Muğla Dalyan‘da bulunan İztuzu Plajı, 5,4 km uzunluğu ve deniz suyu ile tatlı su arasında konumlanan doğal yapısıyla dünyanın en özgün plajlarından biri. Caretta caretta kaplumbağalarının yumurtalarını bıraktığı kumsalı ile Kaplumbağa Plajı olarak da anılan kumsal, doğal koruma bölgesi.

İngiliz The Times gazetesinin 2008’de 6 aylık bir araştırma sonucunda ‘Avrupa‘nın en iyi açık alanı’ olarak ilan ettiği İztuzu Plajı, farklı kurumların ve turizm şirketlerinin anketlerinde de Akdeniz’in en iyi plajları arasında gösteriliyor.

iztuzu plaji

İztuzu Plajı, Dalyan

Çam ağaçlarıyla kaplı bir tepeden nehir ağzına uzanan, üzerinde hiçbir yerleşimin bulunmadığı İztuzu Plajı’nın 5,4 km uzunluğundaki kumsalı ince taneli altın sarısı renkli kumlarla kaplı.

Gündüz insanların yüzdüğü, güneşlendiği ya da su sporları yaptığı İztuzu Plajı, havanın kararmasıyla birlikte caretta carettalara bırakılıyor. Halka açık saatlerde kaplumbağaların yumurtalarını bıraktığı bölümlerin işaretlenerek şemsiye, şezlong ya da havlu serilmesinin yasak olduğu plaj doğayla baş başa bir tatilin mümkün olduğu cennet görünümünde.

Malta

iztuzu plaji giriş ücreti
iztuzu-plaji-nasil
iztuzu-plaji-sezlong-ucreti

Radar Tepesi eteğinden Dalyan Boğazı’na kadar uzanan İztuzu Plajı’nın batısına teknelerle, doğu bölümüne ise karayoluyla ulaşım sağlanıyor. İztuzu’nun doğu ve batısında iki ayrı plaj işletmesi bulunuyor. Orta bölüm ise tamamen bakir şekilde ziyarete açık.

Mayıstan eylül sonuna kadar İztuzu Plajı’na 20.00-08.00 saatleri arasında giriş yasak. Bu saatler deniz kaplumbağalarının yumurtalarını bırakma ve kumsala geldiği zaman dilimi.

İztuzu’ndan 4 km içeride yer alan Kaunos Antik Kenti, antik çağlarda bir liman kentiydi. Günümüzde Sülüklügöl olarak bilinen bölge Kaunos’un ticaret limanıydı. MÖ 226’da yaşanan büyük Rodos depreminin ardından yatağı değişen Dalaman Çayı, İztuzu Plajı’nın oluşmasına neden olmuş.

Dalaman Çayı’nın yatağının değişmesiyle birlikte eskiden çaydan denize sürüklenen kumlar bu kez denizin etkisiyle kıyıda toplanmaya başlamış. Kumsal önündeki kayalıkların da yardımıyla biriken altın sarısı kumlar İztuzu Plajı’nı oluşturmuş.

İztuzu Plajına nasıl gidilir

iztuzu-plaji-dalyan
iztuzu-plaji-nasil-gidilir

İztuzu Plajı, Muğla’nın Ortaca ilçesine bağlı Dalyan’da Gökbel Mahallesi’nde bulunuyor. Dalyan’a 12 km uzaklıktaki İztuzu Plajı’na doğrudan karayolu bağlantısı olmadığından Sülüngür Gölü’nün etrafından dolaşılarak gidiliyor.

Özel araçla 20 dakika süren bu yolculuk için özel aracı olmayanlar Dalyan’dan düzenli seferleri olan minibüsleri kullanıyor. Dalyan-İztuzu Plajı minibüslerle 40 dakika sürüyor. Dalyan’a yaz aylarında birçok büyük şehirden direkt otobüs seferi var.

İztuzu Plajı’na en yakın havalimanı ise Dalaman Havalimanı. Dalaman Havalimanı’na Ankara ve İstanbul’un yanı sıra yaz döneminde Avrupa’nın birçok kentinden direkt uçak seferleri var. İztuzu Plajı Dalaman Havalimanı’na 27 km (özel araçla 40 dk) uzaklıkta.

1 Yorum

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz