Vico Equense, Napoli’ye bağlı çok şirin kıyı kasabalarından biri. İtalya’nın Campania bölgesine bağlı Napoli’ye sadece 40 km uzaklıkta yer alıyor. Özel araçla buraya ulaşmak yarım saat sürmüyor. Napoli Körfezi çevresinde sıralanan kasaba ve köylerin hepsi şirin zaten. Pozzuoli, Torre Annunziata, Castellammare di Stabia, Pompei, Vico Equense, Sorrento, Positano, Amalfi ve dahası.

Sorrento Yarımadasının kapısı Vico Equense, uçurumun kenarına kurulmuş ve hemen arkasında da yine volkanik dağlar yükseliyor. Volkanik dağların sırtlarına kurulmuş bu kasabaların enfes manzarası var. Bu manzaradaki Vezüv Yanardağı’nın eteklerinde ise Herculaneum ve Pompeii Antik Kenti yer alıyor.

Sorrento Yarımadası ve Amalfi Sahili’nde bir gezintiye çıktıysanız ilk geleceğiniz kasaba Vico Equense olacak. Kıyı boyunca geçen yoldan biraz aşağıda olduğundan Sorrento’ya giden gezginler tarafından genellikle gözden kaçırılıyor.

Vico Equense

Vico Equense, İtalya’nın güneyindeki Napoli Metropolitan Şehrinde bir sahil kasabası ve komün. Napoli Körfezi metropol bölgesinin bir parçası ve bir turizm merkezi. Bir tüf uçurumun üzerinde yer alan kasaba, Capri adasına, Vezüv Yanardağına, Faito Dağına ve antik Pompeii kentine giden feribotlara nispeten yakın.

Malta

‘Vico’, Latince’de köy anlamına gelen ‘Vicus’ kelimesinden geliyor. ‘Equense’ ise Faito Dağı yamaçlarından doğan antik bir dere olan d’Arco Nehrinin ağzında bulunan küçük bir Orta çağ köyünün adından geliyor. Köy de adını bir zamanlar Anadolu’da var olan küçük bir antik köy olan ‘Aequana’ kelimesinden almış.

Kasaba, Sorrento veya Positano’nun teraslı kırmızı kiremit çatı estetiğine sahip değil. Ama mimarinin bu damarındaki eksikliğini, çok aşağıda denize bakan kayalıkların üzerinde sallanan kaleler ve katedrallerle telafi ediyor.

Yaklaşık 20 bin kişinin yaşadığı bu şirin kasabadan, hemen karşıdaki Capri Adası’na veya Pompei Antik Kentine ulaşmak kolay. Hemen ötede ise bu satırları yazdığım ünlü Sorrento şehri yer alıyor.

Neredeyse her sokağı trafiğe kapatılan ancak gurmelere açılan kasabanın yıllık yemek festivali Festa Vico ile damak tadına düşkün gezginleri ağırlıyor. Bölgenin dört bir yanından ünlü şefler, en sevdikleri yemekleri kasabanın dört bir yanındaki tezgahlarda paylaşmaya geliyor.

Vico Equense, Italya

Annunziata Kilisesi, kasabaya yolunuz düşerse görmeniz gereken en önemli yer. Vico Equense’de tüm Sorrento Yarımadasındaki Gotik mimarinin tek örneği olan kilise, 14. yüzyıldan kalma eski bir katedral. San Lorenzo Maggiore ve Santa Chiara Napoli ile aynı dönem inşa edilmiş. Kilise bahçesinin hemen dışında körfezin en güzel panoramasını bulacaksınız.

Denize bakan kalkerli bir uçurumun üzerine inşa edilmiş Annunziata Kilisesi, İtalya’daki en güzel kiliselerden biri. Binanın önündeki meydandan muhteşem bir panorama sunan Marina d’Equa ve Seiano’ya bakıyor.

Seiano, Vico Equense’nin bir parçası olan ve benzer ambiyansını paylaşan bir mezra. Vadinin üzerinden ablası Vico Equense’ye bakan kasabanın küçük boyutuna rağmen, tadını çıkarabileceğiniz bazı dükkanlar, kafeler, restoranlar, deniz kıyısındaki yemek mekanları, plajlar ve bir yat limanı var.

Denizden uzak kısma Seiano demişler, deniz kenarına ise Marina di Seiano (Marina di Equa) olarak adlandırıyorlar. Seiano’nun kendi tren istasyonuna var. kasaba adını İmparator Tiberius’un sırdaşı hırslı bir Roma askerinden almış. Rüzgarlı temiz havası, manzarası ve konumu nedeniyle antik Romalılar tarafından pek bir ilgi görmüş.

Vico Equense, Italy
Vico Equense, Italy

Vico Equense, Orta çağdan bu yana bir yerleşim olmuş ama Marina di Equa’ya inerseniz, bu bölgenin popülaritesinin çağlar öncesine dayandığına tanıklık eden Roma kazılarını görebilirsiniz. Tarih Bölgede 7. yüzyıldan kalma Roma öncesi bir nekropol yer alıyor. Romalı asilzadeler villaları için burayı seçmişler.

Zamanda daha da geriye gitmek isterseniz, gezinize Campania’daki en önemli bilim müzelerinden Museo Mineralogico Campano‘yu ziyaret edin. Yalnızca minerallerin değil, aynı zamanda antropolojik Taş Devri kalıntılarının, değerli taşların ve dinozorların kalıntılarını ve rekonstrüksiyonlarını barındıran paleontolojiye adanmış geniş bir sergiye sahip.

Yürümeyi sevenler için hem kasabanın yakınındaki tepeye çıkan patikalar hem de Monte Faito’nun yukarısındaki trekking patikaları için bir yeryüzü cenneti. Kasabada çok sayıda restoran, bar ve kafeye var. En sevdiğimiz yer, Napoli Körfezi manzaralı ve tok hissetseniz bile sizi acıktıracak yerel ürünler ve deniz ürünlerinden oluşan bir menüye sahip Ristorante Cerase.

Vico’da sade pizzadan yaratıcı mutfağa kadar her şeyi bulabilirsiniz. İlginç olan burası metreyle pizzanın doğduğu yer. Altmışlı yıllardan beri ünlü metreyle pizza sunan küçük pizzacı dükkanı University of Pizza’da, mobilyalardan tariflere kadar her şey ilk yıllarda olduğu gibi duruyor. Diğer iyi pizzacı ise Pizzeria Saporì.

Kendi tren istasyonuna sahip olan Vico Equense’den ulaşım kolay. Yarımadanın geri kalanına ve ayrıca Napoli ve Pompeii’ye olan bağlantısı, Amalfi Sahili’ni keşfetmek için onu ideal bir başlangıç noktası yapıyor.

Vico Equense ulaşmak için en uygunu Napoli’ye uçmak ve oradan da toplu taşıma araçları veya araç kiralayarak bu kasabaya gelmek. Araç kiralama en iyisi. Zira Amalfi Kıyıları ve Napoli Körfezinin etrafındaki yollar gördüğüm kadarıyla harikulade.

İtalya Amalfi Kıyılarının havalı kasabası Positano da muhtemelen rotanızda olacaktır. Dik bir yamacın üzerinde dizilmiş evlerin arasında uzayan sokaklarıyla Positano, insanı baştan çıkaran bir çekiciliğe sahip. Masmavi Akdeniz, sarı limon çiçekleri ve yemyeşil ağaçlar, begonviller ve dahası…

Yine hemen karşıda, Sorrentine Yarımadası açıklarında ünlü Capri Adası yatıyor. İtalyan Jet sosyetesiniz sevdiği, her köşesi inanılmaz estetik ve cazip bir ada. Roma İmparatoru Sezar ve halefi Tiberius’un cazibesine dayanamadığı Capri Adası, Roma döneminden bu yana İtalya’nın en gözde sayfiye yerlerinden biri oldu.

Vico Equense öncesinde Herculaneum ve Pompeii Antik Kenti gezisi yapın. Sonrasında Vico Equense, devamında Sorrento şehri rotanızda yer alabilir. Sorrento’da kalıp buradan Positano ve Amalfi kasabalarını gezebilirsiniz.

8 Yorumlar

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz