Hakikat Tapınağı (Sanctuary of Truth), Güneydoğu Asya ülkelerinden Tayland‘ın en önemli turizm merkezlerinden biri olan Pattaya‘nın en ikonik yapısı. Geleneksel Budist ve Hindu motiflerine dayanan heykellerle dolu, tamamı tik ağacından inşa edilen tapınak, dünyada yeniden yaratılan cenneti sembolize ediyor.

Hakikat Tapınağı, Wongamat Plajı’nın kuzeyinde yer alıyor. 1981 yılında yapımına başlanan tapınak, Taylandlı iş insanı Lek Viriyaphant’ın geleneksel dini temalara dayanan çağdaş vizyoner projesinin yansıması. Tapınağın 2050 yılında tamamlanması planlanıyor.

Sanctuary of Truth

Hakikat Tapınağı, Pattaya

Hakikat Tapınağı (Sanctuary of Truth), Tayland’ın turizm cenneti Pattaya şehrinin en ikonik yapısı. Wongamat Plajı’nın kuzeyinde bir burun üzerinde yer alan Sanctuary of Truth, geleneksel dini temalara dayanan çağdaş vizyoner sanat özelliklerini taşıyan bir proje olarak, Taylandlı iş adamı Lek Viriyaphant’ın imzasını taşıyor. 1981’de fikrin gerçeğe dönüştüğü projenin 2050’de tamamlanması planlanıyor.

Tamamen tik ağacından karmaşık bir şekilde oyulmuş olan yapı, tapınak ve sarayın melezi gibi görünmesine rağmen tasarımcısı yapıyı tek bir dine bağlı kalmadan felsefe, sanat, kültür ve farklı inançlar için bir buluşma noktası olarak tasarladı. Tapınak, filler, insanlar, mitolojik karakterler ve tanrıların çarpıcı ayrıntılı oymalarıyla Tayland işçiliğinde bir anıt olarak tanımlanıyor.

Malta

13 hektarlık bir alanda bulunan tapınak 2 bin 115 m2’lik bir alana sahip ve en yüksek kulesi 105 metreye ulaşıyor. Tapınak tarzı, Angkor’daki imparatorluk ortamını gösteren el oyması ahşap heykeller sergileyen Khmer mimarisini çağrıştırıyor. Kamboçya, Çin, Hindistan ve Tayland’daki Budizm ve Hindu dinleri ile mitolojilerini temsil eden dört bölümü bulunan yapının amacı sanat ve kültürün doğu felsefesinin bir yansıması olarak tarif ediliyor.

Bu karmaşık yapıda ziyaretçilerin antik yaşamdan günümüze, insanın temel düşünce ve sorumluluklarına dair döngüyü anlaması hedeflenmiş. Daha büyük pencereden bakıldığında, genel olarak tek bir dine bağlı olmaksızın felsefe, sanat, kültür ve inanç bakımından evrensel bir takdir yeri olarak görevlendirilen tapınak, tek bir metal çivi kullanılmadan yapılıyor.

Tapınak, filler, insanlar ve sahneler, yaratıklar ve mitolojiye dair tanrılardan şaşırtıcı derecede detaylı oymalarla Tay işçiliğin anıtı olarak tanımlanıyor. İnsan varlığının kısa süren doğasını yansıtan yapıda ahşabın kullanılma nedeni, zamanla hava ve iklim şartlarına yenik düşerek malzemenin sürekli değiştirilmesi gerektiği anlamına geliyor. Zira 1981’de başlayan kutsal alanın inşaatı, bitmeyen, devam eden bir görev olarak kabul ediliyor.

Sanctuary of Truth Pattaya
Hakikat Tapınağı

Sanctuary of Truth Kutsal Alanı, insan uygarlığının dini ve felsefi hakikat tarafından sağlandığı ve beslendiği vizyonundan yola çıkılarak tasarlanan, başka bir deyişle, din, felsefe ve sanatın sunduğu iyilik ve estetikten yaratıldı.

Ayrıntılı oymalar ve heykeller sayesinde, cennet, yeryüzü, baba, anne, ay, güneş ve yıldızlar olmaksızın var olmayan yedi yaratıcıya övgüler yağdırıyor. Tüm bunları, eski Budist, Hindu, Brahman ve diğer manevi ve felsefi unsurlar destekliyor.

Güçlü bir barış duygusu yaratan ve sessizliği gerektiren uyarılara gerek kalmadan, içten gelen bir saygı ile ziyaret edilen tapınağın geniş parkında tezat olarak küçük bir atış sahası ve kılıç dövüşüne dair dramatik gösteriler sunuluyor. Fil ve atlı gezintiler yapabileceğiniz bu alanda, küçük hediyelik eşya tezgâhları da yer alıyor.

Pattaya Hakikat Tapınağı nerede

Hakikat Tapınağı Pattaya

Pattaya Hakikat Tapınağı giriş ücreti ve ziyaret bilgileri

🗺 Adres: 206/2 หมู่ที่ 5 ถนน Pattaya-Naklua, Bang Lamung District, Chon Buri 20150, Tayland
📲 www.sanctuaryoftruth.com ☎️ +66 (0) 3 836 7229
🕘 Ziyaret saatleri: Pattaya Hakikat Tapınağı haftanın 7 günü 08.00-17.00 saatlerinde ziyaret edilebiliyor.
💶 Giriş ücreti: Pattaya Hakikat Tapınağı giriş ücreti yetişkinler 450 Baht, 18 yaş altı ziyaretçiler 225 Baht.
🚌 Ulaşım: Pattaya Hakikat Tapınağı’na özel araçla ulaşım için Pattaya Beach Road’a gelmeden önce North Pattaya Road’dan sağa Naklua Yolu’na dönün. Naklua Soi 12’ye doğru sola dönün ve sağdan düz devam edin. Pattaya Plajı’nın 6 km kuzeyinde yer alan tapınağa taksi ve tuktuklarla 15 dakika gibi bir sürede ulaşılıyor.

Pattaya’nın en etkileyici mimari yapılarından biri olan Hakikat Tapınağı (Sanctuary of Truth), benzersiz ahşap oymaları ve ahşap heykellerinin yanı sıra eşsiz deniz manzarası ve ziyaretçilerine hissettirdiği tarifi mümkün olmayan huzur için görülmeye değer.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz