Vatikan, resmi adıyla Vatikan Şehir Devleti, İtalya‘nın başkenti Roma‘da bulunan, Hristiyanlığın Katolik mezhebinin yönetim merkezi olan, dünyanın en küçük yüzölçümüne sahip ülkesi. Yerleşik nüfusun bin civarında olduğu şehir devleti, küçük yüzölçümüne rağmen sahip olduğu kiliseler, müzeler, meydanlar ve bahçeleriyle dünyanın en çok yabancı turist ağırlayan destinasyonlarından biri.

Etrafı yüksek duvarlarla çevrili olan Vatikan, 1929 yılında yapılan Laterno Antlaşması’yla bağımsızlığını ilan etmiş. Mutlak monarşi ile yönetilen ülkede devlet başkanı Papa’nın sözleri yasa hükmünde kabul ediliyor. Katolik kilisesi ve Katolik mezhebinin ruhani lideri olan Papa, aynı zamanda devlet başkanı olarak yasama, yürütme ve yargının da başkanı.

vatikan gezilecek yerler

Hristiyanlığın Kalbi Vatikan

İtalya’nın başkenti Roma’da etrafı yüksek duvarlarla çevrili bir şehir devleti olan Vatikan’ın yüzölçümü yalnızca 49 hektar. Hristiyanlık dininin Katolik mezhebinin yönetim merkezi olan Vatikan Şehir Devleti’nin devlet başkanı Katoliklerin ruhani lideri Papa. Yerleşik nüfusu 1000 civarında olan Vatikan, Roma’yı ziyaret eden birçok kişinin mutlaka ziyaret ettiği yerler arasında.

100 kişilik İsviçre vatandaşı ve Katolik olması şart olan geleneksel giysili muhafızlardan oluşan küçük bir orduyla korunan ülke her adımınızda bir sanat eserinin bulunduğu bir açık hava müzesini andırıyor.

Malta

1929’daki Laterno Antlaşması’yla resmi ülke dini Katoliklik ve Roma’nın kutsal bir şehir olduğu ilan edilmiş olan Vatikan’da ana meydan olan Aziz Petrus Meydanı’nın korumasını İtalyan polisi üstleniyor.

Vatikan Gezilecek Yerler 📌

1. Aziz Petrus Meydanı

vatikan
Aziz Petrus Meydanı

Vatikan’ın en ünlü meydanı olan Aziz Petrus Meydanı (San Pietro Meydanı), her yıl binlerce Katolik’in ibadet için geldikleri Aziz Petrus Bazilikasının önünde geniş bir alan üzerinde yer alıyor. Aynı zamanda dünyanın en büyük meydanlarından bir olan Aziz Petrus, ülkenin surlarla çevrili olmayan tek alanı.

Meydan, Vatikan’ın ziyaretçilerinin şehir devletinde ilk adım attıkları nokta. Gian Lorenzo Bernini tarafından Papa VIII. Alexander için 1656-1667 yılları arasında inşa edilen meydandaki sütunlar ve ortasındaki elips alan çevresinde süslü fıskiyeli su havuzu oldukça etkileyici.

Bernini’nin 11 yıllık çalışmasının ürünü olan bu ihtişamlı meydanı 284 adet sütun çevreliyor. İskenderiye’den getirilerek 1586’da meydana yerleştirilen obeliskin üzerindeki çapraz haçı görebilirsiniz.

🗺 Adres: Piazza San Pietro, Roma
🕘 Ziyaret saatleri: Bazilika 1 Ekim-31 Mart 07.00-18.30 ve 1 Nisan-30 Eylül 07.00-19.00; Hazine 19.00-18.15 (Ekim-Mart 17.15, giriş ücretli); Vatikan Grottoları 07.00-18.00 (Ekim-Mart 17.00); Kubbe Her gün 08.00-17.00 (Giriş 7€).
💶 Aziz Petrus Meydanı giriş ücreti: Aziz Petrus Meydanı’na giriş ücreti alınmıyor.
🚌 Ulaşım: 62, 49, 32, 81, 982, 492 ve 990 No’lu otobüsler, 19 No’lu tramvay hattı, ‘Ottoviano’ metro durağı (Metro A hattı-Kırmızı).

2. Aziz Petrus Bazilikası

Aziz Petrus Bazilikası

Roma’nın en büyük dört bazilikasından biri ve Katolik inancının merkezi olan Aziz Petrus Bazilikası (Basilica di San Pietro), 60 bin kişilik kapasitesiyle de Hıristiyanlığın en büyük kilisesi konumunda. Kubbesi ile Roma’nın siluetindeki en önemli parçalardan biri.

Aziz Petrus Bazilikası, İsa’nın 12 havarisinden biri olan Petrus’un gömülü olduğuna inanılan yere dikilerek adını bu havariden alan bir kilise. Kilisenin önünde ise hayranlık uyandıran Aziz Petrus Meydanı (Piazza San Pietro) yer alıyor.

Bazilikanın en değerli eserlerinden biri de ünlü Rönesans sanatçısı olan Michelangelo’nun ‘La Pietà’sı’. Çarmıha gerilen İsa’nın cansız bedeninin annesi Meryem’in kollarında yatmakta olduğu bu önemli heykel 1499’da yapılarak bazilikaya adım atıldığında sağdaki ilk şapelde yer alıyor.

Bazilikanın şaheserlerinden biri olan La Pieta haricinde 132 metre yüksekliğindeki kubbenin hemen altında ise İtalyan sanatçı Gian Lorenzo Bernini 623-1633 yılları arasında yaptığı ünlü ‘baldacchino’ yer alıyor.

🗺 Adres: Piazza San Pietro, Roma
🕘 Ziyaret saatleri: Aziz Petrus Bazilikası 1 Ekim-31 Mart 07.00-18.30; 1 Nisan-30 Eylül döneminde ise 07.00-19.00 saatleri arasında ziyarete açık.
💶 Aziz Petrus Bazilikası giriş ücreti: Aziz Petrus Bazilikası’na giriş ücreti alınmıyor. Kubbe bölümüne çıkış için 7€ ücret alınıyor.
🚌 Ulaşım: 62, 49, 32, 81, 982, 492 ve 990 No’lu otobüsler, 19 No’lu tramvay hattı, ‘Ottoviano’ metro durağı (Metro A hattı-Kırmızı).

3. Vatikan Müzeleri

vatikan müzeleri
Helikal Merdiven, Musei Vaticani
Gregoryan Mısır Müzesi
Gregoryan Mısır Müzesi

Vatikan Müzeleri (Musei Vaticani), dünyanın en önemli sanat koleksiyonuna ev sahipliği yapan müzelerden oluşan bir topluluk. Dünyanın en büyük müzelerinden biri olan ve Roma Katolik Kilisesi tarafından Rönesans döneminde inşa edilen Vatikan Müzeleri, Sistine Şapeli ile birlikte toplam 54 galeriden oluşuyor.

Müzelerde yüzyıllar boyunca farklı papalar tarafından toplanan değerli resim ve heykeller bulunuyor. Vatikan’da yer alan müze binaları, dönemin papaları için inşa edilmiş saraylar olmakla birlikte, avlular ve galerilerden de oluşuyor.

Vatikan Müzeleri içinde yer alan en önemli bölümler Sistine Şapeli ve Raffaello Odaları, Yunan-Roma eserleri, Etrüsk Müzesi, Modern Dinsel Sanat ve Resim Galerisi koleksiyonları.

Pinacoteca (Paintings Gallery of the Vatican Museum), 19. yüzyıla uzanan 460 tabloya ev sahipliği yapıyor. 18 odadan oluşan müze, farklı papalara ait resim koleksiyonunu yeniden düzenlemek için Papa Pius XI tarafından bir araya getirilen eserlerden oluşuyor. Galeride Giotto, Leonardo da Vinci, Raphael, il Perugino ve Caravaggio gibi ünlü isimlerin eserleri bulunuyor.

Pio-Clementino Müzesi, Vatikan Müzeleri arasında en büyük yapı kompleksini oluşturuyor. Papa XIV Clement tarafından 1771’de müze olarak düzenlenen yapı, halefi Papa VI Pius tarafından Vatikan’da tutulan en önemli Yunan ve Roma başyapıtlarına ev sahipliği yapacak şekilde genişletildi.

12 farklı sergi salonu bulunan müzede görülmesi gereken bölümler ve eserler arasında Atina’nın Antik Agorası’ndan getirilen Leochares’in yanı sıra Hayvan Odası, Şamdan Galerisi, Yuvarlak Oda, Muses Odası ve Heykel Galerisi bulunuyor.

Gregoryan Mısır Müzesi (Museo Gregoriano Egizio), 1839 yılında Papa XVI Gregorius’un girişimiyle kurulan, 9 galeriden oluşan bir müze. Roma ve Tivoli’den getirilen Antik Mısır eserlerinin sergilendiği müzede Antik Mezopotamya ve Asur’dan gelen eserler de görülebiliyor. Mumyalar Mısır Müzesi’nin en önemli parçaları. Müzenin en ilginç heykelleri ise Firavun Mentuhotep, Kral Tjuyu ve II. Ramses’in annesi olan firavun I. Sethos’un karısını temsil eden granit heykel.

Coğrafi Haritalar Galerisi (Gallery Of The Geographical Maps), Vatikan Müzelerinde Sistine Şapeline giden güzergâh üzerinde yer alıyor. İsmini Papa XIII Gregorius tarafından yaptırılan topografik haritalardan alan galerinin İtalya bölümünde ülke Appennines tarafından ikiye bölünmüş olarak gösteriliyor.

Raffaello Odaları (Raphael’s Rooms), Sistine Şapelinden sonra ziyaretçilerin Vatikan Müzeleri’nde en çok ilgi gösterdiği bölüm. Ünlü Ressam Raphael’in boyadığı odalar Papa II. Julius’un özel dairelerinin bir parçasıydı.

Raphael’in ünlü freskleri ile bezeli odalar arasında en ünlüsü II. Julius’un özel kütüphanesine ev sahipliği yapan Stanza della Segnatura. Bu odada bilginin dört ana temasını temsil eden dört farklı fresk yer alıyor: Kutsal Ayı (İlahiyat), Atina Okulu (Felsefe), Parnassus (Şiir) ve Kardinal Erdemler (Hukuk).

Helikal Merdiven (Helical Ladder), Vatikan Müzeleri’nin sosyal medyada en çok paylaşım yapılan fotoğraf karesini canlı olarak görebileceğiniz nokta. Müzenin çıkış noktasında yer alan merdivende bir rampada yukarı çıkarken, diğer rampa ile aşağıya iniliyor. Farklı perspektif görünümüyle şaşırtan merdiven ismini sarmal spiral yapısından alıyor.

🗺Adres: Viale Vaticano 100, Roma
🕘 Ziyaret saatleri: Pazartesi-Cumartesi 08.45-16.45
🆓 Ücretsiz günler: Her ayın son Pazar günü 09.00-14.00 saatleri arasında Vatikan Müzeleri ve Sistine Şapeli girişi ücretsiz. Müzelerden ücretsiz yararlanmak için son giriş saati ise 12.30.
🔒 Kapalı olduğu günler: 1 ve 6 Ocak, 11 Şubat, 19 ve 31 Mart, 1 Nisan, 1 Mayıs, 29 Haziran, 14-15 Ağustos, 1 Kasım, 25-26 Aralık.
💶 Vatikan Müzesi giriş ücreti: Normal ücreti 16€ olan Vatikan Müzeleri ve Sistine Şapeli’ne tek bir ücret ödeyerek giriş yapabilirsiniz. Aynı zamanda ayrıntılı bilgi veren 2 saatlik (34€) rehberli turlara artı 5€ ödeyerek San Pietro Bazilikasını da turunuza dahil etmeniz mümkün. Bunların dışında farklı rehberlik seçenekleri olan pek çok turdan ve Roma Pass’tan da yararlanabilirsiniz.
🚌Ulaşım: 23, 34, 40, 49, 62, 64, 280 No’lu otobüsler ile Roma metrosunun Ottaviano S. Pietro ve Cipro Musei Vaticani metro istasyonlarından yürüyerek ulaşabilirsiniz.

4. Sistine Şapeli

Sistine Şapeli

Vatikan Müzeleri kompleksindeki Michelangelo’nun muhteşem freskleri ile ünlü Sistine Şapeli (Cappella Sistina), Papa IV. Sixtus için 1477 ile 1483 yılları arasında yaptırılan, papanın resmi ikametgâhı ve papalık seçimlerinin de yapıldığı mekân. Vatikan gezilecek yerler listesinin en önemli yerlerinden.

Apostolik Saray’da bulunan ve Cappella Magna olarak bilinen Sistine Şapeli, yapıldığı tarihten bu yana hem dini hem sivil papalık etkinliklerine ev sahipliği yapıyor. Günümüzde de halen papalık seçimlerine de ev sahipliği yapan Sistine Şapeli’nin şöhreti Michelangelo tarafından yapılan tavan fresklerinden geliyor.

Hristiyanlığın kutsal kitaplarından Eski Ahit’te belirtilen Kudüs’teki Solomon Tapınağı ile bire bir benzer boyutta olan şapel, Adem’in Yaratılışı ve Son Yargı gibi muhteşem freskleriyle tanınıyor. Şapelin içerisinde Pietro Perugino, Sandro Botticelli, Domenico Ghirlandaio ve Cosimo Rosselli gibi ünlü sanatçıların resim çalışmaları yer alıyor.

🗺Adres: Viale Vaticano 100, Roma
🕘 Ziyaret saatleri: Pazartesi-Cumartesi 08.45-16.45. Şapel, pazar günleri ziyarete kapalı.
🆓 Ücretsiz günler: Her ayın son Pazar günü 09.00-14.00 saatleri arasında Vatikan Müzeleri ve Sistine Şapeli girişi ücretsiz. Müzelerden ücretsiz yararlanmak için son giriş saati ise 12.30.
🔒 Kapalı olduğu günler: 1 ve 6 Ocak, 11 Şubat, 19 ve 31 Mart, 1 Nisan, 1 Mayıs, 29 Haziran, 14-15 Ağustos, 1 Kasım, 25-26 Aralık.
💶 Vatikan Müzesi giriş ücreti: Normal ücreti 16€ olan Vatikan Müzeleri ve Sistine Şapeline tek bir ücret ödeyerek giriş yapabilirsiniz. Aynı zamanda ayrıntılı bilgi veren 2 saatlik (34€) rehberli turlara artı 5€ ödeyerek San Pietro Bazilikasını da turunuza dahil etmeniz mümkün. Bunların dışında farklı rehberlik seçenekleri olan pek çok turdan ve Roma Pass’tan da yararlanabilirsiniz.
🚌Ulaşım: 23, 34, 40, 49, 62, 64, 280 No’lu otobüsler ile Roma metrosunun Ottaviano S. Pietro ve Cipro Musei Vaticani metro istasyonlarından yürüyerek ulaşabilirsiniz.5. Vatikan Bahçeleri

vatikan bahçeleri
vatikan görülecek yerler

Vatikan Bahçeleri (Giardini Vaticani), Vatikan’ın güneyi ve kuzeybatısında bulunan ve ülkenin yarısından fazlasını kaplayan 23 hektarlık bir alanda kurulu. Rönesans ve Barok dönemlerinde kurulan bahçelerin içerisinde pek çok çeşme, heykel ve Vatikan Radyosu gibi bazı binaları barındırıyor.

Bahçede Orta Çağ surlarını, Rönesans ve Barok mimarisine sahip çeşitli binaları ve anıtları görebiliyorsunuz. Bitki çeşitliliğine sahip bahçelerden yükselen mis kokular eşliğinde bahçeleri gezmek Vatikan’da sanatın dışında capcanlı bir yaşamın olduğunun da kanıtı.

Rengarenk çiçeklerin süslediği bahçelerdeki yoğun bitki çeşitliliği biyotop olarak nitelendiriliyor. Papaların dinlenmek için kullandıkları bahçelerin bakımını tam 27 bahçıvan üstleniyor. Gezmesi zaman alsa da Vatikan gezilecek yerler listenizde yer ayırın buraya.

🗺Adres: Piazza San Pietro, Roma
🕘 Vatikan Bahçeleri Ziyaret Saatleri: Pazar ve çarşamba günleri hariç haftanın 5 günü 09.00-18.00 saatleri arasında açık. Yalnızca rehberli turlarla gezilebiliyor. Rehberli turlar İtalyanca, İngilizce, Fransızca, Almanca ve İspanyolca gerçekleştiriliyor. Tamamı yürüyüşle gerçekleştirilen tur 2 saat sürüyor.
🔒 Kapalı olduğu günler: 1 ve 6 Ocak, 11 Şubat, 19 ve 31 Mart, 1 Nisan, 1 Mayıs, 29 Haziran, 14-15 Ağustos, 1 Kasım, 25-26 Aralık.
💶 Vatikan Bahçeleri Rehberli Tur Fiyatı: Yetişkinler için 34€, indirimli bilet 25€
🚌Ulaşım: 23, 34, 40, 49, 62, 64, 280 No’lu otobüsler ile Roma metrosunun Ottaviano S. Pietro ve Cipro Musei Vaticani metro istasyonlarından yürüyerek ulaşabilirsiniz.

Vatikan’a gitmek için öncelikle İtalya vizesi olarak geçen Schengen vizesi alarak önce Roma’ya uçmanız gerekiyor. Vatikan’a girmek için ise ayrıca vize istenmiyor. Türkiye’den İstanbul Havalimanından Türk Hava Yolları’nın, Sabiha Gökçen Havalimanından ise Pegasus Havayolları’nın İtalya’nın başkenti Roma’ya direkt uçak seferleri bulunuyor. İstanbul-Roma uçuş süresi 2,5 saat.

Roma’da Leonardo da Vinci Havalimanı (Fiumicino Uluslararası Havalimanı) ve Ciampino Havalimanı olmak üzere iki havalimanı bulunuyor. Türk Hava Yolları ve Pegasus yolcularını Fiumicino Uluslararası Havalimanı’na indiriyor. Daha çok charter uçuşlarının ve özel uçuşların yapıldığı bir havalimanı olan Ciampino’ya Ryanair, Wizz Air ve EasyJet uçakları iniyor.

vatikan haritası

Fiumicino Uluslararası Havalimanından şehir merkezine tren, taksi ve otobüs ile ulaşım sağlıyor. Leonardo Express isimli tren ile Roma’nın merkeze 30 dakikada, taksiyle de yaklaşık bir saatte ulaşabilirsiniz. Havalimanı otobüslerini tercih ederseniz, şehir merkezinde olma süreniz yine bir saat civarında.

Roma Termini Tren İstasyonu’ndan A metro hattına binerek Ottaviano San Pietro – Musei Vaticani durağında inerseniz Vatikan’a yalnızca beş dakikalık bir yürüyüş ile ulaşabilirsiniz.

Bir diğer alternatif yine Termini Tren İstasyonu’ndan Battistini istasyonuna giden trene binip St. Pietro Meydanı için Ottaviano, Vatikan müzeleri için Cipro istasyonunda inebilirsiniz. Ayrıca 49, 32, 81, 982, 492 ve 990 No’lu otobüslerle veya 19 No’lu tramvay ile Piazza del Risorgimento durağında inip Vatikan’a ulaşabilirsiniz.

Katolik Hristiyan dünyasının ruhani merkezi ve dünyanın en küçük şehir devleti Vatikan, kutsal ve tarihi öneminin yanı sıra sahip olduğu eşsiz müzeleri ve yemyeşil bahçeleriyle en az bir tam gün ayrılması gereken bir destinasyon.3 Yorumlar

  1. Bir arkadaşım uzun ve yorucu bir yolculuk sonunda Vatikan’a varmıştı. Kapıdaki kuyrukta bir kaç saat beklediğini, kapıya geldiğinde ise şortu çok kısa olduğu için ziyaret edemediğini anlatmıştı.
    Yazıyı okuyunca aklıma geldi.

  2. Merdivenlerin olduğu bölüm mükemmel görünüyor. Internette çok sık gördüğüm ama nereye ait olduğun bilmediğim bir yerdi. pek bir etkileyici.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz