Pattaya, Güneydoğu Asya ülkelerinden Tayland‘ın en çok turist ağırlayan turizm destinasyonlarından biri. Ülkenin başkenti Bangkok’un 165 km güneydoğusunda, Tayland Körfezi kıyısında yer alan Pattaya, her yıl 16 milyondan fazla yabancı turisti ağırlıyor.

Vietnam-Amerika Savaşının sürdüğü 1960’lı yıllarda Amerikan Hava Kuvvetleri’ne bağlı askerlerin dinlenmek için tercih ettiği ve o yıllarda bir balıkçı kasabası olan Pattaya, bembeyaz renkli ince taneli kumsalları, doğal güzellikleri, renkli gece hayatı ve tropikal iklimi ile yılın her dönemi cıvıl cıvıl.

pattaya nasıl gidilir

PATTAYA GİTMEK İÇİN NE GEREKİR
ⓘ Pattaya’ya gitmek için vize almak gerekmiyor. Tayland vizesiz ülkeler listesinde olduğundan kapıda 30 günlük vize kaşesi pasaportunuza vuruluyor. Pattaya tatili için en az 6 ay geçerli olan pasaportunuzun olması gerekiyor. Henüz Pasaportunuz Pasaport Başvurusu Nasıl Yapılır ve Pasaport Çeşitleri yazılarımı okuyun. Yurt dışına çıkarken havalimanında yurtdışı çıkış harcı ödemeniz gerekiyor.

Tayland Gezi Rehberi ve Tayland Gezisi Hakkında Pratik Bilgiler blog yazılarımda Tayland deneyimlerimi paylaştım. Daha uygun Pattaya tatili yapmak için okumanızı tavsiye ederim. Seyahat Rehberi kategorisindeki uygun otel nasıl bulunur, vize/pasaport gibi blog yazılarım da seyahatiniz daha verimli geçirmeniz için gerken bilgileri paylaştım.

Pattaya Nerede 📍

Pattaya, Güneydoğu Asya ülkesi Tayland’ın başkenti Bangkok’un 165 km güneydoğusunda, Tayland Körfezinin doğu kıyısında yer alıyor. Tayland’ın Chonburi Eyaletine bağlı olan Pattaya, kendi kendini yöneten bir belediye idaresine sahip.

Malta

Pattaya, özellikle çılgın gece hayatı ve plaj partileriyle tanınıyor. Vietnam ile Amerika arasında yaşanan savaş sırasında Amerikan Hava Kuvvetlerine bağlı askerlerin hava değişikliği ve kafa dinlemek için gönderildikleri kasaba, tatile katılan Amerikan askerleri aracılığıyla kısa süre içerisinde gelişim göstererek turistik bir merkeze dönüştü.

Tayland’da başkent Bangkok’un ardından en çok gökdelen ve çok katlı yapıya ev sahipliği yapan ikinci şehir. Dünyaca meşhur Pattaya gece hayatı, oldukça kalabalık olan Walking Street’te hayat buluyor. Eğlencenin kalbi olan caddede onlarca top klas bar, disko, restoran ve striptiz barlar bulunuyor. Gece hayatı saat 22.00’de başlayıp sabaha kadar sürüyor.

Şehirde botanik bahçelerini gezebilir, timsah, yılan ve fil çiftliklerinde yapılan şovları seyredebilir, safarilere katılabilirsiniz. Tapınak gezileri, Mercan Adası ziyareti olmazsa olmazlar arasında yer alıyor.

Pattaya Bölümleri

Thai dilinde cadde anlamına gelen Soi, Pattaya’ya gidenlerin sık duyacağı bir kelime. Sokaklar ya rakamlarla isimlendirilmiş ya da o bölgeye ait bilinen bir bina veya otelin ismiyle anılıyor. Pattaya şehir merkezini Kuzey ve Güney tarafı olarak bölen 3 ana cadde bulunuyor. Nerde kaldığınız sorulduğunda genellikle ilk önce bu caddelerin adını, sonra da Soi adını (Soi 4,5,6,..) söylemeniz gerekiyor.

Pattaya Beach Road (Sahil Yolu), Tayland Körfezi kıyısı boyunca uzayan birkaç kilometrelik bir cadde. Pattaya Plajına paralel uzanıyor. Yol boyunca alışveriş merkezleri, bar ve restoranlar ile shoplar dizili. Denizine yüzmek için girilmese de güneşlenmek ve su sporları için yoğun ilgi var. Yolun sonunda ise meşhur Walking Street yer alıyor. Konaklama için bu bölge biraz gürültülü. Çoğu fast food marka yerler ve büyük AVM’ler de bu cadde üzerinde.

Pattaya Second Street (Soi Song, 2. Cadde), şehrin ana ulaşım yolu bu cadde. Kuzeyde Pratamnak Yunus Kavşağına (Dolphin Roundabout) geldiğinde Pattaya-Naklua yolu olarak, güneyde ise Pratamnak Yolu olarak değişiyor. Beach Road’a göre daha ekonomik restoran ve oteller sıralanıyor. Bu cadde ile birleşen ara caddelerde çok güzel barlar ve kaliteli olmasına rağmen ekonomik pansiyonlar yer alıyor.

Pattaya Third Street (Soi Saam, 3. Cadde) ise şehrin çevre yolu. Bu bölge hareketli şehir merkezinin epey dışında kalıyor. Bu bölge ile pek de işiniz olmayacak. Uzun süreli sakin, ucuz ve az turistik bir hayat tarzı sürmek isteyenler için çok güzel bir alternatif ama.

Soi Buakhao, 2. ve 3. Pattaya Street arasında, Pattaya Klang ve Pattaya Tai yolunu dik olarak birbirine bağlayan uzun, dar ve kalabalık bir bölge. Şehrin ‘Küçük İngiltere’ ismini hak ediyor. Soi LK Metro, Soi Diana, Soi Lengkee, Soi Chayapoon ve diğerleriyle birlikte genel olarak İngiliz barları, birahaneleri, restoranları, çok sayıda otel ve hızla artan Gogo barlarıyla (özellikle Soi LK Metro’da) dolu.

Sürpriz bir şekilde Soi Buakao özellikle İngiliz turist ve uzun süreli kalmaya gelen İngilizler arasında oldukça çok popüler oldu. Ayrıca her Salı ve Cuma Güney Pattaya Yolunun sonunda yapılan popüler sokak pazarına da ev sahipliği yapıyor. Pattaya seyahatlerimde genellikle bu bölgede konakladım.

Jomtien Beach, Tayland Körfezinin doğu kıyısında, Pattaya’nın yaklaşık 3 km güneyinde ve yüksek katlı apartman daireleri, otel ve restoranlara ev sahipliği yapan daha sakin bir bölge. Orta ve iyi halli batılılar genelde bu bölgede yaşıyor. Bölgenin Pratumnak Tepesinde, çok sayıda Rus ve İskandinav vatandaşı yaşıyor.

PATTAYA’YA HANGİ AYDA GİDİLİR
☀️ Pattaya’ya Kasım’dan Şubat ayları arasındaki sıcak ve kuru dönemde gidilir. Bu mevsimde nadiren yağmur yağar. Sıcaklık 30derece civarında seyreder. Mart-Mayıs arası çok nemli ve çok sıcak olur. Mayıs – Ekim arası Pattaya yağmurlu mevsim. Yağışlar genelde sağanak olmasına rağmen çok kısa süreli. Genelde günde 1 saatten daha fazla yağmaz.

Pattaya Haritası 🗺️

Pattaya’ya Nasıl Gidilir ✈️

Pattaya’ya uçakla nasıl gidilir: Pattaya, başkent Bangkok’un 165 kilometre güneydoğusunda, 7 ve 3 no’lu karayoluna bağlı olduğundan ulaşılması kolay yerlerden biri. Ülkemizden bir çok havayolu ile Bangkok Suvarnabhumi Uluslararası Havalimanına gitmek mümkün.

Türk Hava Yolları, Emirates, Qatar Airways ve Singapur Havayolları ile Bangkok’a tarifeli uçak seferleri düzenliyor. Türkmenistan Havayolları ve Mahan Air’den daha ekonomik uçak bileti bulunabiliyor.

Bangkok Havalimanından Pattaya’ya nasıl gidilir: Tayland’ın başkenti Bankgok’ta yer alan Suvarnabhumi Havalimanı’ndan Pattaya’ya ulaşım için minivan, limuzin ya da otobüs seçenekleri bulunuyor. Havalimanından Pattaya’ya özel transfer aracı ile ulaşım için sabit tarife uygulaması bulunuyor. Pattaya’ya 1050 baht yol + 60 baht ücretli yol şeklinde sabit ve resmi bir ücret var.

Daha ucuz alternatif ise havalimanı nakil merkezinde bulunan otobüsleri kullanmak. Havalimanı nakil merkezine ulaşmak için, gelen yolcu terminalinin dışında bulunan ücretsiz shuttle ile nakil merkezine ulaşıp, buradan Pattaya’ya otobüs bileti alabilirsiniz. Otobüsler her 2 saatte bir kalkıyor ve 1.5 saatte Pattaya’ya ulaşıyor. Bankgok Havalimanı-Pattaya otobüs bilet ücreti ise 110 baht.

Havalimanından Pattaya’ya daha lüks bir şekilde gitmek isteyenler için 24 saat hizmet veren limuzinler bulunuyor. Havalimanının ikinci katında yer alan ofislerden rezervasyon yaptırarak limuzin kiralayabilirsiniz. Taksi ile ulaşım ise yaklaşık 1000 baht tutuyor.

Bangkok merkezden Pattaya’ya nasıl gidilir: Bangkok şehir merkezinden Pattaya’ya ulaşım için en sık kullanılan toplu ulaşım yöntemi otobüsler. Batı Otobüs Terminali, Ekkamai İstasyonu’nun yanında, Sukhumvit Road at Soi 63 adresinde bulunuyor. Klimalı otobüsler haftanın 7 günü 05.20 ile 23.20 saatleri arasında her 30 dakikada bir hareket ediyor ve ücreti 117 baht.

Kuzey Otobüs Terminalinden (Mochit) 05.30 ile 20.00 saatleri arasında her yarım saatte bir Pattaya’ya otobüs var. Güney Otobüs Terminalinden (Sai Tai Mai) ise 05.30, 08.30, 10.00, 12.00, 14.00, 16.00 ve 18.30 saatlerinde Pattaya’ya direkt otobüs seferi bulunuyor.

Bangkok şehir merkezinden Pattaya’ya yolculuk ortalama 2 saat sürüyor fakat ulaşım süresi trafiğe bağlı olarak değişebiliyor. Bangkok’daki seyahat acenteleri ve oteller genelde Khao San Road bölgesinde bulunuyor. Seyahat acentelerinin kişi başı 400 baht karşılığı mini-van servisleri de seçenekler arasında. Bu seçenek otelden alınıp Pattaya’da gideceğiniz yere kadar rahat bir şekilde götürüleceğiniz için tercih edilebilir.

Bangkok’tan Pattaya’ya trenle nasıl gidilir: Otobüs, taksi ya da özel transfer aracı seçeneği dışında trenle de Pattaya’ya ulaşabilirsiniz. Hafta içi günler, saat 06.50’de Pattaya’ya giden ve 31 baht ücretle Hualamphong istasyonundan kalkan ve 3 saat süren 3. sınıf trenleri kullanabilirsiniz.

Kamboçya’dan Pattaya’ya nasıl gidilir: Kamboçya hava yolu şirketi PMT Air, haftanın 7 günü Siem Riep’tan (Angkor Wat) Pattaya’ya Antonov 24 model uçak ile sefer yapıyor.

Koh Samui’den Pattaya’ya nasıl gidilir: Koh Samui ve U-Taphao (Pattaya’ya 30 km mesafede) arasında Bangkok Airways’in günde iki uçuşu var.

Pattaya’yı keşfetmek için çok sayıda ulaşım alternatifi bulunuyor. Taksi, jeep yada araba kiralayabilir, Songthaews, gezi otobüslerine binilebilir yada motosiklet kullanabilirsiniz. Şehirde en çok kullanılan ulaşım aracı ise tepesi tenteyle kaplı, arkasında iki tarafında banklar bulunan Songthaew araçları. Bu araçlar, Pattaya sahil yolu ve Pattaya 2 yolunu saat yönünün tersine kat ediyor.

Motor taksiler bir yere hızlı ve rahat gidebilmek için en iyi seçenekler arasında. Motor taksilere binmeden gideceğiniz yer ve fiyatı konusunda kesin pazarlık yapın ve öyle binin. Otobüsler ise Jomtein ve Sukhumvit yolu gibi 3 farklı rotadan şehri dolaşıyor.

Songthaew Pattaya

Pattaya Ulaşım Rehberi

Pattaya, Güneydoğu Asya ülkelerinden Tayland’ın egzotik atmosferi ile öne çıkan, ülkenin en çok yabancı turist ağırlayan turizm merkezlerinden biri. Kalabalık nüfus ve turist hareketliliği nedeniyle trafik sorununun yaşandığı şehirde düzgün sokaklar ve yönlendirici tabelalar yön bulmayı kolaylaştırıyor. Özellikle işe gidiş ve dönüş saatlerinde karşılaşılan yoğun trafikle mücadele etmenin en kolay yöntemi ise şehri yürüyerek keşfetmek ve mümkün olduğunca trafikten uzak durmak.

Tayland’ın güneybatısında yer alan Pattaya, Tayland’ın birçok şehrinde olduğu gibi trafik yoğunluğu ile tanınıyor. Şehrin yıl boyunca milyonlarca turiste ev sahipliği yapması ve motorlu araç kullanımının yaygınlığı nedeniyle ciddi bir trafik sorunu yaşanıyor.

Düzgün sokaklar ve yön belirten tabelalar ile yön ve adres bulmanın kolay olduğu şehirde trafiğin yoğunlaştığı saatlerde bir yerden bir yere gitmek bir hayli zorlaşıyor. Bu yüzden şehirde gideceğiniz yer yürüme mesafesindeyse mümkün olduğunca yürümeyi tercih ederek trafikte geçireceğiniz fazladan zamandan tasarruf edebilir, trafik stresinden uzaklaşabilirsiniz.

Meşhur Baht-Bus: Songthaew

Songthaew adlı pikaplar (Baht-Bus) Pattaya’da ulaşım için en popüler, en kolay ulaşılabilir ve en ucuz yöntem. Songthaew (Baht-Bus) adı verilen pikaplar Pattaya’nın kendine özgü ulaşım tarzını oluşturuyor. Bu ulaşım aracına ‘Baht-Bus’ denmesinin sebebi fiyatının eskiden sadece 1 Baht olmasıydı. Koyu mavi renkte ufak bir pikap olan bu araçların arka kısmının üstü kapalı ve iki sıra halinde oturma yerleri bulunuyor. En az 10 kişiyi taşıyacak şekilde yapılmış bu araçlar genelde Pattaya’nın en bilinen yerlerinden geçiyor ve kısa mesafeler için ücret 10 Baht.

Güney Pattaya’nın tümü olan Pattaya Beach Road, Güney Pattaya Yolu, Second Road, Merkez Pattaya yolu kısa mesafeler listesinde bulunuyor. Uzun mesafeli tarifeler ise Pattaya Second Road ve Pattaya Beach Road’ın en kuzey kısmını kapsıyor.

Güney Pattaya/Second Road kesişiminden Jomtien’e düzenli olarak bu pikaplar gidiyor. Fiyat olarak 10 Baht ve genelde en az 10 kişinin dolmasını beklemek durumundasınız. Beyaz pikapların fiyatı da aynı şekilde 10 Baht ve Naklua’dan Güney Jomtien’e kadar bile gitseniz bu fiyat hiç değişmiyor.

Resmi istatistiklere göre, durmaksızın korna çalan bu teneke yığınlarından Pattaya’da yaklaşık 700 tane var ve trafiğin yoğun olmasının en büyük sebeplerinden biri yine bunlar. Özetle kısa mesafeler 10 Baht, uzun mesafeler 20-30 Baht civarı bir ücrete tabi.

Eğer gideceğiniz yer güzergâh dışında bir yerse bu ‘özel taksi hizmeti’ olarak geçeceği için asla ve asla sürücüye tam olarak nereye gitmek istediğinizi sormayın. Yol üstünde bile olsa sizin için özellikle olarak oradan gittiğini söyleyip ayrı bir ücret daha isteyebilir.Yol kenarına parketmiş boş pikaplara da dikkat edin. Kazıklanmak istemiyorsanız sadece binin ve gidin, nereye gittiğinizi anlamasanız dahi fazla soru sormayın. Bu sürücüler muhtemelen Tayland’da karşınıza çıkabilecek en kaba insanlardır. Yolda bir yabancı görürlerse genelde hemen dururlar, durmazlarsa sadece bir el işaretiyle durdurabilirsiniz.

Sonunda inmek istediğiniz yere geldiyseniz ya da yanlış yöne doğru gittiğinizi fark edip inmek istiyorsanız sadece oturduğunuz yerin tepesindeki genelde kırmızı renkteki zile basın. İndikten sonra da ücreti gittiğiniz yolun ücreti neyse onu ödeyin. ‘Ne kadar?’ diye sorarsanız tecrübesiz olduğunuzu düşünerek fazla para isteyecekleri kesin. Her zaman bozuk olarak 10 Baht’ın üzerinizde bulunması kazıklanma şansınızı minimuma düşer.

Eğer gideceğiniz yer mevcut güzergâh üzerinde değilse Baht-Bus taksi hizmeti olarak tutuluyor ve yolcular en baştan ücret konusunda sürücüyle bir rakam üzerinde anlaşmak zorunda. Mesela güney Pattaya’dan Jomtien’e 200 Baht’dan daha yukarıya bir ücret olmamalı. Tabi bu ücret konusu tamamen pazarlığa dayalı ve dolayısıyla sizin pazarlık yeteneğiniz en son ücreti belirliyor.

Moto-Taksiler

Eğer Baht-Bus güzergâhı dışında bir yere gidecekseniz ve yeterince cesaretiniz varsa Moto-Taksi’lerin arkasına binip çılgın Pattaya trafiğinin içinden hızlı ve ucuz bir şekilde kurtulabilirsiniz. Moto-Taksiler hemen hemen her yerde ve ‘mor-sai’ (Tayca argo olarak motosiklet demek) diye bağırıyor ve müşterilerin dikkatlerini çekmek için elleriyle alkış yapıyorlar.

Motosikletli taksi sürücüleri, songthaew pikap sürücüleriyle kıyaslandıkları zaman kibarlıkları ve iletişime açık tarzlarıyla gözünüze melek gibi görünüyor. Motosiklet sürücülerinin çoğu genç, yardımsever ve dost canlısı kişiler. Tipik kaskları ve bağlı bulunduğu taksi durağının isminin sırtında yazması sebebiyle çok kolay tanınıyorlar.

Şehir yollarını en iyi onların bilmesi ve Baht-Bus’ların kullanmadığı kısa yolları kullanmaları dolayısıyla ‘en güvenilir’ sürücüler denebilir. Ortalama ücretleri 40 Baht civarında olmasına rağmen son fiyat pazarlığa tabi. Eğer ki yolda fikir ve dolayısı ile rota değişikliği yapılırsa yeniden anlaşmak için konuşmanız gerekiyor. Mutabık kalınmayan her binişte, tamamen sürücünün isteyeceği parayı ödemeye zorlanırsınız.

Klasik Tay tarzı olan ‘Tuk-Tuk’ taksileri şehrin her yerinde rahatlıkla bulunuyor. Zaten Tayland denilince akla ilk gelen şeylerden biri olan bu 3 tekerlekli ve arkasına yolcu kabini yerleştirilmiş küçük motorlara denk gelmemeniz imkânsız. Az sayıda bulunan özel mülk tuk-tuklar dışındakilerin ticari olarak çalışması yasak ama Pattaya bu konuda bir istisna.

Pattaya taksimetreleri

2008 yılından beri beri Pattaya’daki Bangkok tarzı ‘taksimetreli’ araçların sayısı arttı. The Avenue Mall, Royal Garden Plaza alışveriş merkezi gibi yerlerin etrafındaki taksi duraklarında içerisinde gideceğiniz mesafeye göre ücreti gösteren taksimetrelerin yerleştirildiği çok sayıda taksi bulabilirsiniz.

Birçok taksi sürücüsü araçlarında taksimetre olmasına rağmen taksimetreyi açmamakta ısrar ettiğinden gideceğiniz yeri söyleyip fiyat konusunda anlaşmanız şart. Taksilerde fiyatlar genelde 150 Baht’dan başlıyor. Pattaya’nın merkezinden Jomtien’e gidecekseniz taksi ücreti yaklaşık 200-300 Baht kadar tutar.

Motosiklet kiralama

Kendi sürüş yeteneklerine güvenen ve bağımsız olmayı bir tarz haline getirenler için motosiklet kiralamak seçenekler arasında en iyisi. Tek gereken uluslararası geçerli bir ehliyet. Tabi bu resmi olarak gerekli olan tek belge olsa da motosiklet kiralarken kimse bunu sormuyor. Hatta git gide katılaşan trafik kurallarına rağmen polis bile çoğu zaman ehliyet sormuyor.Sadece güney Pattaya yolunda bile yüzlerce motosiklet kiralayabileceğiniz yerler var. Barlar, hosteller ve ufak tefek birçok yer de bu kiralama hizmetini yapıyor. Motorların çoğu 80-125 cc arası ufak otomatik scooterlardan oluşuyor ve 100 km’ye kadar hız yapabiliyorlar.

Vitesli modeller ise azınlıkta. En çok olan modeller Honda Wave, Honda Click, Yamaha Mio ve Yamaha Fino. Ortalama günlük 150-200 Baht civarı olan kiralama ücreti eğer haftalık ya da aylık almak isterseniz daha da düşüyor. Bu motosikletler kiralanırken 1000-15 bin Baht arasında depozito ya da pasaport rehin olarak talep ediliyor.

Orijinal pasaport yerine pasaportun fotokopisini vermekte ısrar etmekte fayda var. Motosikletler kiralanırken üzerindeki hasar ve çizikler mutlaka sözleşmeye işaretlenmeli. Sorunsuz iade edildiğinde sorun çıkmadan depozito geri alınıyor. Mutlaka sağlam bir kask ile kiralanması gerekir. Eğer 2 kişi binecekse mutlaka ikinci kişinin de kaskı olması şart. Takmazsanız ceza yiyebilirsiniz.

Motora gelecek bir hasar durumunda hasar bedeli sizden talep ediliyor. Böyle bir durumda motoru kendiniz tamir ettirmek için tamirciye götürmek isteseniz de firmalar buna izin vermiyor. Çünkü kendi tanıdıkları tamircilere götürüp olabilecek en yüksek rakamdan size fatura çıkartıyorlar. Hasar faturası şişirme sektörde ekstra bir gelir kapısı daha yaratmış.

Araç kiralama

Tüm büyük araç kiralama firmaları gibi yerel firmalar da Pattaya’da bulunuyor. Honda, Toyota, Nissan ve diğer Japon markaların yanında Limuzin hizmeti bile alabiliyorsunuz. Çakma jipleri de özellikle Pattaya sahil yolu ve İkinci Yol üzerinde kolayca bulabilirsiniz.

Araba kiralamak için ihtiyacınız olan şey yine uluslararası bir ehliyet. Tayland genelinde trafik sol taraftan aktığından alışık olmayanlar için trafiğin tersten akması sorun yaratabiliyor. Özellikle soldan akan trafiğe alışkın değilseniz, yoğun Pattaya trafiği ve dikkatsiz sürücülerden dolayı motor kullanmak oldukça tehlikeli olabilir. Ne kadar tecrübeli olursanız olun diğer sürücülere (özellikle sarhoş olanlara) çok dikkat etmeniz gerekiyor.

63 Yorumlar

  1. Aktarmalı gitmek ucuz ama sorun olur mu ? Direk uçuşlar 3500 gibi fiyat çıkıyor.yani pahalı.aktarmali 2000 civarı .Varsa temmuzda ayında gidecek kafa dengi arkadaşlar görüşelim.05427688781

    • Ne konuda yardim istiyorsunuz? Ben toplamda 3 kez gittim bende dusunuyorum tekrar gitmeyi bayram suresince. Fakat tam karar veremedim. Phuket var aklimda kalitesi daha yuksek

  2. Arkadaşlar 25.04.2016 Bankong pattaya pahalı ve temiz değil paranıza yazık bence gelmeyin aynı paralara daha güzel yerler var çok ben harcadığım paraya çok üzüldüm sakın gelmeyin

  3. 15 tatilde gitmek isteyen varmı. 23 ocak 6 subat pattaya -puket – phi phi. Daha önce gittim. Yanıma kafa dengi arkadaş arıyorum. 05057088012

  4. merhaba bizde balayı için 9 mayıs 20 mayıs arası tayland ta olucaz.fakat phuket kamboçya yapıcaz patayaya geçme niyetimiz yok bu yorumlardan sonra aklım çelinmedi desem yalan olur.Birde birşey öğrenmek istiyorum Don meung ile suvarnabhumi havaalanı arası ulaşım mesafe nasıl.biz önce suvarnabhumiye gidicez ordan don meung ile kamboçyaya geçicez.Yardımcı olursanız sevinirim.Herkese iyi eğlenceler

    • 29/12 akşamı bende gidiyorum daha önce giden arkadaşlardan kaldıkları otel isimlerini istiyorum mantıklı olan burdan rezervasyon yapmakmı orada bakarak karar vermekmi çok anlamadım otel yorumları genelde bayağı kötü

  5. 5 hazıran 17 hazıran tarıhlerınde pattayadayım bıletımı aldım bu 2 ıncı gıdısım gıdıcek tarıhler uygun olan arkadaslar varsa goruselım 541 670 49 70

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz