Pattaya’da alışveriş, turistler için en popüler aktivitelerden biri. Pattaya açık hava marketlerinden yiyecek dükkanlarına, kalabalık gece marketlerinden, sokak tezgahlarından ve yerel dükkanlardan batı tarzı büyük dükkanlara, süpermarketlere çok büyük bir seçenek yelpazesine sahip. Bu dükkanların çoğunda pazarlık yeteneklerinizi konuşturmanız gerekecek.

Tercih edilen hediyelik eşyalar genellikle ipek, deri, gümüş, seramik ve tahta ürünler. Bazı ürünlerin her mağazada sabit fiyatları vardır, diğer yerlerde pazarlık etmekten kaçınmayın. Ufacık bir gülümseme her şeyi daha ucuza almanızı sağlayabilir.

pattaya alışveriş
Pattaya Yüzen Çarşı

Taylandlılar gülümseyen ve espri anlayışı iyi olan insanları severler. Korsan taksilerin ve tur rehberinizin tavsiye ettiği pahalı mekanlara gitmeyin. Mutlaka çok yüksek bir meblağ ödemek zorunda kalırsınız ve bunu sağlayan kişiler de bu işten komisyonlarını alır.

Pazarlık etme becerilerinizi büyük alışveriş merkezleri ve mağazalar hariç her yerde göstermelisiniz. Pattaya ve Jomtien’de fiyatlar normalin iki katına kadar çıkabilir. Ancak başarılı bir pazarlık sonunda normal bir fiyata indirilebilir. Normal fiyatın yarısından pazarlığa başlayabilirsiniz. En son noktada sizin pazarlık gücünüz ve satıcının isteğine bağlı olarak normalde %40 daha az bir para ödeyebilirsiniz. Büyük mağazaların ve markalı yerlerin fiyatları sabit.

Tayland’da kredi kartından çok nakit kullanımını tercih edin. Bu aralar çok yaygınlaşan kredi kartı kopyalama olaylarından dolayı sadece ve sadece çok bilinen büyük yerlerde kredi kartını kullanın ve yine kredi kartının gözünüzün önünden ayrılmadığından emin olun. Bazı mağazalar kredi kartı kullanımından dolayı işlem ücreti alabilir.

Sokak pazarları

Walking Street’den yürüme mesafesi uzaklığında haftada iki kez kuruluyor. Eğer pazarlıktan hoşlanıyorsanız mutlaka gidin. Pattaya’nın merkezinde ki seyyar yiyecek ve ucuz giysiler satan yerler de oldukça meşhur. Pattaya’nın biraz dışında yer alan Naklua market zaman geçirmek için güzel bir yer. Her sabah burada bir balık pazarı kuruluyor.

Malta

Walking Street, Pattaya gece hayatı buluşma noktası olurken gündüzleri satış noktası konumunda. Pahalı antika satan bazı marketler burada tezgah açıyor. Üst seviye dükkanlar oyulmuş yeşim taşları, Buddha heykelleri, yüksek kalite mücevher ve narin ahşap gemi modelleri satılıyor.

Alışveriş Merkezleri

Pattaya’daki bilinen alışveriş merkezlerinden bazıları, Royal Garden, Big C, Carrefour, Mariott, Mike gibi AVM’ler. Klimalı olan Big C ile Royal Market ve çok fazla dükkanı içerisinde barındırıyor. Dükkanlarda elbiseler, kameralar, cep telefonları, el yapımı eşyalar, resimler ve hemen hemen her şey mevcut.

Büyük mağazalar ve alışveriş merkezleri genelde sabah 10’dan akşam 11’e kadar açık. Birçok Avrupalı ve Amerikalı süpermarket zincirleri Pattaya’da şubeler açtı. Aynı zamanda Bangkok merkezli dükkanlar da bulunabilir. Her yerde olduğu gibi buralarda güvendiğiniz markalı ürünleri bulabilirsiniz. Buradaki fiyatlar sabit olduğu için pazarlık yapmayın.

Carrefour yerlilerin en çok tercih ettiği yerlerden biri. Yemek bölümünde çok sayıda farklı mutfak uygun fiyatlara bulunabilir. Mike’da ise turistler uygun fiyatlarla giysi, çanta yada hediyelik eşyalar alabilir. Mariott ve the Avenue daha seçkin mekanlar. İki mekanda da klima ve iyi kalitede restoranlar var.

Pattaya alışveriş merkezlerinde, uluslar arası restoran zincirlerinin birinde yemek yiyebilir, rahat salonlarda dondurma ile biraz serinleyebilirsiniz. Bazı merkezlerin en üst katlarında sinemalar var. Bu sinemalar her yaştan insana hitap eder ve filmleri İngilizce dublajlı olarak verir. Bir filme gitmiştim, film başlamadan önce krala saygı duruşu yapılıyor, mutlaka ayağa kalkın.

pattaya alışveriş yerleri
Pattaya Royal Garden Palaza AVM

Mücevher ve taşlar

Mücevher ve taşlar Pattaya’da çok popüler hediyelik eşyaları. Tay taşlarının zarifliği ve işçiliği her yerde meşhur. Yine de bu tarz bir alım yaparken Jewel Fest Club, resmi mücevheratçılar organizasyonu, üyesi olmasına dikkat edin. Pattaya alışveriş yaparken işlem detaylarınız düzgün bir şekilde tutulacak ve bir sertifika verilecektir. Bu sertifika belli bir zaman içinde ürünü geri getirmeniz durumunda size kolaylık sağlar.

Önceki blog yazısıMalatya Nerede 📍 Malatya’ya Nasıl Gidilir
Sonraki blog yazısıPattaya’yı Yaratan Hikaye
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın