Dünyanın en küçük devleti olan Vatikan, dünyada metrekare başına en çok turistin düştüğü, İtalya‘nın başkenti Roma‘nın kalbinde, etrafı duvarlarla çevrili İsviçreli askerler tarafından korunan şehir kadar küçük bir ülke. Ancak kendisi ne kadar küçükse yankıları o denli büyük.

Hristiyanlığın Katolik mezhebinin ruhani merkezi olan Vatikan, Aziz Petrus Meydanı, Aziz Petrus Bazilikası ve her biri sanat eseri olan Vatikan Müzeleri ve Vatikan Bahçeleri‘yle her santimetre karesi sanatla, sanatçılarla yoğurulmuş özel bir bölge.

vatikan bahçeleri

Vatikan Bahçeleri

Vatikan Bahçeleri (Giardini Vaticani), Vatikan Tepesinin çoğunu işgal eden 23 hektarlık devasa bir alana sahip, mimari ve sanatsal şaheserlerin süslediği harika yemyeşil bir bahçe. Roma’nın en güzel ve en seçkin bahçelerinden birisi. Bahçede Orta Çağ surlarını, Rönesans ve Barok mimarisine sahip çeşitli binaları ve anıtları görebiliyorsunuz.

Vatikan’ın güneyi ve kuzeybatısında yer alan ve ülkenin yarısından fazlasını kaplayan Vatikan Bahçeleri’nin içerisinde bahçe, park ve Vatikan Radyosu gibi yapılar yer alıyor. Papaların dinlenmek için kullandıkları bahçelerin bakımını tam yirmi yedi bahçıvan üstleniyor.

Malta

Vatikan Bahçeleri genellikle rehbersiz gezilemiyor ve bunun için aldığınız tur bileti, aynı zamanda Sistine Şapeli ve Vatikan Müzeleri’ne de giriş imkanı da sağlıyor. İnanılmaz bir atmosfere sahip olan bahçeler, yirmi üç hektarlık bir alanı kaplıyor. Kuzey, güney ve batıda taş duvarın çevrelediği bahçeler, Vatikan’ın yarısından fazlasını kaplıyor.

Bitki çeşitliliğine sahip bahçelerden yükselen mis kokular eşliğinde bahçeleri gezmek Vatikan’da sanatın dışında capcanlı bir yaşamın olduğunun da kanıtı. Rengarenk çiçeklerin süslediği bahçelerdeki yoğun bitki çeşitliliği biyotop olarak nitelendiriliyor.

vatikan bahçeleri bilgi
vatikan bahçeleri giriş ücreti

Rönesans ve barok döneminde kurulmuş olan bahçeler, içerisinde pek çok çeşme ve heykel barındırıyor. Roma şehir merkezinin batısında yer alan Vatikan, 1929’daki Laterno Antlaşmasıyla bağımsızlığını ilan ederek tüm dünyanın devlet olarak tanıdığı bir ülke.

900 kişinin ikamet ettiği, 1377’den bu yana papaların ikametgahı olan ülke, dünyanın dört bir yanından, kutsal olarak kabul ettikleri toprakları görebilmek gelen Katolikleri ağırlıyor. Vatikan Bahçeleri rehberli yürüyüş turu 1.5-2 saat sürüyor. Aynı biletle girebileceğiniz Vatikan Müzeleri ve Aziz Petrus Bazilikası gezisi de yaklaşık 3 saat sürüyor. Bu yüzden hepsine birlikte 5 saatlik bir zaman ayırmaya bakın.

Vatikan Bahçeleri otobüs turu ise 45 dakika sürüyor. Otobüs turunda durmuyor, inemiyorsunuz. Üstü açık otobüslerde gezilen turda dil seçenekleri olan kulaklıklar mevcut ve bahçedeki her detayın önünde duraklayıp sizi bilgilendiriyorlar. Bazilika kuyrukları ve her şeyi göreyim koşuşturması ardından çok huzurlu bir seçenek.

Vatikan Bahçeleri nerede

Adres: Piazza San Pietro, Roma
Ulaşım: 62, 49, 32, 81, 982, 492 ve 990 No’lu otobüsler, 19 No’lu tramvay hattı, ‘Ottaviano’ metro durağı
Yakın yerler: Aziz Petrus Meydanı, Aziz Petrus Bazilikası, Vatikan Müzeleri, Sistine Şapeli

Vatikan Bahçeleri ziyaret bilgileri ve giriş ücreti

Vatikan Bahçeleri Rehberli Tur Fiyatı: Yetişkinler için 34€, indirimli bilet 25€
Vatikan Bahçeleri Ziyaret Saatleri: Pazar ve çarşamba günleri hariç haftanın 5 günü 09.00-18.00 saatleri arasında açık. Yalnızca rehberli turlarla gezilebiliyor. Rehberli turlar İtalyanca, İngilizce, Fransızca, Almanca ve İspanyolca gerçekleştiriliyor. Tamamı yürüyüşle gerçekleştirilen tur 2 saat sürüyor.

Adeta bir açık hava müzesini andıran Vatikan, ne yöne baksanız heykellerin, anıtların, tablo ve fresklerin süslediği büyülü bir dünya. Tüm bunlara yakından bakabilmek için Vatikan Bahçeleri (The Vatican Gardens) başta olmak üzere Piazza San Pietro, San Pietro Bazilikası, Vatikan Müzeleri ve Castel Sant’ Angelo sizi bekliyor.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz