Makedonya Tatil

Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur, 1857 yılında Gombak ve Klang nehirlerinin kesiştiği coğrafyada kuruldu. Teknolojik gelişmelerden yararlanan şehir aynı zamanda doğayla iç içe bir yapıya sahip. Kelime anlamı ‘çamurlu kavşak’ olan şehir, tepelerle çevrelenmiş bir vadide, yarımadanın batı sahilinde yer alıyor.

Çinlilerin ormanları keserek oluşturduğu şehir, çok iddialı olmayan bir sahil şeridiyken İngilizlerin kolonileştirmesi ile şık binaların yükseldiği bir yere dönüştü. 1957 yılında Malezya’nın bağımsızlığına kavuşmasının ardından hızla gelişen şehrin eski şehir merkezi Kuala Lumpur’un ilk kurulduğu Klang ve Gombak nehirlerinin birleştiği yerin etrafında bulunuyor.

Kuala Lumpur Çevresinde Gezilecek Yerler

1. Putrajaya

kuala lumpur çevresinde gezilecek yerler

Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur olmasına rağmen, tüm bakanlıkların 2012’de taşındığı Putrajaya, günümüzde ülkenin idari merkezi olarak kabul ediliyor. Düzenli yapısıyla Avrupai bir görünüme sahip olan kent, muhteşem bir mimariye sahip.

Kamuda çalışan binlerce memurun yaşadığı Putrajaya, görkemli Putra Cami ve Istana Melawati yapıları, yemyeşil dokusuyla Botanik Bahçesi ve ülke kültür sanat yaşamını temsil eden zengin koleksiyona sahip müzeleriyle görmeye değer.

Göz at: Malezya Gezi Rehberi

2. Melaka

kuala lumpur yakınlarında gezilecek yerler

Malay Yarımadasının güneyinde bulunan Melaka, bir zamanlar bölgenin en önemli ticaret merkezlerinden biriydi. Günümüzde, tarihi mimarisi nedeniyle gözde bir turistik destinasyon olan şehir, geçmişte Portekizler ve Hollandalılar tarafından yönetildi. Kuala Lumpur çevresinde gezilecek yerler listenizde mutlaka olmalı.

Şehrin en güzel noktalarından biri bir tepe üzerine oturtulan eski bir Portekiz kalesi olan A’Famosa’nın kalıntıları. Felemenkler tarafından yaptırılan etkileyici kırmızı tuğlalı İsa Kilisesi Melaka’nın en önemli dini yapılarından Yerel ürünler ve yemekler için gece pazarı Jonker Caddesi de şehirde ziyaret edilmesi gereken yerlerden.

3. Cameron Highlands

kuala lumpur civarı gezilecek yerler

Adını 1885’de bölgeyi haritalayan kişiden alan Cameron Highlands, yaz aylarında bir hayli sıcak olan bölgede serinlemek için kullanılan kaçış rotası. Yaz aylarında yüksek bölgelere çıkma alışkanlığı 1930’larda İngiliz sömürgecilerle başlamış.

flyista

Seyahat severler günümüzde sadece serinlemek için değil, aynı zamanda bölgedeki tarlalarda yetişen çay bitkilerinin muhteşem manzarasını çıkarmak için de burayı ziyaret ediyorlar. İster bir çay tarlası gezin, ister iyi bir yürüyüş yapın veya belki bir ya da iki tapınak ziyaret edin, Cameron Yükseltileri mutlaka görülmesi gereken bir yer.

4. Genting Highlands

kuala lumpur yakınlarında görülecek yerler

Genting Highlands, 1,800 metre yükseklikteki Ulu Kali Dağının zirvesinde yer alan oteller, alışveriş merkezleri, tema parkları ve kumarhanelerden oluşan bir kompleks. Gohtong Jaya’dan otoyol ve teleferik ile ulaşılabilen bölge, yerel halkın hafta sonlarında zaman geçirdiği bir eğlence merkezi.

Göz at: Kuala Lumpur’a Nasıl Gidilir

5. Bukit Fraser

kuala lumpur civari görülecek yerler

Bukit Fraser, Titiwangsa Dağı’nın sırtlarında yer alan bir bölge. 7 tepe ve bir ormandan oluşan bölge doğal güzellikleri ile koruma altında. Kuş popülasyonu ile kuş gözlemcileri ve doğa severlerin akın ettiği bölgede çok sayıda doğa dostu konaklama tesisi bulunuyor.

Göz at: Kuala Lumpur Nerede

6. Port Dickson

kuala lumpur çevresinde görülecek yerler

Kuala Lumpur’un 90 km güneyinde yer alan Port Dickson, sömürge döneminde kömür ve kalay cevheri için bir ihracat bölgesi olarak kurulan ticaret merkezi. Günümüzde petrol rafinerileri ve sanayi tesisleri ile ülkenin en hareketli noktalarından olan Port Dickson, doğal güzellikleri ile de ön planda.

Beyaz, ince taneli kumsallarının çevresinde çok sayıda lüks otel bulunan Port Dickson, turist hareketliliğinden dolayı hoş restoran, bar, gece kulübü ve müzelere de sahip. Kuala Lumpur çevresinde gezilecek yerler listesine ekleyebileceğiniz rotalardan biri.

Önceki blog yazısıGürül Gürül Akan Suyuyla: Düden Şelalesi
Sonraki blog yazısıGranada Gezilecek Yerler
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

1 YORUM

  1. Gitmiş gibi oldum.
    Hayran hayran okudum.
    Gidemesem de okuyup tanımak çok güzel.
    Teşekkürler editör bize bu fırsatı verdiğiniz için.

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın