Canlı, eğlenceli, etkileyici bir kültürel festival: Colours of Malaysia Festivali, Malezya’nın 13 eyaletinden gelmiş dansçıların rengarenk kostümleri içerisinde sundukları dans gösterilerine eşlik eden, ışık ve muhteşem havai fişek gösterileri ile on binlerce izleyici ile birlikte kutlandı.

Asya’nın kalbinde yer alan Malezya, her yıl düzenlenen festival ile zengin kültürel mirası gözler önüne seriyor. Malezya, çoğunluğu oluşturan Malay, Çinli, ve Hintli toplulukların dışında; sayıları 30’u geçen etnik kabilelere de ev sahipliği yapan çok renkli bir ülke. Bu renkliliği ve kültürel zenginliği harmanlayarak 1Malaysia adı altında toplamayı başarmış olan ülke bununla gurur duyuyor.

Colours-Of-Malaysia-Festival

Bu yıl 15.’si kutlanan ve yerli halk tarafından Citrawarna olarak adlandırılan festival 1999 yılından beri kutlanıyor. Merdeka Meydanı ile Sultan Abdul Samad Binası arasında, uzunluğu 1.5 km‘yi geçen Jalan Raja Laut boyunca (17:00 ile 24:00 arası) 25 Mayıs’ta gerçekleşti. Merdeka Meydanı (Bağımsızlık Meydanı), 31 Ağustos 1957 tarihinde sömürge yönetiminin bayrağının indirilip, yerine Malezya’nın bağımsızlığını işaret eden bayrağın asıldığı yer aynı zamanda.

Malezya Kralı ve Kraliçesinin de katıldığı, bir karnaval havasında sergilenen festival performansında, Malezya insanlarını ve kültürünü yakından tanıma açısından de iyi bir deneyim sunuyordu. Ülkenin tarihini, farklı din ve etnik grupları, zengin, doğal flora ve faunayı, Malezya modern kalkınma projelerini gözler önüne seren bu turizm/tanıtım festivali, ülke kültürel mirasının nasıl korunduğu ve yaşatıldığının da bir kanıtıydı aynı zamanda.

Colours-Of-Malaysia-Festival-012
Colours-Of-Malaysia-Festival-010
Colours-Of-Malaysia-Festival-013

Dünyanın Top 10 turistik destinasyonlarından biri olan Malezya, bu sıralamadaki yerini sadece nefes kesen adalara, etkileyici tabiat zenginliklerine değil, aynı zamanda zengin kültürel harmoniye de borçlu. 28 milyon nüfuslu Malezya, 2012 yılında 25 milyonun üzerinde turist ziyareti aldı. Malezya turizm projeleri geliştirerek dünya sıralamasında daha üst sıralamalara çıkmaya çalışıyor. Bunun için de sahip olduğu kaynakları çok iyi kullanıyor.

Tüm turizm zenginlikleri ve 2014 turizm programının tanıtıldığı festivalde; her biri turizm projesini temsilen ülkenin farklı etnik gurupları ilginç dans, ışık ve kostümlerle görsel olarak anlatırken diğer yandan İngilizce ve Malayca sunumla proje detayları izleyicilere aktarıldı. Sunumu dev ekranlardan da gösterilen festivale, 22 ülkeden gelen turizm ve medya çalışanları da izledi.

Colours-Of-Malaysia-Festival-015
Colours-Of-Malaysia-Festival-009
Colours-Of-Malaysia-Festival-008
Colours-Of-Malaysia-Festival-007
Colours-Of-Malaysia-Festival-006
Colours-Of-Malaysia-Festival-005
Colours-Of-Malaysia-Festival-004
Colours-Of-Malaysia-Festival-003

Festivalin, Rio Karnavalını artmayan gösterişli finalinde muhteşem bir havai fişek gösterileri altında, ülkenin farklı yerlerinden gelmiş 8.500 dansçının arasına izleyiciler de karıştı.

Ülkeyi oluşturan toplulukların tek bir çatı altında birlikteliğinin yarattığı Malezya ruhu, pistte gösteriyi sunan dansçıların arasına karışan biz yabancıları da içine almıştı bile.

2 YORUM 💬

  1. Çok renkli gösteri olmuş. Ben kaç defa gittim bir türlü denk getiremedim bu festivale, kısmet bakalım ne zamana olacak.

💬 DÜŞÜNCELERİNİZİ BENİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın