İtalya‘nın Amalfi kıyılarına adını veren Amalfi kasabası, yüksek kayaların üzerindeki rengarenk evleri, turkuaz denizi, kıvrımlı dar sokakları, etkileyici manzaraları ve bakımlı bahçeleri ile bölgenin en popüler yerleri arasında. Napoli’de başlayarak Ravello kıyılarına kadar gezdiğim bu bölge bende derin izler bıraktı, pek bir sevdim buraları ben.

Neden sevilmesin ki! Bir yanda dik yamaçlara inci gibi dizilmiş rengarenk evler, evleri süsleyen begonviller, limon ağaçları, masmavi denize nazır nefis manzara, şirin sokaklar ve mekanlar… Yaz döneminin kalabalıklarını saymazsak görenin memnun olacağı bir coğrafya burası.

amalfi kıyıları
Amalfi Kasabası

Napoli Körfezinin güneyinde, Sorrento ve Salerno arasında kıvrılarak uzayıp giden Amalfi Kıyıları, denize dik yükselen dağlara konumlanmış irili ufaklı enfes kasaba ve köyleri ile hiç kuşkusuz bana göre İtalya’nın en muhteşem kıyıları.

Dünyanın en etkileyici manzaralarından bazılarına sahip olan Amalfi Kıyıları, denize dimdik kayalıklarda bulunan şirin köyleri, mis kokulu limon bahçeleri, zeytinlikler ve üzüm bağları ile masalsı bir atmosferi hissettiriyor. Cenneti andıran bu güzel coğrafya büyüleyici güzellikte.

Göz Kamaştıran Amalfi Kıyıları

Positano ve Vietri sul Mare arasında uzayan Amalfi Drive adı verilen (Divina Costiera) bölge iki şeritli 40 km’lik yol boyunca uzanıyor. Amalfi Kıyıları boyunca büyüleyici dağ geçitleri, turkuaz renkte deniz manzaraları, tünelleri ve sanki yıllar önce zamanın durmuş olduğu güzellikte köyler bulunuyor. Amalfi sahilleri, İtalya turlarının, balayı tatillerinin gözdesi olarak turistik bir rota.

Zamanında Genoa, Pisa ve Venedik’le birlikte bölgenin en güçlü devletleri arasında sayılan Amalfi, 20. yüzyıla kadar bu gücünü hiç kaybetmemiş. Askeri ve ticari başarılarıyla dikkat çeken bölgede farklı kültürlerin etkisiyle mimari de etkilenmiş. Günümüzde 5,000 kadar insanın yaşadığı şehrin büyük bölümünün, 1343 yılında yaşanan depremde denize gömüldüğü biliniyor.

1920’lerde İngiliz üst sınıfı ve aristokrasisi için popüler bir tatil beldesi olan Amalfi, Positano ve Ravello gibi aynı kıyılardaki diğer kasabalarla birlikte, dünyaca ünlü turistik bir bölge. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Amalfi ve kıyı hattı boyunca yapılan yolculuk, birçok seyahat uzmanına göre, dünyanın en güzel rotalarından biri olarak kabul ediliyor.

Malta

İlk bakışta bu tatil bölgesinin 11 ve 12. yüzyıllarda Amalfi Deniz Cumhuriyeti’ne ait dünyanın en güçlü deniz birliklerinden biri olduğunu hayal etmek çok güç. Lattari Dağları’nın eşsiz güzellikteki vadisi, pastel renkli evleriyle Salerno Körfezi’nin en güzel yeri demek yalan olmaz.

Amalfi Kıyıları Haritası

Amalfi Kıyıları Gezi Rehberi

Geçmişte Genoa ve Pisa’nın Akdeniz suları üzerindeki en büyük rakiplerinden biri olan ve İtalya’nın en güçlü deniz birliklerini çıkartan limanda şimdilerde botlar ve balıkçı tekneleri bulunuyor. Tunus, Tripoli ve Cezayir ile olan yakın ilişkilerinin sonucu tüm şehirde, Arap-Sicilya karışımı bir hava hâkim. Amalfi, orta çağdaki görkemini otelleri, antik değirmenleri, hareketli caddeleri ve camiye benzer katedralleri ile günümüzde yansıtıyor.

Amalfi’nin tarihi hakkında farklı kaynaklarda çok sayıda bilgi var. Bir rivayete göre Konstantin’in generallerinden Amalfo, 320’de burada yaşamış. Bir diğer rivayete göre ise, Melphi Köyü’nden Romalı bir soylu, imparatorluğun çöküşünden sonra buraya gelmiş.

Lombardlar başta olmak üzere birçok farklı grup tarafından yağmalanan Amalfi’de 10. yüzyılda birçok kilise ve manastır inşa edildi. Bölge, o dönemde zengin dükler tarafından yönetildi. 9. yüzyıldan 1101’e dek Bizans yönetiminde kalan, bağımsız, bolluk içinde ve belki de en büyük ticaret limanı olarak varlığını sürdüren Amalfi’nin etkisi o kadar güçlüydü ki, Tavola Amalfitana’nın, deniz kanunlarının yazılmasını sağladı.

Kendi altın ve gümüş parasını bastıran, üzerine de Amalfi haçını işleyen Amalfi, çok geniş bir bölgeyi yönetmeye başladı. İskenderiye ve Konstantinapolis’e kadar uzanan bir ticaret ağına sahip Amalfi, İtalya’nın ilk deniz cumhuriyeti olarak Pisa, Venedik ve Genoa’nın önüne geçti.

Bu dönemlerde çoğunu tüccarlar ve denizciler oluşturduğu bölgenin nüfusu 100 bine ulaştı. 11. yüzyılda Apulialı William’ın dediği gibi, “Hiçbir şehir altın, gümüş ve tekstil konusunda daha zengin değil… Tüm dünyada kim giderse gitsin mutlaka satın alacak bir şey bulabileceği şehir” haline geldi.

Ancak bu şaşalı günler, 11. yüzyılda Normandiyalı Robert Guisgard’ın önce yardım edip sonra da 12. yüzyılda çıkan ufak bir ayaklanmanın ardından tüm şehri yağmalamasıyla sona erdi. Ardından, Pisa’nın fethiyle Amalfi’nin tekrar düşüşe geçtiği dönem olan 1343’te gelen dev fırtına her şeyi yerle bir etti.

18. yüzyıla gelindiğinde ise tüm bölge karamsarlığa düşmüş, hayatta kalabilmek için limon ve el yapımı kâğıtlara tutunmaya çalışıyordu. Burbon Kralı Ferdinand tarafından Napoli eyalet yolu inşa edildikten sonra Amalfi, turistik destinasyon olarak parlamaya başladı.

UNESCO’nun 1997’de Dünya Mirası Listesi’ne dahil ettiği bölge, hızla tanındı ve giderek popülerleşmeye başladı. Amalfi Kıyıları, dünya üzerindeki en güzel deniz manzaralarından birine sahip olduğundan, romantik bir balayı geçirmek isteyenler için de kusursuz bir yer.

Amalfi Kıyıları Gezilecek Yerler

1. Amalfi

Amalfi Kıyıları
Amalfi
Amalfi Italya
Cattedrale di Sant’Andrea

Amalfi, Napoli’nin güneyinin en güzel yerlerinden biri desem yanlış olmaz. Amalfi kıyıları boyunca uzayan nefis manzaralı yollar Positano’dan sonra sizi Amalfi’ye ulaştırıyor. Amalfi, göz alıcı butik otelleri, şık restoranları, jet sosyetenin lüks villaları ile Güney İtalya sahillerinin en pahalı destinasyonlarından biri.

Sorrento, Positano ve Amalfi romantik çiftler için harika bir rota olabilir. Merkeze birkaç dakikalık mesafede bir yamaca dikey inşa edilmiş, üç kuşaktır aynı ailenin işlettiği panoramik manzarasıyla otel Santa Caterina tercih edilebilir. Amalfi gezilecek yerler blog yazımda Amalfi kasabası hakkında geniş bilgiler paylaştım.

Amalfi, sahildeki kayalara oturmuş ve katedralinin karakteristik saat kulesini izleyip keyif yapabileceğiniz bir başka cennet köşe. Yerli halkın yavaş yaşamaya alışkın olduğu; güzel yemekler, doğal güzellikler, enfes manzaralar ve hoş mimari yapıların bulunduğu kasaba, soluk kesen fotoğraf karelerine hayat veriyor.

Zengin tarihi geçmişinin yansımalarının hala ayakta olduğu Amalfi’de 9. yüzyıla ait Cattedrale di Sant’Andrea Katedrali ve Chiostro del Paradiso’yu (Cennet Manastırı) ziyaret edenler Ortaçağ mimarisine tanıklık ediyor. Dış kısmı mozaiklerle kaplı olan katedral 1066 yılında yapılmış.

Malta

Şehrin tepesine kurulu, kâğıt yapım tarihine dair bilgilerin yer aldığı Kâğıt Müzesi (Paper Museum) ile müzenin hemen yanında bulunan ve kâğıt yapımında kullanılan değirmen millerinin yer aldığı Değirmenler Vadisi (Valley of the Mills) görülecek yerler arasında.

Şehrin kalbinin attığı ve merkez olarak kabul edilen Piazza Duomo‘dan her yere ulaşmak mümkün. Belediye Müzesi’nin bulunduğu Palazzo Morelli’de Akdeniz Bölgesi’nde kullanılan, Amalfi’de 10. yüzyılda yazılan deniz hukuku kitabı Tavola Amalfitana’yı görmek mümkün. Piazza dei Dogi, Piazza dello Spirito Santo meydanları da ziyaret edilebilir.

Amalfi ulaşımın en hareketli yeri, taksi, otobüs ve botların kalktığı deniz limanı Piazza Flavio Giola’dan kıyı bölgelere ve plajlara gidiliyor. Temiz denizi, plajları ve kaliteli tesisleri ile Amalfi’de dalış ve tekne turu seçenekleri de var.

İtalya’nın milli içkisi limonçello Amalfi’de en çok bulunan içecek. Limon likörü olan alkollü içecek, hemen hemen tüm dükkanlarda karşınıza çıkıyor. Hediyelik eşya olarak düşünülebilecek el yapımı kağıtlar, Amalfi’nin yüzyıllardır sürdürdüğü bir gelenek ve Vatikan’da bile kullanılıyor.

2. Positano

positano

Positano, dikey olarak bir tepelik alana kurulmuş, İtalya’nın en gözde ve romantik kasabalarından birisi. Uçsuz bucaksız bir deniz manzarasını yukarıdan gören iki tepenin yamaçlarına kurulmuş rengarenk şirin evlerden oluşuyor. İtalyan Dolce Vita ruhunu en iyi sergileyen yerlerden bir olan kasaba Amalfi Kıyılarının en ünlü kasabası.

1950’lerde bölgeyi ziyaret eden John Steinbeck’in ‘Gerçek olamayacak türde, rüya gibi bir yer’ dediği Positano, Amalfi Kıyılarının en ünlü yerleşim yerlerinden biri. Merkezine araba ile girilmeyen renk cümbüşü evlerin sıralandığı bu minik kasabada Il San Pietro di, yörenin en muhteşem manzarasına sahip noktası.

Mağribi tarzındaki mimarisi ile ünlü olan kasabada mimari yapılar Sirenuse Adaları’na bakan dik yamaçlar üzerinde sıralanıyor. Dağlara oyulmuş rengarenk evler ve seramik çatısıyla limanın ortasında bulunan Santa Maria Assunta Katedrali’ndeki 13. yüzyıl tarihli Bizans Altar panosu İstanbul’dan kaçırılmış.

Berrak sularda yüzmek ve dilerseniz taş, dilerseniz de kumlu plajda güneşlenmek Positano’daki en keyifli aktivitelerden. Ülkenin en romantik destinasyonları arasında yer alan Positano’yu da ziyaret edin. Köklü bir İtalyan ailenin yazlık evinden otele çevrilmiş Otel Le Sirenuse, konaklama için tercih edilebilir.

3. Ravello

ravello

Ravello, denizden çok yüksekte tertemiz havası, mükemmel manzarasıyla asla bırakmak istemeyeceğiniz bir görüntüye sahip. Yemyeşil bir dokuya sahip Ravello, huzurlu atmosferiyle Boccaccio’dan Wagner’e pek çok kişiye ilham vermiş. Şirin kasabaya taraçalarda yer alan limon ağaçlarının vanilya benzeri mis gibi kokuları arasında çıkıyorsunuz.

Bu kasaba yörenin en canlı sosyal yaşamına sahip. 10. yüzyılda kurulan Ravello, 18. yüzyılda Napoliten – Barok stilinde yeniden inşa edilmiş. Deniz, güneş, sükûnet, güzel yemekler, müthiş şaraplar, sımsıcak İtalyanlar ve bolca huzur burayı en iyi ifade eden kelimeler.

4. Sorrento

Sorrento

Sorrento, resmi olarak Amalfi Kıyılarına dahil değil ama gezmeye gitmişken mutlaka görmeniz gereken sahil kasabalarından biri. Sorrento, bir yanı dağ, bir yanı deniz olan İtalya’nın en güzel kıyı kentlerinden. Positano ve Amalfi gibi romantizmin ve şirinliğin ön plana çıktığı bir yer değil, ama kendine göre bir cazibesi var.

Napoli’den 50 km uzaklıkta k, her yanı limon ve zeytin ağaçlarıyla kaplı, şehirden uzak huzurlu bir gün geçirmek için muhteşem bir yer. Amalfi’yi keşfetmek isteyen seyahat severler için bir başlangıç noktası.

Devasa gül ağaçları, limon ve portakal ağaçlarının karşısında Akdeniz’in uzandığı harika bir manzaraya sahip. Sorrento, şahane bir tarihi meydana, enfes lezzetler tadabileceğiniz çok sayıda restorana, şirin kafelere ve sevimli hediyelik eşya dükkânlarına ev sahipliği yapıyor.

Napoli’den Sorrento’ya gidiş hem kolay hem de hızlı. Napoli’den Sorrento’ya giden trenler ana istasyon olan Piazza Garibaldi’de ki Stazione Napoli Centrale’den sabah 6 akşam 11 arası her yarım saatte bir kalkıyor.

5. Pompeii

Pompeii Antik Kenti

Pompeii Antik Kenti, zamanda yolculuk yapmak ve bölge tarihine tanık olmak için İtalya’nın en görkemli şehirlerinden. Amalfi Kıyılarının yanı başında, yarımadanın kuzeyinde yer alıyor.

MS 79’da Vezüv Yanardağı‘ndaki volkan patlamasının ardından gazlar ve yanan küllerin altında kalan Pompeii’de zaman o günden beri durmuş. Günümüze kadar kusursuz bir biçimde korunarak ulaşan kentte 2,000 yıl önceye gitmek muazzam bir duygu.

6. Capri Adası

capri adası

Capri Adası, biraz ada havası almak istiyorsanız Napoli’den feribota binip gitmeniz gereken bir yer! Bu şirin adaya Napoli limanından kalkan feribotlarla yaklaşık bir saat gibi kısa bir sürede ulaşmak mümkün. Adanın meydanında restoranlar, hediyelik eşya dükkanları ve kafeler var. Adada ayrıca denize girebileceğiniz plajlar bulunuyor.

Amalfi’ye ne zaman gidilir

Amalfi Kıyılarına Nisan, Mayıs ve Haziran başları gitmek için en güzel zamanlar. Hava genellikle rahat ve çok sıcak değil ayrıca çiçekler de tam açmış ve harika bir bahar havası hakim. Easter zamanı genellikle çok turistik olur, eğer o dönemde gidecekseniz rezervasyonlarınızı erkenden yaptırmanız gerekiyor. Mayıs ayında okyanus suyunun sıcaklığı yüzmek için de uygun seviyelere geliyor ve plajlar da henüz çok fazla dolmamış olur.

Yazın sıcaklıklar çok bunaltıcı olabiliyor. Arkeolojik bölgeler ziyaretçilerle doluyor ve Amalfi kıyısı ile adalardaki resortların hepsi dolup taşıyor. Eğer aklınızda sahile gitmek varsa aklınızda bulunsun, ağustos ayında tüm İtalya sahillere akın eder.

Eylül sonu Kasım başı gibi zamanlarda biraz daha rahat ve uygun hava koşulları oluşuyor. Plajlardaki yoğunluk azalıyor, okyanus sıcaklığı da Ekim ayına kadar güzel seviyelerde. Ancak zamanınızı iyi değerlendirin çünkü günler iyice kısalmaya başlıyor. Arkeolojik bölgelerde genelde güneş batmadan 2 saat kadar önce ziyaretler kapanıyor ama zaten o dönemlerde çok fazla turist olmadığı için öğleden sonraları rahatça Pompeii ve Herculaneum’u ziyaret edebilirsiniz.

Kış ayının başları ılık ama sonraları soğuk geldiğinde uzun süre gitmek bilmeyebilir. Resort destinasyonlarında otellerin, restoranların ve diğer tesislerin çoğu Kasım’dan Easter’a kadar kapalı oluyor.

Amalfi Kıyıları nerede kalınır

Amalfi Kıyılarında hemen hemen tüm kasabalarda bolca konaklama alternatifi bulunuyor. Bazı oteller plajın yanı başındayken, bazı oteller yüzlerce merdiveni tırmanarak ulaşabileceğiniz dik tepelerde kurulu. Positano ve Amalfi’deki romantik oteller aşkınızı tazelemek için bire bir.

Çocuklu ailelerin seçimi az engebeli coğrafi yapısı nedeniyle genellikle Sorrento oluyor. Tırmanmayı umursamayanlar için tüm köylerde onlarca farklı seçenek var. Sorrento’ya hem Napoli’den hem Capri Adası’ndan feribotla ve trenle ulaşım olması bu kasabaya olan ilgiyi artırıyor.

Amalfi’ye nasıl gidilir

Amalfi Gece
Amalfi Gece

İtalya’nın Napoli şehrinin güneyindeki Amalfi Kıyılarının kalbi konumunda olan Amalfi kasabası, Salerno ve Positano arasında yer alıyor. Amalfi’ye gitmek için en yakın havalimanı Napoli’de THY haftanın her günü İstanbul’dan Napoli’ye uçuyor.

En yakın uçuş noktasının Napoli Havalimanı olduğu şehre gelmek için havalimanından Sorrento otobüslerine binmek ve Sorrento’da aktarma yaparak yeniden otobüs kullanmak gerekiyor. Solerno Tren İstasyonu, Amalfi’yi diğer İtalya şehirlerine bağlayan istasyon.

Ayrıca kış ayları dışında sefer gerçekleştiren deniz otobüsleri ile Napoli, Sorrento, Salerno ve Positano arasında ulaşım sağlanıyor. Seyahate Napoli’den başlanılması tavsiyem. Napoli’de en az birkaç gün geçirdikten, sonra Amalfi kıyılarını keşfe başlamalı.

Napoli Körfezinin güneyinde uzayan UNESCO Dünya Mirası Listesindeki Amalfi Sahilleri, denize dik yükselen dağlara oyulmuş irili ufaklı kasaba ve köyleri ile şüphesiz Avrupa’nın en muhteşem ve gösterişli sahili. İtalya’nın en etkileyici manzaralarına tanıklık edilebilen Amalfi Kıyıları, keyifli bir İtalya rotası olacağı kesin.

Önceki blog yazısıAmalfi Gezilecek Yerler
Sonraki blog yazısıSongkran Festivali: Asya’nın Eğlenceli Yılbaşı Kutlaması
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

15 YORUM

  1. İtalyanin herhangi bir şehrine 1-2 aylığına lisans çalışması için gidicem. Bu konuda öneriniz var mı? Hem iş olsun hem de geziyim istiyorum, çok pahallı olmayan öğrencinin rahatlıkla yaşamını idame ettirebilecegi bir şehir öneriniz var mı?

  2. Gelecek hafta Torinoya iş için gideceğim. Bu tavsiyeniz sayesinde işten sonra 1 hafta Amalfi’ye geçeceğim.

  3. Eylülde gideceğiz, yalnız Positano otellerinde doluluk çok yüksek. Sorrento’da kalıp diğer yerlere gitmeyi planlıyoruz, ne dersiniz? Bir de araba kiralamasak daha mı rahat ederiz?

  4. Amalfi’yi bizlere tanıttığınız için teşekkür ediyorum, keyifle okuduğumu söylemek istiyorum. Güzel bir tanıtım yazısı olmuş. İtalya doğasıyla büyüleyen bir ülke ve Amalfi ‘de İtalya’nın en güzel köşelerinden birisi.

  5. Blogunuz sayesinde yeni yeni yerler keşfediyoruz. Önümüzdeki yaz planlarıma Amalfi’yi ekliyorum. Gerçi her paylaştığınız yere gitmek istiyorum çok çok güzel yerler 🙂

  6. Baştan aşağı bütün Amalfi sahilini gezdim görülmeye deger kendine has bir güzelligi var.tavsiye ederim.

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın