Puglia Bölgesi, dokusunu kaybetmemiş tarihi kasaba ve köyleri, üzüm bağları, peynir çeşitleri, asırlık zeytin ağaçları, beyaz badanalı binaları ve lezzetli sebze ve meyveleri ile etkileyici bir coğrafya. Haritada bir çizmeye benzeyen İtalya’nın en güneydoğusunda bulunan Puglia, yaklaşık 4 milyon nüfusuyla bu çizmenin topuk bölgesinde yer alıyor.

Güney İtalya’da Bari ile Brindisi şehirleri arasında uzanan Puglia, kendi adının yanı sıra Apulia olarak da biliniyor. Şehir, ülkenin en tepelik alanını oluşturuyor. Beyaz şarap, zeytin, trulli evleri ve leziz yemeklerle bilinen Itria Vadisi ise işte bu az bilen bölgenin son yıllarda adını daha sık duyurmaya başladığı bir güzel köşesi.

Locorotondo
Locorotondo

Puglia, İtalya’nın belki de turistik açıdan en az bilinen yerlerinden biri, ancak sahip olduğu kültürel zenginlikleriyle oldukça ilgi çekici bir yer olarak gelmişti bana. Puglia Bölgesi, bembeyaz evlerin oluşturduğu barok mimariye sahip şehirleri, küçük kasabaları, uzayıp giden üzüm bağları ve zeytin bahçeleriyle ünlü.

Muhteşem doğası, huzur ve sükunetin hakim olduğu günlük yaşam, dost canlısı sıcakkanlı halkı, daracık şirin sokaklı köy ve kasabalar, lezzetli yemekler ve ekonomik seyahat imkanı ile Puglia, İtalya’nın öne çıkan turizm merkezlerinden.

Malta

Puglia Gezi Rehberi

Puglia, ‘Pulya’ olarak telaffuz ediliyor. İtalya’nın güneydoğusunda, çizmenin topuğunda yer alan ve başkenti Bari olan bölgede, Brindisi, Foggia, Lecce ve Taranto kentleri bulunuyor. Yaklaşık 5 milyon nüfusa sahip olan bölgenin temel geçim kaynağı tarım, şarap üretimi ve balıkçılık. Son yıllarda turizmde de hızlı bir yükseliş trendi var.

Çok kurak bir coğrafya olmasına rağmen Puglia, İtalya’nın en verimli ovalarına da ev sahipliği yapıyor. Ülkenin en çok şarap ve zeytin üretimi bu bölgede yapılıyor. Bölge zeytin ve zeytin ürünleri, şarap üretimi ve peynircilik konusunda oldukça gelişmiş. Ülke zeytin yağının üretiminin yarısı burada yapılıyor. Ne yana baksanız yıllara meydan okuyan zeytin ağaçlarını görüyorsunuz.

Üç tarafının denizle çevrili olmasının yarattığı, ılık Akdeniz ikliminin sarmaladığı bereketli topraklar nefis üzümlerin harmanlanmasına imkan veriyor. Burası ülkenin şarap üretiminin ana merkezi, 4 milyonu geçen nüfusuyla, bölgenin %17’lik şarap üretimini tek başına sağlıyor.

İtalya’nın En Büyük Şarap Üreticisi: Puglia

Masseria Aprile
Masseria Aprile

Geçmişten bu yana, neredeyse 20 yıldan fazla bir süre Puglia’nın verimli arazileri, İtalya ve Fransa’ya şaraplık üzümleri sunuyor. Bu yüzden bu coğrafya her Eylül’de muhteşem bir bağbozumu dönemi yaşatıyor misafirlerine.

Neredeyse yalnızca Puglia’da yetişebilen bu üzüm, bölgenin en iyi şaraplarını üretmek için kullanılıyor. Primitivo olarak bilinen bu şaraplar sahip oldukları yüksek alkol oranıyla tanınıyor. Bu üzümler ayrıca Kaliforniya’daki Zinfandel olarak bilinen şaraplarla da oldukça benzerlik göstermesi ise ayrı bir ilgi çekici konu.

Çoğunlukla kırmızı şarap üretilse de coğrafyaya münhasır Salice Salentino, Negroamaro, Primitivo ve Bombino Nero üzümleriyle elde edilen şaraplarının ünü ülke sınırlarını aşmış. Bölgede en yaygın üretilen ve ‘kara acı’ anlamına gelen Negroamaro üzümü, burada yetişen en önemli çeşitlerden biri.

Bölge, kırmızı şarap üretiminin yanı sıra beyaz şarap üretiminde de aktif olarak çalışıyor. Şimdilerde, bu alanda %20’den az bir paya sahip olsa da bu oran günden güne artıyor.

Bombino Bianco, Bianco d’Alessano ve Verdeca gibi yerli üzümlerden üretilen şaraplar uluslararası üne sahip Chardonnay ve Sauvignon gibi şaraplarla neredeyse yarışır duruma gelmiş.

İtalya’nın güneyinde Adriyatik kıyısınca uzanan yarım ada şeklindeki bölge olan Puglia, deniz ürünleri, hamur işleri ve peynirle hazırlanan yemekleriyle ülkenin en zengin mutfağına da sahip.

Geçmişte bölgede yaşayan zenginlerin bağ evi olarak kullandığı Masseria evleri, günümüzde konaklama sektörüne hizmet veriyor. Trulli evlerinde konaklama hizmeti verilen Masseria evlerinde kaliteli restoranlar bölgenin yerel lezzetlerini deneyimlemek için fırsat sunuyor.

Masseria evleri

Masseria Puglia

Masseria evleri, Itria Vadisi’nde yer alan ve bir zaman zenginlerin bağ evi olarak kullanılan etkileyici yapılar. Bu evler şimdilerde yerel yönetim ve hükümetlerce geliştirilerek, yöre halkı için sürdürülebilir bir turizm gelir kaynağına dönüştürülmüş.

Nefis atmosfere sahip masseria çiftlikleri yöreden elde edilen malzemelerin kullanıldığı kaliteli restoran ve trulli evlerinde konaklama hizmeti veren işletmelere dönüştürülmüş.

Masseria çiftlik evleri, etinten sütüne, yağından peynir çeşitlerime, şarabına zeytinyağına kadar hemen her şeyi kendileri üretiyor ve hazırladıkları yöresel yemekleri müşterilerin beğenisine hoş dekorasyona sahip restoranlarında sunuyorlar. Yemekler enfes ve fiyatlar ise ekonomik.

Masseria olarak adlandırılan çiftlik evleri ve trulli evleri bu bölgenin karakteristik mimarisini yansıtıyor. 16. Yüzyılda aristokrat ailelerin sahip olduğu bağ evleri olan ve Masseria olarak adlandırılan çiftlikler turizme kazandırılmış.

Taş duvarlardan oluşan 2 katlı çatısız ana bina ve yanında trullo evlerinden oluşan Masseria’ların küçük bir tane de şapeli bulunuyor. Günümüzde Masserialar bölgenin en iyi butik otelleri olarak bazen festivallere, toplantılara ve seremonilere ev sahipliği yapıyor. Hemen hemen her Masseria’nın havuzu da bulunuyor.

Puglia Gezilecek Yerler

Puglia, muhteşem sahilleri, el değmemiş plajları, birbirinden değişik kayalıkları ve koylarıyla ziyaretçilerine enfes bir tatil imkanı sunuyor. Tarih, kültür, deniz ve gastronomi alanlarının hepsini kendi içinde barındıran Puglia, farklı alternatiflere çok zengin bir bölge.

Puglia bölgesinin en gözde yerlerinden Itria Vadisi, Birindisi, Taranto ve Bari’nin kesiştiği bölgede yer alıyor. Doğal güzellikleri ile öne çıkan vadide, yemyeşil doğa, birbirinden hoş kasabalar, huzur ve leziz mutfak kültürü karşılıyor ziyaretçileri.

Puglia bölgesinde gezilecek yerler arasında Bari, Martina Franca, Locorotondo, Cisternino, Ostuni, Ceglie Messapica, Lecce, Matera gibi enfes yerler var. San Michele Salentino, San Vito dei Normanni, Carovigno gibi diğer yüzlerce köy ve şahane küçük kasabalar vakti olanların rotasında yer alabilecek yerler.

1. Bari

Bari, Puglia

Bari, Puglia bölgesinin başkenti. İtalya’nın güneydoğusunda, Adriyatik Denizi kıyısında yer alan, bulunduğu bölgenin en önemli liman kentlerinden olan Bari’de kale içerisinde yer alan eski şehrin dar ve orta çağ esintili sokakları şehrin atmosferini hissetmeye yetiyor. St. Nicolas’ın kemiklerinin 2003’te Demre’den getirildiği bazilika ve kentin çevresindeki plajlar görülecek yerler arasında.

Kraliyet Sarayı, dünyanın en önemli gösterilerine sahne olan San Carlo Tiyatrosu, kafe ve mağazalarıyla ünlü Umberto 1 Galerisi, Roma’daki Pantheon’dan esinlenerek yapılan San Francesco Di Paolo Kilisesi, Plebiscito Meydanı, Angev’in Kalesi ve Napoli Limanı görülecek yerler

Özellikle yaz aylarında Bari’yi ziyaret edenler için hareketli plajlar ilk görülmesi gereken seçeneklerden. Şehrin sahil kesimini oluşturan Lungomare, yaz aylarında iğne atsan yere düşmeyecek bir görünümde. Bu bölgede denize girmek, keyifli yürüyüşler yapmak ve zamanın tadını çıkarmak mümkün.

2. Alberobello

Alberobello

Alberobello, Itria Vadisindeki kasabaların en ünlüsü ve en ilginci. Sahip olduğu 1.400’den fazla trulli evleri ile oldukça ünlü bir yer. 1996’da UNESCO Listesine dahil edilen kasaba bölgenin en çok turist alan yerlerinin başında geliyor.

Konik çatılı, harçsız örülmüş duvarları, beyaz ve gri renkleriyle 14. yüzyıl trulli evleri buranın bu kadar ünlü olmasının başlıca sebebi. Diğer Puglia kasabalarına göre daha pahalı bir yer olduğunu hatırlatayım.

3. Itria Vadisi

Italy-Puglia-Haritasi

Itria Vadisi (Valle d’Itria), Puglia bölgesinin en özel yerlerinden birisi. Ülkenin en güzel manzaraya sahip yerlerinden birisi olarak bilinen vadide gezilip görülecek o kadar çok yer var ki araç kiralayıp gezmek en iyisi. İtalyanın tıklım tıklım turist kaynayan şehirlerinden kaçmak isteyenler için bir vaha.

Ülkenin en iyi yemekleri de burada üstelik. Bari, Taranto, Brindisi illerinin kesişim yerinde yer alan vadi, trulli evleri, şirin şehirleri, yemyeşil doğası, bisiklet yolları ile İtalya’nın yıldızı yeni yeni parlayan bir bölgesi. Üst üste geçmiş taşlarla yapılan harç kullanılmadan yapılan, konik çatılı trulli evlerini Itria Bölgesinde çok sık görebiliyorsunuz. Kimisi 600 yıllık olan bu ilginç evler şimdilerde restore edilerek butik otel olarak hizmet veriyor.

4. Martina Franca

Sarap Tadimi
Martina Franca’da Bir Şarap Evi

Martina Franca, Puglia Bölgesinde yer alan Taranto ilinin başkenti. Barok mimarisini en iyi yansıtan şehir 1310 yılından bu yana bölgenin en önemli ticaret merkezi. 10. yüzyılda saldırılardan korunmak için kaçan bir grup tarafından kurulan şehir, Itria Vadisinin kalbinde yer alıyor.Dönemin zengin ve soylu ailelerinin yaşadığı Martina Franca, sahip olduğu çok sayıda saray ve kilisesiyle tarihe açılan bir kapı gibi. Soluk taş duvarlı ve beyaz badanalı evleri, dolambaçlı sokaklarıyla pek keyif aldığım bir şehir oldu. Konaklama için Masseria Calongo veya Lo Smeraldo Hotel tercih edilebilir.

5. Locorotondo

Masseria Aprile, Locorotondo
Masseria Aprile, Locorotondo

Locorotondo, ülkenin en güzel kasabalarından birisi belki de. Bölgenin en ünlü yerlerinden biri olan komşusu Alberobello’nun çok yakınında. Beyaz duvarlı evleri, daracık sokakları ve panoramik vadi manzarasıyla oldukça hoş bir yer burası.

Itria Vadisinin balkonu olarak tanımlanan kasabanın, sessiz ve sakin sokaklarında, bir akşam üstü gezme fırsatı buldum. Yeme ve içmeye, damak tadına düşkün gezginler için akılda tutulması gereken bir rota olan Locorotondo, beyaz şaraplarıyla da ünlü. Konaklama için Agriturismo Masseria Madonna dell’Arco tercih edilebilir.

Itria Vadisi’nde gördüğüm ilk masseria Masseria Aprile oldu. Her yıl bağ bozumu döneminde, Ekim başında yapılan festival buranın bahçesinde yapılıyor ve oldukça da keyifliydi. Odalar rezerve edildiğinden görme ve kalma fırsatım olmadı. Harika bir Locorotondo manzarasına sahip.

Itria Vadisinin balkonu olarak tanımlanan kasaba Locorotondo, damak tadına düşkün gezginler için akılda tutulması gereken bir yer. Agriturismo Masseria Madonna dell’Arco peynir üretiminin nasıl yapıldığını yakından görebileceğiniz, kendi ürettikleri malzemelerden nefis yemekler yapan harikulade bir yer.

6. Cisternino

Masseria Calongo Cisternino
Masseria Calongo, Cisternino

Cisternino, Puglia bölgesinde yer alan diğer şehirler gibi neredeyse hiç bozulmamış bir dokuya sahip. Yunan kökenli olarak kurulmuş kasaba, ancak MÖ 216’da Hannibal tarafından yakılsa da daha sonra yeniden inşa edilmiş. Beyaz badanalı evlerin sıralandığı uzayıp giden dar sokakları ve rengarenk saksı çiçeklerinin süslediği merdivenleri pek bir güzel.

2014’de yılın cittaslow şehri seçilmiş. Cisternino’ya 3 km uzaklıkta olan Masseria Calongo hem iyi bir yemek hem de konaklama için tercih edilebilir. Komşuları Alberobello ve Locorotondo’ya yaklaşık 12 km mesafede.

Cisternino’da iyi yemek için en hoş tercihlerden birisi Masseria Calongo olabilir. Merkeze 3 km uzaklıkta olan bu yere taksiyle veya aracınızla gitmek zorundasınız. Havuzu olan bu Masseria aynı zamanda trulli evlerinde konaklama için de iyi bir alternatif. Eğer Itria Vadisinde kalacaksanız Cisternino’nun, ünlü şehir Ostuni’ye göre daha ekonomik olduğunu hatırlatayım.

7. Ostuni

Masseria Asciano, Ostuni
Masseria Asciano, Ostuni

Ostuni, aynı zamanda ‘Beyaz Şehir’ olarak da bilinen, muhteşem gotik katedralleriyle görenleri kendine hayran bırakan bir şehir. Görkemli savunma duvarları ve buranın içinde kalan ve kümeler halinde bulunan bembeyaz evleriyle oldukça farklı bir şehir görüntüsüne sahip.

Yunan Adalarını anımsatan sokaklarında kaybolmak için bile gidilir. 17. yüzyılda ortaya çıkan veba ve salgın hastalıklardan korunmak amacıyla kullanılan kireç, kasabanın tamamını beyaz bir örtüyle kaplayarak bugünkü görünümüne kavuşturmuş. Masseria Asciano konaklamak ve akşam yemeği için nefis.Zeytin ve üzüm bağlarıyla çevrili bir ovada, ışıltılı Adriyatik Denizi’ne nazır bir tepeye konuşlanmış Ostuni’de kalmayı planlıyorsanız Masseria Asciano konaklamak ve akşam yemeği için nefis bir seçim olabilir. Üstelik havuzu dahi bulunuyor. Bir de çok keyifli papağanları var. Odalar sade, ferah. Masseria bölümünde ise eski tarım aletleri, küpler ve çeşitli çiftlik araçları dekoratif amaçla kullanılmış.

8. Ceglie Messapica

Ceglie Messapica, Salento bölgesi içerisinde yer alıyor. Puglia Bölgesi, Brindisi iline bağlı, 25,000 nüfuslu küçük kasaba. Oldukça tarihi olan bu bölge trulli evleri, masera denilen çiftlik evleri, kiliseleri, şehri surları kalıntıları, taş duvarları, zeytinlikler ve üzüm bağları ile biliniyor.

Roma döneminde nüfusu 40 binleri bulan kasaba benim ziyaret ettiğim Ekim başında pek bir sessiz ve sakindi. Evlerin dışarıda yer alan merdivenlerinin hepsinde yer alan rengarenk çiçekli saksılar ve bitkiler dar sokakların nefis yapıyor. En güzeli kasabanın sokaklarında rastgele yürümek.

9. Lecce

Lecce

Lecce, Güney İtalya’nın Floransası yakıştırmasının yapıldığı bir kent. Binlerce yıllık kültürel geçmişe sahip olan şehir özellikle yerel lezzetleri ile tanınıyor. Melekler Şehri olarak adlandırılan, Yunancada ışık anlamına gelen Lecce, Ferzan Özpetek’in Serseri Mayınlar filmini çektiği yer.

Binlerce üniversite öğrencisini ağırlayan şehirde çok canlı bir gece hayatı var. Şehrin en büyük katedrali ve sembolü olan Duomo, Santa İrene Kilisesi, Merkanti Meydanı, Roma Tiyatrosu gezilecek yerler arasında.

10. Polignana a Mare

Polignana a Mare, daracık sokakları, yüksek kayalıklara inşa edilen beyaz badanalı evleri, kumsalları ve turkuaz denizi ile bölgenin en çarpıcı sahil kasabası. Adriyatik kıyısında yer alan kentin Orta çağ izleri taşıyan şehir mimarisi, İtalyan esintili mimari yapılar ve uzun kumsalları yaz aylarında ziyaretçi akınına uğruyor.

11. Monte Sant’Angelo

Monte Sant’Angelo, bölgede yaşayan din adamlarının inzivaya çekildikleri bir komün kasabası. 12 bin kişilik nüfusu ile denize bakan sarp kayalıklı yüksek bir tepede kurulu şehir, denizden gelebilecek saldırılara karşı savunma amacıyla bu bölgeye kurulmuş.

Turgut Reis’in önderliğindeki Osmanlı Donanması’nın 1554’de saldırısına uğrayan Vieste ile aynı bölgede yer alan Monte Sant’Angelo, Denize açılan sokaklarıyla Akdeniz kokan Vieste ile birlikte genellikle tek bir rota üzerinde ziyaret ediliyor.

12. Matera

Matera

Matera, Dünyanın en eski yerleşim yerlerinden biri. Matera, günümüzden 10 bin yıl önce ilk yerleşimin görüldüğü bir yer. Filistin’deki Jericho ve Suriye’deki Halep kentlerinin ardından insanlık tarihinin en eski yerleşimi olarak kabul edilen bölge, 1943’teki faşist işgale karşı çıkan ilk güney şehri olmanın gururunu taşıyor.

UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne 1994’te giren şehir İtalyan sinemasının ses getiren birçok tarih temalı filminin de çekildiği yer. Arap-Bizans ve Fransız etkileri taşıyan bir mimari görünüme sahip olan şehir tarihi ve kültürel zenginlikleri ile görmeye değer.13. Taranto

Taranto, tarih boyunca limanı nedeniyle önemli bir ticaret merkezi ve savunma üssü olan; günümüzde de İtalyan donanmasının en önemli üslerinden biri. Ülkenin denizcilik geleneğinde söz sahibi olan kentte Denizcilik Müzesi, bölge tarihine tanık olmak ve İtalyan denizciliğini keşfetmek için en doğru adres.

Puglia’ya nasıl gidilir

Puglia bölgesinin kalbi Bari’ye Türkiye’den direkt ve aktarmalı uçuşlarla gitmek mümkün. Türk Hava Yolları, haftanın 7 günü İstanbul Havalimanı’ndan Bari’ye direkt uçuyor. Her gün 08.50’de kalkan uçak yerel saatle 09.55’te Bari’ye iniyor. İstanbul-Bari uçuş süresi 2 saat 5 dakika.

Pegasus Hava Yolları, Sabiha Gökçen Havalimanından Roma aktarmalı olarak Bari’ye iki ayrı uçuş düzenliyor. Uçuşun Roma-Floransa ayağı Alitalia firması tarafından sağlanıyor. Aktarmalı uçuş süresi 5-7 saat arasında değişiyor. KLM’nin Amsterdam aktarmalı Bari uçuşu da aktarmalı gitmek isteyenler için bir başka alternatif.

Bari Havalimanı şehir merkezine 8 km uzaklıkta. Havalimanından şehir merkezine ulaşım için otobüs, taksi, araç kiralama ya da transfer araç seçenekleri bulunuyor.

Havalimanından Bari kent merkezinde Aldo Moro Meydanı’na kadar yolcu taşıyan 16 numaralı belediye otobüsü tek toplu taşıma seçeneği. Otobüsün son durağı olan meydan tren istasyonuna da oldukça yakın. Otobüsle şehir merkezine ulaşım 40 dakika sürüyor. Otobüsler her gün 05.00 ile 21.30 saatleri arasında çalışıyor.

Puglia, ünlü trulli evleri, alabildiğine uzayıp giden üzüm bağları, yüzlerce yaşında zeytin ağaçlarıyla pek sevdiğim bir coğrafya oldu. Eğer uygun fiyatlı bir tatil, doğa, nefis yemekler, çok iyi kırmızı ve beyaz şarap kulağınıza hoş geliyorsa rotaya girmesi gereken bir coğrafya Puglia.

3 Yorumlar

  1. Yaz planımıza aldık. Bari’de Lecce’ye kadar ve bu dediğin şehirlerin hepsini de 2 haftalık listeye aldık. Çok teşekkürler, ilham verdiniz.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz