Büyük kısmı Balıkesir topraklarında yer alan Kaz Dağları, bitki ve hayvan zenginliği, milli parkı ve eşsiz doğal güzellikleriyle büyülü bir doğal alan. Dünyanın en yüksek oksijen oranına sahip olan bölge, gezginlerin, seyahat severlerin ve macera arayanların yılın her günü buluşabildikleri, gezip doğal güzelliklerinden faydalandıkları ve doğa sporlarını deneyimledikleri bir coğrafya. Benim de her yıl mutlaka severek gittiğim bir coğrafya burası.

Sarıkız Yaylası’ndan doğan ve Kızılkeçeli Çayı üzerinde yer alan Sütüven Şelalesi, Zeytinli Köyü’ne dört buçuk kilometre mesafede yer alıyor. 1992’de kurulan ve üç hektar büyüklüğünde olan bu doğal güzellik, Kaz Dağları’nın eteğinde, içinden Kızılkeçili Çayı’nın geçtiği Hasanboğuldu Göleti ve suyun on yedi metreden düştüğü Sütüven Şelalesi’nden oluşuyor.

Sütüven Şelalesi

Ziyaretçi sayısının yaz sezonunda 200 bine yaklaştığı şelalenin ismi, tüvleyen yani sıçrayan su anlamına geliyor. Sütüven Şelalesi’nin biraz ilerisinde, doğal bir kayanın havuz haline dönüştüğü yer olan Hasanboğuldu Göleti ise, şahane manzarası ve Hasanboğuldu öyküsünün yaygınlaşmasıyla her geçen gün daha fazla ilgi görüyor. Yol üzerinde Romalılardan kaldığı söylenen su kemerlerinin sütunları sol tarafta görülebilir.

Sütüven Şelalesi KazdağlarıŞelale ve göletin etrafında restoran, büfe tarzı yerler bulunuyor. Burada yemyeşil bir çevrede suyun sesini dinleyerek yürüyüş yapabilir, çevreyi keşfe çıkabilir ve köylülerin kurduğu küçük tezgâhlardan yöresel ürünler alabilirsiniz.

Kaz Dağları’nda, off road, doğa yürüyüşleri, trekking, dağcılık gibi sporların yanı sıra, termal turizm de yükselen bir değer olarak öne çıkmaya başladı.

Sütüven, Hasanboğuldu

Efsanesiyle filmlere bile konu olan ve doğa tutkunlarının mutlaka görmesi gereken yerlerden olan Hasan Boğuldu Göleti’nin hikâyesi şöyle: Obalı Emine ile ovalı Hasan’ın aşkının evlilikle sonuçlanması için Emine’nin ailesi bir şart koşar. Ovalı olan Hasan’ın oba yaşamına uyum sağlayabileceğini kanıtlaması için 40 okkalık tuz çuvalını dağın üzerinden aşarak obaya getirmesi gerekir.

Ancak Hasan’ın gücü tükenir, ertesi sabah suda Hasan’a verdiği yazmayı bulan Emine ise, kendini aynı yazmayla suyun başındaki çınara asar. 1990’da Hülya Avşar ve Yalçın Dümer’in oynadığı filme de konu olan olaydan bu yana, gölet Hasanboğuldu, çınar ise Emine Çınarı olarak anılıyor.

Sütüven, Kazdağları

Sütüven Şelalesi’ne nasıl gidilir

Altınoluk-Edremit karayolunun yirminci kilometresinden Zeytinli Köyü tabelasını gördüğünüzde, sapaktan girip köy çıkışındaki dar köprüden hemen sonra Beyoba Köyü’ne ulaşıyorsunuz. Köyün girişindeki çeşmeden sola inen toprak yolu izlediğinizde iki kilometre sonra şelale girişine ulaşıyorsunuz.

Edremit’in Çamlıbel Köyü’ndeki Albatross Dağ Evleri (0266) 387 3834) benim konaklama önerim. Ulaşımı aracınız varsa kolay, haber verirseniz transfer sağlıyorlar. Her gittiğimde de burada kalıyorum. Kazdağlarında Mıhlı Çayı, Adatepe ve Yeşilyurt köylerini, Tahtakuşlar Etnografya Galerisini gezin. Kaz Dağları Nerede yazısında da ulaşım ile ilgili bilgiler var. Kazdağları değeri çok iyi anlaşılamamış bir doğa harikası. Mutlaka görün.

Önceki makaleSaraybosna Gezi Rehberi
Sonraki makaleAntalya’nın En Güzel Tatil Yerleri
Seyahat Yazarı, Blogger. 14 yıl çalıştığı şirketiyle yolları ayrılınca, hayallerinin peşine düşüp Yeni Zelanda’ya gitti. 22 ay boyunca Okyanusya ve Asya'da seyahat etti. İnstagram @yoldaolmak hesabından takip edin.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here