalık oluyor. Dokuz adet termal havuza ek olarak ayrıca deniz suyuyla doldurulmuş bir adet olimpik havuz ve iki kapalı havuza da sahip.

Ischia’yı ziyaret etmek için en uygun dönem ilkbahar ayları. İlkbahar ile adada başlayan festivaller ekim ayına kadar devam ediyor ve büyük coşkuyla kutlanıyor. ADanın en ünlü festivalleri ise kestane ve mantar festivali. Festivaller adanın küçük ve şirin meydanlarında müzik, bolca yemek ve tabiki bol bol şarap ile kutlanıyor.

Ischia’da tepelerde harika manzaralara sahip çok güzel otel ve resortlar bulunuyor. Eğer canınız biraz güneşlenmek ve insanlara karışmak isterse tepeden aşağıya inip Monte Epomeo’nun gölgesinde, adanın muhteşem sahillerinde, sıcak termal kaplıcalarda hayatın ne kadar güzel olduğunu tekrar keşfedip İmparator Augustus’un bu adayı Capri karşılığında neden Napolililere verdiğine anlam vermeye çalışabilirsiniz.

Iscia hemen komşu adası Capri’ye nazaran daha az turist alıyor ancak yazları İtalyan ve Almanların akınına uğruyor. Monte Epomeo ve onun yemyeşil eteklerinde bulunan bu bölgeleri ziyaret etmek mutlaka yapılması gerekenler listenizde bulunmalı. Monte Epomeo’nun volkanik eteklerinde yetişen üzüm bağları dünyanın en güzel şaraplarının kaynağı.

Ischia Adasına nasıl gidilir ✈️

Ischia Adası’na ulaşım Napoli üzerinden sağlanıyor. Napoli’ye Türk Hava Yolları’nın İstanbul Havalimanından direkt uçuşları bulunuyor. Napoli’nin Beverello Limanından feribotla 45 dakikada adaya ulaşıyorsunuz. Feribot seferleri yaz aylarında günde karşılıklı 10 sefere kadar çıkıyor. Yüksek sezon dışında ise günde en az 2 gidiş ve 2 geliş olmak üzere 4 sefer yapılıyor.

Ischia Adası, güzel kumlu ve volkanik plajları, şifalı kaplıcaları, çamur banyoları, su ve doğa sporları imkanlarıyla sakin, huzurlu tatil arayanlar için ideal. Napoli ve çevresini seyahat rotasına ekleyenlerin bu şirin adaya en az bir tam gün ayırması şart.

Önceki blog yazısıİstiklal Caddesi, İstanbul
Sonraki blog yazısıAmazonlar Kimdir
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

3 YORUM

    • Yazmam gereken onlarca Belgrad yazısı var bu nefis şehir hakkında. Binlerce de güzel fotoğraf ve video. Belgrad nefistir!

  1. Son saniye bileti ile hic bakmadan Napoli limandan Sirkeci Haydarpasa arabali vapurunu andiran bir vapurla Ischia’ya dogru giderken bir yandan da bu yaziyi gordum. Zamanlama super.

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın