Kaputaş Plajı, Antalya’nın en batıdaki ilçesi Kaş‘a bağlı Kalkan‘da yer alıyor. Kaputaş Plajı abartılacak kadar güzel. Sosyal medyada yıldızının parlaması haksız değil. 25 yıl önceki halini de biliyorum, o zamanlar da güzeldi. Ama şimdi drone fotoğrafları, bu muhteşem koyun güzelliğini gözler önüne tekrar serince insanımızın ilgisi çığ gibi arttı.

Bir defa daha aşağı inmeden gönlünüzü manzarasıyla çalıyor. Suyunun kristal berraklığı, beş metre derinlikteki balıkları göreceğiniz kadar temiz olması, dalgaların kıyıya vururken çakılların çıkardığı sesler, iki yanının korunaklı olması, dağdan gelen tatlı su ile karışmış kıvamı onu dünyanın en güzel plajlarından biri yapıyor.

Kaputaş Plajı

Kaputaş Plajı

Kaputaş Plajı, Antalya’nın Kaş ilçesinin en az kendisi kadar ünlü enfes güzelliği. Kaş’a 20 km, Kalkan’a ise 7 km uzaklıkta bulunan plaj, Kaş ile Kalkan arasındaki karayolu üzerinde, Kanyon Ağzı olarak bilinen noktada yer alıyor. Arkasındaki dar ve derin kanyondan gelen buz gibi sular plajın kumlarının altından Akdeniz’e süzülüyor. Birinci Derece SİT alanı.

Karayolunda, yani yukarıdan Kaputaş Plajına baktığınızda, turkuaz denizin sapsarı çakıllarla uyumunun büyüleyici manzarasıyla karşılaşıyorsunuz. Herkesi kendisine çeken de bu zaten. Bu güzelliği görmek için biraz eziyete katlanmanız gerekiyor.

Malta

Tatillerde günde 5-6 bin kişinin ziyaret ettiği plaja inişin zahmetli olması doğrusu benim hoşuma gidiyor. Daha aracınızı park ederken çevrede göreceğiniz insan seli, çöpler ve poşetler ve cam kırıklarını görünce iyi ki de herkes plaja inmiyor diye düşündürtmüyor değil.

Plaj yol seviyesinden oldukça aşağıda. Kumsala inmek için ana yoldan 187 basamağı inmeniz gerekiyor. Zahmetli olduğundan çoğu meraklı aracını yol kenarına park edip, karayolundan plajı fotoğraflamak ile yetinmek zorunda kalıyor. Bayram ve tatillerde, hafta sonları çok yoğun olduğunda araç park edecek yer bulmak güçleşiyor. Tatil dönemleri, saat 11’den sonra yer bulamak imkânsız gibi.

Zaten araçlar çoğunlukla yol kenarına tehlikeli şekilde park ediyor. Virajlı bir kıvrımda yer alan koydan geçen yol dar olduğundan iki yana park etmiş araçlar yolu iyice dar yapıp tehlikeli hale dönüştürüyor. Aracınızı park ederken, park ettikten sonra plaja inilecek yere yürürken çok dikkatli olmanızı tavsiye ediyorum.

Kalabalık zamanlarında gittiyseniz aracınızı uzağa park edip sıcakta yürümek durumunda kalabilirsiniz. Eğer sadece görmek ve fotoğraf çekmek için gidecekseniz sabah erken saatlerde gitmeye bakın. Kaş yönünden plaja geldiğinizde, karayolu kenarındaki kayalıklardan enfes fotoğraflar çekebilirsiniz.

Kaputaş Plajı
Kaputaş Plajı
Kaputaş Sahili

Kaputaş Plajında sizi neler bekliyor, Kaputaş nasıl

Her güzelin nazının olması gibi Kaputaş’ın da güzellikleri için zahmete katlanmak gerek. Kimimiz büyük beklentilerle gelip, zahmeti gözümüzde büyütüp görüp geçiyoruz ve arkasından ‘abartılı yer’ diye damgalıyoruz, varsın öyle olsun. Her güzelin nazının olması gibi Kaputaş’ın da güzellikleri için zahmete katlanmak gerek.

Kaputaş Plajına inmek için ana yolda 165 basamak inmeniz gerekiyor. Tabi aynı basamakları dönüşte de çıkacaksınız demek. Basamakları gören tembel insanımızın neden genelde yukarıdan fotoğraf çekilmeye koyduklarını daha iyi anlıyorsunuz.

Kaputaş Plajına giriş ücretsiz. Koy çok büyük değil ama deniz güzel ve temiz. Temizliği ve olanakları ile mavi bayrağa sahip olan plajın sahili kumla karışık çakıllı. Kaynak sularından beslenen deniz suyu yılın her döneminde ortalamanın üzerinde soğuk olmasına rağmen, yaz aylarında bunaltıcı havalarda serin deniz suyu serinlemek için ideal. Yaz başında ve yaz sonunda üşümenize neden olabilir.

Antalya’nın mavi bayraklı en güzel plajlarından Kaputaş’ın denize giriş kısmı taşlık olduğundan deniz ayakkabısı kullanmanız iyi olur. Deniz çok çabuk bir şekilde derinleşiyor. Öğleden sonraları oldukça büyük dalgalar olabiliyor, durgun çarşaf gibi bir koy beklemeyin. Büyük dalgalar yüzme bilmeyenler için tehlikeli olabilir.

Tuvalet ve soyunma kabinleri için de ücret ödenmiyor. İki şezlong ve bir şemsiye 30TL. Kendi havlunuzu getirerek plajdan ücretsiz yararlanabiliyorsunuz. Plajın çok geniş olmaması, havlu serilebilecek ve güneşlenebilecek alanların sınırlı olması nedeniyle dediğim gibi erken saatlerde gelmekte yarar var.

kaputaş plajı nerede

Antalya Büyükşehir Belediyesinin işlettiği kafeterya var. Atıştırmalık yiyecek ve içecek çeşitleri satılıyor. Fiyatlar genel olarak makul. Yüzmeye ve vakit geçirmeye gelecekseniz sabah 9’da gidin. Öğlen 12.00’den sonra plajda adım atacak yer kalmıyor.

Kaputaş Plajı’nın en büyük problemi ise otopark. Araçlara ayrılan özel bir otoparkın olmadığı koya gelenler araçlarını Kaş-Kalkan Karayolu üzerine sağlı sollu park ediyor. Zaman zaman araçlara yönelik hırsızlık olayları da yaşanıyor.

Aracınızı park ettiğinizde aracın herhangi görünen yerinde değerli eşya ya da hırsızlığa teşvik edici bir obje bırakmamanız konusunda jandarmanın uyarıları var.

Açık yeşilden maviye doğru rengi değişen muhteşem denizi ve el değmemiş doğallığıyla dünyanın en güzel plajları arasında gösterilen Kaputaş Plajı’nda Mavi Mağara olarak bilinen bir mağara da mevcut.

Eskiden fokların yaşadığı bu sadece mağaraya teknelerle ulaşılabiliyor. Koruma altından olduğundan ziyaret yasağı getirildi diye biliyorum.

kaputaş nasıl gidilir
kaputaş hakkında bilgi

Plajın bulunduğu Kanyon Ağzı Mevkiinde 17 Kasım 1962 yılında Karayolları 13. Bölge Müdürlüğü tarafından yürütülen yol yapımı sırasında yarmalar açılırken iş kazası meydana gelmiş ve 4 işçi hayatını kaybetmiş. Plajın hemen yukarısından geçen yolun kenarında ölen işçilerin isimlerinin bulunduğu 2 tabela yer alıyor.

Kaş’tan kalkana giden yolun 28,7 kilometresi 2 gidiş, 2 dönüş olmak üzere 4 şeritli bölünmüş yol olarak yapılması planlanıyor. Kalkan’ın güney yamaçlarındaki sit alanı içinde bulunan Kaputaş sırtlarından geçmesi planlanan ‘Kaş-Kalkan Yolu’ projesinin durdurulması için vatandaşların tepkisi sürüyor.

Planlanan yolun 1’inci derece doğal sit alanı içerisinde olması, doğada bozulmalara yol açacağı kesin. Zaten hem sahil yolu hem de yukarıda köyler arasında ulaşımı sağlayan dağ yolu var. Kaş için sürdürülebilir ekolojik çözümler ve uygulamalar yapmak varken neden böylesi şeyler yapılır anlamıyorum.

Kaputaş Plajı nerede

Antalya’nın Kaş ilçesinde bulunan Kaputaş Plajı, Kalkan’a 7 km, Kaş’a ise 20 km uzaklıkta. Kaş’ın batısında, Kaş-Kalkan Karayolu (Antalya-Fethiye Karayolu) üzerinde yer alan plaj, karayolunun Kanyon Ağzı Mevkii‘nde konumlanıyor.

Kaputaş Plajına nasıl gidilir

Kaputaş Plajını görmek için Kaş’a gitmeniz gerekiyor. Kaputaş Plajı Antalya sınırlarında olmasına rağmen en batı noktada yer aldığından Muğla Dalaman Havalimanına daha yakın. Plaj, Dalaman Havalimanına 127 km mesafedeyken, Antalya Havalimanına 220 km uzaklıkta yer alıyor.

Antalya’ya geldiyseniz öncelikle Kaş’a ulaşmanız lazım. Antalya Otogarından Kaş ilçesine direkt otobüs seferleri bulunuyor. Kaş’a ulaştıktan sonra ise plaja giden minibüslerle ulaşımı sağlayabilirsiniz.

Dalaman’dan ise önce Fethiye‘ye oradan Kaş’a gidebilirsiniz. Dalaman Havalimanından HAVAŞ ve MUTTAŞ otobüslerinin Fethiye’ye kadar ücretli servisi bulunuyor. Fethiye Otogardan kalkan ve Kaş’tan geçen otobüsler var. Kalkan’ı geçtikten sonra Kaş’a 20 km kala yol üzerinde otobüsten inebiliyorsunuz.

Kaputaş Koyu
2004’te çektiğim Kaputaş fotoğrafı

Özel araçla Muğla, Fethiye, Marmaris, İstanbul ve İzmir yönünden gelenlerin Fethiye-Kalkan-Kaş rotasını takip etmeleri gerekiyor. Ankara ve Konya yönünden gelenlerin ise Burdur-Çavdır güzergahını izlemeleri gerekiyor.

Kaş, huzurlu ve keyifli bir tatilden beklentiniz neyse siz ne istiyorsanız onu verebilecek kadar cömert bir ilçe. Kaş Gezi Rehberi ve Kaş Gezilecek Yerler blog yazılarımda enfes coğrafyada gezilip görülecek yerler hakkında genişçe bilgiler paylaştım. Kaş’a nasıl gidilir blog yazım da ulaşım hakkında size fikir verir.

Yolunuz Kaş’a düştüyse mavinin her bir tonunu barındıran deniziyle ünlü Kaputaş Plajı’nı görün ama fazla vakit geçirmeyin. Vaktinizi çevrede gezilip görülecek olağanüstü tarihi ve doğal güzellikler için ayırın. Tarihi kentlerden UNESCO Listesindeki Xanthos ve Letoon ile Noel babanın memleketi Patara plaja yakın.

Deniz keyfi yapacaksanız ülkemizin en uzun kumsalı Patara Plajı enfes güzellikte, aile için oldukça uygun. En Güzel Kaş Plajları blog yazımda da denize girebileceğiniz yerler hakkında geniş bilgi var.

5 Yorumlar

  1. Bakalım bu sene Kaputaş Plajı’na gidebilecek miyiz? Çok harika görünüyor resimlerden ama, ülkemizde sözde turizm sektörü sekteye uğramasına rağmen otel fiyatları coşmuş durumda.

  2. Tek kelimeyle harika bir yer. Dünyanın en güzel plajlarından biri. Dalgalarla oynamak, masmavi suların tadını çıkarmak gerek. Yaz gelsin de yola çıkalım 🙂

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz