Malezya, Güneydoğu Asya’nın merkezinde her biri bir cennet olan adaları, yağmur ormanları, etnik mirası, misafirperver insanları, egzotik mutfağı, görkemli festivalleri, ilginç köyleri ile dünyanın en çok ziyaret edilen 10 ülkesinden birisi.

Malezya’nın etnik zenginliklerini ön plana çıkaran Malezya’nın Renkleri Festivali, ülkenin ünlü festivallerinden birisi. Malay, İslam, Hint, Çin ve yerli etnik kabile kültürlerinin bir arada sergilendiği festival, Malezya kültürünün zenginliğini de ortaya koyuyor.

Malezya Asya’nın parlayan yıldız ülkelerinden birisi. Sahip olduğu doğal zenginlikler ve kültürel renkleri çok iyi pazarlayan ülke, dünyanın en çok turist çeken ilk 10 ülkesi içerisinde yer alıyor.

Hükümetler üstü bir politika uygulayan Malezya, çok iyi bir planlamalar yaparak, kısa dönemde milli geliri kişi başında 15 bin dolara çıkarmak istiyor. Bunu başarmak için de eğitim konusunu kalkınma planlarının bir parçası yapmışlar. Gelecekte ihtiyaç duyulacak mesleklere yönelik eğitim projeleri çoktan hayata geçirilmiş bile.

Malta

Ülke sahip olduğu doğa, tabiat, kültür, zenginliklerini çok iyi kullanıyor. Çok kültürlü ve oldukça zengin bir etnik yapıya sahip Malezya, Malay, Çinli, Hintli yanında Sabah ve Sarawaklı çok sayıda farklı etnik yapıyı da bünyesinde barındırıyor. Ülkeye çekicilik kazandıran bu renklilik ülkenin de gurur kaynağı.

Turizm ekonomisine oldukça önem veren ülke 2011 yılında dünyanın 9. en çok ziyaret edilen ülkesiydi. 2010 yılında 24.6 milyar MYR olan turizm geliri, 2011 yılında ise 24.6 milyar MYR, 2011 yılında 58.3 milyar MYR olarak gerçekleşmiş. Bu gelişmeler ışığında agresif politikalar izleyen ülke, ulusal politikalar izleyerek bu gelirleri daha önceki yıllardan iyi olması için çabalıyor.

Malezya’nın turizm sloganı ‘Truly Asia‘ ve tüm reklam ve promosyon çalışmaları da bu sloganla örtüşecek şekilde projelendirilmiş. 19 Ocak 2013’de bizzat Başbakan tarafından imzalanan protokolle ‘Visit Malaysia 2014‘ tanıtım kampanyası başlatılmış.

Farklı ülkelerden turizm sektörü çalışanlarına, Malezya turizmi hakkında ilk elden güncel bilgileri sunan Malezya Mega Fam Trip, davetlisi olarak ben de Kuala Lumpur’daydım.

Kemal-Kaya

Colours of Malaysia

Colours of Malaysia, oldukça canlı, eğlenceli, etkileyici bir kültürel festival. Çoğunluğu Malayların oluşturduğu Çinli, Hintli ve sayıları 30’u geçen diğer yerel kabilelerden oluşan ülkenin kültürel zenginliğinin bir gösterisi. Bu renkliliği ve kültürel zenginliği harmanlayarak 1Malaysia adı altında toplamayı başarmış olan ülke bununla gurur duyuyor.

Citrawarna olarak da adlandırılan Festival, 1999 yılından bu yana Kuala Lumpur Merdeka Meydanı ile Sultan Abdul Samad Binası arasında, uzunluğu 1.5 km‘yi bulan Jalan Raja Laut caddesinde kutlanıyor.

Merdeka Meydanı (Bağımsızlık Meydanı), 31 Ağustos 1957 tarihinde sömürge yönetiminin bayrağının indirilip, yerine Malezya’nın bağımsızlığını işaret eden bayrağın asıldığı yer aynı zamanda.

Ülkenin farklı yerlerinden gelmiş her bir etnik kültürün, kendi yerel kıyafetleri ve kültürel motifleri ile sunduğu danslar ile bir karnaval havasında geçiyor.

Colours of Malaysia Festivali, Malezya’nın 13 eyaletinden gelmiş, rengarenk kostümler içerisindeki dansçıların sundukları dans performansına eşlik eden, ışık ve muhteşem havai fişek gösterileri ile on binlerce izleyici ile birlikte kutlanıyor.

Colours-Of-Malaysia-Festival-007
Colours-Of-Malaysia-Festival-012

Malezya Kralı ve Kraliçesinin de katıldığı, bir karnaval havasında sergilenen festival performansında, Malezya insanlarını ve kültürünü yakından tanıma açısından de iyi bir deneyim sunuyordu.

Ülkenin tarihini, farklı din ve etnik grupları, zengin, doğal flora ve faunayı, Malezya modern kalkınma projelerini gözler önüne seren bu turizm/tanıtım festivali, ülke kültürel mirasının nasıl korunduğu ve yaşatıldığının da bir kanıtıydı aynı zamanda.

Dünyanın Top 10 turistik destinasyonlarından biri olan Malezya, bu sıralamadaki yerini sadece nefes kesen adalara, etkileyici tabiat zenginliklerine değil, aynı zamanda zengin kültürel harmoniye de borçlu.

Colours-Of-Malaysia-Festival-010
Colours-Of-Malaysia-Festival-013
Colours-Of-Malaysia-Festival-008

Festivalin, Rio Karnavalını artmayan gösterişli finalinde muhteşem bir havai fişek gösterileri altında, ülkenin farklı yerlerinden gelmiş 8.500 dansçının arasına izleyiciler de karıştı.

Ülkeyi oluşturan toplulukların tek bir çatı altında birlikteliğinin yarattığı Malezya ruhu, pistte gösteriyi sunan dansçıların arasına karışan biz yabancıları da içine almıştı bile.

Cuti-Cuti 1Malaysia Dance Tourism Carnival olarak da adlandırılan festival programının sonunda, ülkenin ne kadar renkli ve canlı olduğunu ispatlarcasına, sayısı yüz bini bulan yerli ve yabancı katılımcıların da festival kapanışına eşlik ettiği festival bir karnavala dönüşmüştü.

Malezya Kralı ve Kraliçesinin de katıldığı festival, Malezya insanlarını ve kültürünü yakından tanıma açısından de iyi bir fırsat sunuyor. Ülkenin farklı din ve etnik grupları, Malezya modern kalkınma projelerini gözler önüne seren bu turizm ve tanıtım festivali, ülke kültürel mirasının nasıl korunduğu ve yaşatıldığının da bir göstergesi.

Mayıs ayında Kuala Lumpur’u ziyaret edenlerin kaçırmaması gereken bir festival.

Colours-Of-Malaysia-Festival-006
Colours-Of-Malaysia-Festival-003

Mega Fam Trip’te Kuala Lumpur, Tioman Adası ve Melaka şehirleri gezildi. Mega Fam Trip davetlisi olarak, 6. kez Malezya’da olmak ise benim için ayrıca bir keyif sebebi oldu. Turizm Malezya ekibi ile destinasyonları yakından tanımak ve gerçek bir Malezya deneyimi yaşamak ise ayrı bir keyifti.

Daha önce bu destinasyonları gezmiş olsam da, buraları tekrar farklı gözlerle görmek heyecan vericiydi. Mega Fam Trip etkinliğindeki destinasyonlar dışında, öne çıkan birkaç destinasyonu daha ziyaret edip, toplamda 2000’e yakın fotoğraf ve çok sayıda video ile Malezya’dan ayrıldım.

6 Yorumlar

  • Benim önerim Bangkok veya Kuala Lumpur olur. Singapur, yükselen kur ile birlikte artık pek de uygun sayılmaz. Çok uzun pazarlıkalr gerektiriyor ve en son satın almak istediğinizde de ürünün olmadığını öğrenebiliyorsunuz. Garantiler de sadece alınan ülkelerde geçerli.

   Kuala Lumpur’da Sim Lim Square alışveriş merkezine bakabilirsiniz. Türkiye’den daha ucuz alacağınıza eminim. Memlekette de DoğuBank’a uğramanız spot fiyatlar hakkında bilgi verir. Macbook ve fotoğraf makinemi ben buradan almıştım.

   Bangkok’ta yer alan Pantip Plaza Bangkok alışveriş merkezi de bu tür alışverişler için bakabileceğiniz bir yer. Pantip Plaza daha çok bizim Kadıköy’deki bilgisayarcılar gibi bir yer. Bangkok’ta MBK Center en ucuz elektronik cihazların olduğu diğer bir yer. Fotoğraf makinesi için ayrı bir katı var. En son geçen sene elektronik cihazda tr’ye göre %10-15 uygun fiyatlar vardı, bazı ürünlerde değer, bazılarında değmez..

   Bu konudaki önerilerim kesin değil, sadece bilgim bunlar, daha uygun yerler olabilir.

 1. Merhaba, 2 aile olarak (18 aylık bebek ve 6 yaşında 2 kızım) 10 günlük asya turuna çıkmak istiyoruz. İlk önce Maldivler’e gitmek istedik  ama hem fiyatlar hemde sadece deniz tatili yapmamak için aktif bir gezi yapmak istiyoruz. Ufak olan kızımı biraz eziyet çekebilir diye götürmek istemiyorum.

  Malezya-Singapur-Tayland veya bu destinasyona yakın tavsiye edebileceğiniz vize istemeyen bir ülke varsa dolu dolu yaşayarak ve yorularak gezmek istiyoruz. Geceleri genelde orta halli otellerde konaklayarak, ülkeler arası geçişleri uçakla yapmak istiyorum. Biz Bakü’de yaşıyoruz.

  Burdan uçuşumuz Dubai üzerinden en hesaplı olacak şekilde Bangkok’a görünüyor. Kendim seyahat etsem hiç bir rahatlık aramam. Parayı çarcur edecek halimizde yok. Otel olsun gezi turları olsun yemek olsun hepsinde hesaplı şekilde davranmayı düşünüyoruz.

  Rica etsem bu 3 ülke ve civarı için 10 günlük bir plan çizebilir misiniz? Gece hayatı ve alkol ile bir bağımız yoktur. Değerlendirmeyi buna göre yaparsanız minnettar olurum.
  Şimdiden teşekkür ederim.

  • Size Singapur ve Malezya tatili önerebilirim. Aşağıda göreceğiniz üzere Malezya ile ilgili bir çok rota önerisinde bulunmuştum. Onları okuyarak kendinize uygun bir tanesine yönelebilirsiniz.

   Singapur gidişli Kuala Lumpur dönüşlü bir gezi daha iyi olur. Yada KL veya Singapur gidiş dönüş de olabilir.

   Kuala Lumpur 2, Melaka 2, Penang 1, Langkawi 3, Singapur 2 şeklinde bir gezi olabilir. Rota ve üzlenecek yol için diğer Malezya rota önerilerine lütfen bakın. Malezya ulaşımı kolay, güvenli, ekonomik bir ülkte, tatil için de uygun.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz