Çanakkale‘nin Ayvacık ilçesine bağlı Küçükkuyu’ya hayat veren Mıhlı Çayı, bölgenin en nadide oluşumlarından biri. İki sırtın birleştiği dar boğazda, kocaman çam ağaçlarının gölgelediği, kayadan kayaya atlayarak köpüren sular, kulakları şenlendiren bir gürültüyle akıyor. Suyun kenarındaki dar yolda yürümek, bir taşın üzerine kurulup anı ve doğayı yaşamak… Ağaçlardan gökyüzünün görünmediği, kuş seslerinin gürül gürül akan çaya karıştığı, yemyeşil örtüsü ve tertemiz havasıyla, Anadolu’da en sevdiğim saklı yerlerinden biri Mıhlı Çayı.

Kaz Dağları‘ndan denize inen sayısız çayadan Mıhlı Çayı, Edremit’ten Assos’a giderken Küçükkuyu’ya gelmeden hemen önce kuzeye doğru sapan yollardan ulaşılıyor. Araçla giderken yolunu bulamadığınızda çevrenize sorun, yol gösteren mutlaka olur.

Mıhlı Çayı, Küçükkuyu, Çanakkale

Altınoluk – Çanakkale yolu üzerinde çevresi ormanlık bir dere kenarı olan Mıhlı Çayı Akçay’a 25 km mesafede yer alıyor. Selton Tesisleri’nin yanından içeri giren yoldan yaklaşık beş kilometre kadar yolun sonuna vardığınzıda sizi enfes bir mesire tesisi bekliyor.

Giriş ücretini ödedikten sonra Mıhlı Çayı’nın yanına vardığınızda, yüzülebilir çap ve derinlikte zümrüt yeşili renginde bir çok gölet ile karşılaşıyorsunuz. Hayranlıkla izleyeceğiniz, kulaklarınızı uğuldatarak göle dökülen gümbür gümbür şelale ise tam karşınızda duruyor.


Mıhlı Çayı, Küçükkuyu, Çanakkale

Mesire yerinden çıkınca hemen soldan yine çaya doğru inen patika yolu izleyin. Güvenliğe Başdeğirmen nerede diye sorsanız da size yolu tarif eder. Patika yol Başdeğirmen mıntıkasındaki Rumlar’dan kalma bir değirmene çıkıyor. Oldukça iyi bir şekilde korunmuş olan değirmen taşları ve suyollarının değirmenin tam karşısında Roma döneminden kalma kemerli bir köprü bulunuyor.

Değirmenin karşısındaki Roma döneminden kalan Başdeğirmen Köprüsü, Truva’ya giden antik yolun Mıhlı Çayı üzerindeki tek geçiş noktası. Dere kenarından akış yönünde ilerlediğinizde ise, karşınıza büyüklü küçüklü pek çok şelale çıkıyor.

Mıhlı Köprüsü
Başdeğirmen


Günümüzde, doğa sporu tutkunlarının uğrak yeri olan köprü ve çevresi çam, çınar, zeytin, defne, incir, ayva, armut ağaçları, kekik ve böğürtlenle çevrili olan Mıhlı Çay’da, alabalık ve sazan yavruları bulunuyor.

9 YORUM 💬

  1. Merhaba,
    Şelale çok güzel ve keyifli taşların üzerinden gide bildiğiniz yere kadar gitmenizi tavsiye ederim.
    Maalesef ücretli sebebi de özel mülk ten girildiği içinmiş. Dışarıdan inilecek gibi bir yol da göremedik.
    Yiyecek götürebiliyorsunuz ayrıca orada da restoran var. Masalar da ücretli 🙂

  2. Sizce engelli ve engelli yakınları için uygun bir yer midir? Tekerlekli sandalye ile şelaleye gölete kadar ulaşabilir miyiz? Bize de tavsiye eder misiniz?

  3. Ne acaip bir ülkede yaşıyoruz, ormana gitmek ve gezmek içinde para veriyoruz bu ülke bu zihniyet ile asla gelişemez.

  4. Fotoğraflara baktıkça bile suya atlayasım geliyor. Yanında olsam beni kimse tutamazdı sanırım. Listeme aldım burayı 🙂

💬 DÜŞÜNCELERİNİZİ BENİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın