Singapore Flyer (Singapur Dönme Dolabı), Güneydoğu Asya ülkelerinden Singapur‘un dünyaca ünlü sembolü. Downtown Core bölgesinde yer alan Singapore Flyer, 165 metre yüksekliği, her biri 28’er yolcu alabilen 28 klimalı kapsülü ile 360 derece panoramik şehir manzarası sunan dev bir dönme dolap. Dr. Kisho Kurokawa ve DP Architects Singapore tarafından tasarlanan Singapore Flyer’ın yapımı 2.5 yıl sürmüş.

Havanın açık olduğu günlerde Malezya ve Endonezya’yı rahatlıkla görebileceğiniz dönme dolap, 2008’de açıldı. Mart 2014’te ABD’nin Las Vegas şehrinde hizmete giren 167.6 metre yüksekliğindeki Las Vegas Strip’e kadar dünyanın en uzun dönme dolabı unvanını taşıyan Singapore Flyer, Singapur’un en önemli turistik cazibe merkezlerinden biri.

Singapore Flyer, Singapur

Singapore Flyer (Singapur Dönme Dolabı), Güneydoğu Asya’da yer alan şehir devleti Singapur’un şehir silüetinin en önemli sembollerinden biri. Singapur’un marina bölgesinin yanı başında yer alan dönme dolap, yemyeşil parkların ve gri gökdelenlerin olağanüstü bir uyum içerisinde olduğu ender şehirlerden Singapur’un nefis manzarasını yüksekten izlemek için en uygun noktalardan.

Londra’nın meşhur London Eye Dönme Dolabından daha yüksek olan Singapore Flyer, 165 metre yüksekliğe sahip. 2014’te Amerika’nın Las Vegas şehrindeki dönme dolap inşa edilene kadar dünyanın en yüksek dönme dolabıydı.

Malta

Dr. Kisho Kurokawa ve DP Architects Singapore tarafından tasarlanan Singapore Flyer’ın yapımı 2.5 yıl sürmüş. Çin Yeni Yılı olan 11-13 Şubat tarihleri arasında (2008) ilk kez halka açık ‘açılış uçuşları’ yapılan dönme dolabın ilk biletleri Çin kültüründe uğurlu bir sayı olan 8,888S$ karşılığında satıldı.

Sembolik bu açılışın ardından ise 14 Şubat Sevgililer Günü ve 1 Mart’ta yolculu denemeler yapıldı. 15 Nisan 2008’de ise Singapur Başbakanı Lee Hsien Loong’un onur konuğu olduğu resmi açılış gerçekleşti.

singapore flyer
singapore flyer bilgi

Dönme dolaptan Malezya ve Endonezya‘yı dahi görebiliyorsunuz. 28 kapsüllü dönme dolabın her bir kapsülü 7 metre uzunluğunda ve 4 metre eninde. Nerdeyse bir otobüs boyutlarında demek bu.

Her bir kapsül 28 kişiyi taşıyabiliyor. Saniyede 0.24 metre yol alan dönme dolap saate 0.76km/h hızıyla hareket ediyor ve bir defada 784 kişiyi taşıyabiliyor.

Dönme dolabın bir turu yaklaşık 30 dakika sürüyor ve içinde bulunulan kabin yukarıya doğru yavaşça hareket ettikçe, tüm şehir panoramik olarak izlenebiliyor.

Singapur’un ikonik yerleri olan Marina Bay, Singapore River, Raffles Place, Merlion Park ve Empress Place ayaklarınızın altında. Changi Havalimanı ve Sentosa Adası da yine buradan görülebiliyor.

Singapur’un Gardens by the Bay isimli büyük botanik bahçesi ve 100 metreyi aşkın boylarıyla Supertrees olarak adlandırılan ışıklandırılmış yapay ağaçları da yukarıdan harikulade şekilde izlenebiliyor.

singapur dönme dolap

🏨 Konaklama tavsiyelerim: Orchard Road’da kalmak isteyenler Orchard Hotel‘de kalabilirler. Clarke Quay’ide nefis konumdaki Paradox Singapore Merchant Court enfes bir tercih olabilir. Marina Bay bölgesindeki ise kaldığım Park Royal Hotel Marina Bay şahane bir tercih.

Hostel tercih edecekler için CapsulePod@Aljunied ve Galaxy Pods Capsule Hotel kapsül otelleri oldukça merkezi. Ayrıca Backpacker Cozy Corner Guesthouse ve Bluewaters Pods 38 Hongkong St radarınızda olsun ✔️

Singapore Flyer giriş ücreti ve ziyaret bilgileri

🗺 Adres: 30 Raffles Ave, Singapur 039803
📲 singaporeflyer.com ☎️ +65 63333311
Singapore Flyer ziyaret saatleri: Singapore Flyer, yılın her döneminde 08.30-22.30 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor. Dönme dolaba son biniş saati ise 22.15.
💵 Singapore Flyer giriş ücreti: Singapore Flyer giriş ücreti yetişkinler S$33, 60 yaş üzeri S$24, çocuklar (3-12 yaş) S$21. Online bilet alımlarında yüzde 10 indirim uygulanıyor. Kapsülde romantik bir akşam yemeği yemek isteyen çiftlerden S$269 ücret alınıyor. Kapsülde yemek yarım saatlik iki turla tamamlanıyor.

singapur dönme dolabı

Singapore Flyer, Promenade MRT metro istasyonuna beş dakikalık yürüme mesafesinde yer alıyor. Singapur’da şehir içi ulaşım sistemi oldukça konforlu. İstanbul Havalimanından Türk Hava Yolları ve Singapore Airlines’ın Singapur’a haftanın 7 günü direkt seferleri bulunuyor.

Singapur Changi Havalimanı, dönme dolaba 20 km uzaklıkta. Havalimanından her 10 dakikada bir kalkan metro ile 55 dakikada dönme dolaba ulaşabiliyorsunuz.

Singapore Flyer, 165 metre yüksekliği ve eşsiz Singapur manzarasıyla Singapur’da yapılacak şeyler listesinin en üst sıralarında kendine yer buluyor. Gökdelenler, yeşil alanlar ve açık günlerde Malezya ve Endonezya’yı dahi görebileceğiniz dönme dolap unutulmayacak bir deneyim sunuyor.

1 Yorum

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz