Sydney, Avustralya’nın en büyük şehri olduğu kadar, dinamik şehir hayatı ve renkli yapısıyla da en dikkat çekici yerleşimi. Tüm dünyada tanınan Sydney Opera House ile Harbour Bridge, muhteşem okyanus manzarası, müzeler ve sanat galerileri, yeşil park ve bahçeleri ve uzun kumsallarıyla Sydney, keyifli bir deneyim yaşatıyor.

1788’de kurulan İngiliz kolonilerine dayanan şehirde, İngiltere’den getirilen mahkumlarla başlayan göç hareketi, günümüzde dünyanın her yanından gelen insanlarla sürüyor. Şehrin kozmopolit yapısı ziyaret eden turistlerle birleşince ortaya çok farklı renklerin karması çıkıyor.

malta

Sidney Gezilecek Yerler

Sydney, ülkenin güneydoğu kıyısına kurulu Avustralya’nın eski ve en geniş yerleşimlerinden biri. Büyük ticaret limanı ve önemli kültür sanat etkinlikleri ile tanınan şehirde, okyanus kıyısındaki uzun kumsallar ve rahat yaşam da cezbedici. Modern şehir hayatı ile çevreci ve doğal yaşamın birleştiği Sidney kesinlikle görülmeli.

       

1. Sydney Opera Binası

sidney gezilecek yerler

Sydney Opera Binası, hiç kuşkusuz şehirde görülmesi gereken en önemli simge. 20. yüzyılın en ünlü yapılarından biri olan Sydney Opera Binası, Danimarkalı Mimar Jørn Utzon tasarımı. Opera Binası’nın en yüksek ucu, zeminden 67 m yüksekliğe ulaşıyor, bu da 22 katlı bina yüksekliği demek. İnşasında 350 km çelik kablo kullanılan yapıdaki bu uzunluk ise Sydney’den başkent Kanbera’ya ulaşmak için yeterli. 10.154 borulu Büyük Org’u ise dünyanın en büyük mekanik orgu olma özelliğine sahip.

Sidney Opera Binası’nda 7 gösteri salonu, Konser Salonu, Opera Tiyatrosu, Drama Tiyatrosu, Playhouse, Studio, Forecourt ve Utzon Odası gibi bölümler bulunuyor. 2007’de UNESCO Dünya Kültür Mirasları Listesi’ne eklenen Sidney Opera Binası’nda her yıl 3.000 gösteri, yılda 2 milyon izleyiciye ulaşıyor.

10.000 işçi tarafından inşa edilen ve 20 Ekim 1973’te Kraliçe II Elizabeth tarafından açılan Sydney Opera Binası, Avustralya’nın dünyaca tanınan sembol yapısı olmakla birlikte ülkenin yaratıcı ve teknik başarısı olarak da kabul ediliyor. Opera binasında opera, konser ve tiyatro salonunu kapsayan 1.5 saatlik turlar düzenleniyor. Dilerseniz bilet alarak bir performans da izleyebilirsiniz.

Sydney Opera Binası’nda yer alan Opera Bar, Sydney’in olağanüstü liman manzarasının tadına varılabilecek en güzel yerlerden. Sydney’in unutulmaz görüntülerini izlerken, hafta içi her akşam ve hafta sonlarında akşamüstleri ücretsiz canlı müzik dinlenebiliyor.

2. Sydney Limanı

sidneyde gezilecek yerler

Sydney Limanı (Harbour), kentin en hareketli ve popüler mekanlarından. Denizden 20 km kadar içeride yer alan Sydney Limanı, Parramatta Nehri’nin ağzına kurulu. Liman kıyıları şehri kuzey ve güney olmak üzere iki parçaya ayırıyor.

Resmi adı Port Jackson olan liman çevresinde uzanan yeşil alanlar, park ve koşu pistleri ile kumsallar birer soluk alma merkezi. Gündüz ve gece düzenlenen tekne turlarının başlangıç noktası da liman çevresi. Bu turlar için Sydney Ferries şirketi tercih edilebilir.

Sidney Liamnında yer alan ve dünyadaki en büyük çelik kemerli köprülerden Harbour Bridge, Sidney’in karakterini oluşturan ikonlaşmış tasarımlar arasında yer alıyor. The Rocks ile Sidney’in kuzeyini birleştiren köprü, şehrin en iyi manzaralarının deneyimleneceği yerlerden birisi. Köprüyü uzaktan, Sidney’in silüetinin bir parçası olarak görebileceğiniz gibi yakından da görebilir, hatta yürüyerek tepesine bile çıkabilirsiniz. Yılbaşı gecesi Sidney’in ünlü havai fişek gösterilerinin bir kısmı da bu köprüden atılanlar.

3. Sydney Kulesi

sydneyde gezilecek yerler

Sydney Kulesi, şehir ve liman manzarasının en güzel görüldüğü noktalardan biri. “Sydney Tower Eye” olarak da bilinen ve 305 metre yüksekliği ve 360 derece dönen restoranıyla Sydney Kulesi, 150 mağazalık alışveriş merkezi ile tam bir çekim merkezi.

Kulenin girişi Westfield Alışveriş Merkezi’nin 5. katında yer alıyor. Gözlem platformu için alacağınız biletle şehrin kuş bakışı görünümünü gösteren bir 4D film de izleyebilirsiniz ve kulenin yapısına odaklanan bir sergiye de girebilirsiniz.

Deniz kıyısında birçok restoran ve kafenin bulunduğu Darling Harbour’da ise çocuk oyun alanları, sergi ve toplantı salonları yer alıyor. Darling limanı gün battıktan sonra harika bir yere dönüşüyor. Şaraplar, harika yemekler ve müzik eşliğinde dans şansını kaçırmayın.

Sydney Harbour Köprüsü’ne tırmanmanın bedeli 148$. Meşhur köprüyü yaya yolunu kullanarak geçip, Sydney’i köprüden izlemenin ücreti ise sıfır cent!

4. The Rocks Mahallesi

sydney gezilecek yerler blog

1788’de karaya çıkan mahkumların ilk yerleşimi kurduğu The Rocks Mahallesi mutlaka görülmesi gereken yerlerden. Sydney Limanı’nın manzarası, tarihi binaları, pubları ve otel ve pansiyonları ile bu renkli mahalle görmeye değer.

5. Circular Quay

Sydney Gezi

Circular Quay, Avrupalıların şehirdeki ilk yerleşim merkezi. Tarihi yapılarla çevrili olan Circular Quay, el sanatları pazarı ve hediyelik eşya satışının da yapıldığı bir merkez. Üstelik burada lezzetli atıştırmalıklar için kafe ve restoranlar da bulunuyor.

6. Sidney Akvaryumu

sidneyde gorulcek yerler

Sydney Akvaryumu, dünyanın en zengin akvaryumlarından biri. Sydney Akvaryumu’nda 5 binden fazla balık türü 145 metre kadar derinliğe ulaşan tüneller içerisindeki doğal ortamlarında görülebiliyor.

7. Sidney Botanik Bahçesi

sidney botanik bahçesi

Botanik Bahçesi, şehrin kalabalığından kaçmak için ideal bir adres. Sidney’de piknikçilerin ve yürüyüş yapmak isteyenlerin tercihi olan Botanik Bahçesi, Opera Binası’nın yanında, sabahın erken saatlerinden gün batımına kadar açık.

Royal Botanik Bahçeleri modern gökdelenleri arasında yer alan, Sydney’in yemyeşil kalbi. Birçok çeşit bitki ve çiçek arasında huzurlu bir piknik, giriş ücreti vermeden yapılabiliyor. Royal Botanik Bahçeleri, botanik bahçe içerisinde belirli saatlerde ücretsiz turlar da düzenliyor.

8. Avustralya Ulusal Denizcilik Müzesi

Sydney Gezilecek Yerler Avustralya

Avustralya Ulusal Denizcilik Müzesi, ülkede denizcilik tarihini yansıtan 7 salonuyla yatlar, tekneler, haritalar, Aborijin kanoları ve Vietnam göçmenlerinin teknelerini görme imkânı sunuyor.

Sydney’in en önemli sanat galerisi olan New South Wales Sanat Galerisi ücretsiz olarak ziyaret edilebiliyor. Yerli sanat eserlerinden Asya kültürüne ait sanat eserleri kadar geniş bir yelpazede sanat eseri sunan galeride, Çarşamba günleri yine ücretsiz izlenebilecek konuşmalar ve film gösterimleri düzenleniyor.

Sydney’in canlı bölgesi Circular Quay manzaralı Çağdaş Sanat Müzesi’ni, özel koleksiyonlar hariç gezmek ücretsiz.

9. Taronga Hayvanat Bahçesi

Sydney-Gezilecek-Yerler-Taronga-Hayvanat-Bahcesi

Taronga Hayvanat Bahçesi, kentin deniz kıyısında yer alıyor, buraya Circular Quay’den feribotla ulaşım mümkün. Taronga Hayvanat Bahçesi’nde yerli türler ile bitki çeşitlerini görebilir, keyifli bir gün geçirebilirsiniz.

10. Çin Bahçesi

Sydney Çin Bahçesi

Çin Bahçesi, Sydney’in kardeş şehri Guandong’un armağanı. Avustralya’nın 200. yıl kutlamaları sırasında açılan ve 5. yüzyıl örneklerinden izler taşıyan bahçe, kentin önemli bir çekim merkezi.

11. Bondi Plajı

Sydney Bondi Plaji

Sydney her ne kadar büyük ve kalabalık bir şehir olsa da şehir merkezinde toplu ulaşım araçlarıyla ulaşabilen 24 plaj bulunuyor. Liman bölgesi çevresindeki Balmoral, Chinamas, Nielsen Parkı ve Parsley Körfezi’nde yüzmenin yanı sıra sörf aktiviteleri de yapılıyor. Batıda bulunan Bondi Plajı ise şehrin en tanınan sörf merkezi.

Bondi Plajı, Sydney şehir merkezinden toplu ulaşım araçlarıyla ulaşabilen 24 plajdan biri. Bondi Plajı ise şehrin en tanınan sörf merkezi.

Yürüyüş yapılabilecek en güzel rotalardan olan Bondi Kumsalı ve Coogee Bölgesi arasındaki rota, görüp görülebilecek en güzel manzaraların izinin sürülebileceği bir rota. Bahar aylarında, Sydney’in popüler kumsalı Bondi’de “Scuplture By The Sea” olarak adlandırılan ve kumların arasında sergilenen heykeller ücretsiz olarak görülebiliyor.

Bondi Kumsalı’nın sahilinin kalabalığından kaçmak isteyenler için ise Sydney’in gizli cenneti Camp Cove Sahili harika bir fırsat. Dalgasız bu kumsalda, Sydney’in en pahalı ve şık evlerinin hemen önündeki kumlara şemsiye dikip kumsal keyfi yapmak elbette ücretsiz.

12. Blue Mountains

Sydney Blue Mountains

Blue Mountains (Mavi Dağlar), Sydney’in 100 kilometre kadar güneybatısında bulunan ve doğal güzellikleriyle büyüleyici bir yer. Geçmişte Aborjinlerin yaşadığı dağlarda çok sayıda konaklama tesisi bulunuyor. Trenle 2 saat, özel araçla ise 50 dakikada ulaşılabilen bu doğa harikasını mutlaka listenize ekleyin.

Daha çok İngiliz etkilerinin görüldüğü Sydney mutfağı şehirde yaşayan yabancı nüfusun etkisiyle çeşitlilik gösteriyor. Kapsamlı menülerin olduğu restoranlarda et, balık, sebze hatta Aborjin mutfağına kadar geniş bir seçenek sunuluyor.

Dünya mutfaklarından İtalyan, Fransız, Türk, Çin, Japon, Tay, Vietnam ve Hint restoranları da şehrin dört bir yanına dağılmış durumda. Deniz ürünleri konusunda hiç sıkıntı yaşamayacağınız Sydney’de kaliteli biftek ve et çeşitlerinin lezzetine inanamayacaksınız.

4 YORUM

  1. Oğlum Sydney’de yaşayan genç mak müh Sydney’i çok seviyor 5 yıldır orada yaşıyor çok mutlu. Bende her yıl ziyaretine gidiyorum Avustralya’yı geziyoruz dünyada çok yer gördüm yaşanacak 1. Sıraya Avustralya’yı tercihimdir.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın