Büyük kısmı Balıkesir topraklarında yer alan Kaz Dağları, bitki ve hayvan zenginliği, milli parkı ve eşsiz doğal güzellikleriyle büyülü bir doğal alan. Dünyanın en yüksek oksijen oranına sahip olan bölge, gezginlerin, seyahat severlerin ve macera arayanların yılın her günü buluşabildikleri, gezip doğal güzelliklerinden faydalandıkları ve doğa sporlarını deneyimledikleri bir coğrafya. Benim de her yıl mutlaka severek gittiğim bir coğrafya burası.

Edremit Körfezi manzarasına sahip Sarıkız Dağı yamaçlarından fışkıran pınarlar, denize doğru yol aldıkça derelere ve şelalelere dönüşüyor. Kızılkeçeli Çayı üzerinde yer alan Sütüven Şelalesi, bu şelalerden en güzeli. Suyun on yedi metreden gürül gürül düştüğü şelale, Zeytinli Köyü’ne dört buçuk kilometre mesafede yer alıyor.

Sütüven Şelalesi

Kazdağları Sütüven Şelalesi

Ziyaretçi sayısının yaz sezonunda 200 bine yaklaştığı şelalenin ismi, tüvleyen yani sıçrayan su anlamına geliyor. Sütüven Şelalesi’nin biraz ilerisinde, doğal bir kayanın havuz haline dönüştüğü yer olan Hasanboğuldu Göleti ise, şahane manzarası ve Hasanboğuldu öyküsünün yaygınlaşmasıyla her geçen gün daha fazla ilgi görüyor.

Kazdağları’ına gitmek için en güzel zaman ilkbahar. Nisan Mayıs arasında otlar ve çiçekler her yerden fışkırıyor. Doğaıyı iliklerinize kadar hissediyorsunuz. Yaz dönemi giderseniz şelalenin dayanılması zor olan buz gibi suyuna girin. Hayatımda o kadar şok edici etki yapan başka bir suya girmemiştim, ama yine de çok keyifliydi.


Şelale ve göletin etrafında restoran, büfe tarzı yerler bulunuyor. Burada yemyeşil bir çevrede suyun sesini dinleyerek yürüyüş yapabilir, çevreyi keşfe çıkabilir ve köylülerin kurduğu küçük tezgâhlardan yöresel ürünler alabilirsiniz. Sütüven Şelalesi’nden Hasanboğuldu’ya yürürken, Romalılardan kaldığı söylenen su kemerlerinin sütunları sol tarafta görülebilir.

Sütüven Şelalesi Kazdağları
Sütüven, Hasanboğuldu

Efsanesiyle filmlere bile konu olan ve doğa tutkunlarının mutlaka görmesi gereken yerlerden olan Hasan Boğuldu Göletinin hikâyesi şöyle: Obalı Emine ile ovalı Hasan’ın aşkının evlilikle sonuçlanması için Emine’nin ailesi bir şart koşar. Ovalı olan Hasan’ın oba yaşamına uyum sağlayabileceğini kanıtlaması için 40 okkalık tuz çuvalını dağın üzerinden aşarak obaya getirmesi gerekir.

Ancak Hasan’ın gücü tükenir, ertesi sabah suda Hasan’a verdiği yazmayı bulan Emine ise, kendini aynı yazmayla suyun başındaki çınara asar. 1990’da Hülya Avşar ve Yalçın Dümer’in oynadığı filme de konu olan olaydan bu yana, gölet Hasanboğuldu, çınar ise Emine Çınarı olarak anılıyor.

Hasan Boğuldu, Kazdağları
Hasan Boğuldu, Kazdağları

Milli park statüsünü 1993’te alan Kaz Dağları, Ege ile Marmara bölgeleri arasında sınır oluşturuyor. Derin vadi ve kanyonlar, flora ve fauna açısından çok zengin, değerli bir bölgemiz. Dünyanın en önemli oksijen depolarından Kaz Dağları’nda, off road, doğa yürüyüşleri, trekking, dağcılık gibi sporların yanı sıra, termal turizm de yükselen bir değer olarak öne çıkmaya başladı.

Sütüven Şelalesine nasıl gidilir

Altınoluk-Edremit karayolunun yirminci kilometresinden Zeytinli Köyü tabelasını gördüğünüzde, sapaktan girip köy çıkışındaki dar köprüden hemen sonra Beyoba Köyü’ne ulaşıyorsunuz. Köyün girişindeki çeşmeden sola inen toprak yolu izlediğinizde iki kilometre sonra şelale girişine ulaşıyorsunuz.

Edremit’in Çamlıbel Köyü’ndeki Albatross Dağ Evleri (0266) 387 3834) benim konaklama önerim. Ulaşımı aracınız varsa kolay, haber verirseniz transfer sağlıyorlar. Her gittiğimde de burada kalıyorum. Kazdağlarında Mıhlı Çayı, Adatepe ve Yeşilyurt köylerini, Tahtakuşlar Etnografya Galerisini gezin. Kaz Dağları Nerede yazısında da ulaşım ile ilgili bilgiler var. Kazdağları değeri çok iyi anlaşılamamış bir doğa harikası. Mutlaka görün.

2 YORUM 💬

💬 DÜŞÜNCELERİNİZİ BENİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın