Round-the-World Ticket, belirli sayıda destinasyonun önceden seçildiği, tarihlerin net olarak düzenlendiği ve uçak bileti fiyatların hangi ülkeye gidildiğine değil de katedilen kıta ya da mil sayısına göre belirlendiği toplu bilet alma işlemi. Dünya turu yapmak genel kanıya göre pahalı bir zevk, ancak bu şekilde bir çok destinasyonu içeren biletler alabilmek mümkün.

Normalde on binlerce dolara mal olacak uçuşları Go Round the World bileti ile daha ucuza almak mümkün. Go Round the World biletinden seçim ile sabit bir fiyatla 15 noktaya uçulabiliyor. Bu uygulamayı dünyada en yaygın olarak Star Alliance, OneWorld ve Skyteam kuruluşları sunuyor. Üçünde de üst limit 39,000 mil ve 16 destinasyon olarak belirlenmiş.

dünya turu uçak biletleri

OneWorld Explorer & Global Explorer

 • 12 havayolu şirketi uygulamaya dahil. American AirlinesBritish AirwaysCathay PacificLANQantas bu sistemin ağır topları.
 • Toplam 150 ülkede 750’den fazla şehire uçulabilir.
 • En iyi kapsadığı bölgeler: ABD, Orta Amerika, Güney Amerika, Uzakdoğu, Avustralya, Rusya.
 • Zayıf olduğu bölgeler: Afrika, Pasifik Adaları, Kanada, Brezilya, Afrika
 • Paskalya Adası ve Galapagos Adası’nı içermesi en büyük artısı. Bu adalara Güney Amerika’dan bile uçuş fiyatının 1000-1500$ olduğunu söylersem ne demek istediğimi anlarsınız.
 • Yolculuk sürekli doğuya ya da batıya olmalıdır ve başladığı ülkede bitmelidir. Atlas ve Pasifik Okyanusu sadece birer kez geçilebilir. Yalnız yola İstanbul’dan çıkılacağı varsayılırsa doğuda gidilebilecek sadece Umman var, bu nedenle Batı’ya doğru gitme yönünde kısıtlıyor. Londra yada Madrid’e uçup dünya turuna oradan başlamak daha mantıklı.
 • Tüm yolculuk en az 10 gün en fazla 1 yıl olarak ayarlanmalıdır. İlk uçuş dışındakilerin hepsi açık bilet olarak düzenlenebilir, böylece uçuş tarihleri yoldayken ekstra ücret ödemeden seçilebilir. Eğer rota değişecekse, her değişiklik başına 125$ ödenmesi gerekir.
 • İki seçenek var: OneWorld Explorer ile fiyatlar kıta sayısına (3-6 kıta) göre belirleniyor. Maksimum mil sınırlaması yok. OneWorld Global Explorer ise fiyatlandırmasını mil sayısına göre yapmış (26.000, 29.000, 39.000 mil seçenekleri var). Aralarındaki en önemli fark, Explorer’da sadece OneWorld’e bağlı havayolu şirketleri ile uçulabilirken, Global Explorer’da bunların yanında AirPacific, AerLingus, South African Airways gibi 11 havayolu şirketinin uçuşları da kullanılabilir.
 • Sitesindeki programı sayesinde yolculuk planı harita üzerinde kolayca oluşturulabilir ve bilet online satın alınabilir.
 • Fiyatları Star Alliance ile kıyaslamak için benzer planı Madrid çıkışlı olarak yaptım. 4 kıtalık 13 şehirlik bu turun fiyatı: 3255€ (Yaklaşık 1000€ olan bu fark hiç az değil)

Madrid> Miami> Mexico City> Dallas> Los Angeles> Hawaii> Sydney> Auckland> Hong Kong> Shanghai> Tokyo> Bangkok> Singapore> Londra> Madrid

Star Alliance

 • Türk Hava Yolları da dahil olmak üzere toplam 27 üyesi var. Sistemin ağır topları Continental AirlinesLufthansaAir ChinaSingapore Airlines ve TAM.
 • Toplam 181 ülkede 1160 havaalanına uçulabilir.
 • En iyi kapsadığı bölgeler: ABD, Uzakdoğu, Güneydoğu Asya, Okyanusya, Brezilya, Afrika. Özellikle Pasifik Adaları’na gitmek isteyenler için Star Alliance daha çok seçenek sunuyor.
 • Zayıf olduğu bölgeler: Patagonya, Avustralya
 • Bilet fiyatları mil sayısına göre hesaplanıyor. 29.000, 34.000 ve 39.000 mil seçenekleri var.
 • Yolculuk sürekli doğuya ya da batıya olmalıdır ve başladığı ülkede bitmelidir. Atlas ve Pasifik Okyanusu sadece birer kez geçilebilir. THY’nin varlığı sayesinde İstanbul’dan yola çıkması çok rahat. Asya, Afrika ve ABD’de pek çok yer ilk destinasyon olarak seçilebilir.
 • Tüm yolculuk en az 10 gün en fazla 1 yıl olarak ayarlanmalıdır. İlk uçuş dışındakilerin hepsi açık bilet olarak düzenlenebilir, böylece uçuş tarihleri yoldayken ekstra ücret ödemeden seçilebilir. Eğer rota değişecekse, her değişiklik başına 125$ ödenmesi gerekir.
 • Sitesindeki programı sayesinde yolculuk planı harita üzerinde kolayca oluşturulabilir ve bilet online satın alınabilir.
 • Fiyatlara gelecek olursak mil sayısına ve gidilecek ülkelere göre fiyat değişiyor. Örnek olması açısından 32800 millik 13 şehirlik şöyle bir tur yaptım, fiyatı: 4234€

İstanbul>Madrid>Miami>Houston>Mexico City>Los Angeles> Hawaii>Auckland>Sydney>Shanghai>Tokyo>Hong Kong>Bangkok>Singapore>İstanbul

Malta

Skyteam

 • Bünyesinde 13 havayolu şirketi var. Aralarından göze çarpanlar Air France,KLMDelta Airlines ve Korean Air. Kapsadığı alan itibariyle diğer iki sistemin yanında sönük kalıyor.
 • Toplam 169 ülkede 898 farklı yere gidilebilir.
 • En iyi kapsadığı bölgeler: Güneydoğu Asya, Rusya, Uzakdoğu
 • Zayıf olduğu bölgeler: Güney Amerika, Hindistan, Okyanusya, Afrika
 • Bilet fiyatları mil sayısına göre hesaplanıyor. 26.000, 29.000, 34.000 ve 39.000 mil seçenekleri var.
 • Diğerlerine göre avantajı, sürekli batıya yada doğuya gitmeye gerek olmaması. İstenildiği kadar okyanus aşırı yolculuk yapılabilir.
 • Tüm yolculuk en az 10 gün en fazla 1 yıl olarak ayarlanmalıdır. İlk uçuş dışındakilerin hepsi açık bilet olarak düzenlenebilir, böylece uçuş tarihleri yoldayken ekstra ücret ödemeden seçilebilir. Eğer rota değişecekse, her değişiklik başına 100$ ödenmesi gerekir.
 • Sitesinde yolculuk planlayıcı olmadığı için tahmini fiyat çıkartamıyorum. Ayrıca online bilet satışı yok, üye havayolu şirketlerinden birine başvurulması gerekiyor.

Roundtheworldticket.com

 • Yukarıdakiler gibi havayolu şirketlerini bünyesinde bulunduran bir oluşum değil. Sitedeki program sayesinde turunuzu planlıyorsunuz, site de size o rotadaki uçuş fiyatlarını derleyip tahmini bir fiyat çıkartıyor. Daha sonra ABD’deki ofisleriyle bağlantıya geçip biletinizi toplu olarak satın alabiliyorsunuz.
 • Örnek vermesi için, bana aşağıdaki rota için vergiler dahil 3140-4303€ arası bir fiyat çıkardı.

İstanbul> New York> Miami> Mexico City> Los Angeles> San Francisco> Honolulu> Fiji> Auckland> Sydney> Hong Kong> Shanghai> Tokyo> Bangkok> İstanbul

Bunların dışında bazı havayolu şirketleri (Air New Zealand, Virgin, KLMSingapore AirlinesLAN) kendi RTW dünya turu biletlerini satıyor ancak kapsama alanları kıyasla çok dar olduğu için iyi seçenek değiller.

KLM Go Round the World için önerilen rotalar

Tüm SkyTeam partnerlerinin rotalarını birleştirerek, hemen hemen her yere uçmak mümkün. SkyTeam ağı 169 ülkede yaklaşık 900 varış noktası sunuyor. Round-the-World Ticket bileti için 4 farklı mesafe seçimi yapılabiliyor.

Huzurlu adalar ve cennet plajlar, Dünyanın en eski tarihi alanlarını keşfetmek, dalış yapmak, tekneyle dolaşmak, romantik kaçamaklar..

İşte dünya çapındaki seyahatinize yön verecek ilham verecek birkaç örnek:

Antik tarih turu: Dünyanın en ünlü turistik noktalarını ziyaret edin. Japon krallığı ve Çin imparatorlarıyla tanışın, Pasifik ve Amerika’nın antik medeniyetlerini ziyaret edin ve olağanüstü miraslarını keşfedin!

Örneğin: Londra – Pekin – Osaka – Honolulu – Guatemala – Lima – Londra sadece 2.350 EURO (2.100 GBP)

Olağanüstü romantik kaçamak: Huzurlu adalar ve cennet plajlardan hareketli gece hayatına. Olağanüstü romantik kaçamağınız için nefes kesici mekanları seçin!

Örneğin: Tokyo – Amsterdam – Londra – Paris – Venedik – Roma – Madrid – Cancún – Havana – Los Angeles – Honolulu – Tokyo sadece 3.995 EURO (460.000 JPY )

Dünya çapındaki plaj hayatını keşfedin: Kara ve denizin birleştiği yerlerde yaşayan yerlilerle tanışın, nasıl sörf yapılacağını öğrenin ve bambaşka bir bronzlaşma deneyimi yaşayın.

Örneğin: Amsterdam – Miami – Cancun – Honolulu – Bali – Amsterdam sadece 2.995 EURO.

Yazan: www.bekransarsilmaz.com

6 Yorumlar

 1. Merhabalar; yazınız çok bilgilendirici. Küçük bir katkı da ben yapmak isterim. Yeni fark ettiğim NHTONLINE diye bir site var. Uçak biletlerinden komisyon almadan satış yapıyorlar, mutlaka bir bakın.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz