İtalya’da bulunan Itria Vadisi‘nin en hoş üç kentinden biri olan Cisternino, yüzlerce yıllık zeytin ağaçlarının çevresini sarmaladığı geniş bir düzlük ve tepecikler arasında, yüksek bir yere kurulmuş oldukça şirin bi yer. Komşuları Alberobello ve Locorotondo gibi etkileyici bir güzelliğe sahip olan Cisternino, Puglia bölgesinde yer alan diğer şehirler gibi neredeyse hiç bozulmamış bir dokuya sahip.

Apulia olarak da bilinen Puglia Bölgesi içerisinde yer alan Cisternino, güneyde yer alan Brindisi şehrine bağlı bir kasaba ve buranın 50 km kuzey batısında yer alıyor. Beyaz badanalı evlerin sıralandığı uzayıp giden dar sokakları ve rengarenk saksı çiçeklerinin süslediği merdivenleri pek bir güzel.

Cisternino

Cisternino Gezilecek Yerler

Güneyde İtalya’da komşuları Alberobello ve Locorotondo’ya yaklaşık 12 km mesafede bulunan Cisternino, Yunan kökenli olarak kurulmuş olsa da MÖ 216’da Hannibal tarafından yıkılarak daha sonra yeniden inşa edilmiş. Ortaçağ döneminde, Basilian rahipleri tarafından yapılan kilise dahil olmak üzere buradaki evlerin hemen hemen hepsi dışarıdan merdivenli yapılara sahip.

Cisternino, 2014 yılında yılın cittaslow şehri seçilmiş İtalya’da. Bu bölgede yer alan hemen hemen tüm kasaba ve şehirler, bildiğimiz kalabalık ve turistik İtalya şehirlerine hiç mi hiç benzemiyor. Sakin ve dingin sokaklarda karşılaşacağınız turist sayısı çok az. Her bir yanda, kafelerde, tarihi şehrin bir köşesinde banklarda oturan yaşlıları görüyorsunuz.

Malta

Komşusu Alberobello kasabasındaki kadar çok olmasa da Cisternino’da da trulli evleri bulunuyor. Konik şekilli çatıları ve beyaz dış cepheleriyle trulliler, geçmişten günümüze bozulmadan gelerek bölgenin en çok ilgi gören mimarisini yansıtıyorlar.

Kasabanın ürettiği üzüm ve zeytinler oldukça ünlü. Ayrıca özellikle peynir çeşitlerinin başı çektiği çiftlik ürünleri üretimi de pek bir revaçta burada.

Havanın kararmaya başladığı bir akşam üstü meydanında ve sokaklarında dolaştım. Hemen her binanın beyaz boyanmış olduğu şehirde barok mimarisi hakim. Geçmişi 13. Yüzyıla kadar uzayan Saat Kulesi, 14 yüzyılda bizim Noel baba olarak bildiğimiz St. Nicola’ya adanmış kilise mimarinin en güzel örneklerini yansıtıyor.

Cisternino, İtalya
Cisternino, İtalya
St. Nicolas Church, Cisternino
St. Nicolas Church, Cisternino

Kasabanın olduğu Itria Vadisi oldukça rüzgarlı bir yer olduğundan, akşam vakti masmavi bir gökyüzünün altında sarı ışıkların aydınlattığı meydan ve binalar göze pek bir etkileyici görünüyordu.

Ağustos ayında, şehrin azizleri onuruna yapılan bir dizi festival, burasının adını duyurarak her yıl daha fazla ziyaretçi çekmesini sağlıyor. Özellikle yemek festivalleriyle meşhur bu kasabada, her türlü farklı lezzeti denemek mümkün.

Cisternino’da düzenlenen etkinlikler yalnızca yaz aylarındaki festivallerle de sınırlı kalmıyor. Eylül ayında başlayan üzüm hasadıyla birlikte muhteşem partiler de devam ediyor. Yerel şarapların sunumu için oldukça önemli olan bu dönemde, çevre şehirlerden gelen ziyaretçiler sokakları dolduruyor.

Cisternino
Cisternino, Puglia, İtalya
Cisternino
Cisternino

Gezilecek çok sayıda yerin yanı sıra, restoran ve şık kafeleriyle de beğeni toplayan kentte barbekü yapan kasaplar oldukça ünlü. Bu nedenle burada yemek için herhangi bir restorana gitmeye gerek bile kalmıyor. Herhangi bir kasaptan seçilen etler o an pişirtilerek yenilebiliyor. Hatta eti sadece pişirmekle kalmayan kasaplar, birbirinden farklı ve güzel tatları da deneme fırsatı sunuyormuş.

Özellikle jambon ve peynirlerle süslenen etlerin yanında görücüye çıkarılan şaraplar denenebilir. Alışılanın dışındaki bu yemek tarzı, şehrin ziyaretçilerini şaşırtsa da kısa sürede herkes bu ritüele uyuyor.

Cisternino’da iyi yemek için en hoş tercihlerden birisi Masseria Calongo olabilir. Merkeze 3 km uzaklıkta olan bu yere taksiyle veya aracınızla gitmek zorundasınız. Havuzu olan bu Masseria aynı zamanda trulli evlerinde konaklama için de iyi bir alternatif. Eğer Itria Vadisi’nde kalacaksanız Cisternino’nun, ünlü şehir Ostuni’ye göre daha ekonomik olduğunu hatırlatayım.

Le Chicche di Zia Rosa
Le Chicche di Zia Rosa

Cisternino merkezde akşam yemeğinde tercih edilecek romantik bir yer arayışında olanlar için Le Chicche di Zia Rosa restoranı pek iyi bir tercih olabilir. Restoranın sahibi güler yüzlü Sinyor Mimmo pek leziz İtalyan yemeklerini sizlere tattırmaktan mutluluk duyacaktır. Meydanın solundan aşağı inen yolunda hemen solunda yer alıyor.

Maalesef sadece Cisternino kasabası değil, Itria Vadisi’nde yer alan bir çok kasaba ve köye toplu taşıma yok. Bölgeyi gezmenin en iyi yolu araç kiralamak. Taksiyle de ulaşım imkânı olsa da maliyeti kurlar dolayısı ile yüksek olabiliyor. Bir tren istasyonun olduğu, 17 km uzaklıkta yer alan Fasano kasabasına otobüsler bulunuyor. En yakın havalimanları ise Bari ve Birindisi şehirlerinde yer alıyor. Her ikisine de 1 saat uzaklıkta yer alıyor burası.

Bölgedeki diğer şirin kasaba ve şehirler olan Locorotondo, Alberobello, Ostuni ile birlikte Martina Franca güzel bir seyahat rotası olabilir.

16 Yorumlar

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz