Kaçkar Dağları Milli Parkı, Doğu Karadeniz’de yeşilin en güzel tonlarını saklayan görkemli ormanlar, hırçın dereler ve sarp vadilerle çevrelenen bir doğa harikası. Rize‘nin Çamlıhemşin ilçesine 16 km uzaklıkta bulunan ve bir bölümü Erzurum ve Artvin‘e de uzanan milli park, Fırtına Deresi ile Hemşin Deresi arasındaki Kaçkar Dağları üzerinde kurulu.

Toplamda 52 bin 970 hektarlık yüzölçümüne sahip olan alan, 1994’ten bu yana milli park statüsünde. 4 bin metreye yaklaşan zirvesiyle Karadeniz Bölgesinin en yüksek dağı olan Kaçkar Dağları, ülkemizin en bol yağışlı bölgesi. Bulutların üzerinde, yemyeşil doku içerisinde oksijene doyabileceğiniz milli park, zengin yaban hayatına da sahip.

Kaçkar Dağları

Kaçkar Dağları Milli Parkı

Kaçkar Dağları Milli Parkı, Karadeniz Bölgesinin doğusunda, Rize’nin Çamlıhemşin ilçesine 16 km uzaklıkta bulunuyor. Hemşin Deresi ile Fırtına Deresi arasında konumlanan Kaçkar Dağları üzerinde yer alan milli parkın bir bölümü Erzurum ve Artvin sınırlarına uzanıyor.

Türkiye’nin en yağışlı bölgesi olması, yükselti farklılıklarından dolayı yüzlerce çeşit ağaç ve bitkinin yer aldığı milli parkta yeşilin pek çok tonuna tanık olabiliyorsunuz. Zengin yaban hayatı ve endemik bitki türlerinin milli servet olarak geleceğe taşınabilmesi amacıyla 1994’te milli park ilan edilen bölgede yaylalar, göller, ekoturizm alanları ve şelaleler bulunuyor.

Malta

Toplam yüzölçümü 52 bin 970 hektar olan milli parkı Doğu Karadeniz’de yeşilin en güzel tonlarını saklayan görkemli ormanlar, hırçın dereler ve sarp vadiler çevreliyor.

Türkiye’de en çok yağış alan Karadeniz Bölgesinde yer aldığı için çok çeşitli bitki türler ile zengin yeraltı su kaynakları ve akarsulara sahip milli park, hayvan çeşitliliği bakımından da bölgenin önemli doğa alanlarından biri.

Milli parktaki hayvan türleri arasında tilki, tavşan, kakım, karaca, ayı, kurt, çakal, yaban domuzu, sansar, gelincik gibi memelilerin yanı sıra yırtıcı ve ötücü kuşlar ve yaban horozları görülüyor. Hemşin ve Fırtına Deresi gibi su yoğunluğu yüksek derelerle çevrili olan milli parkta deniz alası (alabalık) da yaşıyor.

Kaçkar Dağları Milli Parkı

Türkiye’de buzul etkisinin görüldüğü nadir yerlerden biri olan ve içinde 100’e yakın buzul gölü yer alan Kaçkar Dağları Milli Parkında buzulların dışında sirkler, buzul vadileri ve morenler bulunuyor.

Milli parkın bir başka önemli özelliği de Türkiye’nin tek şimşir ormanına ev sahipliği yapması. Şimşir Meşceresi, milli parkta 1.5 hektar genişliğinde bir alanda yer alıyor.

Milli parkın ününe ün katan bir diğer özelliği ise dünyanın dört bir yanından turist çeken Ayder Yaylası‘na ev sahipliği yapması. Türkiye’nin en eski kaplıcalarının yer aldığı Ayder, festivalleri, bölgeye özgü yayla evleri, doğal yaşamı, yeşilin en güzel tonlarını barındıran bitki örtüsü ve nefes kesen güzellikteki manzaralarıyla göz kamaştırıyor.

Ayder Yaylası, özellikle bahar ve yaz aylarında bölge halkının ve turistlerin uğrak noktası haline geliyor. Palovit ve Gelintülü şelaleleri de milli parkın doğa harikaları arasında.

Milli parkı ziyaret eden gezgin ve turistler zirve tırmanışı, doğa yürüyüşü, doğa fotoğrafçılığı, ekoturizm, yaylacılık, kamping, flora ve fauna inceleme gibi keyif dolu etkinlikler yapabiliyor. Kaçkar Dağlarında yaz mevsiminde doğa yürüyüşüne elverişli 8 yürüyüş parkuru bulunuyor.

Kaçkar Dağları Milli Parkı

Kaçkar Dağları Milli Parkı giriş ücreti ve ziyaret bilgileri

🗺 Adres: Yaylaköy, Çamlıhemşin, Rize 📲 www.kackardaglari.gov.tr
Kaçkar Dağları Milli Parkı ziyaret saatleri: Kaçkar Dağları Milli Parkı herhangi bir zaman sınırlaması olmadan 24 saat ziyaret edilebiliyor. Milli park, haftanın 7 günü ziyarete açık.
🔐 Kaçkar Dağları Milli Parkı giriş ücreti: Kaçkar Dağları Milli Parkı giriş ücreti 4TL, indirimli 2TL, bisiklet 4TL, motosiklet ve ATV 6TL, otomobil, kamyonet ve pikap 12TL, minibüs 36TL, midibüs 60TL, otobüs 108TL, 1 ünite çadır (günlük) 33TL, 1 ünite karavan (günlük) 30TL. Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü denetimindeki milli parkta Müze Kart geçerli değil.

Kaçkarlar

Kaçkar Dağları Milli Parkına nasıl gidilir

Kaçkar Dağları Milli Parkı‘na Karadeniz bölünmüş sahil yolunu takip ederek, Rize’nin Çamlıhemşin ilçesi üzerinden gidilebiliyor. Milli Parkın güney bölümüne ise Erzurum-Artvin karayolunu kullanarak Yusufeli ilçesi, Sarıgöl köyü, Altıparmak köyü ve Yaylalar Köyü geçilerek ulaşılabiliyor. Çamlıhemşin-Rize arası 62 km, Ayder-Çamlıhemşin arası da 17 km uzaklıkta.

Milli parka en yakın havalimanı Trabzon ve Erzurum şehirlerinde hizmet veriyor. Milli park, Trabzon’a yaklaşık 219 km, Erzurum’a da 372 km mesafede konumlanıyor. Bu şehirlerden milli parka gitmek için ise Rize ve Çamlıhemşin üzerinden şehirlerarası otobüsler ve minibüslerle aktarma yapmak gerekli.

Kaçkar Dağları Milli Parkı, sahip olduğu gür ormanları, yaylaları, şelaleleri, sarp vadileri ve hırçın dereleriyle Türkiye’nin en etkileyici yerlerinden. Tam anlamıyla bir doğa harikası olan milli park, özellikle yaz aylarında serinlemek ve yeşile doymak isteyenlerin gözdesi.

1 Yorum

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz