Batı Karadeniz’de Karabük’e bağlı bir ilçe olan Safranbolu, Türkiye‘de kültür turizminin en önemli merkezlerinden. Anadolu’nun kuzeybatısında yer alan Safranbolu, coğrafyanın insan ile bütünleştiği, mimarinin yaşama biçimi ile şekillendiği örnek bir kent. Birer sanat şaheseri sayılabilecek ahşap mimarisiyle de tam bir müze kent.

Geleneksel kent kültürü, ince bir sanat zevkinin ürünü olan ahşap evleri, yaşam tarzı, yöresel lezzetleri ve doğal güzellikleri ile Safranbolu Türkiye’de dokusunu korumayı başaran az sayıdaki yerlerden. Sahip olduğu bu değerleriyle 1994’ten bu yana UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesinde yer alıyor.

safranbolu nasıl gidilir

Safranbolu hakkında kısa bilgiler 🇹🇷

Safranbolu, yüzlerce yıllık Anadolu mirasını hissettiren, tarihi değerleri ve gelenek görenekleriyle özgün bir şehir. Şehir, birkaç mahalleden oluşan küçük bir yerleşke olsa da her sokağı ilgi çekici.

Safranbolu’nun sırasıyla Hititler, Frigler, Lidyalılar, Persler, Helenistik Krallıklar, Romalılar, Selçuklular ve Osmanlılar’a ev sahipliği yapmış. Kasaba 17. yüzyılda İstanbul-Sinop kervan yolu üzerinde önemli bir konaklama merkezi olduğu olduğundan canlılığını hep korumuş. En üstün ekonomik ve kültürel düzeyine ise Osmanlı döneminde ulaşmış.Safranbolu Gezilecek yerler blog yazımda Safranbolu hakkında detaylı bilgiler paylaştım. Gitmeden okumanızı tavsiye ederim. Ayrıca Seyahat Rehberi kategorisindeki uygun otel nasıl bulunur, hayat kurtaran akıllı telefon uygulamaları blog yazılarım da daha keyifli bir Safranbolu tatili için yol gösterici olabilir.

Safranbolu nerede 📍

Karabük’ün ilçesi olan Safranbolu, Karadeniz’in batısında, Orta ve Batı Karadeniz’in tam merkezinde konumlanıyor. Karabük şehir merkezine 8 km mesafede yer alan Safranbolu’nun kuzeyinde Bartın, doğusunda Kastamonu, batısında Yenice, güneyinde ise Karabük bulunuyor.

Anadolu’da sıkça görülen yamaç yerleşiminin en güzel örneklerinden olan Safranbolu, Karabük ili sınırlarında, kuzeybatıdan doğuya doğru yükseklikleri yaklaşık 1.000–1.500 metre arasında değişen dağlarla çevrelenmiş. Kentin içine kadar uzanan derelerin oluşturduğu vadilerin arasında kurulmuş.

ⓘ Safranbolu gezinizde, dünyanın her yerinde uygun fiyata oda/ev sunan Airbnb‘yi deneyin. Burayı tıklayarak Airbnb’ye kaydolunca 22€ kazanırsınız. Otel rezervasyonu için Booking her zaman ilk tavsiyem. Buraya tıklayarak booking.com’a kaydolursanız 15$ indiriminiz olur ✔️

Safranbolu’ya nasıl gidilir ✈️

Safranbolu’ya hava yoluyla ulaşım: Safranbolu, konumu nedeniyle birçok kentten kolaylıkla ulaşılabilen bir merkez. Safranbolu’ya en yakın havalimanı Kastamonu Havalimanı (136 km). Kastamonu Havalimanı’nda tarifeli seferlerin düzenli olmaması nedeniyle Safranbolu’ya uçakla gelmek isteyenler Ankara Esenboğa Havalimanı’nı kullanıyor.

Kastamonu Havalimanı’ndan Safranbolu’ya ulaşım: Kastamonu Havalimanı, Safranbolu’ya 136 km uzaklıkta. Kastamonu Havalimanı’ndan Safranbolu’ya direkt ulaşım sağlayan toplu taşıma aracı yok. Şehir içi otobüsleriyle Kastamonu Otogar’a geçip, otogardan Safranbolu’ya dolmuşla geçebilirsiniz.

Ankara Esenboğa Havalimanı, Safranbolu’ya 240 km uzaklıkta. Ankara Esenboğa Havalimanı’ndan özel araçla Safranbolu’ya ulaşım yaklaşık 3 saat sürüyor. Ankara Şehirlerarası Otobüs Terminali’nden (AŞTİ) Safranbolu’ya düzenli otobüs var.

✈️ Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır
✈️ Uçak Bileti Kampanyaları Nasıl Bulunur
✈️ Türkiye’nin En İyi Online Uçak Bileti Satış Siteleri
✈️ En Ucuz Uçak Bileti Ne Zaman Alınır

Safranbolu’ya kara yoluyla ulaşım: Türkiye’nin birçok büyük şehrinden Safranbolu’ya direkt otobüs seferleri bulunuyor. Safkar Safran Turizm, bölgenin yerel otobüs firması.

İstanbul’dan Safranbolu’ya ulaşım: İstanbul-Safranbolu arasındaki uzaklık 410 km. Özel araçla bu mesafe 4 saat 40 dakika sürüyor. TEM Otoyolu ve Bolu üzerinden Gerede gişelerinden çıktıktan sonra Karabük ve Safranbolu’ya ulaşılıyor.

Ankara’dan Safranbolu’ya ulaşım: Ankara-Safranbolu arası 227 km. Özel araçla bu yolculuk 2 saat 45 dakika sürüyor. TEM Otoyolu Gerede bağlantısı kullanılarak Karabük üzerinden Safranbolu’ya ulaşılıyor.

İzmir’den Safranbolu’ya ulaşım: İzmir-Safranbolu arasındaki uzaklık 775 km. İzmir’den Safranbolu’ya özel araçla en hızlı ulaşım güzergahı Akhisar, Balıkesir, Bursa, Gebze üzerinden TEM Otoyolu’nu takip ederek Gerede ve Karabük yolunu kullanmak. İki nokta arasındaki yolculuk 8 saat 20 dakika sürüyor.

safranbolu nerede

Safranbolu gezilecek yerler 📌

Safranbolu hem tarihi dokusuyla hem de doğal güzellikleriyle Karadeniz’in en güzel turizm rotalarından. Safranbolu Kent Tarihi Müzesi, Kaymakamlar Gezi Evi, Cinci Hanı ve Hamamı, Yörük Köyü, Safranbolu Evleri ve Hıdırlık Tepesi Safranbolu’da görülmesi gereken yerlerden.

Derin kanyonların oluşturduğu vadide kurulmuş kentin sadece görkemli konakları değil doğası da çok özel. Tokatlı Kanyonu, Kristal Teras, İncekaya Su Kemeri, Bulak Mencilis Mağarası görmeniz gereken özel yerler. Kentin hemen yanı başında bulunan muhteşem manzaralara sahip Yenice Ormanları ile birleştireceğiniz kısa bir tatil için en güzel zaman sonbahar.

2 YORUM

  1. Sorularınızı Instagram @yoldaolmak hesabımdan sorabilirsiniz

    145,1k Takipçiler
    Takip et

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın