Uçak bileti fiyatları seyahat severlerin yakından takip ettiği bir şey. Çok değil, günümüzden 5-10 yıl öncesine kadar uzun mesafeli yolculuk yapmak, maliyetler yüzünden birçoğu için neredeyse hayaldi. Son 10 yılda çok şey gibi uçak bileti fiyatı da artan havayolu firmaları sayesinde nerdeyse otobüs biletinden daha ucuz seviyelere indi.

Bu ucuz uçak biletlerini kimisi bulabiliyor, ama kimisi niye ben ucuz bilet bulamıyorum diye söyleniyor. Bunun birçok sebebi var. Öncelikle bunun için uçak bileti fiyatları nasıl belirleniyor konusunda biraz bilgi sahibi olmamızda fayda var.

Ucak-Bileti-Fiyat

Uçak Bileti Fiyatları Nasıl Belirleniyor

Havayolu şirketlerinin uçak bileti fiyatlarını nasıl belirledikleri konusunda birbiriyle çelişen çok sayıda şey söyleniyor. Bu bilgilerden birçoğunun geçmişte doğru olsa da günümüzde yanlış olabiliyor. Aynı uçuş için farklı ücretlendirmeler veya uçaktaki birçok kişinin farklı fiyatlardan bilet alması, havayolu şirketlerinin stratejileriyle alakalı.

Malta

Tüm havayolu şirketlerinin ister yurt içi ister yurt dışı seferi olsun; öncelikli hedefi uçağı mümkün olduğunca dolu uçurmak. Yani koltuk satmak. Hava yolu taşımacılığı ve fiyatlandırma ilişkisi oldukça karışık bir yapıya sahip olsa da uçak bileti fiyatlarını belirleyen üç önemli kriter var; boş koltuk sayısı, rekabet ve talep. Satın aldığımız uçak biletinin fiyatını temelde bu şey belirliyor.

Tatil döneminde uçak bileti fiyatları yüksek

Havayolu firmaları bilet fiyatlandırmasını ilgili şirketlerin gelir yönetimi departmanı yapıyor. Herhangi bir uçuş hattına fiyat koymadan geçmişe dönük istatistikler ve toplanan veriler ışığında hangi hattın, hangi dönemde ne kadar doluluğa ulaşabileceği konusunda tahminler yapılıyor.

Örnek vermek gerekirse resmi tatiller ile yaz mevsiminde Avrupa’dan Türkiye’ye yapılan uçuşlar fazla olduğundan, tatiller ve yaz dönemlerinde uçak bileti fiyatları daha yüksek olabiliyor.

Bayram döneminde fiyatlar yükseltiliyor

Birçok kişinin benzer planları yapıyor olması ve bu özel tarihlerin herkesçe bilinmesi, o hattaki uçak biletlerine talebin artacağı anlamına geliyor. Havayolu firmaları bu dönemlerde artan talepten dolayı fiyatları 2-3 kata kadar yükseltebiliyorlar.

Bu yüzden gideceğiniz tarih esnekse bu yoğun dönemlerin dışına tatil planlayın. Örneğin sömestr tatili veya Christmas dönemlerinde bilet fiyatlarının yükselmesi buna örnektir.

Farklı online uçak bileti sitelerinde fiyatlar farklı

Havayolu şirketlerinin kendi web siteleri, acenteler ve online satış kanallarına belirli sayılarda dağıttığı biletlerde fiyat farklılıkları oluşuyor. Eğer online uçak bileti satış firması üzerinden işlem yapıyorsanız alınan ek hizmet ve diğer ücretler bilet fiyatlarının fiyatının yükselmesine neden oluyor.

Zaman zaman sadece belli online uçak bileti firmalarına verilen özel indirimler nedeniyle, havayolu şirketinin kendisinden bile daha ucuza bilet bu firmalarda bulunabiliyor. Bununla ilgili çok özel kampanyaları zaman zaman Facebook Yolda Olmak sayfamdan duyuruyorum.

Uçak Biletinin Fiyatı Nasıl Belirleniyor

Havayolu şirketi seçiminin uçak bileti fiyatına etkisi

Uçuş hizmeti veren havayolu şirketinin seçimi, uçak bileti fiyatını belirleyen en önemli etkilerden biri. Türk Havayolları, Singapore Airlines, Qatar Airways gibi kaliteli firmalar için uçuş kalitesi ve konforu öncelikli olduğundan yaptıkları yatırımlar da fazla. Bu da uçak bileti fiyatlarına yansıyor.

Pegasus, SunExpress gibi firmalar ise koltuk seçiminden, bagaj limitine, yeme içme ve hatta içeceğiniz suya kadar her şey ekstra ücretlendirildiğinden çıplak uçak bileti fiyatları kalite odaklı firmalardan daha düşük olabiliyor.

Uçuş günü ve saati uçak bileti fiyatını etkiler mi

Bilet fiyatları haftanın belli bir gününde değil herhangi bir gününde de düşebilir veya yükselebilir. Bunun hangi gün olacağına havayolu firması doluluk durumuna göre karar verir. Fiyatlar uçuş öncesine kadar rastgele bir zaman aralığında düşebilir ancak uçuşa 3 hafta kala fiyatlar genel olarak fiyatlar yükselme eğiliminde oluyor.

Havayolu firmaları, iş seyahati nedeniyle uçan ve yüksek fiyatlarla son dakika bilet almaktan çekinmeyen yönetici, iş insanları düşünerek uçuştan hemen önce dahi bilet fiyatlarında indirime gitmemeyi sıklıkla tercih eder. Şimdiye kadar hiçbir zaman son dakikada müthiş bir indirim yakalama şansım olmadı.

Uçak bileti fiyatları nasıl değişir

Birçok çalışanın tatile cuma çıkması ve pazar akşamı dönmesi uçak bileti fiyatlarının fırlamasına neden oluyor. Hafta ortası günleri olan salı, çarşamba ve perşembe günlerinde saat 22.00’den sabah 05.00’e kadar olan uçuşlar en uygun uçak bileti yakalanacak zaman aralığı olarak tavsiye ediyorum.

Uygun bilet satın almak için uygun gün diye kesin bir şey yok. Hafta sonu talepler yüksek, hafta içi talepler düşük. Bu yüzden hafta içi günleri ucuz bilet için daha uygun. Gece yarısı sonrasına varışlı uçaklar en uygun olanları, ben bu saatlerde biletlerimi alıyorum çoğunlukla.

Havalimanı seçimi uçak bileti fiyatına etkisi

Çok tercih edilen ana havalimanlarına uçuyorsanız, daha fazla ödeme ihtimaliniz yüksek. Bu havalimanlarının yüksek vergisi hem de gördükleri yüksek talep havayolu firmaların bunu bilet fiyatına yansıtıyor.

Kalabalık ve meşhur şehirlerin çoğunda iki veya daha fazla havalimanı olabiliyor. İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan uçuşlar daha pahalı ve İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı arasında oluşan fiyat farklılıkları bu yüzden.

Eğer ucuz bilet bulduğum havalimanının şehir merkezine olan toplu taşıması uygun ise onu tercih edip biletimi ucuza getiriyorum.

Bussiness-Ucak-Bileti

Seçtiğiniz uçuş sınıfı bilet fiyatlarına yansır

Konforun, daha fazla alanın sunulduğu Business Class uçak bileti fiyatları Economy Class biletlere göre daha pahalı. Business Class uçuşlarda istediğiniz koltuğu seçip, istediğiniz yemeğin siparişini verebiliyorsunuz (her havayolu firmasında değil). Birçoğumuzun tercihi Ekonomi Class’ta en uygun fiyatlar bulunabiliyor.

Uçak bileti fiyatları nasıl düşer

Rekabet fiyatı etkiler mi

İçinde bulunduğumuz havayolu sektörü, yüksek rekabet seviyesine sahip ve normal piyasa şartları pek de işlemiyor. Bana göre uçak bileti fiyatları çok büyük oranda rekabet ile şekilleniyor.

Herhangi bir iki uçuş noktası arasındaki bilet fiyatı o hatta ait maliyetlerden çok, bu iki nokta arasında sefer yapan rakip havayolu firmalarının olup olmamasına, sayısına ve yolcu talebinin niteliğine (iş, tatil vs.) göre değişiyor.

Bu nedenle daha yakın bir şehrin biletleri, çok daha uzaktakine göre pahalı olabiliyor. Eğer bu pahalı biletlerin olduğu rotaya uçan çok sayıda havayolu hizmet verse fiyatların çok daha düşük olacağı kesin.

Minimum kalma süresi

Gidiş ve dönüş uçak bileti arasındaki süre de bilet fiyatını etkiliyor. Gidilecek yerde en az bir hafta sonu geçirilmesi veya 7 günden fazla kalınması durumunda uçak bileti fiyatları daha düşük olabiliyor. Bazı promosyon biletler gidilen yerde en az üç gece konaklama şartı getiriyor.

Konumunuza göre bilet fiyatları değişir mi

Aynı firmanın aynı hatta bileti bir ülkede farklı Türkiye’de farklı fiyatlardan satışa çıkarabiliyor. Bilet ve koltuk aynı olmasına rağmen rakamlar farklı oluyor. Havayolu firmaları biletleri o ülkenin ekonomik durumuna veya tatil dönemlerine göre fiyatlandırabiliyor.

Uçuştan ne kadar zaman önce bilet almalı

Uçuştan ne kadar zaman önce bilet almalıyım sorusu, seyahat planı yapanların bana en çok sorduğu sorulardan biri. Seyahat tarihini resmi tatil, bayram, özel gün, festival ya da gidilecek destinasyon için anlamı olan bir etkinliğe denk getirenlerin uçak biletini uçuş tarihinin 2 ay öncesinden takibe almalarını öneriyorum. Bu izleme sürecinde makul seviyelerde indirim veya düşük fiyat yakalandığında bilet alınabilir.

Yapılan araştırmalar ve tahminlerde, -aksi bir durum ya da özel gün yoksa- uçuş tarihinden 7 hafta kadar önce alınan biletler, genellikle en uygun fiyatı yakalamak için ideal. Uçuş tarihine 3 hafta kala bilet fiyatlarında artış meydana geliyor. Uçaktaki koltuklar ne kadar hızlı satılırsa, son kalan koltukların bedeli de o hızla artıyor. Bu yüzden son dakika biletleri genellikle pahalı oluyor.

Uçak bileti fiyatlarını etkileyen çok sayıda farklı etken bulunuyor. Seyahat planı yapanların en önemli bütçe kalemlerinden biri olan uçak biletini daha ucuza bulabilmek için önerilere dikkat etmek gerekiyor.

Önceki blog yazısıLikya Yolu’nda Görmeniz Gereken 12 Antik Kent
Sonraki blog yazısıFresco Cave Suites, Ürgüp
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

12 YORUM

  1. Ben sürekli biletall.com ‘u takip ediyorum. Çok ucuz bilet denk getirdiğim oluyor. Tek seferde tüm hava yolu firmalarını kıyaslayabiliyorum. Bi kaç hafta öncesinden takip etmeye başlamak lazım.

  2. Gercekten cok yararlı bilgiler vermişsiniz uçak bileti alırken bizden de yararlanırsanız sizinle çalışmak isteriz uçak bileti, promosyon ve kampanyalı biletler hakkında kktc ve kıbrıs’ta uçak biletinin tek adresiyiz. Tesekkürler

  3. Çok güzel bilgiler, bende buna nazaran bir şey eklemek istiyorum. Uçak bileti alırken sayfada belli bir süreden fazla kalınca tarayıcı bunu kaydediyor ve bilet fiyatları otomatik olarak artıyor. Yani sadece tarayıcınızın veridiği bilgiler yüzünden bilet fiyatı artabiliyor. Bu nedenle tarayıcının çerezlerini temizleyip satın almayı yapmak gerekiyor.

  4. Cuma ve cumartesiler ve tatil günlerinin başı ve sonunda fiyatlar hep yüksektir, çünkü talep yüksek, biletler satıldıkça fiyatlar yükseliyor. Erken almakta fayda var.

  5. Uçak biletini ucuz almak her zaman talebinizin tam karşılığı olmayabilir. Seyahatinize kesin kararlıysanız bu tarz promosyonlu uçak biletini almalısınız. Eğer seyahatinizde kesinlik yok. Değişme durumu varsa alacağınız biletin kurallarını iyi okumanızı tavsiye ederim. Çünkü bu tarz ucuz biletlerin kuralları da çok katıdır. Değişiklik veya iadeye izin vermez. Türkçe de “astarı yüzünden pahalıya gelmek” diye bir deyim vardır. Ucuza uçayım derken seyahatiniz pahalıya gelmesin.

  6. Çok doğru bilgilendirmeler olan yazılarınızı zevkle okumaktayız. Turizm sektörüne can veriyorsunuz teşekkürler.

  7. Uçakla seyahat etmek güzel de hayvan dostlarımızda neden sıkıntı çıkarıyorlar anlamış değilim! Geçenlerde 3 havayolu şirketi köpeğimin yasaklı ırk listesinde olmamasına rağmen köpeğime bilet kesmediler. Böyle trajikomik olay yaşayanlar var mı merak ettim şimdi?

  8. Uçak bileti karşılaştırma sitelerini yararlı buluyorum. Hem karşılaştırma yapan hem bilet satan hem de farklı faydalar sunan sitelerin sayısı artmaya başladı. Bu seyahatseverler için olumlu bir gelişme.

  9. En güzeli uçak bileti karşılaştırma sitelerini kullanarak sık sık bilet fiyatlarını kontrol etmek. Her gün ayıracağımız 10 dakika bize ucuz bilet olarak geri dönüyor. Buna değer. Mesela 100€’nun altında bir çok Avrupa şehrine gidiş dönüş uçak biletimizi sık sık alıyoruz. Sonra da sırada otel avı başlıyor 🙂

  10. Biletler bazen komik denecek kadar ucuz, 20 Liraya İzmir’e bilet buluyoruz bazen ama bazen de bildik şehirlere 300 liraya ancak bilet alabilmek insanın zoruna gidiyor Kemal Bey. Her zaman da erken karar veremiyoruz maalsef.

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın