Makedonya Tatil

Yeşilyurt Köyü, ülkemizin en güzel yerlerinden Kazdağları‘nın neredeyse göbeğinde, zeytin ve çam ağaçlarıyla kaplı şirin bir köy. Edremit-Çanakkale yolu üzerinde yer alan Küçükkuyu ilçesini geçince sola dönerek ulaşılılan Yeşilyurt, nefis taş evleri, Arnavut kaldırımlı eski sokakaları, yeni yeni restore edilmiş butik otelleriyle güzel ve samimi bir Ege yerleşimi.

Her yıl en azından bir defa gittiğim Kazdağları rotasında bu defa yeni yerler keşfettim. Daha önce Çamlıbel, Tahtakuşlar, Güre’yi gezmiş, Hasanboğuldu ve Kaz Dağları Milli Parkını ziyaret etmiştim. Bu defa Yeşilyurt Köyü ile birlikte ilk defa gittiği Adatepe Köyü, Kızılkeçili Köyü, Mıhlı Şelalesi, Pınarbaşı Mesire Yerleri bu coğrafyaya tekrar hayran kalmama neden oldu.

Yeşilyurt Köyü

Çanakkale’nin Ayvacık ilçesine bağlı Yeşilyurt Köyü, tam bir Ege kasabası havasında. Hoş manzaralı, sakin, yemyeşil. Köydeki taş evler, geleneksel mimarinin en güzel örneklerini sergiliyor. Ne yana baksanız fotoğrafını çekmek isteyeceğiniz şahane manzaralarla karşılaşıyorsunuz. Şirin dükkanlar, begonvilli sokaklar, kendi halinde aile işletmeleri, cafeler, hediyelik eşya dükkanları. Sessiz, sakin, dingin, kendi halinde bir köy.

Kaz Dağları eteklerinde yer alan şirin yer Yeşilyurt Köyü, 1355’te Oğuzların Çepni boyu tarafından kurulmuş. Yeşilyurt’un 700 yıllık bir geçmişi olduğu tahmin ediliyor. Yüzyıllar boyunca Rum ve Türk nüfusun bir arada yaşadığı köyün kardeşlik bağları, göçebe yaşam tarzından yerleşik hayata geçen köyün ilk kurucularının, evlerini inşa ettirmek için Marmara Adası ve çevre yörelerde yaşayan Rum taş ustalarını köye getirmesiyle başlamış. Zaman içinde nüfusu artan Rumlar köye yerleşip burada bir mahalle kurmuşlar ancak 1924’teki nüfus mübadelesiyle Midilli ve Girit adalarından Türklerle yer değiştirmişler.

Yeşilyurt Köyü Nerede

Geleneksel dokusunu büyük ölçüde korumuş köy, son yıllarda adını yavaş yavaş duyurmaya başladı. Eski adı Büyükçetmi olan köyün, İstanbul’a yakın konumu bunun sebeplerinden biri. Köylülerin ‘İstanbullu’ dediği dışarıdan gelenlerden rağbet gösterdiği köy restore edilen taş evlerinin yaşama döndürülmesiyle güzelleşince, daha çok İstanbullunun dikkatini çekmiş.

Öyle ki, 1993’te köyün ilk butik oteli Çetmihan açıldıktan sonra köy içinde açılmaya başlayan yeni yeni kafeler, restoranlar, dükkânlar burasını kafa dinlemek için gözde bir kaçış yeri haline gelmiş.

Yeşilyurt Köyü, Çanakkale

Cumhuriyetin ilk yıllarında Yeşilyurt, Cumhuriyet balolarının düzenlendiği, konuşma ve okuma yarışmalarının yapıldığı, eğitim, kanalizasyon ve şebeke suyu altyapılarının 30 yıl önce tamamlandığı, kültür ve estetik değerlerin yüksek olduğu bir köy olarak yaşamına devam etmiş.

Köyde, gözlemeden mantıya kadar çeşitli leziz yemekler bulmak mümkün. Köyün bir çok yerinde köylü kadınlar tezgah açmışlar; karadut reçeli ve suyu, kendi elleriyle ördükleri örgüler, tarhana, tahta kaşıklar ve daha birçok el emeği göz nuru şeyler satıyorlar. Destek olun.

flyista
Yeşilyurt Köyü, Kazdağları

Kaz Dağı çevresinde konaklama tesislerinin çoğunluğu kıyılara toplanmış. Köyde ben kalmadım ama kalabileceğiniz şahane butik oteller var. Çetmihan, Manici Kasrı, Öngen, Erguvanlı Ev, Şahmeran Konak bunlardan sadece birkaç tanesi. Yaz dönemi deniz keyfi yapayım da diyorsanız köyden araçla 10 dakika sürüç mesafesindeki Assos yolu üzerindeki plajalara gidebilirsiniz. Köydeki tüm otellerin bu yol üzerine kendi plajları var.

Edremit Çamlıbel Köyü’nde yer alan Albatross Dağ Evleri (0266) 387 3834) benim önerim. Şahane bir manzarası var. Ulaşımı aracınız varsa kolay, haber verirseniz transfer sağlıyorlar. Her gittiğimde de burada kalıyorum.

Yeşilyurt Köyü, Kazdağları

Yeşilyurt’un yakın çevresinde ise Troya Savaşı’ndan önce kurulmuş ve Edremit’e altı kilometre uzaklıktaki Adramyttion, Kaletaşı Tepesi’nin üzerinde kurulu olan Antandros ve Çanakkale sınırları içerisinde yer alan Assos Antik Kentleri’ni ziyaret edin. Aynı zamanda Kazdağı ve yöresi, Troia başta olmak üzere; Parion, Adramitteion, Antandros, Assos, Gargaros, Skepsis gibi çok önemli antik yerleşimlerle çevrili. Antik çağlardan beri bilinen Afrodit Kaplıcalarını da görün.

Yeşilyurt’anasılgidilir

Türk Hava Yolları, AnadoluJet, Borajet ve Pegasus Hava Yolları ile İstanbul Atatürk ve Sabiha Gökçen Havalimanlarından Balıkesir Edremit Koca Seyit Havalimanı‘na haftanın her günü 55 dakika süren aktarmasız uçuşlarla gelip, buradan yaklaşık elli kilometre mesafede yer alan Yeşilyurt Köyü’ne araba ile yaklaşık 45 dakikada ulaşmak mümkün.

Çanakkale Yeşilyurt

Altınoluk’tan Çanakkale yönüne giderken Assos sapağını 1 km geçtikten sonra sağa yukarıya çıkıyorsunuz. 5-10 dakika bile sürmeyen bir araba yolculuğundan sonra köye varıyorsunuz.

Yeşilyurt Köyü, oksijen yönünde zengin ve bunaltıcı olmayan tertemiz serin havası ve deniz manzarasıyla, sakin bir haftasonu tatilinizde doğayla baş başa kalabileceğiniz bir yer. Konaklamasanız bile hafta sonu gezilecek yerler listesine ekleyin.

Önceki blog yazısıNasıl Ucuza Kalınır
Sonraki blog yazısıKazdağları’nda Saklı Cennet: Mıhlı Çayı, Altınoluk
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

2 YORUM

  1. Her yaz Çanakkale’den İzmir’e yol boyunca ailecek gezerir ve mutlaka bu güzel köyde bir mola veririz, çayımızı içer gözleme yeriz. 1 saat ayrılsa dahi hem sokakları gezilir, hem temiz havasında bir çay içilir. Biz seviyoruz.

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın