Anadolu’nun kuzeydoğusunda Kaçkar Dağları ile Karadeniz arasında oldukça sarp bir arazide kurulu olan Rize, Türkiye’de çay üretimi ve yemyeşil dokusuyla tanınan bir kent.

Doğal güzellikleriyle ünü Türkiye sınırlarını aşan Rize, nefes kesen şelaleleri, sarp vadileri, ahşap evleri ile görsel şölen yaşatan yaylaları, gölleri, milli parkları, dağları, kaplıcaları ve mesire yerleriyle Türkiye’nin en özel bölgelerinden.

rize nerede

Rize hakkında kısa bilgiler 🇹🇷

Tarihte ismi ilk kez MÖ 8. yüzyılda geçen Rize, tarih boyunca Makedonya Krallığı, Pontus, Roma İmparatorluğu, Bizans, Trabzon Rum Krallığı ve Osmanlı egemenliğinde kaldı. 1461’de Fatih Sultan Mehmet tarafından fethedilen Trabzon ve Rize, fethin ardından hızla Türkleşmeye başladı.

I. Dünya Savaşı sırasında 1916’da Ruslar tarafından işgal edilen Rize, 2 Mart 1918’de işgalden kurtuldu. Cumhuriyetin ilk yıllarında Artvin ile birleştirilerek Çoruh vilayeti olarak yönetilen Rize, 1924’de bağımsız bir şehir oldu. 1937’de çay üretimine geçilmesiyle, Rize ülkemizde çay üretilen tek şehir unvanına kavuştu.

Malta

Türkiye’nin en kalabalık 56. şehri olan Rize’nin nüfusu 348 bin, yüzölçümü ise 3.920 km². Rize’nin trafik plaka kodu 53, telefon alan kodu ise 464.

Merkez ilçesiyle birlikte 11 ilçesi bulunan Rize’nin ilçeleri: Ardeşen, Çamlıhemşin, Çayeli, Derepazarı, Fındıklı, Güneysu, Hemşin, İkizdere, İyidere, Kalkandere ve Pazar.

Daha uygun bir Rize tatili yapmak için Seyahat Rehberi kategorisindeki uygun otel nasıl bulunur blog yazım size yol gösterebilir.

Rize nerede📍

Türkiye’nin Karadeniz Bölgesi’nin Doğu Karadeniz Bölümü’nde yer alan Rize, ülkemizin kuzeydoğundan konumlanıyor. Rize, batıda Trabzon, güneyde Erzurum ve Bayburt, doğuda Artvin ve kuzeyde ise Karadeniz’le çevrili.

ⓘ Rize gezinizde, dünyanın her yerinde uygun fiyata oda/ev sunan Airbnb‘yi deneyin. Burayı tıklayarak Airbnb’ye kaydolunca 22€ kazanırsınız. Otel rezervasyonu için Booking her zaman ilk tavsiyem. Buraya tıklayarak booking.com’a kaydolursanız 15$ indiriminiz olur ✔️

Rize’ye nasıl gidilir ✈️

Rize’ye hava yoluyla nasıl gidilir: Rize’ye en yakın havalimanı, şehrin batı komşusu Trabzon’da. Trabzon Havalimanı, Rize’ye 73 km uzaklıkta. Türkiye’nin birçok şehrinden direkt uçak seferleri ile ulaşabileceğiniz Trabzon’a geldikten sonra Rize’ye kara yoluyla geçebilirsiniz.

Trabzon Havalimanı’ndan Rize şehir merkezine ulaşım: Trabzon Havalimanı’ndan Rize şehir merkezine ulaşım için HAVAŞ, taksi, araç kiralama ve transfer aracı seçenekleri bulunuyor.

HAVAŞ servisleri Trabzon Havalimanı’ndan Rize’ye ulaşım için en kolay ve zahmetsiz yöntem. Havalimanına inen uçaklara göre günün her saati HAVAŞ servislerinin düzenli seferleri bulunuyor. Trabzon Havalimanı’ndan Rize yönüne hareket eden HAVAŞ servisinin güzergahında Of, İyidere, Derepazarı, Rize, Çayeli, Pazar, Ardeşen, Fındıklı, Arhavi ve Hopa bulunuyor.

Trabzon Havalimanı’ndan hareket eden HAVAŞ servisleri 1.5 saatte Rize’ye ulaşıyor. Yolculuk ücreti ise 18 TL. Trabzon Havalimanı’ndan Hopa’ya 3.5 (30 TL), Ardeşen’e ise 2.5 (23 TL) saatte gidilebiliyor.

rize nasıl gidilir

✈️ Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır
✈️ Uçak Bileti Kampanyaları Nasıl Bulunur
✈️ Türkiye’nin En İyi Online Uçak Bileti Satış Siteleri
✈️ En Ucuz Uçak Bileti Ne Zaman Alınır

Rize’ye kara yoluyla nasıl gidilir: Rize’ye Türkiye’nin birçok şehrinden direkt otobüs seferleri ile ulaşmak mümkün. Rize’nin Doğu Karadeniz’de Trabzon-Hopa-Batum güzergahı üzerinde yer alması nedeniyle yılın her dönemi otobüs alternatifi bulmak çok kolay.

Rize, İstanbul’a 1.139 km, Ankara’ya 807 km, İzmir’e 1.408 km, Trabzon’a 76 km, Erzurum’a 251 km, Artvin’e ise 109 km uzaklıkta.

Rize gezilecek yerler 📌

Türkiye’de doğal güzellikleri ile öne çıkan Rize‘de Ayder Yaylası mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir yer. Rize kent merkezinde bulunan Rize Kalesi, Gito Yaylası, Pokut Yaylası, Ağaran Şelalesi, Çat Vadisi, Sal Yaylası, Zil Kale, Palovit Şelalesi, Çiçekli Yaylası Rize’de gezilecek yerler arasında.

1 Yorum

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz