İtalya’nın başkenti Roma‘da yer alan Vatikan, Katolik mezhebine bağlı Hristiyanların merkezi. Dünyanın en küçük şehir devleti unvanına sahip olan Vatikan, 1000’e yakın nüfusa sahip. Papa tarafından yönetilen ülke, küçük yüzölçümüne rağmen dünyanın en zengin kültürel ve tarihi zenginliklerine sahip destinasyonlarından biri.

Her yıl yüzbinlerce ziyaretçiyi ağırlayan Vatikan’ın kalbi konumundaki Aziz Petrus Meydanı (San Pietro Meydanı), Vatikan’ın surlarla çevrili olmayan tek alanı. Her yıl binlerce Katolik’in ibadet için geldikleri dünyanın en büyük meydanlarından biri burası.

san pietro meydanı

Aziz Petrus Meydanı, Vatikan

Vatikan’ın merkezi ve halka açık en büyük meydanı olan Aziz Petrus Meydanı, ismini Hristiyanlar için büyük önem taşıyan Hz. İsa’nın 12 havarisinden biri olan Aziz Petrus’tan (St. Pietro) alıyor. Hz. İsa’nın ölümünün ardından Hristiyanların etrafında toplandığı San Pietro, Katolik Hristiyanların ilk Papası unvanını taşıyor.

Aziz Petrus’un ölümüyle birlikte, kendisinden sonra gelen papaların da ikametgahı haline dönüşen Vatikan, o yıllardan günümüze Katolik Hristiyanların ruhani, politik ve ekonomik merkezine dönüşmüş. İtalya’nın birleşmesiyle birlikte özel yapısını koruyan Vatikan’ın resmen devlet oluşu ise 1929’daki Laterna Anlaşması’na dayanıyor.

Malta

Ünlü Heykeltıraş Gian Lorenzo Bernini tarafından 1656-1667 yılları arasında inşa edilen St. Pietro Meydanı, yine kendisi gibi Vatikan’ın en önemli tarihi yapılarından biri olan St. Pietro Bazilikası’nın önünde yer alıyor. Bu meydan, tüm Vatikan fotoğraflarında karşınıza çıkan, minik şehir devletinin kamuya açık en geniş alanı. Meydan, eğer şanslıysanız özel günlerde halkı selamlamak için makamından dışarıya çıkan Papa’yı da görebileceğiniz bir nokta.

Heykeltıraş Bernini’nin sütunlu mekanlara ve düzene sahip olmasında yorucu çalışmalar yaptığı meydanın ortasındaki elips alan çevresinde süslü fıskiyeli su havuzu yer alıyor. Orta kısımda ise Papa V. Sixtus tarafından diktirilen 25.5 metre yüksekliğinde bir Mısır obeliski bulunuyor. Bilinmeyen bir firavun tarafından yaptırılan ve Mısır’dan getirtilen dikili taşın üzerinde bir Çapraz Haç yer alıyor.

Aziz Petrus Meydanı’nda görülmesi gereken en etkileyici kısım, dört sıradan oluşan ve bir kareyi çevreleyen 284 sütun. Sütunların üstünde 1670 yılında Bernini’nin öğrencileri tarafından yaratılan 140 azizin heykeli bulunuyor.

Bu mimari şaheserin simetrisini ilk elden görmek için, piazza’nın çeşmelerinin yakınında bulunan yuvarlak şeklindeki noktada durmak gerekiyor. Odak noktasından baktığınızda, kolonların dört sırası birbirinin arkasında mükemmel bir şekilde hizalanarak tek bir kolon şeklinde görünüyor ve inanılmaz bir görsel efekt yaratıyor.

san pietro meydanı roma
aziz petrus meydanı

Dünyanın en büyük ve en ihtişamlı meydanları arasında yer alan Aziz Petrus Meydanı, 320 metre uzunluğunda ve 240 metre genişliğinde. Özel günlerde 300 binden fazla insanın bir arada toplandığı meydana Castel Sant’Angelo’da başlayan uzun bir cadde olan Via della Conciliazione Caddesi takip edilerek ulaşılıyor.

Bernini tarafından Papa XII. Alexander’ın desteğiyle 1656-1667 yılları arasında yaptırılan meydanda her yılbaşında meydanda toplanan Katolik ve diğer mezhepten dinleyicilerine seslenerek mesajlarını okuyor. Meydanı en güzel görebileceğiniz nokta ise Aziz Petrus Bazilikası’nın kubbesi. Giriş ücretsiz. Aziz Petrus Meydanı’nı Roma’da gezilecek yerler listenize ekleyin.

Aziz Petrus Meydanı nerede

Aziz Petrus Meydanı ziyaret bilgileri ve giriş ücreti

Adres: Piazza San Pietro, Roma
Ulaşım: 62, 49, 32, 81, 982, 492 ve 990 No’lu otobüsler, 19 No’lu tramvay hattı, ‘Ottoviano’ metro durağı (Metro A hattı-Kırmızı).

Ziyaret Bilgileri: Bazilika 1 Ekim-31 Mart 07.00-18.30 ve 1 Nisan-30 Eylül 07.00-19.00
Hazine 19.00-18.15 (Ekim-Mart 17.15, giriş ücretli)
Vatikan Grottoları 07.00-18.00 (Ekim-Mart 17.00)
Kubbe Her gün 08.00-17.00 (Giriş 7 Avro)
Meydana giriş ise ücretsiz
Yakın yerler: Aziz Petrus Bazilikası, Vatikan Müzeleri, Sistine Şapeli, Vatikan Bahçeleri

Dünyanın en küçük ve ilginç ülkesi Vatikan, Roma seyahati sırasında mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir yer. Müze, şapel, kilise, meydan ve tarihi birçok yapıya sahip olan Vatikan, yılın her dönemi ziyaretçi akınına uğruyor.

Ziyaretçilerini zamanda yolculuğa çıkaran ve unutulmaz bir deneyim sunan Vatikan’da bu tarihi yolculuğun başlangıç noktası ise aynı zamanda şehir devletinin kalbinin attığı San Pietro Meydanı oluyor. Roma Gezi Rehberi blog yazımda şehir hakkında daha detaylı bilgiler bulabilirsiniz.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz