Pattaya, Tayland’ın dünyaca ünlü tatil şehirlerinden birisi. Palmiyelerin sıralandığı kumsalı, tropik iklimi ve her şeyden öte davetkâr gece hayatıyla tüm dünyada gece hayatının başkenti olarak zirvelerde. Yılda 5 milyondan fazla ziyaretçisi olan şehir, başkent Bangkok’a oldukça yakın. Pattaya, sıklıkla Bangkok turlarıyla birlikte tur programına dahil ediliyor.

Pattaya çok hızlı gelişmiş bir Güney Asya şehri. Şehirde koca koca alışveriş merkezleri, apartmanlar, condominiumlar yükseliyor. Her yanda talebi karşılama üzere yeni inşaatlar sürüyor. Beş yüz bini geçen nüfusun yarısından fazlası yabancıdan oluşuyor.

pattaya gezilecek yerler

Sin City: Pattaya

Pattaya’nın hikayesine baktığımızda 1960’larda kendi halinde sakin bir balıkçı kasabası görüyoruz. Bugünün Pattaya’sı ise geçmişe tezat Tayland’ın en büyük şehirlerinden biri. Gün batımı sonrasında şehrin trafiğe kapatılan ünlü Walking Street sokağında kalabalığın arasına karışınca kentin neden bu kadar ünlü olduğu anlaşılıyor.

Pattaya’yı değiştiren ve dönüştüren olay Amerika’nın Vietnam’a girmesiyle başlıyor. 1960’larda Vietnam Savaşı sürerken Amerikan Hava Kuvvetlerine bağlı bir grup asker dinlenmek için küçük bir balıkçı köyü olan Pattaya’ya gelir. Askerler, kasabanın 4 km uzunluğundaki plajının güney ucunda bambu kulübeleri kiralarlar. Yöre halkının askerlere çok iyi davranması ve misafir etmesiyle kasaba Amerikan askerleri için dinlenme alanı olarak seçilir. Böylece kasabanın kaderi sonsuza kadar değişir.

Savaş biter, Yankiler ülkelerine döner ve 1980’lere gelindiğinde kasabada bambu kulübelerin yerini artık oteller ve resortlar almıştır. Yarım milyona yaklaşan nüfusuyla Pattaya artık sadece Tayland’ın değil tüm Güney Asya’nın en popüler ve iyi bilinen dinlenme ve eğlence merkezidir artık.

2000’lerde ise Pattaya Sin City olarak anılmaya başlar. Yoğun turist ziyaretiyle başlayan çevresel problemler ile deniz kirlenir ve kontrol edilemeyen seks endüstrisi ile şehrin imajı tamamen değişmiştir.

Malta

Tayland hükümeti ve özel sektör milyonlarca dolar harcayarak şehre çekicilik katan birçok yeni proje geliştirirler. Sokaklar geliştirilip trafik düzene sokulur, çevresel kirletici faktörler kontrol altına alınır. Şehirde dünyaca ünlü birçok marka zincirlerinin shopları açılır.

Geçmiş yıllardaki hatalardan ders alınıp şehir tekrar çekici bir turistik destinasyonuna dönüştürülür. Pattaya’nın artık iki yüzü vardır. Her ne kadar şehrin atmosferi yenilenmişse de Pattaya’nın ‘günahlar şehri’ olarak bilinmesi unutulmaz. Halen dünyanın her yerinden erkekleri çektiği şüphe götürmez bir gerçek.

Pattaya Gezilecek Yerler

Thai dilinde cadde anlamına gelen Soi, Pattaya’ya gidenlerin sık duyacağı bir kelime. Sokaklar ya rakamlarla isimlendirilmiş ya da o bölgeye ait bilinen bir bina veya otelin ismiyle anılıyor. Pattaya şehir merkezini Kuzey ve Güney tarafı olarak bölen 3 ana cadde bulunuyor. Nerde kaldığınız sorulduğunda genellikle ilk önce bu caddelerin adını, sonra da Soi adını (Soi 4,5,6,..) söylemeniz gerekiyor.

Pattaya Beach Road (Sahil Yolu), Tayland Körfezi kıyısı boyunca uzayan birkaç kilometrelik bir cadde. Pattaya Plajına paralel uzanıyor. Yol boyunca alışveriş merkezleri, bar ve restoranlar ile shoplar dizili. Denizine yüzmek için girilmese de güneşlenmek ve su sporları için yoğun ilgi var. Yolun sonunda ise meşhur Walking Street yer alıyor. Konaklama için bu bölge biraz gürültülü. Çoğu fast food marka yerler ve büyük AVM’ler de bu cadde üzerinde.

Pattaya Second Street (Soi Song, 2. Cadde), şehrin ana ulaşım yolu bu cadde. Kuzeyde Pratamnak Yunus Kavşağına (Dolphin Roundabout) geldiğinde Pattaya-Naklua yolu olarak, güneyde ise Pratamnak Yolu olarak değişiyor. Beach Road’a göre daha ekonomik restoran ve oteller sıralanıyor. Bu cadde ile birleşen ara caddelerde çok güzel barlar ve kaliteli olmasına rağmen ekonomik pansiyonlar yer alıyor.

Pattaya Third Street (Soi Saam, 3. Cadde) ise şehrin çevre yolu. Bu bölge hareketli şehir merkezinin epey dışında kalıyor. Bu bölge ile pek de işiniz olmayacak. Uzun süreli sakin, ucuz ve az turistik bir hayat tarzı sürmek isteyenler için çok güzel bir alternatif ama.

Soi Buakhao, 2. ve 3. Pattaya Street arasında, Pattaya Klang ve Pattaya Tai yolunu dik olarak birbirine bağlayan uzun, dar ve kalabalık bir bölge. Şehrin ‘Küçük İngiltere’ ismini hak ediyor. Soi LK Metro, Soi Diana, Soi Lengkee, Soi Chayapoon ve diğerleriyle birlikte genel olarak İngiliz barları, birahaneleri, restoranları, çok sayıda otel ve hızla artan Gogo barlarıyla (özellikle Soi LK Metro’da) dolu.

Sürpriz bir şekilde Soi Buakao özellikle İngiliz turist ve uzun süreli kalmaya gelen İngilizler arasında oldukça çok popüler oldu. Ayrıca her Salı ve Cuma Güney Pattaya Yolunun sonunda yapılan popüler sokak pazarına da ev sahipliği yapıyor. Pattaya seyahatlerimde genellikle bu bölgede konakladım.

Jomtien Beach, Tayland Körfezinin doğu kıyısında, Pattaya’nın yaklaşık 3 km güneyinde ve yüksek katlı apartman daireleri, otel ve restoranlara ev sahipliği yapan daha sakin bir bölge. Orta ve iyi halli batılılar genelde bu bölgede yaşıyor. Bölgenin Pratumnak Tepesinde, çok sayıda Rus ve İskandinav vatandaşı yaşıyor. Gece hayatı değil de tatil odaklı gidenler burayı seçebilir.

pattayada gezilecek yerler
Walking Street, Pattaya

Pattaya gece hayatı ile dünyanın bildiği bir yer olsa da sunduğu çok sayıda aktivite ve gezilecek yerleriyle pek de keyifli bir tatil yapma fırsatı da sunuyor aslında. Aklınıza sadece erkeklere hizmet veren bir yer olarak gelmesin. Doksanlı yıllardan bu yana şehir çok hızlı bir değişim ve dönüşüm içerisinde.

Yüzmek içinse Jomtien plajını veya Koh Larn Adasını tercih edebilirsiniz. Dergi ve broşürlerin Pattaya Plajı ve Jomtien’in Tayland’ın en güzel sahilleri olduğu yazması sadece reklam ve yanıltmacadan ibaret. Phuket, Koh Samet veya Koh Chang adalarıyla asla kıyaslanamaz. Ayrıca son yıllarda adalardaki suyun kalitesi de kristal kadar temiz bir hal aldı.

Pattaya gezilecek ve görülecek yerleriyle keyifli bir tatil geçirmek için hemen her şeyi sunuyor. Fil köyü, timsah çiftliği, Nong Nooch Bahçesi, Sri Racha Kaplan çiftliği ve ‘Mini Siam’ gibi ilginç yerler hemen herkes için çok çekici. Çocuklu ailelerden, balayı çiftlerine kadar herkese göre bir şeyler var.

Tenis, squash, bowling, mini golf, bungee jumping, Go-Kart yarışı ve motor yarışları gibi inanılmaz cazip aktiviteler de var. Düzinelerce profesyonel cihazlarla donatılmış spor salonları ve Muay Thai Boks kursları dövüş sanatları ile ilgilenenler için her türlü hizmeti sunuyor. Hatta genellikle her temmuz düzenlenen bir Pattaya maratonu bile var!

Pattaya turlarının olmazsa olmazlardan birisi Fil safarisi. Hayatında hiç fil görmemiş biriyseniz fil safarisi yapın. Şehrin hemen içerisinde çok sayıda fil çiftliği bulunuyor. Duyarlı gezginler fillere iyi davranılmadığı gerekçesiyle fil safarilerini zalimce buluyor, zaman zaman haksız da sayılmazlar.

Malta

1. Beach Road ve Pattaya Beach

Pattaya Beach
Pattaya Beach
Pattaya Beach Road
Pattaya Beach Road

Beach Road, yukarıda da bahsettiğim gibi Pattaya’da bir bölgenin adı. Tayland Körfezine paralel uzanan 3 km uzunluğundaki sokak, şehrin en popüler turistik adresi. Hilal şeklinde devam eden Pattaya Plajı boyunca uzayan caddede lüks oteller, şık restoranlar ve alışveriş merkezlerine ev sahipliği yapıyor. Konaklama için buradaki sadece iyi otelleri tavsiye edebilirim, sıradan yerlerin çoğu gürültülü.

Palmiyelerin süslediği, geceleri oldukça hareketli olan plaj çevresindeki sokaklarda yüzlerce go-go barı yer alıyor. Plaj yolunun güneyinde ise Pattaya gece hayatının merkezi olan ünlü Walking Street var. Yürümek, alışveriş yapmak, cafelerine takılmak veya AVM’lerinde dolaşmak Pattaya gezisi olmazsa olmazları. Gidip bir palmiye altında oturup saatlerce insanları izlediğimi anımsıyorum, tavsiye ederim.

Pattaya plajı, Beach Road’ın sahil kesimi. Gün doğumundan gün batımına kadar sahil kesimi tıklım tıklım. Güneşlenmeye bayılanlar, deniz sporlarını sevenler, tembel tembel şezlongda uyumak isteyenlerle dolup taşıyor. Buz gibi bir Hindistan cevizi alıp plajdaki şezlonglardan birine kurulup gün batımının keyfini çıkardım.

Deniz suyu temiz değil ama yine de yüzenler var ama siz girmeyin. Jet-Ski aktivitesi bu plajda oldukça popüler ama olası dolandırıcılık vakaları nedeniyle hiç tavsiye etmiyorum, aman dikkat!

Merkezi konumda olması nedeniyle özellikle genç gezginler tarafından tercih edilen plajda gün boyu denize girenler, havanın kararmasıyla birlikte çevredeki eğlence mekânlarına geçiyor. Kızıllaşan gökyüzü yerini karanlığa bıraktığında bütün hareketlilik bu defa Pattaya sokaklarına, Walking Street’e kayıyor. Karanlık çökünce de şehir sin city’e dönüşüyor.

2. Walking Street

pattaya gezisi
pattaya gezisi blog
Walking Street. Türk Bayrağıını gördünüz mü?

Walking Street, dünyanın birçok yerinden insanların buraya akmasının ardında bu sokak yatıyor. Pattaya varlığını bu sokağın ününe borçlu aslında. Açık hava barlarından, uluslararası birahanelere ve canlı müzik mekânlarına, ultramodern diskolardan ve salaş gece kulüplerine; masalarda seksi şovlar yapan GoGo barlarından dünyaca ünlü travesti şovlarına kadar envaı çeşit mekân sokak boyunca sıralanıyor.

Gece hayatı gece 10 gibi başlayıp haraketlilik sabaha kadar sürüyor. Walking Street akşam 6 ile gece 2 arası trafiğe kapalı. Yasal kapanma süresi 02.00 olsa da bazı bar ve diskolar sabaha kadar açık kalıyor. Club Insomnia, Tony’s Entertainment Complex, Candy Shop gibi eğlence mekânları saat 21:00 gibi canlı müzik grupları ile müşterileri kendilerine çekiyor.

Zengin menüleri ve taze deniz ürünleriyle ünlü restoranlarda keyifli yenen yemekler sonrasında, gecenin ilerleyen saatlerine doğru cadde daha kalabalıklaşıyor. Go-go barları önünde ellerinde içecek fiyatlarını sokaktan geçen turistlere gösteren genç kızların davetkar sesleri, discolardan, barlardan yükselen gürültülü seslere karışıyor.

3. Mercan Adası

Mercan Adası
Koh Larn

Mercan Adası (Koh Larn), denize girmek için şehir merkezinden feribot veya sürat tekneleri ulaşabileceğiniz cennet bir Pattaya adası. Ne Pattaya ne de Jomtien plajı tropikal bir iklimdeki egzotik atmosferi yansıtacak durumda değiller. Beyaz kum ve turkuaz deniz keyfi için gitmeniz gereken adres Mercan Adası olmalı.

Pattaya’nın 7 km açığında bulunan, bembeyaz kumsallara sahip Mercan Adası, irili ufaklı Pattaya adaları içerisinde en popüler olanı. Sürat teknesiyle yaklaşık 20-25 dakikalık bir yolculuktan sonra büyük bölümü ormanla kaplı adaya ulaşıyorsunuz. Adanın bilinen en popüler plajı ise Tawaen Beach.

Üzerinde 6 adet plajın yer aldığı Ko Larn’da, çok sayıda taze deniz ürünleri satan restoran ve hediyelik eşya dükkanları yer alıyor. Adanın en yüksek noktasında bir Budist tapınağı da bulunuyor. Bu arada şezlongunuzda uzanırken masaj yaptırma deneyimini yaşamayı unutmayın. Pattaya’ya gelirseniz Pattaya turları listesinde ekstra aktivitelerden olan Mercan Adası gezilecek yerler listenizde olsun.

4. Budha Hill

pattaya görülecek yerler
Pattaya Big Budha

Pattaya Big Budha, 18 m boyundaki Buda Heykeli ile ünlü, Pattaya Plajı ile Jomtien Plajı arasındaki Pratumnak Tepesinde yer alıyor. Büyük Buda Tepesi, 1995’te Tayland Kralı’nın emriyle inşa edilmiş. Yerel halk tarafından oldukça önemli Wat Phra Yai tapınağı yanında devasa bir Budha heykeli var.

Tapınağa giden iki altın renkli Naga yılanı ile çevrili uzun bir merdiven sizi 1977’de inşa edilen devasa boyutlardaki Budha Heykeline götürüyor. Burada Büyük Budha’nın dışında, bir tapınak ile yatan veya oturan 7 küçük Budha heykeli yer alıyor.

Taylandlılar, Wat Phra Yai’ye saygı sunmanın yanı sıra, sağlık, mutluluk ve zenginlik için dua etmeye geliyorlar. Muazzam bir Pattaya ve Pattaya Körfezi manzarasının yanı sıra, Pattaya’nın ve Koh Larn Adası da dahil olmak üzere çevrenin en iyi manzarasını izleme fırsatı yakalıyorsunuz. Ziyaretçilerin giyim-kuşam konusunda hassas davranmaları beklenen tepe her gün 08.00-22.00 saatlerinde ücretsiz ziyaret edilebiliyor.

5. Hakikat Tapınağı

hakikat tapınağı pattaya

Hakikat Tapınağı (Prasat Satchatham), el oyması tik ağacı malzeme ile hiç çivi kullanılmadan inşa edilmiş, şehrin en ikonik yapısı. Geçmişte Pattaya’ya gidenlerin pek de ilgi göstermediği tapınak, son yıllarda Instagram sayesinde popüler oldu.

Tay, Kimer, Çin ve Hint kökenli dini motifleri simgeleyen işlemeleriyle, dünyada yeniden yaratılan cenneti sembolize eden Hakikat Tapınak (Sanctuary of Truth), 1981’de inşa edilmeye başlanmış. Tek bir dine bağlı olmaksızın felsefe, sanat, kültür ve inanç bakımından evrensel bir takdir yeri olarak görevlendirilen tapınağın 2050’de tamamlanması planlanıyor.

Filler, insanlar, yaratıklar ve mitolojiye dair sahnelerin şaşırtıcı derecede detaylı oymalarla işlendiği tapınakta günün belli saatlerinde dans ve Muay Thai gösterileri yapılıyor. Tapınak her gün 08.00-18.00 saatleri arasında açık, giriş ücreti 450 Baht.

6. Nong Nooch Tropikal Botanik Bahçesi

Nong Nooch Tropical Botanical Garden

Nong Nooch Tropikal Botanik Bahçesi (Nong Nooch Tropical Botanical Garden), 600 dönümlük bir arazide yer alan şahane bir tropikal bahçe. Park, ismini taşıdığı kurucusu Nongnooch Tansacha’nın dünyanın farklı yerlerinde gördüğü bahçelerden etkilenmesiyle hayata geçirilen bir projenin ürünü.

Pattaya’da turizmi farklı kitlelerle buluşturmak amacıyla inşa edilen Nong Nooch Tropical Park, 1980’de açıldı. En çok ziyaret edilen bölümleri Kaktüs Bahçesi, Dinozor Vadisi ve Hayvan Krallığı adlı kısımlar. Birçok ülkeden getirilmiş ağaçlar, değişik konseptlerde bahçeler, yollarda ve bahçelerde Tay savaş kültürlerini sembolize eden heykeller bulunuyor.

Bu hem yetişkinlere hem de çocuklara hitap eden Tayland’ın sanatsal ve kültürel özelliklerini, mimarisini geleneksel dans, tiyatro, folklorik ve mizahi becerilerini gösteren şovlarıyla bütünlüyor. Ressam fillerden, etle beslenen balıklara ve rengarenk geveze papağanlara, otomobil sergisinden, dev örümcek heykellerine, tropikal bitkilerden farklı konseptlerde düzenlenmiş bahçelere dek her şey var.

Yiyecek ve içecek satan dinlenme köşelerinin bulunduğu bahçede özel bir gösteri alanı da var. Burada geleneksel Tayland dansları, Tayland boksu sergileniyor. Parkın içerisinde bir de otel bulunuyor. Her gün 09.00-17.00 saatleri arasında ziyarete açık. Giriş bileti 300 Baht’tan başlıyor. Şovları da izlemek isterseniz 800Baht.

7. The Million Years Stone Park & Pattaya Crocodile Farm

The Million Years Stone Park
The Million Years Stone Park
Pattaya Crocodile Farm
Pattaya Crocodile Farm

The Million Years Stone Park & Pattaya Crocodile Farm (Milyon Yıllık Taş Park ve Timsah Çiftliği), Tayland’ın doğal güzelliklerini ve vahşi yaşamını yakından görmek için iyi bir fırsat sunuyor. Muhteşem peyzaja sahip Nongnooch bahçesi 1980’de halka açıldı. Volkanik taşlarla dekore edilmiş parkta egzotik çiçekler, havuzlar, bonsai ağaçları görülebilir.

Bahçe daha sonra turistlerin rahatı için konaklama, yüzme havuzu, restoranlar ve seminer salonlarıyla tam donanımlı bir turistik mekâna dönüştürüldü. Dünyanın en güzel on bahçesinden biri olarak kabul edilen Nongnooch’u her gün 5 binden fazla kişi ziyaret ediyor.

Demeti 50 Bahta satılan muzlarla filleri ve zürafaları besliyorsunuz. Fil safarisi var 5 dakikası büyük 60 Baht çocuklardan ise 40 Baht alınıyor. Kaplan veya şirin yavrularıyla fotoğraf çektirebiliyorsunuz. Kaplanla fotoğraf çekmek 200 baht.

Pattaya Crocodile Farm‘da ise yüzlerce timsahı bir arada görme fırsatınız var. Burada, Timsahlarla yapılan şovları izleyebiliyorsunuz. Her gün saat 10.00, 11.00, 13.00, 14.00 ve 15.00 saatlerinde başlayan timsah şov 15 dakika sürüyor. Olta şeklinde ipe bağlı tavuğu almak için sudan nasıl sıçradığını görüyorsunuz. Timsah beslemek 100 baht, timsahın üzerinde oturur gibi yaparak fotoğraf çektirmek ise 200 Baht.

Pattaya Milyon Yıllık Taş Park ve Timsah Çiftliği giriş ücreti 500 Baht. Sabah erken veya öğleden sonra gidin, yoksa öğlen çok sıcak oluyor. Yanınızda mutlaka şapka olsun, Pattaya’da açık havaya her çıktığınızda muhakkak güneş kremi kullanın! Pattaya merkezden 200 baht vererek taksi veya tuktukla gidebilirsiniz.

8. Sriracha Tiger Zoo

Pattaya Sriracha Tiger Zoo
Pattaya Sriracha Tiger Zoo

SriRacha Tiger Hayvanat Bahçesi (SriRacha Tiger Zoo), dünyada kaplanlara ayılmış en büyük hayvanat bahçesi. Güneydoğu Asya’nın vahşi yaşamını en iyi şekilde gözlemleyebileceğiniz yerlerden. Pattaya şehir merkezinin yanı başında 1994’te kurulan hayvanat bahçesi, 200 kaplandan oluşan bir popülasyona ve yaklaşık 10 bin timsaha ev sahipliği yapıyor.

Tüm hayvanların doğal ortamında güzel bir uyum içinde bir arada yaşadığı Sri Racha, Kaplan Üreme Bölgesi, Timsah Bölgesi, Hayvanat Bahçesi ve Hayvan Bölgesi olmak üzere dört bölüme ayrılıyor. Bengal kaplanları ve yavru kaplanlarla fotoğraf çektirebilirsiniz. Yavru kaplana dokunmak ve emzirmek müthiş bir duygu. Kaplanla fotoğraf çektirmek 250 Baht.

Timsah, benekli geyik, fil, deve gibi türleri görebileceğiniz hayvanat bahçesinde belirli saatlerde kaplan, fil, timsah ve domuz gösterileri düzenleniyor, bu saatlere göre gitmek daha mantıklı olur. Fil Müzesinde ise soyu tükenmiş mamutlar, Asya ve Afrika fillerinden koleksiyonları görebilirsiniz. Her gün 08.00-18.00 saatleri arasında ziyarete açık olan enfes bahçeye giriş ücreti 450 Baht.

9. Pattaya Elephant Village

pattaya fil safarisi

Pattaya Fil Çiftliği (Pattaya Elephant Village), 1973’te kâr amacı gütmeyen bir organizasyonun girişimiyle açılmış. Ağır şartlar altında hizmet veren fillerin son dönemlerini keyifli ve mutlu geçirebilmeleri için çabalanan tesiste bakıcılar sorumlu oldukları fillerin her anında onlarla beraberler.

Fil safarisini burada yapmanızı tavsiye ederim. Çiftlikte fillerle yaklaşık 45 dakika doğal ortamda geziyorsunuz. Filden indikten sonra ıslak havlu, çay, kahve ve meyve ikramı yapılıyor. Derenin içerisinden de geçiyor, korkulacak bir şey değil.

Ülkenin karakteristik hayvanlarından filler tarih boyunca Tayland’da farklı amaçlar için kullanılmış. Fillerin yaşamlarının son dönemini geçirdikleri Pattaya Fil Çiftliği, her gün 08.30-18.30 arasında açık olan çiftliğin giriş ücreti 600 Baht.

10. Khao Pattaya Viewpoint

Khao Pattaya Viewpoint

Khao Pattaya Viewpoint, Pattaya’ya kuş bakışı bakabileceğiniz, şehri ve Tayland Körfezinin enfes manzarasını izlemek için çıkabileceğiniz bir nokta. Ünlü Pattaya şehir tabelası da burada yer alıyor. Pratumnak Tepesinde yer alan seyir noktasına özellikle havanın açık olduğu günlerde veya gün batımı saatlerinde gitmeye çalışın.

Ana seyir alanının kuzeye baktığı seyir terasına gelmeden Wat Khao Phra Bat Tapınağını da ziyaret edin. Seyir terası 07.30-21.00 saatlerinde arasında ziyarete açık.

11. Mini Siam Pattaya

mini siam

Mini Siam Pattaya, Tayland’ın ünlü minyatür cazibe parkı. Bizdeki MiaTürk gibi, ama bakımsız olduklarından daha az çekici. Ülkenin önde gelen anıtsal yapılarının minyatür modelleri yer alıyor. Dünyanın çeşitli yerlerinde inşa edilmiş ünlü yapıların 1/25 ölçeğinde modellerinin bulunduğu parka ilk olarak Bangkok’taki Demokrasi Anıtı’nın minyatürü yerleştirilmiş.

Sukhumvit Road üzerinde yer alan park, Mini Siyam ve Mini Avrupa olmak üzere iki bölümden oluşuyor. Minyatür kent görüntülerinin bulunduğu parkta Emerald Budha Tapınağı, Anantasamakhom Throne Hall, Nehir Kwae Bridge over, Sidney Opera dahil Ev, Eiffel Kulesi, Özgürlük Anıtı ve Londra Tower Bridge de yer alıyor. 07.00 – 22.00 saatleri arası ziyarete açık. Erişkinler için 250 baht, çocuklar için 120 Baht.

12. Ripley’s Believe It or Not Pattaya

Ripley’s Believe It or Not Pattaya

Ripley’s Believe It or Not Pattaya, Robert Ripley Leroy’un kitabından esinlenerek oluşturulan ve algı sınırlarınızı zorlayacak bir gariplikler müzesi. Beach Road’da yer alan Royal Garden Plaza AVM içerisinde yer alıyor. 10 ayrı temalı galeriden oluşan müzede, dünyanın çeşitli yerlerinden 95 yılda toplanmış ilgi çekici obje ve heykeller yer alıyor.

Barındırdığı 300’ün üzerinde çarpıcı eseri, şaşırtıcı vitrin düzenlemeleri ve olağanüstü gerçeklikteki balmumu heykelleriyle, Pattaya gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz. Ripley’s Odditorium ฿500, Ripley’s Moving Theater 9DX ฿250, Louis Tussaud’s Waxworks฿500, The Vault Laser Maze Challenge ฿250.

13. Pattaya Floating Market

Pattaya Floating Market
pattaya görülecek yerler

Pattaya Floating Market, Resmi adı Four Regions Floating Market Pattaya’da gezilecek yerler arasında. 100 bin metrekarelik genişlikte bir alanda yer alan pazarda meyve-sebze ve atıştırmalıklar satılıyor.

Yerel mimari ve nehir kıyısındaki yaşamı deneyimlemek için ideal bir nokta olan pazarda 30 dakika ve katları şeklinde tekne kiralayarak dolaşabiliyorsunuz. Bangkok’taki ünlü Yüzen Çarşı‘ya gidemeyenler burayı kaçırmasın. Pazaryeri 10.00-23.00 saatleri arasında açık.

14. Jomtien Beach, Pattaya

Jomtien Beach

Jomtien Beach (Haat Jomtien/Chom Tian), Tayland Körfezinin doğu kıyısında, Pattaya’nın yaklaşık 3 km güneyinde ve yüksek katlı apartman daireleri, otel ve restoranlara ev sahipliği yapan bir bölge. Pattaya merkezde ne varsa hepsinden birazı burada var. Tabi daha az gürültü ve daha az trafik gibi. İngilizler ve Pattaya’ya yerleşmiş expatlar bu bölgede yaşıyor.

Thappraya Yolu boyunca birçok lüks restoran, bar ve mağaza ile Beach Road’a paralel Second Road’daki pek çok açık hava barını barındıran kompleksin ve Jomtien Pazarı’nın açılmasıyla Jomtien bölgesi, son yıllarda oldukça popüler hale geldi. Sıra dışı mekânları bulabileceğiniz Jomtien’de, daha çok dinlendiren ve kaliteli müzik yapmak için yaratılmış atmosfere sahip mekânlar yer alıyor.

Jomtien Sahili, özellikle ailece tatile gelenler ile Bangkok’dan gelen yerel turistler tarafından tercih ediliyor olsa da normal bir turistin tropikal sahilden bekleyebileceği şeyleri pek de vaad etmiyor. Sahili Tayland adalarındaki gibi kristal berrak değil de mat ve bulanık gibi. Jomtien, güneşlenmek ve kumsalda yapılabilecek ufak çaplı etkinlikler için Pattaya’nın tıklım tıklım dolu sahillerinin aksine, çok daha uygun bir ortam sağlıyor.

15. Çin Tapınağı Anek Kuson Sala

Pattaya Anek Kuson Sala

Anek Kusala Sala (Viharn Sien), 1987’de inşa edilmiş. Pattaya şehir merkezinin 16 km güneyinde yer alan tapınak, Tayland genelinde Çin stili ibadethaneler arasında en başarılı mimari üsluba sahip olanı. Çin ve Tayland arasındaki dostluğu sembolize eden tapınak günümüzde müze olarak kullanılıyor.

Tapınağın ilk katında tanrı ve tanrıça heykelleri, ikinci katında ise Shaolin keşiş heykelleri sergileniyor. Paha biçilmez ve nadir Çin eserleri ile antikaları barındıran müze Tayland’ın en iyi Çin sanat koleksiyonlarını sergiliyor. Her gün 08.00-17.00 saatleri arasında ziyaret edilebilen tapınağa giriş ücreti 100 Baht.

16. Naklua Beach ve Wong Amat Beach

Naklua Beach

Naklua Beach, Kuzey Pattaya yolunun sonunda yer alıyor ve daha çok çocuklu aileler tarafından tercih ediliyor. Eski evleri, dar sokakları, geleneksel dükkanları, tapınakları, balıkçı iskelesiyle oldukça renkli bir köy havasına sahip Naklua’da, ayrıca ünlü Hakikat Tapınağı ile Wong Amat Plajını da ziyaret edebilirsiniz.

17. Alcazar Kabare Show

Alcazar Kabare Show

Alcazar Kabare Show, Pattaya efsanesi haline gelmiş, Asya’nın en büyük travesti kabare gösterisi. Alcazar Kabaresi Phettrakul Ailesi tarafından 20 sene önce, 1981’de, Pattaya 2. Cadde üzerine ilk kurulduğunda 350 koltuklu 40 çalışanlı küçük bir tiyatroydu. Başlarda ümit ettikleri başarıyı yakalayamasalar da aile vazgeçmedi.

Günümüzde ise 1200 koltuklu, 440 kişilik ekipli, dünya çapında meşhur sahneyi bugünlere getirdi. Dünyaca ünlü Alcazaar Cabaret, son derece ilginç koreografisi, canlı renkli kostümleri, kusursuz ışık ve ses sistemine sahip modern sahne tasarımlarıyla parıltılı bir şov vadediyor.

Her yaştan ziyaretçiye keyifli bir akşam yaşatmayı hedefleyen 1 saat 15 dakikalık gösteri sırasında dünyadaki çeşitli ülkelerin kültürlerini, danslarını ve şarkılarını gösteren 17 etkinlik sergileniyor. Oldukça popüler, Terminal 21 çarşısının hemen yanıbaşında günde 3 kere tekrarlanıyor.

İlk başta çok çekici gelse de ortasına doğru sıkılmaya başlamıştım. Gösteri sonunda dansçılarla ücret karşılığı fotoğraf çektirebiliyorsunuz. Tiffany’s Show Pattaya ile tamamen aynı konseptte, birine gitmeniz yeterli. VIP 800 Baht, standart koltuklar 600 Baht.

18. Tiffany’s Show Pattaya

Tiffany's Show Pattaya
Pattaya Tiffany Show

Tiffany Show, Pattaya’nın orijinal travesti kabare şovu. 1974’te bir Noel gecesi arkadaşları için yapılan tek kişilik bir gösteri olarak başlayan Tiffany’s Show Pattaya muhteşem bir dünya şovuna dönüşmüş. Oyuncular kesinlikle çok etkileyici ve gerçekten kadın olmadıklarına inanmak zor!

Oldukça renkli prodüksiyona sahip müzikalde fotoğraf çekmeniz yasak, ama çıkışta dansçılarla fotoğraf çektirebiliyorsunuz. Fotoğraf için 100 Baht ödemeniz gerekiyor. Şehrin tam kalbinde, yürüyerek dahi gidilebilecek bir gösteri merkezi. Alcazar Show’a göre daha başarılı diye düşünüyorum.

19. Art in Paradise Pattaya

Art in Paradise Pattaya, üç boyutlu tasarlanmış alanlarda ilginç fotoğraflar çekebileceğiniz bir 3D müzesi. Şehir merkezinde ulaşımı kolay. İki katlı mekânı sırayla dolaşıyorsunuz. Optik yanılsama tekniğiyle illüzyon yaratılarak ilginç fotoğraflar çekiyorsunuz. 3 boyutlu çekmek için girişte uygulamayı yüklemeniz gerekiyor. İçeride ayakkabılar çıkarttırılıyorlar. Çiftler ve çocuklu ailelerin çok seveceğine eminim. Bedava WiFi hizmeti var.

20. Underwater World Pattaya

Underwater World Pattaya, Pattaya’nın en heyecan verici tematik akvaryumu. 105 metrelik şeffaf akrilik tünelden geçerken deniz altı dünyasını yakından keşfedebiliyorsunuz. Coral Reef Zone, Shark ve Stingray Zone ve Siam Zone olmak üzere 3 farklı bölgesi var.

Pattaya Akvaryumu her gün 9.00-18.00 saatleri arasında ziyarete açık. Bilet ücreti 500 Baht, pahalı sayılır. Küçük çocuklarınız varsa biraz zaman geçirmek için iyi olabilir.

Pattaya gezilecek yerler listesini genişletmek mümkün; oyuncak ayı müzesi Teddy Bear Museum; Koyunlar, kuşlar, hayvan gösterileriyle çocuklar için renkli oyun alanları sunan özgün çiftlik Pattaya Sheep Farm; Budha’nın dev bir heykel görüntüsüne sahip Soi Khao Chi Chan görülecek yerler arasına eklenebilir.

Pattaya’ya kadar gitmişken ülkenin geleneksel yemeklerini tatmadan dönmek olmaz. Hepsinden öte, Pattaya ve Jomtien bölgesi, farklı ülkeler ve kıtalardan gelen çok geniş bir mutfağa sahip. En basit Tay çorbasından gurmelere özel yapılan yemeklere kadar binbir türlü lezzete sahip. Adeta bir baharat cenneti olan bu ülkede yemek siparişi verirken az baharatlı istemek faydalı olur.

Yemekler ilk defa deneyenler için çok acı gelebilir. Özellikle ‘tom yum soup’ denilen jumbo karideslerin adeta dans ettiği çorbası mutlaka denenmesi gereken lezzetlerden. Konu deniz mahsulleri olunca, ne ararsanız bulabileceğiniz bu yerde hesabın oldukça uygun gelmesi de büyük avantaj olacak. Deniz mahsulü sevmeyenler, tavuk ve dana alternatiflerini de her yerde bulabilir.

Kamboçya seyahati ardından geçtiğim Ko Samet Adası ziyareti sonrasında yine Pattaya’da, evimden 9.000 kilometre uzakta; dilini, kültürünü artık az çok bildiğim insanların arasındayım. İyisi mi ben gidip kendimi, tütsü kokusu altında, aromatik yağların eşliğinde yapılan gevşetici bir masaja teslim edeyim. Ruhuma ve bedenime en güzel hediye.

Day 636: Tayland:3 Pattaya, 30 Nisan 2012

Önceki blog yazısıArtvin Gezilecek Yerler
Sonraki blog yazısıAspendos Antik Kenti: Aspendos Antik Tiyatrosu
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

17 YORUM

 1. Selamlar Kemal Bey,
  30 TL gunlugu olan yerleri online rezerve yapabilir miyiz? Yoksa oraya gidince mi ayarlamak gerekiyor sizce? Birde Second Road, Walking Street’e uzak midir?
  Teşekkürler.

 2. Günahlar şehri burası! 🙂 Muhteşem bir gece hayatı var, çılgınca eğlenebileceğiniz bir her. Herkes için uygun bir şeyi var. isteyene deniz güneş de var.

 3. Tayland balayı için en fazla talep gören ülkeler arasında birinci sırada ve bütçesi uygun olanlar için mutlaka tavsiye edilecek yerlerin başında gelmektedir.

 4. Az önce yazdığım yorumda söylemeyi unuttum. Pattaya’ya gitmek isteyen varsa oteller ve oradaki yaşantı hakkında bilgilerimi paylaşabilirim. Nerede yemek yenir, nereleri gezilir, nerede alış veriş yapalır (hesaplı)… Aklınıza takılan ne olursa biligilerimi paylaşırım. ataberk10@mynet.com her zaman mail atabalirsiniz.

 5. Merhaba arkadaşlar, Ben 5 yıldır üst üste gittim. Bangkok ve Pattaya’da 10-15 er günlük tatillerim oldu. Ben Avrupa’ya hiç gitmedim ama Tayland’a 5 sefer geldim. Sağlığım ve ekonomik durumum elverdiği sürece her sene gelmeye devam edeceğim. Neden mi derseniz?

  Gerçekten ilk 2 seferim sadece cekici Thaili kızlar içindi, ama diğer 3 seferim oradaki huzurlu yaşantı için. İnsan kendini resetliyor burada. Hava, doğa, insanların sana karşı davranışı mükemmel. Gitmek isteyen varsa hiç tereddüt etmesin. Avrupa’nın kaprisli insanlarını görmektense, buradaki sıcak kanlı insanları görün. Sinirlenmek, kızmak, aşağılamak kesinlikle yok burada öyle bir şey yok. Gidin görün yaşamadan bilemezsiniz.

 6. Bu kamyonet taksiler en iyisi. Bos olanlarina binerken dikkat edin. Bos olanlari sizden taksi fiyati isteyebilir. Toplu tasima olanlari 10 Baht.

 7. Pattaya’yı hep Phuket’e yakın bir yerde düşünüyordum. Bangkok’a bu kadar yakın olması da güzel.

 8. Tayland ender güzellikteki dogal ve tarihin buluştuğu yer kendine munasır hoş bir yer. Gidecek arkadaşlara 2 tavsiyem var bunlardan birincisi sakın arkadaşlar otel rezervasyonu yapmayın. Günlüğü 45$ studyo tarzı 1+1 yada 2+1 biçiminde evler var. Şehir merkezine olan yakınlığa göre fiyatları değişiyor, otele göre çok daha ucuz kalınabilir. Bir de kesinlikle uçak biletini son haftaya bırakmayın, mümkunse en az 1 öncesinden rezervasyon yapın, çok fark ediyor.

  • Uçak bileti seyahatlerde en çok masaraf olan şeylerin başında geliyor, erkenden almakta her zaman fayda var. Düşük bütçeli olanla için Pattaya’da çok seçenek var.

   Second Road çevresinde klimalı ve banyolu oda 500-600 Baht civarında (30TL). Bütçeyi pagalı otellere vermektense keşfetmeye ve eğlenceye harcamak taraftarıyım.

 9. Pattaya’ya ben de gittim ordaki aç insanlarla takıldım ve açlık nasıl birşeymiş diye öğrenmeye çalıştım fakat başıma pek iyi şeyler geldi diyemem olsun nirvanayı yanlış ülkede aramışım ben ama bulamadım mı?, hayır buldum şimdi yanımda ben bunları yazarken. selamı var! sağol açım hala onuda eklemek istedim…

  • Nirvana’ya ulaşmak için insnalar daha çok Hindistan’ı seçerler ama sizinkisi daha farklı bir çoğrafyada daha farklı bir nirvana hedefi olmuş galiba.

   Selamlar benden de Pattaya’ya, sana ve yanındakine. Tayland’da uzun süre kalan her zaman açtır zaten.

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın