Uçağı kaçırırsam ne olur?

Uçağı kaçırdım biletim yanar mı? Uçağa yetişemediğinizde ne yapacağınızı biliyor musunuz? Ya da “Uçağı kaçırdım paramı geri alabilir miyim?” sorusuna cevabınız var mı?

Kaçırılan uçak bileti iadesi mümkün mü sizce?

Elde olan veya olmayan sebeplerle havalimanına geç varmamız ve akla gelmedik diğer ihtimaller yüzünden uçağı kaçırma durumuyla karşı karşıya kalabiliyoruz. Sık seyahat eden ben uçak kaçırma konusunda oldukça deneyimliyim. Henüz hayatımda ikinci defa uçağa bineceğim zamanda bile uçağı kaçırmıştım. Sebep uçuş saatini aklımda yanlış kalmasıydı, ne kadar basit bir sebep değil mi?

Uçağı kaçırırsam ne olur

En sen geçen hafta Batum’a giderken uçağı kaçırdım. Ondan bir öncesinde de İtalya’nın Puglia Bölgesine gitmek için uçmam gereken İtalya’nın Bari şehri uçak bileti havalimanına geç gidişim nedeniyle yanmıştı. Sonuç stres, sıkıntı, değişen seyahat programı ve elbette para.

Uçağınızı Kaçırdığınızda Yapmanız Gerekenler

Herhangi bir parkuru ister tek yön ister gidiş- dönüş), kaçırdığınızda, havacılık sektöründe buna “No-show” diyor. Böyle bir durumda her havayolunun farklı kuralları söz konusu. Adım adım ne yapmanız gerektiğini yazdım ama bu bilgiler herkes için geçerli olmayabilir.

Göz at: En Ucuz Uçak Bileti Ne Zaman Alınır?

1. Havayolu firması bilet satış ofisine gidin

Uçağı Kaçırma
Instagramdan dert yanma

Her havalimanında bilet satış bölümleri olur. Buradaki görevliye gidip durumunuzu sakince anlatın. Sizden önce bekleyenler varsa da sabırlı ve sakin olun, uçak zaten kaçtı, iyice kendinizi ve diğerlerini strese sokmayın.

Eğer uçak biletinizi bir seyahat acentesinden satın aldıysanız ilk olarak bu acenteyi de arayın. Muhtemelen onlar da bilet satışa yönledirirler.

O kadar çok bilet sınıfı ve buna bağlı olarak da farklı uygulama var ki, görevli personelin yorum yapması için bilet numaranızı veya PNR numaranızı sisteme girip talebinizi gerçekleştirmeye çalışmaları ve bunun da sonucunda sistemin onlara neyi yaptırdığı ve yaptırmadığını görmeleri gerekiyor. Kimse ezberinden kolay kolay bilgi veremez yani.

Göz at: Ucuz Uçak Bileti Bulmak İçin 10 İpucu

2. Kaçırılan uçak bileti yanar mı

Burada önemli olan aldığınız biletin sınıfı. Kısıtlı ekonomi sınıfı, ekonomi, yüksek ekonomi, business ve first class olarak farklı bilet sınıfları var. Her birinin iptal ve iade durumları farklı prosedürlere bağlı. Uçak biletiniz üzerinde yazan W, X, V, Y, Q gibi kodlar biletinizin hangi sınıftan olduğunu gösterir.

Çoğunlukla en ucuz bilet satın aldığımızda bunun ekonomi sınıfı bilet olduğundan çoğumuzun haberi yoktur sanırım. Ne kadar ucuz o kadar iyi değil mi? Tabi uçacağın rotasına, havayolu şirketine ve o birkaç santimetrelik rahatlığın, ekstra içecek veya yiyeceğin uçuşta bir fark yaratıp yaratmayacağına bağlı. Ben ucuz severim.

Uçak Kaçırma
Kaçırdığım İzmir-İstanbul uçağı. Batum bağlantılı olduğundan gidiş Batum biletim de yandı.

Göz at: Uçak Bileti Fiyatları Nasıl Belirleniyor

Hemen her uçakta ekonomi, business ve first class olarak farklı sınıflar var. Ülkemizde iç hat uçuşlarında bu sınıflar daha da kısıtlı. Ekonomi sınıfı kendi içinde en az 10 tane farklı kategoriye ayrıldığından fiyatlar, hizmet ve iade politikaları da buna bağlı olarak değişiyor. Bunun bir de havayolu firmasına göre değiştiğini ve isimlendirildiğini söylesem hepten anlamamız imkansızlaşıyor. Kısaca aldığınız bilet ne kadar ucuzsa uçağı kaçırdığınızda yapılacak esneklik de o derece imkansız.

3. Gidiş bileti yanınca dönüş biletine ne olur

İşte bu da sizi strese sokacak asıl bölüm bence. Eğer gidiş uçuşunu kaçırdıysanız ve seçmiş olduğunuz tarife dönüş tarihinin değiştirilmesine izin veriyorsa, dönüş bileti kullanabilir. Hemen her durumda, tarifeye bağlı olarak ödeme yapmanız gerekiyor. İşte burada en önemli faktör aldığınız biletin sınıfı. Çoğunlukla ekonomi biletler alıyoruz, sonunu tahmin etmeniz gerekiyor.

Ben tam da bu soruyu görevliye sorunca öğrendiklerim beni fena şaşırttı, cüzdanım da fena şaşırdı çünkü. İzmir’de yaşıyorum ben; İzmir-İstanbul uçağını kaçırınca ne önemi var, bir sonraki uçağa biner ve Batum uçağıma yetişirim diyemiyorum mesela. Nereye uçarsanız uçun eğer gidiş biletiniz yanarsa, otomatikman dönüş biletiniz de yanıyor. Sistem sizin uçağa binmediğinizden uçuşu gerçekleştirmeyeceğinizi düşünüp, size satılan koltuğu tekrar satışa sunuyor. Başımda geldiğinden iyi bilirim.

Uçağı kaçırdım paramı geri alabilirmiyim
Kaçan THY uçağı yerine yeni alınan Pegasus uçağı

Göz at: En Ucuz Uçak Bileti Almanın Yolları Nelerdir?

4. Uçağı kaçırdım paramı geri alabilir miyim

Çoğunlukla cevap hayır! Aynı bileti kullanarak bir sonraki uçakla bağlantılı uçuşunuza yetişmeye çalıştığınızda, bilet ofisinde görevli kişi size gülümseyerek ödemeniz gereken rakamı söylediğinde şaşırmayın. Bu rakam genelde aldığınız bilet fiyatından yüksek olacağı kesin nerdeyse.

Önünüzde iki yol var; birincisi ya sizden talep edilen fark ücreti öder yeni bilet alırsınız, ya da biletinizi çöpe atıp yeniden bir bilet alırsınız. Üçüncü bir yol biliyorsanız söyleyin öğrenelim. Bari uçuşumun ilk rotası İzmir-İstanbul uçağıma yetişemeyince 800 küsur TL ödeyerek yeni bilet almak zorunda kalmıştım.

Göz at: En Ucuz Bilet Sunan Havayolu Firmaları

5. Hiç mi ücret iadesi yok!

Çoğu zaman ücret iadesine tarife izin vermese bile, havaalanı vergilerini geri mümkün olabiliyor. Bu daha çok tüm uçuşların kullanılmadığınızda mümkün. Eğer uçuşun bir kısmı gerçekleştirildi ise ücret iadesi neredeyse imkansız olabiliyor ama yine de zorlayın.

Göz At: Uçakta En İyi Koltuk Nasıl Seçilir?

6. Uçağı kaçırma riski nasıl bilet almalı

Ben hemen hemen tüm biletlerimi gidiş-dönüş olsalar dahi ayrı ayrı alıyorum. Bu durumda yanan bilet diğer bileti etkilemiyor. Bunun da zararı her defasında işlem ücretini her bilet için ayrı ayrı ödüyorsunuz. Ama bence buna değer.

Diğer bir alternatif ise esnek bilet almak. Bu tür biletler promo biletlere göre daha pahalı ama tarih değişikliği yapılabiliyor. Bunun dışında seyahat sigortanız varsa sigorta poliçeniz belki imdadınıza yetişebilir.

Göz At: En İyi Uçak Bileti ve Otel Arama Uygulamaları

7. Uçağı kaçırmamak için dikkat etmeniz gerekenler

Her şeyden önce zamanında havalimanında olun. İnce hesaplar yapmayın, dışarıda veya evde oyalanacağınıza havalimanında oyalanın. Havalimanına en geç kaçta varmanız gerekiyorsa ondan en az 1 saat önce havalimanında olmaya çalışın. Bağlantılı uçuşlarınız varsa aralarında yeteri kadar zaman olduğundan emin olun. Bu süre en az 45 dakika olmalı.

Pasaportunuzu ve kimliğinizi kontrol edip rahat ulaşabileceğiniz bir yerde olduğunu ve hatta yanınızda olduğuna emin olun.

Göz at: Tatile Çıkmadan Ziyaret Etmeniz Gereken 10 Site

En önemlisi online checkin yapın. Biniş kartını da dijital olarak telefonunuza kaydedin. Sadece kabin bagajıyla seyahat edin, eğer checkin bagajınız varsa havalimanında olmanız gereken zamana en az yarım saat daha ekleyin.

Yine diğer bir konu uçağınıza bineceğiniz kapıdan emin olun. Yanlış kapı kaçırılan uçak anlamına gelebilir kısıtlı süre varsa. Bazen de kapı numaraları son anda değişebilir, dikkat edin.

23 YORUM

 1. Cok güzel bir yazı olmuş. 29 Eylül 2018de aldığım Ankara Bodrum seferi Pegasus uçağına son 15 dkda geldiğim için almadılar. Daha önce böyle bir durum yaşadım fakat hızlıca beni almışlardı. Pegasus her konuda berbat bir şirket beni almadıkları icin değil ama zor durumda ve stresliyken kimse ilgilenmedi sürekli sizi başkasına yonlendiriyim gibi seyler söylediler üstelik havaaalaninda boş denecek kadar az kişi vardı kimden yardım istesem iiii bilmiyorum gibi cevaplar aldım. Pegasus çalışanlarını nerden temin ediyor anlamış değilim.

 2. Anadolu Jet Sabiha Gökçen Mardin ucaginin kalkis saatinden elli dakika once personelin yavasligi bilgisizligi ve ilgisizligi yuzunden gec kaldik almadılar, bebegim vardi. Uçagin kalksına 50 dakika varken. Şunu alsam mi almasam mis derken, gidin sardirin dedi bizi oyaladi sonra ucusunuza gec kaldiniz bagaj kapandi diyor rezalet. Personelin egitimsizligi. Hakkim haram olsun.

 3. Ablamın düğününe gidicektim. Istanbul’dan Adana’ya ama nasip olmadı. Uçağı kacirdik. Hic degilse yari fiyati iptal edin, insanlar o kadar para ödüyor. Elinde olmayan nedenlerden dolayi gec kalinabilir.

 4. Iğrenç bir sistem oglum. Asker ve geç kaldı diye bileti yandı, tekrar bilet aldı gene yakıyorlardı. Bu ne arkadaş rezillik, paramı basıyoz biz. Ne zorluklarla gönderiyim zaten bir de asker yeter ya!

 5. Az önce İstanbul Ankara uçağını 5 dakika gecikmeyle kaçırdım. Üüstelik cezayı da yedim bal gibi ve ödedim. İçim dağlandi😈😕

 6. 03.04.2018 orgi-sabiha gökçen için bilet aldım. Havalimanına bazı şartlardan dolayı uçak kalkış saatine 40 dakika kala yetiştim 5 dakika daha erken gelsem sorun yok fakat checkin 45 dakika kala kapamıyormuş. Şansımı çok zorladım hatta hemen Pegasus’u aradım ama nafile yeniden bilet almak zorunda kaldım. Elbette Anadolu Jet’den. Ben Pegasus’u değil Pegasus beni kaybetti. 5 dakika yahu 5 dakika.

  • Havacılıkta net kurallar var ve bunlar esnetilemez. Bir noktadaki 1 dakikalık gecikme, uçağın kalkış saatini yarım saat geciktirebiliyor. Checkin işleminizi uçağın hareket saatinden 45 dakika önce bitirmiş olmanız gerekiyor. Bunun en kolayı hava yolu firması uygulamasını indirip oradan online checkin yaptırmak. Marka Pegasus veya THY, veya Anadolu Jet olsa farketmez, hepsi de aynı kuralı uygular, nitekim ben de bu yüzden 1 dakika ile uçak kaçırmışlığım, hatta içeride uçağın kapısına alışda 1 dakika ile kaybettiğim çok oldu. Havalimanına erken gelmek şart.

 7. Uçağı kaçırdığım zaman bilet parasını yakan THY inisiyatif hakkını illegal yollardan halletmemeli! Bu işin hastalık ve trafik şartlarını hesaplayarak biletli yolcunun iletişim numarasını aramaları gerekir. Reklam yaparken, bilet satarken gerçekten çok hızlısınız? Adalet, yolcuların hak ve hukuk konularında tam bir kaplumbağasınız!

  31.03.2018 tarihli 08.10 İzmir-İstanbul sefer uçağına bilet aldık hava limanına 07.30 da vardık bekleme salonununda iken uçağı kaçırıyoruz. Tam bir saçmalık iletişim eksiğinizi vatandaşlara ceza olarak yazamazsınız!

 8. Bugün pegasusda aynı durumu yaşadımvalizleri almadılar alışımız kapandı acil…numarali kapıdan valizleri verin denildi güvenlik geçiş bilet tc inceleme valiz geçirme sıra bekleme derken.kapilar kapanalı 2 dakika olmuş ama uçak hareket etmemişti.hareketine 5 dakika vardı.kapıları 2 dakika önce kapattım.bir sonraki uçak için satış ofisine gidip bilet alın.denildi.ofise gittim ödediğim bilet ücreti hariç 335 tl ücret istediler maddi durumum olmadığı için ödeyemedim göz göre göre hem kapıyı açmadılar hem uçağınmdan ettiler.bende ücret ödemeden diğer uçağa bine cem zannettim.parayıda vermiyoruz dediler.yinede şikayet etmeyi düşünüyorum bir Karım olurmu acaba.geri paramı alamazmışım eďim askeri ücretle çalıştığı eşimin hasta haliyle çalışıp onlarında o parayı göz göre göre yemeleri içime çok battı.sizce ne yapsam?

 9. 2016 aralık ayında Bangkok’tan İstanbul dönüşünde uçağı kaçırdık. Qatar Airways bürosuna gidip durumu izah ettik. 10-12 saat sonrasına yeni uçuş verdiler. Biz de sehri gezemeye devam ettik. Harikasın Qatar Airways!

 10. İnterneti bir de yararlı tarafından kullanmak var. Çoktandır düşünüyordum acaba uçak biletleri geri verilir mi falan. Artık gerek kalmadı öğrenmiş oldum teşekkürler 😈😉

 11. THY 90 dakika rotar yapınca İstanbul-San Francisco biletlerim yandı. Başka bir firma ile San Francisco’ya gittim. Dönüş biletlerim ise belirsiz. Acım çok taze ve ederi 2000$’ı aşkın. Dönüş biletim 4 gün sonrasında kullanabilmek için aramadığım yer kalmadı. Havayollarının bu kuralı tüketici kanununa aykırı. Sonuç alamazsam mahkemeye gidecem.

 12. İstanbul Kahramanmaraş seferini kaçırdım az önce. İşin ters tarafı başka uçak da yok. Esenler otagardan herkese selamlar (:

 13. En uygun bileti ticketmanya.com aracılığı ile buldum. En iyi destinasyonlar en iyi fiyatlar oldugunu dusunuyorum. Gezgin olarak bilet alırken tercih ettiğim bir portal. Bence dünyanın en iyi bilet firmalarından birisi.

 14. Uçak bileti kıyaslamalarını online olarak yapabilmek çok büyük kolaylık. Özellikle zamandan büyük tasarruf sağlanıyor. Güzel yazınız içinde teşekkür ederiz.

 15. Uçak kaçırma korkusu, özellikle yurtdışı uçuş yapacak olan yeni seyahat severlerin en çok çekindiği noktalardan. Ayrıntılı bilgiler vererek, “Uçağı kaçırırsam ne olur ? ” sorusunun cevabını harika bir şekilde özetlediğiniz için teşekkürler 🙂

 16. Özellikle son dakikada yetişebileceğim uçuşum varsa, çok gergin oluyorum. En korktuğum şey uçağı kaçırmak, hele ki yurt dışındaysam. Şimdi en azından kaçırırsam ne olacağını öğrendim. Ne demişler, insan bilmediği şeyden korkarmış. Teşekkürler (:

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın