Vatikan ya da resmi ismi ile Vatikan Şehir Devleti, İtalya‘nın Roma şehrinde, Hristiyanlık dininin Katolik mezhebinin yönetim merkezi. Bir yandan da dünyanın metrekare başına en çok turist düşen kenti. Dünyanın yüzölçümü olarak en küçük ikinci ülkesi olan Vatikan’da, papa, yasama, yürütme ve yargının başı olduğu gibi devletin de başkanı.

Roma’nın içinde, yüksek duvarlarla çevrili Vatikan dünyanın en değerli müzelerine ve sanat eserlerine ev sahipliği yapıyor. Bahçeleri, Papanın milyonlarca insanı kutsadığı yer olan Piazza San Pietro Meydanı’ndaki San Pietro Kilisesi, şehre ait en güzel manzarayı seyredebileceğiniz kulesiyle göğe yükseliyor.

vatikan nerede

Vatikan hakkında kısa bilgiler 🇻🇦

Tüm dünyada Katolik mezhebine mensup Hristiyanların ruhani merkezi olan Vatikan, İtalya’nın başkenti Roma’nın merkezinde 1000’e yakın nüfuslu bir şehir devleti. Papa tarafından yönetilen ve dünyanın en küçük ülkesi unvanını taşıyan Vatikan, yüzölçümüyle kıyaslanmayacak çok sayıda ve değerde tarihi esere, müzelere ve tarihi yapılara ev sahipliği yapıyor.

Hz. İsa’nın 12 havarisinden biri olan Aziz Petrus (St. Pietro), İsa’nın ölümünün ardından Hristiyanların etrafında toplandığı bir kişilik olarak biliniyor. Hristiyan dünyasının ilk papası da olan St. Pietro’nun öldüğü yer olan Vatikan, o dönemden günümüze papaların ikametgahı ve yönetim merkezi olarak kullanılıyor. Günümüzde Vatikan devleti olarak bilinen devlet ise 1929’da Laterna Anlaşması ile kurulmuş.

Malta

Vatikan’a gitmek için ya Yeşil Pasaport sahibi olmanız ya da Schengen vizesi almanız gerekiyor. Henüz hiç vize deneyiminiz olmadıysa Vize Nasıl Alınır ve Vize Ücretleri Ne Kadar blog yazılarım size yol gösterir.

Pasaportunuz yoksa Pasaport Çeşitleri ve Pasaport Başvurusu Nasıl Yapılır yazılarımı okuyun. Yurt dışına çıkarken yurtdışı çıkış harcı ödemeniz gerekiyor.

Vatikan Gezilecek Yerler blog yazımda Vatikan hakkında detaylı bilgiler paylaştım. Gitmeden okumanızı tavsiye ederim. Daha uygun ve verimli bir Vatikan tatili yapmanız için Seyahat Rehberi kategorisindeki uygun otel nasıl bulunur, vize/pasaport, hayat kurtaran akıllı telefon uygulamaları blog yazılarına göz atın isterseniz.

Vatikan nerede 📍

Vatikan şehir devleti, İtalya’nın başkenti Roma’nın kent merkezinde konumlanıyor. 44 bin metrekarelik yüzölçümüne sahip olan şehir devleti, şehir surları ve duvarlarla Roma’dan ayrılıyor.

Vatikan’a nasıl gidilir ✈️

İtalya’nın başkenti Roma sınırlarında yer alan Vatikan’a Türkiye’den Roma’ya gerçekleştirilen direkt uçuşlarla ulaşmak mümkün. Türkiye ve Roma arasında direkt uçuş seferi olan hava yolu şirketleri Türk Hava Yolları, Pegasus Hava Yolları ve Alitalia ile İstanbul’dan 2.5 saatlik bir seyahat sonunda Roma’ya ulaşıyorsunuz.

Türk Hava Yolları ve Alitalia İstanbul Havalimanı’ndan, Pegasus Hava Yolları ise Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan Roma Fiumicino Havalimanına direkt sefer düzenliyor.

Fiumicino – Leonardo da Vinci Havalimanı (FCO): Roma şehir merkezine 35 km uzaklıkta bulunan Roma Fiumicino Havalimanı Roma’nın en büyük havalimanı. Bu havalimanından her 30 dakikada bir Termini Tren İstasyonu’na giden ve yaklaşık 25 dakika süren ekspres trenler bulunuyor.

Bölgesel trenlerle yolculuk 55 dakika sürüyor. Bilet ücreti 8€. Havalimanını Roma merkeze bağlayan hızlı tren Leonardo Express ise 06:23’dan 23:23’e kadar her 30 dakikada bir ulaşım sağlıyor ve yolculuk 32 dakikalık sürüyor. Bilet ücreti 10€.

Havalimanından kent merkezine giden Terravision otobüs firması 5,80€’ya yolcu taşıyor. Otobüsle yolculuk 55 dakika sürüyor. Halk otobüsleri olan COTRAL ise Terminal 2 den kalkıyor ve yaklaşık 1 saatte Termini İstasyonu önündeki Piazza dei Cinquecento’ya ulaşıyor. Havalimanından Vatikan’a taksi ücretleri ise ortalama 50-60€ tutuyor.

Roma Ciampino Havalimanı (CIA): Şehir merkezinin 15 km güneydoğusunda yer alan Ciampino Havalimanı daha çok charter ve low cost hava yolu şirketlerinin uçuş yaptığı havalimanı. Bu havalimanına Türkiye’den uçuş yok. Havalimanından kalkan Airlink otobüsü (2,70€) Ciampino Tren İstasyonu’na kadar gidiyor.

Bu istasyondan Termini’ye aktarma yapabilirsiniz. Ayrıca her 30 dakikada bir havalimanından kalkan ve bilet ücreti 7,90€ olan otobüsler var. Havalimanından şehir merkezine taksi ücreti 40-50€ arasında tutuyor.

vatikan nasıl gidilir

✈️ Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır
✈️ Uçak Bileti Kampanyaları Nasıl Bulunur
✈️ Türkiye’nin En İyi Online Uçak Bileti Satış Siteleri
✈️ En Ucuz Uçak Bileti Ne Zaman Alınır

Vatikan’a demir yoluyla ulaşım: Avrupa’nın ve İtalya’nın birçok kentinden Roma Termini İstasyonu’na trenle direkt ve aktarmalı ulaşım mümkün. Termini Tren İstasyonu’nun önünden kalkan N98 otobüsü ile Cavalleggeri/S. Pietro durağında inerek 5 dakikalık bir yürüyüşle Vatikan’a ulaşabilirsiniz. Bu yolculuk yaklaşık 20 dakika sürüyor.

Katolik Hristiyanlığın yönetim merkezi olan Vatikan’da Aziz Petrus Meydanı, Aziz Petrus Bazilikası, Vatikan Bahçeleri ve Vatikan Müzeleri yer alıyor. Vatikan Müzeleri içinde yer alan en önemli bölümler Sistine Şapeli, ve Raffaello Odaları, Yunan-Roma eserleri, Etrüsk Müzesi, Modern Dinsel Sanat ve Resim Galerisi koleksiyonları.

Vatikan’ın en ünlü meydanı olan Aziz Petrus Meydanı, her yıl binlerce Katolik’in ibadet için geldikleri Aziz Petrus Bazilikası’nın önünde geniş bir alan üzerinde yer alıyor. Bernini tarafından 1656-1667 arasında inşa edilen meydandaki sütunlar ve ortasındaki elips alan çevresinde süslü fıskiyeli su havuzu oldukça etkileyici.

Roma’nın en büyük dört bazilikasından biri ve Katolik inancının merkezi olan Aziz Petrus Bazilikası, 60 bin kişilik kapasitesiyle de Hıristiyanlık’ın en büyük kilisesi konumunda. Bazilikanın en değerli eserlerinden biri Michelangelo’nun ‘La Pietà’ adlı Meryem’in kucağında yer alan cansız İsa bedeni heykeli.

Roma Katolik Kilisesi tarafından Rönesans döneminde inşa edilen Vatikan Müzeleri, dünyanın en önemli sanat koleksiyonuna ev sahipliği yapan müzelerden oluşan bir topluluk. Michelangelo’nun muhteşem freskleri ile süslü Sistine Şapeli ile birlikte toplam 54 galerinin bulunduğu müzelerde yüzyıllar boyunca farklı papalar tarafından toplanan değerli resim ve heykeller bulunuyor.

Vatikan’ın yarısından fazlasını kaplayan enfes Vatikan Bahçeleri ise Rönesans ve Barok dönemlerinde kurulmuş pek çok şahane çeşme, heykel barındırıyor. Roma Gezilecek Yerler ve Roma Gezi Rehberi blog yazılarımda işinize yarayabilecek bilgiler yer alıyor.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz