Jewel Changi Airport, Singapur’a hizmet vermen ve dünyanın en işlek havalimanlarından biri. Birçok gezgin için havaalanında vakit geçirmek neredeyse bir kabus gibi geliyor. Ama ister inanın ister inanmayın, zamanınızı Singapur’daki ve dünya çapındaki yıldız havalimanı Changi Havalimanı sıkıcı havalimanlarından çok uzakta.

Yeni inşa edilen Jewel Terminalinde dünyanın en yüksek kapalı şelalesi olan Rain Vortex de dahil olmak üzere bir dizi ödüllü ve rekor kıran cazibe merkezini de bünyesinde barındırıyor. Bildiğimiz sıradan havalimanı atmosferini devrimsel yeniliklerle değiştiren devasa havalimanında, tüm bir hafta sonunu geçirseniz hala yapılacak şeylerin bitmeyeceğini iddia eden çok sayıda insan var.

Singapur Changi Havalimani
HSBC Rain Vortex, Jewel Changi Airport

Önceki hafta, Malezya Turizm Ofisinin davetlisi olarak Colours of Malaysia Festivali buluşmasına katılmak için Kuala Lumpur’a uçmuştum. Singapur Havayolları ile konforlu bir uçuşun ardından, aktarma nedeniyle dördüncü defa Singapur’da olma şansı yakalamıştım.

Bu defa havalimanında transit yolcu olarak bulunuyordum ve bu tam da benim istediğim şeydi. Singapur Changi Havalimanı yeniden keşfedilmeyi bekliyordu. Burası, kendi başına neredeyse fütüristik küçük kasaya benzeyen devasa bir kompleks.

Malta

Singapur Changi Havalimanı

Singapore Changi Airport, Cenova’da verilen Dünyanın En İyi Havalimanları ödülünü, 14 yıl içinde 4 kez almış bir havalimanı. Havalimanı, 1981 yılında Terminal 1 açılışı ile hizmete başlamış. 1990’da Terminal 2, 2008’de de Terminal 3 buna eklenmiş. Changi Havalimanı, 2006 yılında ilk kez ‘Yılın Havalimanı’ ödülüne layık görülmüş.

Dört terminalin toplam alanı 1,800 futbol sahası genişliğinde. 32 bin kişinin çalıştığı devasa havalimanında, 60 ülkeden 106 havayolu firması, dünya genelinde 250 şehre uçuyor. Günde 136 binden fazla kişi havalimanını kullanıyor. 2012 yılında havalimanını kullananların sayısı ise 51 milyon!

Egzotik bir kültürün izlerini taşıyacak şekilde dekore edilmiş havalimanı huzur veren, insanı sıkmayan bir kişiliği sahip. Her yıl farklı bir yeniliğe imza atarak, bir havalimanından beklenenden çok daha farklı deneyimleri ziyaretçilerine sunuyor. Eğlenceli, merak uyandırıcı, öğretici, heyecan verici bir mekan benim için. Özellikle çocuklar için ise sürprizlerle dolu bir yer.

Singapor Changi Havalimani

Singapur, sadece Güney Doğu Asya’da değil, dünya genelinde de adından söz ettiren önemli bir ticari ve turistik merkez. Asya ve Okyanusya ülkelerine geçiş için bir hub görevi gören ülkenin Changi Uluslararası Havalimanına inince, olan yorgunluğum da gitmişti zaten.

10,5 saate süren bir yolculuk sonrasında Singapur Changi Havalimanı’na inmiştim. Normalde bu kadar süre uçmak jetlag yapabiliyor, ancak Singapur Havayolları’nın Boeing 777-200 business class koltuğunda geçirdiğim bol ikramlı ve keyifli zaman sonrası, dinlenmiş bir şekilde havalimanına inmiştim. Müşteriyi memnun etme anlayışıyla hizmet veren Singapur Airlines, Asya’nın en iyi havayolu şirketi ve en iyi business class ödüllerini almış bir havayolu.

Havalimanının neden defalarca dünyanın en iyi havalimanı seçildiğini anlamak için, burada birkaç saat geçirmek yetiyor. Uzakdoğu’nun egzotik unsurlarının izlerini taşıyan Singapur Changi Havalimanı, insana uçağını kaçırtacak bir yer.

Singapur Havalimanı’nın etkileyici kapalı şelalesini ve yemyeşil alanlarını zaten biliyor. Ancak Changi Havaalanı, sırf bu IG’ye layık noktalar nedeniyle yıllarca dünyanın en iyi havalimanları sıralamasında üst sıralarda yer almadı.

Aynı zamanda eğlenceli, dinlendirici ve hatta hiç ayrılmamış olmayı dileyecek eğitim olanaklarına sahip. İşin sırrı, zaman kaybetmemek için nereye gideceğinizi bilmek.

Butterfly Garden | Singapore Changi Airport
Butterfly Garden, Singapore Changi Airport

Uçak yolculuklarının insanı yoracağını düşünen liman yönetimi, havalimanında uzun transit süreleri geçirmek durumunda olan yolcuları rahat ettirmek için her türlü detayı düşünmüşler.

Bahçeler, eğlence mekanları, masajlı koltuklar, uyuklama alanları, sinema salonları, oyun alanları, internet kioskları, canlı müzik sunumları, ücretsiz interaktif sanat uygulamaları, cafeler, restoranlar, shoplar ve dahası…

Changi Havalimanı, içerisindeki Kelebek Bahçesi (Terminal 3) ile dünyada de bir ilke imza atmış. 6 metre yüksekliğinde şelalenin ve 1000’den fazla kelebeğin bulunduğu bahçede, ayrıca böceklerle beslenen sayısı 200’in üzerinde bitki türü de bulunuyor.

Açık havada bulunan, 40’tan kaktüs çeşidine ev sahipliği yapan Cactus Garden ve Sunflower Garden (Terminal 2), dışında rengarenk orkidelerin yer aldığı Orkide Bahçesi (Terminal 2) ve Bambu Bahçesi (Terminal 2) gibi bahçeleri bulunuyor.

Tazmanya yağmur ormanlarında sıkça gördüğüm, 400 yıldan fazla yaşayan Fern (eğrelti otu) bitkisi ve ağacının olduğu Fern Garden (Terminal 2) yine görülmeye değer.

Singapur ile ilgili en eşsiz şeylerden biri, Çin, Malezya ve Endonezya’dan etkilenen olağanüstü yerel kültürü. Peranakan Galerisi‘nde, geleneksel kıyafetlere ve portrelere hayran kalırken, farklı kültürlerin Singapur’u bugünkü haline nasıl dönüştürdüğü hakkında bilgi edinebiliyorsunuz.

Changi Airport Singapore

Havalimanında, 5 saaten fazla transit zamanı olanlar için, ücretsiz Singapur turu hizmeti veriliyor. Rehber eşliğinde yapılan bu 2 saatlik şehir turunda, dünyanın en ünlü otellerinden biri olan Marina Bay Sands başta olmak üzere, Singapur’un sembolü olan The Merlion Park, Chinatown ve Hintlilerin yoğun olarak bulunduğu Little India ve Kampong Glam bölgeleri gezdiriliyor.

Havalimanında içme suyu ve internet ücretsiz. Laptopu olmayanlar için ise ücretsiz kullanacakları 550’den fazla bilgisayarlar bulunuyor. İnternet şifresi ise information deskten alınıyor. iChangi uygulaması aracılığıyla ağa kolayca bağlanabilirsiniz.

HSBC Rain Vortex, Jewel Changi Havalimanının en ikonik yapısı. 40m’lik etkileyici bir yükseklikten akan şelale dünyanın en yüksek kapalı alandaki şelalesi. Suyu halkaya yönlendirmek için Jewel’in dış yüzeyine yapısal özellikler yerleştirilmiş, bu daha sonra suyu HSBC Rain Vortex’e dağıtarak dairesel etki sağlanmış.

Singapur Jewel Changi Havalimanı’nda en iyi manzara Canopy Park’taki Discovery Slides’da yer alıyor. Discovery Slides’taki 6,5 m yüksekliğindeki görüntüleme platformu, Jewel’in nefes kesici bir panoramik manzarasını gözler önünse seriyor. Görkemli HSBC Rain Vortex’in ve onu çevreleyen yemyeşil Shiseido Orman Vadisi’nin fotoğrafları için en iyi yer.

Jewel’deki en yaşlı ağaçlar en az bir asırlık. Jewel’de 2 binden fazla ağaç ve palmiye, 100 binden fazla çalı var. Yani burası Singapur’daki en büyük kapalı bahçelerden biri. Bu uçsuz bucaksız yeşillikteki en yaşlı sakin, İspanya menşeli, en az 100 yaşında olan bir çift zeytin ağacı.

Changi’nin hemen her noktasında yolcuları ayrı bir sürpriz bekliyor. Atari salonu ZoneX, teknoloji bölgesi Xperience Zone, kapalı mekânda bulunan en uzun kaydırak The Slide @T3, Aviation Gallery, Japon balığı Koi’lerin olduğu havuzlar, ücretsiz masajlar ve dahası…

Uzun ve yorucu bir yolculuktan sonra Singapur’a geldiyseniz, masaj koltuklarını ücretsiz denemek için Terminal 3’e gidin. Daha derinlemesine bir şey istiyorsanız, bir masöz tarafından vücut masajı için Terminal 1’deki Airport Wellness Oasis’e gidebilirsiniz.

Film sevenler de unutulmamış. Terminal 2 ve Terminal 3’te yer alan sinema salonları vaktini film izleyerek geçirmek isteyenler için tasarlanmış. Sunflower Garden yakınındaki Entertainment Deck’te ise Xbox oyunları oynanabiliyor.

Singapur Havalimanı
Topiary Walk, Singapur Havalimanı

Topiary Walk boyunca yürüyüşe çıkarsanız yol boyunca kuşlar, bir fil, bir bukalemun ve hatta iki orangutan da dahil olmak üzere dokuz hayvan heykelini görebilirsiniz. Heykellerin yapımında Hindistan cevizi kabuğu, çiçekler ve diğer doğal malzemelerden yapılmışlar.

Havalimanın pek çok yerinde kullanılan malzemeler ve mimari tamamen sürdürülebilir anlayışla yapılmış. Changi Havalimanının diğer bölgelerindeki ağaçlar bile boşa gitmemiş. Jewel’deki bazı mobilyalar, eskiden Terminal 1 açık hava otoparkında bulunan ağaçlardan yapılmış.

Canopy Park bölgesinde Manulife Sky Nets olarak da bilinen iki tür ağ var. Mavi, sarı ve yeşil olan üzerinde zıplayabileceğiniz file tamamen el dokumasından yapılmış. Manulife Sky Nets’te eğlenmeyi bitirdikten sonra, aynı yerdeki Çit Labirenti ve Aynalı Labirent’e gidin.

Jewel Changi Havalimanıdaki ‘A Night at the Airport’, ailelerin Changi Experience Studio’da bir gece kamp kurmasına ve bir dizi başka etkinliğin keyfini çıkarmasına imkan tanınıyor.Changi Havalimanı ziyaretçileri, havalimanında harcadıkları her 10$ için 12 metrelik kaydırakta ücretsiz yolculuk hakkı kazanıyor. Ayrıca büyük kaydırağı kullanmak için doğrudan ödeme de yapabilirsiniz. Küçük kaydırağı kullanmak ücretsiz.

Havalimanında havuz ve jakuzi keyfi yapmak isteyenler olursa Terminal 1’de bulunan Aerotel Transit Hotel’e 13.91$ ödemeleri yeterli ✔︎ Havuz 06.00 – 00.00 saatleri arasında açık ve otel müşterilerine ücretsiz.

Singapore Changi Airport
Singapore Changi Airport

Çok sayıda dünya markası ünlü shopları, cafe ve restoranlarıyla da dikkat çekici. Singapur, Hint, Çin mutfaklarından menüler sunan restoranlar yanında, fast food markaları da yerini almış.

Singapur Havalimanı Personel Kantini, gezginler de dahil olmak üzere herkese açık. Pahalı havalimanı yemeklerinden tasarruf etmek için Terminal 2’deki otoparka gidin. kantin tabelasını görene kadar üçüncü kata gidin. Balık ve patates kızartması, soya fasulyesi içecekleri, hamur işleri ve makarnalar gibi uygun fiyatlı seçenekler var.

Singapur Havayolları haftanın her günü İstanbul-Singapur uçak seferleri düzenliyor. Daha önce Singapur’a yaptığım 2 seyahati de Singapur Havayolları ile yaptım. Bunun dışında Türk Hava Yolları, Qatar Airways ve diğer bir çok havayolu firması tercih edilebilir.

Yeşillikler içinde kaybolarak ‘Bahçeler İçindeki Şehir’ olarak da anılan Singapur, gelişmeye devam eden yerler arasında. Gezilecek yerleri, tamamı insan yapımı olan özel alanları, bahçeleri ve restoranlarıyla adını oldukça duyuruyor. Bunların yanı sıra, renkli alışveriş mekanları, geniş yemek kültürü, eğlence tesisleri ve muhteşem ulaşım ağıyla da gelen turistlerin beğenisini topluyor.

Singapore Changi Airport’a yolunuz düşerse eğer her terminalin keyfini çıkarmaya bakın. Terminaller arası tren ulaşımı da hızlı ve pratik. Bir destinasyonmuş gibi gezip bahçelerin, lezzetlerin, alışverişin ve eğlencenin keyfini çıkarın.

Ben öyle yaptım.

Bon Voyage!

37 Yorumlar

 1. Bu havaalanını tam anlamıyla gezmek için bence 10 saat transit kısmında olmak gerek. Ben Singapur’da gecelemeli stop over seçtiğimden 3 saat içinde tüm terminalleri görmek için canım çıktı. Uçağıma son anda yetiştim. Butterfly Garden muhteşem. Siz de çok güzel anlatmışsınız. Tebrikler.

 2. Changi Airport’u 2 kere kullanmama rağmen gezecek imkanı bulamamıştım, ama gidenlere Kinetic Rain dedikleri misina ipine bağlanmış bir sürü yağmur damlaları şeklindeki topların yaptıkları gösteriyi izlemenizi tavsiye ederim. : )

 3. Kemal Bey sizin yorum ve gezileriniz sayesinde Uzakdoğu korkumu kırıp balayı için Singapur’da da bir kaç gün geçirip Tayland’a gecicez. Deneyimlerinizden yararlanacagimizi düşünüyorum. Böyle bir site oluşturduğunuz için teşekkürler.

 4. İşte bu en sevdiğim ülkenin en sevdiğim hava limanı. Changi havalimanındaki her noktada beni şaşırtan bir şey bulabildim. Teknoloji harikası, bilim kurgu filmlerinden çıkmış gibi görülen ekranlar, dereler, içindeki balıklar, beni büyüleyen kinetik yağmurlar, bedava ayak masajı yapan koltuklar, her kadının hayali dev moda markalarının onlarcasının bir arada olması. Burada hiç sıkılmadan saatler geçirebilirim. Uçuş öncesi geçirilen sıkıcı saatler hiçbir yerde bu kadar zevkli olmadı.

 5. Uzakdoğu’ya bir kere giden kesin tekrar gitmek isteyecektir. Uzun yolculuk süresi gozunuzu korkutmasın, inanın değer. Son 3 senedir Tayland, Singapur (2 kere), Bali ve Sri Lanka gezim oldu. Daha da keşfedilecek o kadar çok yer var ki.

 6. 26 Temmuz’da Bangkok, Phuket, Singapur turuna gideceğim. Var mı bana yapacağınız girdiler, şöyle yap, böyle yap diyeceğiniz. İlk uzakdoğu turum olacak ve uçak seyahetiyle alakalı sorular var. 10 saat uçak bayar, bunaldır, K sınıfı bilet. Heralde bitmiş halde ineriz oraya.

  • Sitede Bangkok, Phuket ve Singapur hakkında bolca yazı var. Okuyup araştırman gerekiyor.

   Uzun uçak yolculukları sizi sıkıyorsa, bunaltıyorsa yakın destinasyonlara gidebilirsiniz. Seyahat heyecan vericidir, 10 saat 20 saat yolculuğun sonunda sizi bekleyen güzel şeyler vardır ve buna değer. Değmeyeceğini, bunalacağınızı düşünüyorsanız gitmeyin.

   İlk uzak doğru turunuz olacağını söylemişsiniz. Öncelikle soru sormak yerine, sitedeki 200 yazıyı okusanız, aradığınız her soruya cevap bulursunuz. Biraz emek göstermeniz gerekiyor.

 7. Selam Kemal Bey, Benim size birkaç sorum olacak. Siz Singapur’da bulundunuz sanırım, bilginiz vardır diye düşünüyorum. Benim sorum; ben Singapur’a yerleşip orada yaşamayı düşünüyorum. Büyük ihtimalle de Mayıs ayında orada olurum. Orda iş bulma durumu, yaşam tarzı nasıl? Ne gibi bir yol izlemem gerekiyor. Bana yardımcı olursanız sevinirim. Şimdiden cevabınız için çok teşekkür ediyorum.

 8. Yazılarınızın etkisinde kalmak kaçınılmaz şekilde sonlandı.
  İptal edilemez ve değiştirilemez bilet alındı: 23 Aralık- 21Şubat
  Bugünden itibaren bir çok soruya hazır mısınız ? Ben cevaplarınızı merakla bekleyeceğim.
  Tüm sorularımı aynı anda sormayacağım.
  Hergün sitenize girip seyahatlerinizi iyice özümseyene kadar okuyup seyahat rotamı ve planımı netleştirmek için çok soracağım, hoşgörü ve yardımınızı rica ederim.
  İlk sorularım başlıyor. Malezya Havayolları İstanbul-Singapur uçağı saat 10.20’de Singapur’a iniyor. 12.05 Tiger Havayolları Denpasar uçağına bilet alsam kabin içi valizle uçağa yetişebilirmiyim ? Tiger hangi terminalde biliyormusunuz ? Selamlar.

 9. SAYIN AYSEN HANIM İLGİNİZE TEŞEKKÜR EDERİM.BİR EVİMİ SATTIM ŞİMDİ İÇİNDE OTURDUĞUM EVİ DE SATIP HEMEN UÇAKLA AVUSTURALYAYA GİDECEĞİM.ANA KITADAKİ EVLER ÇOK PAHALI ANCAK İKİ EVİMİN PARASIYLA TASMANYADAN BİR EV ALABİLİYORUM.YALNIZIM.EVLENMEYİ ARZULUYORUM.INTERNET ÜZERİNDEN BİNLERCE EVLENME TEKLİFİ ALIYORUM.ÇOĞU DOLANDIRICI AÇ VE YOKSUL BAYANLAR.BEN DE ONLARI İSTEMİYORUM.SELAM VE SEVGİLERİMLE.
  İRFAN GÜNGÖR

  • Asya çok renkli bir ülke, tropikal iklimde olmak keyif verici. Sayısız egzotik adalar, etkileyici plajlar, capcanlı deniz altı yaşamı, şahane doğa… Tadından yenmez.

   Renkli kültürler, ilginç etnik topluluklar ve her şeyden önce ucuz yaşam ve seyahat maliyeti… Tam senlik Güneş! 🙂

   • Kemal Bey, merhaba. Changi Havalimanı ile ilgili yorumlarınızı okudum ve çok hoşuma gitti. Ancak benim bir başka derdim var. Belli ki sizin uçuş deneyiminiz ve bulunduğunuz destinasyonlar çok fazla. O yüzden benim sorularımı cevaplayabilirsiniz diye düşünüyorum.

    Size iki sorum var:
    1) Singapur Havayolları’nın İstanbul-Singapur uçuşlarında uçakta sigara içilen bir bölüm var mı?
    2) Changi Havalimanı’ndan Bali’ye olan aktarmalarda havaalanının belli bir bölümünde sigara içilebiliyor mu?

    Yazınızdan anladığım kadarıyla- bu konuya hiç değinmediğiniz için- sizin non-smoker olduğunuzu düşünüyorum. Benim gibi bir heavy smoker’ın sorularını yanıtlarsanız sevinirim. Şimdiden Teşekkür ediyorum.

    • Singapur Airlines, İstanbul-Singapur uçuşunda sigara içilmiyor. Sanırım nikotin bandı bir alternatif olabilir. Changi havalimanında ise sigara odaları bulunuyor. Ben keyif sigarası içenlerdenim ve seyaaht ettiğimde smokerim aslında 🙂 İlk sigaramı Sunflower Garden’de yaktım. Uzun bir yolculuk, sonrasında serin bir havalimanından, açık havada bulunan bahçeye geçmek biraz sauna etkisi yaratmıştı. Sigara salonunu tercih edebilirsiniz. Ben yine sağlıklı bir hayat için sigara içilmemesi taraftarıyım. 🙂

     • Çok teşekkür ediyorum verdiğiniz bilgiler için. Keşke sizin gibi keyif için sigara içenlerden olabilsem 🙂 Kim bilir belki de bu seyahati sigarayı tamamen bırakmam için bir fırsat olarak görmem gerek.

 10. Kemal,
  Uzakdogu, genel olarak fuhusun bol ve serbest oldugu ulkeler. Avustralya, Singapur, HongKong…
  Singapur’un hic bir guzelligi yok. Kucucuk, 1-2 gunde gezilecek bir yer.

  • Singapur, Asya’nın parlayan yıldızı bir ülke. Çalışkan insanaların neler başarabileceğinin de kanıtı olan bir şehir.

   Modern, ruhundan kopmadan, gelenek ve modernizmi bir potada eritmiş bir ülke. Diller, dinler ve renkler eşit.

   Seks işçiliği dünyanın her yerinde yapılıyor. Bazı yerlerde gizli, bazı yerlerde açık. Asya’da kültürünün hoşgörüsünden dolayı daha rahat yapılıyor sadece.

   -Lütfen yorum girerken sadece bir nick name/isim kullanınız-

 11. SİNGAPURLA İLGİLİ İZLENİMLERİM!
  AVUSTURALYA’YA UÇAKLA GİDERKEN SİNGAPUR’A UĞRADIK.GERÇEKTEN SİNGAPUR HAVA YOLLARI ÇOK GÜZEL HİZMET VERİYOR. ORAYA UZAK DOĞUNUN İSVİÇRE’Sİ DERLER. BEN DE SİNGAPUR’U GÖRDÜM ÇOK BEĞENDİM. ÇOK MODERN BİR ÜLKE, AMA ÇOK SICAK. O SICAK İKLİMDEN DOLAYI ÇOK BUNALDIM. NEFESİM DARALDI. BU YÜZDEN ORADA YAŞAYAMAM. ORADA CABLE CAR KABLOLU ARABALARI ÇOK MERAK EDİYORUM.

  • Asya’nın hemen her yeri sıcak ve bizim gibi Anadolu veya Akdenizliler için aşırı nemli ve sıcak. Adana veya Antalya’nın sıcağını 12 ay yaşamak gibi. Ama zamanla alışıyor insan, klimalı mekanlar rahatlamak için uygun yerler.

   Singapur, küçük bir şehir devleti olmasına rağmen gezilecek yerler açısından çok yer vadediyor, o nedenle her yıl çok ciddi turist ziyareti alıyor. Singapur Havayolları’da aldığı ödüllerle adından sıklıkla söz ettiriyor.

   -İrfan bey, lütfen küçük harfle yorumlarınızı yazınız, imla kurallarına da lütfen dikkat ediniz, ayrıca mail ve telefon bilgilerinizi burada paylaşmasanız sevinirim-

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz