Makedonya Tatil

Singapur, zıtlıkları bir arada barındırabilen şehir devlet olarak da biliniyor. Çinlilerin ağırlıklı olarak yaşadığı Chinatown ve Hintlilerin Bölgesi olarak bilinen Little India, Singapur’un etnik çeşitliliğini simgeleyen ve her iki ülkenin de mutfağını ve kültürünü Singapur’a taşımış olan rengarenk semtler.

Zaten Singapur dediğiniz nedir ki? 42 kilometreye 23 kilometrelik bir alanı kaplayan bir şehir devleti. Yüzölçümü açısından harita üzerinde çok küçük bir alan kaplayan Singapur, görülecek etkileyici yerler açısından oldukça zengin. Singapur denildiğinde akla ilk gelen şehrin sembolü ikonik Marina Bay bölgesi ve Marina Bay Sands Hotel.

Marina Bay

Singapur Changi Havalimanı’na indiğimde saat 11.30’a geliyordu. Filipinler’in başkenti Manila’dan Singapur’a uçuşum 3,5 saat sürmüş. Bugis durağında inip Little India bölgesindeki The InnCrowd hosteline yerleştim (20 SGD, 30TL). Hostel fena sayılmaz, tamamen dolu.

Singapur’un şahane ulaşım ağı var. İster metro ister otobüs ile bir yerden diğer bir yere gitmek çok kolay. Havalimanından metroya atladım. Metro’da tanıştığım, Singapur’da yaşayan bir Alman ile Bugis durağında ininceye kadar ayak üstü konuştuk. Öğrendiğim şey Singapur’da eğitim maliyetlerinin bir hayli yüksek oluşuydu.

Singapur’da her şey pahalı. Bu gezimde ziyaret ettiğim ülkeler içerisinde en pahalısı Avustralya’ydı, Singapur ikinci sıraya yerleşiyor. Basit Hint yemeklerinden çapati bile 6-7 TL. Filipinler’de bu fiyata gayet güzel bir pizza ve kola alabiliyordum.

Ertesi gün sabah erken kalkıp, pantolon ve tshirtümü ütüledim. Yeni Zelanda’dan ayrıldığımdan bu yana, 6 aydan bu yana ilk defa ütü yaptım. Süresi bitmekte olana pasaportumu yenilemek için Türkiye Singapur Konsolosluğu’na geçtim. Pasaport yenileme işlemleri benim için kabus anlamına geliyor.

Sydney, Melbourne, Filipinler Konsoloslukları derken, şimdi de son defa şansımı Singapur’da deniyordum. Neyse ki pasaport yenileme başvurumu kabul ettiler ve ben de huzurla kendimi dışarı atıp, Singapur Marina Bay bölgesini keşfetmeye başladım.

Singapur Şehir Turu

Singapur, Malezya Yarımadasının en güney ucunda yer alan bir Güney Asya ada ülkesi. Asya ülkelerinin karakteristik özelliklerini pek de taşımayan, yüksek hayat standartlarına sahip şehir devleti Singapur, bugün dünyanın en gelişmiş ve refah seviyesi yüksek ülkelerinden birisi.

19. yüzyıl başlarında Güney Asya’da, Hollanda ve İngilizler arası yoğun bir sömürgecilik rekabeti yaşanıyordu. İngilizler, bölgede hakimiyeti kurmak için Singapur’u bir merkez üs olarak seçmeden önce burası küçük bir balıkçı kasabasıydı.

Adanın stratejik önemini keşfeden İngiliz memuru Sir Stamford Raffles, 1819 yılında İngiliz limanı kenti olarak kuruma çalışmalarına başlamasıyla tüm kaderi değişmiş. Kısa sürede Asya ticaretinin merkezi haline gelen Singapur, sadece Asya’da değil, bugün dünya çapında en önemli ticaret, finans ve liman kentleri arasında yer alıyor.

Asya’nın önde gelen iş, eğlence ve tatil merkezlerinden biri olan Singapur’da ticaret, yaşamın her alanında belirgin olarak fark ediliyor. Yüksek gökdelenler, alışveriş merkezleri, oteller ve plazalar her yandan yükseliyor.

🏨 Konaklama tavsiyelerim: Orchard Road’da kalmak isteyenler Orchard Hotel‘de kalabilirler. Clarke Quay’ide nefis konumdaki Paradox Singapore Merchant Court enfes bir tercih olabilir. Marina Bay bölgesindeki ise kaldığım Park Royal Hotel Marina Bay şahane bir tercih.

Hostel tercih edecekler için CapsulePod@Aljunied ve Galaxy Pods Capsule Hotel kapsül otelleri oldukça merkezi. Ayrıca Backpacker Cozy Corner Guesthouse ve Bluewaters Pods 38 Hongkong St radarınızda olsun ✔️

Marina Bay’e ulaşmak için birçok farklı durak seçeneğinden faydalanılabiliyor. Marina Bay’de gidilmek istenen bölgeye göre yakın metro durakları değişiyor. Raffles Place MRT, Downtown MRT, Bayfront MRT, Esplanade MRT and Promenade MRT.

Marina Bay Singapur

Marina Bay Kemal Kaya
Merlion Heykeli, Marina Bay

Singapur Marina Bay, şehrin en çok ziyaret alan bölgelerinin başında geliyor. Singapur’un simgelerinden bir çoğuna ev sahipliği yapan, muhteşem mimarisi ve ihtişamı ile büyüleyen bölgenin hikayesi yetmişli yıllarda alanın ıslah edilmesi ile başlamış. 1970’lerde 2000’li yılların başına kadar süren yenileme çalışmaları sonrası bugünkü görünümüne ulaşmış.

Denizin doldurulup, bataklıkların kurutulup genişletilerek yaratılan Marina Bay, bugün şehrin en gözde yeri. Sadece mimarlık alanında değil çevre, şehircilik, sosyal ve kültürel alanlarda en yaratıcı projelerin uygulandığı bölge, her geçen yıl eklenen yeni projelerle daha da genişletiliyor.

Ülkenin simgesi olan, başı aslan gövdesi balık olan Merlion heykeli, Singapur’u yukarıdan görmek için en güzel yerlerden biri olan Singapore Flyer dönme dolabı, deniz üzerine yapılmış dünyanın en büyük spor ve konser sahası Floating Stadium Marina Bay’ın öne çıkan yerleri.

Dünyanın en pahalı ikinci kumarhanesi Marina Bay Sands Casino ve bu güne kadar yapılmış en pahalı otel unvanını taşıyan Marina Bay Sands Otel bölgenin en ikonik yapıları. Ödüllü Gardens by the Bay ise inanılmaz bir hayal gücünün ürünü muhteşem bir bahçe ve yürüyüş alanı.

Marina Bay Sands otelinin inşası sırasında meydana gelen büyük çevresel sorunları telafi etmek için aynı zamanda Bay Park ve buraya bitişik arazi üzerine büyük bir yeşil alan olan Gardens By the Bay’i inşa edildi.

Kent bütününe kara yolu ve yaya yolları ile entegre olan Marina Bay, kıyı şeridi kullanımının devamlılığını sağlayan bir proje olduğu kadar, kendin diğer bölgelerine yine bir strüktür güzeli olan Marina Bay Yaya Köprüsü ile bağlanıyor.

Tüm kompleksin 5.7 milyar dolara mal olduğu Sands Marina Sky Park projesi, tam bir 21. yüzyıl eğlence ve kültür merkezi! Marina Bay, bölgedeki yapıların şahane aydınlatmalarıyla gece bambaşka bir kimlik kazanıyor. Zaman zaman düzenlenen ses ve ışık gösterileri her akşam yüzlerce yerli halk ve yabancı turist tarafından izleniyor.

Marina Bay çevresinde One Fullerton Oteli, Esplanade Tiyatrosu, müzeler ve çok sayıda finans ve iş merkezine ev sahipliği yapan gökdelenler, rezidanslar, bar ve restoranlar bulunuyor.

Marina Bay Singapur
Marina Bay Singapur

Singapur gezilecek yerler listesinin ana odağı Marina Bay broşürünü elime alıp güzergahı takip ettim. Güzergah yaklaşık 3,5 km. City Hall sonrası, Marina Sands Oteline giden yol, 2010 yılında Singapur’da yapılan Genç Olimpiyatları’na ithafen yapılmış ve Youth Olympic Walks olarak adlandırılıyor. Bu yol üzerinde 200 adet Palmiye bulunuyor. Christmas döneminin yaklaşmasından dolayı sol tarafta düzinelerce ışıklı çam ağaçları dizilmiş.

Yolun solunda oturup şahane nehir ve bina manzarasını seyretmek için ahşap yol ve oturma yerleri bulunuyor. Sağ tarafta yine Mist Walk olarak adlandırılan, 250 metre uzunluğunda ilginç çelik bir yapının altından yürüyorsunuz.

Bu çelik yapı gün içerisinde solar panellerle güneş enerjisini biriktirip ortamdaki nemi ve sıcaklığı azaltan bir yürüyüş imkanı sağlıyor. Yine bu ilginç çelik yapılara entegre edilmiş binlerce led ile gece şahane bir görsellik oluşturulmuş.

Yaklaşık 3 ay önce Singapur’u ilk ziyaret ettiğimde geceydi. Bu yürüyüş yolunun solunda Marina Sands Otelinin önünde, senfonik bir müzik eşliğinde dev su ve ışık dansı gösteri vardı. Aynı zamanda Marina Sands Oteli’nden de lazer gösterileri yapılıyordu. Ayın sadece belli günlerinde yapılan bu gösteriyi izleme şansı yakalamıştım.

Marina Bay Sands Hotel

Marina Bay Sands Hotel
Marina Bay Sands Hotel
Marina Bay Sands Hotel Sonsuzluk Havuzu Singapur
Marina Bay Sands Hotel Sonsuzluk Havuzu Singapur

Marina Bay, Singapur’un en popüler yeri. Singapur’un simgelerinden biri haline gelmiş Marina Bay Sands Oteli, Marina Bay’de en çok ilgi çeken bina. 55 katlı 3 gökdelen ve onların üstüne kondurulmuş büyük bir gemi görüntüsüne sahip olan Marina Bay Sands Oteli’nin yapımı için 8 milyar Singapur Doları harcanmış.

Karşımda Singapur’un simgesi haline gelmiş Singapur gemi otel Marina Sands Oteli duruyor. Her biri 55 katlı 3 kuleden oluşan otelin binalarını çatıdan birleştiren SkyPark olarak adlandırılan, 340 metre uzunluğunda ve 1 hektar alanı kaplayan gemi şeklinde yapı bulunuyor. SkyPark havuzu ise dünyanın en geniş, bu seviyede yapılmış açık hava havuzu aynı zamanda.

Dünyanın artık ikonlaşmış binalarından birisi.Mimar Moshe Safdie tarafından tasarlanan ve 2011’de açılan Marina Bay Sands’te 2561 odası, dünyanın en meşhur kumarhanelerinden biri, 45 bin kişi kapasiteli konferans salon, dünyaca ünlü markaların mağazalarının yer aldığı alışveriş merkezi, dünya standartlarında 13 restoran, müze ve iki tiyatro salonu yer alıyor.

Marina Bay Sands otelinin çift kişilik odalarında konaklama ücreti 399 Singapur Doları’ndan başlıyor. Otelde kalmayanlar için havuzdan yararlanılamasa da, Skypark seyir terası nefes kesici manzaralar sunan diğer seçenek. Singapur’da en popüler gözlem noktalarından olan Skypark, hem gündüzleri hem de geceleri özellikle fotoğraf çekmeyi sevenler için unutulmaz manzaralar sunuyor.

Otelin önündeki dev alışveriş merkezinde 600 metrekare büyüklüğünde buz pateni, binlerce marka shopları, tiyatro ve müzeler bulunuyor. Marina Bay’da ilk uğradığım yer Marina Bay City Hall oldu.İçerisinde şahane Marina Bay maketi bulunuyor. Buradaki tüm önemli yapılarla ilgili düğmeye bastığınızda, yapının ışığı yanıyor, böylece nerede ne var kolaylıkla öğrenebiliyorsunuz. Yine LCD ekranlarda dilediğini yer ile ilgili tanıtıcı sunumlar yapılıyor. Bu bölgeyi gezmeye başlamak için güzel bir yer. Bolca çevreyi tanıtan harita ve broşürlerde buradan edinilebiliyor.

Hem bir şeyler atıştırmak hem de biraz serinlemek için alışveriş merkezi içerisini turladım. Çok sıcak ve nemli havadan bunalan Singapurluların yaşamı dev alışveriş merkezlerinin içinde geçiyor. Birbirleriyle metro ulaşımı, yer altı geçitleri veya üst geçitlerle bağlı olan Singapur alışveriş merkezleri, dünyanın en büyük markalarına da ev sahipliği yapıyor.

Yaklaşan Noel dolayısı ile her yanda çam ağaçları ve Noel süsleri var. Deniz suyunu şelaleye dönüştürüp 10 metre yükseklikten aşağıya, havuza aktardıkları bir yer vardı ki şahane, yine alışveriş merkezinin içerisinde kanal oluşturmuş ve üzerinde gondolla tur attırıyorlar.

Yaklaşık 3 ay önce ilk defa Singapur’a geldiğimde uğramadığım Marina Sans Casino‘ya kendimi attım. Girişte çantanızı teslim ediyor ve pasaport kaydınızı yaptırıyorsunuz. Ücretsiz kahvemi alıp masaları şöyle bir dolaştım. Saniyeler ve dakikalar içerisinde masaya bahis için konan binerce Singapur Doları’nın nasıl da casino kasasına gittiğini görmek çok kolay.

Sands Marina Sky Park

Marina Bay Sands Skypark
Marina Bay Sands Skypark

Skypark, ülkenin simgesi Merlion Heykeli, Supertrees isimli dev yapay ağaçların bulunduğu Gardens by the Bay ve dünyanın en yüksek ikinci dönme dolabı Singapore Flyer gibi birbirinden özel noktaları yukarıdan doya doya seyretme imkanı tanıyor. Seyir terasında, C’est La Vie isimli restoran, Singapur’un şahane manzaralarının panoramik olarak izlenip yemek yenilebileceği şık bir restoran.

Marina Bay Sands Oteli gökdelenlerinin üzerinde bulunan gemi görünümlü 340 metre uzunluğundaki teras Marina Bay Sands SkyPark olarak adalandırılıyor. 150 milyon dolara mal olan, 3900 kişi kapasiteli Sands Marina Sky Park, kapladığı 1.24 hektarlık alanla, yükselen üçüz kuleler üzerinde gemi gibi oturan bir gökyüzü parkı.

57. katta yer alan 150 metre uzunluğundaki açıkhava sonsuzluk havuzu ise dünyanın en yüksekteki yüzme havuzu. Yüzerken Singapur’un tüm gökdelenlerinin izlenebileceği, Marina Bay’in en güzel manzaralarını sunan havuzdan yalnızca Marina Bay Sands Oteli’nin misafirleri yararlanabiliyor.

250 çeşit ağaç ve 650 çeşit bitkiyi barındıran bir bahçenin de bulunduğu Sands Marina Sky Park’ın bir uçtan diğer uca uzunluğu 340 m, enine genişliği ise 40 m. Kentin 360 derecelik manzarasına hakim kulelerin kenarında gökyüzüne uzanan gözlem terasıyla adeta bir mühendislik harikası olan yapı için 700 ton çelik kullanıldı.

Dünyaca ünlü bu havuzun hemen yanındaki Marina Bay Sands Skypark seyir terasına ise 23 Singapur Doları değerindeki bileti alan herkes çıkabiliyor. Havuzla aynı yükseklikteki Skypark’ın manzarası, özellikle akşamları, tüm gökdelenlerin ışıl ışıl yukarıdan seyrederken nefes kesici.

The Helix

Singapore Helix
Helix Köprüsünde Bekran ve Isviçreli Valentine ile

Bu dev alışveriş merkezinin önünde yine Sanat ve Bilim Müzesi bulunuyor (30SGD), devamında ise The Helix adı Köprü bulunuyor. Üzerinde 1200 programlanabilir led lamba olan çelik gövdeli, sarmal şeklinde yapılmış köprüdeki 2 platformdan Marina Bay’ın şahane fotoğraflarını çekmek mümkün.Sağınızda 120 metre uzunluğunda 83 metre genişliğinde dünyanın en geniş yüzen yüzen platformu göreceksiniz. 30 bin kişi kapasiteli bu futbol sahasından büyük platform, spor karşılaşmaları, konser ve sergiler için kullanılıyor. 2010 yaz Gençlik Olimpiyatları açılış ve kapanış seremonileri de burada yapılmış.

Singapore Flyer

Singapore Flyer
Singapore Flyer, Mart 2016

Köprüyü geçtikten sonraki bölüm ise waterfront olarak biliniyor. Hemen sağda 165 m yüksekliğinde dünyanın en yüksek dönme dolabı Singapore Flyer bulunuyor. 28 kapsüllük bu dönme dolap turunu yarım saatte tamamlıyor. Endonezya Adalarından Malezya’ya kadar bir görüş alanı sağlıyor. Yani kısaca tüm Singapur’u ayaklarınızın altında görmek istiyorsanız 26SGD ödemeniz yeterli.

Merlion Heykeli

Merlion

Merlion, 8.6 m uzunluğunda olup 70 ton da ağırlığa sahip. Fotoğraf çekmek ve çekilmek için de güzel bir yer. Yine Marina Bay çevresinde One Fullerton Oteli, çok sayıda finans ve iş merkezine ev sahipliği yapan gökdelenler, rezidanslar, bar ve restoranlar bulunuyor.

Esplanade Alışveriş Merkezi ve Tiyatrosu

Waterfront’ta yine açık hava tiyatrosu, Esplanade Alışveriş Merkezi ve Tiyatrosu bulunuyor. 1600 koltuklu konser salonu ve 2000 koltuklu tiyatroya ev sahipliği yapıyor. Bunun dışında sanat stüdyoları ve sergi alanları da var içerisinde. Dışarıdan görünümü tropikal meyve olan durian tarzında dizayn edilmiş.

Esplanade Köprüsü’nden geçildikten sonra da The Merlion Park’a ve Singapur’un simgesi olan başı aslan, gövdesi balık olan Merlion heykeline ulaşıyorsunuz. Merlion, Marina Sands Hotel’in tam karşısında bulunuyor.

Uzun ve yorucu bir gün oldu benim için. Kah çiseleyen yağmurlar eşlik etti, kah yakıcı güneş. Marina Bay çevresindeki turumu 5 saatte tamamlamışım. Otobüse atladığım gibi kendimi hostelime, Little India’ya attım

Day 493: Singapur:2, Little India, 09 Aralık 2011

MaltaFlyista
Önceki İçerikKos Adası Nerede 📍 Kos’a Nasıl Gidilir
Sonraki İçerikSamos Adası Nerede 📍 Samos’a Nasıl Gidilir
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

36 Yorumlar

 1. Görmemeyi çok aça çok istediğim yerlerin başında geliyor ancak özellikle Asya’ya pahalı uçak biletleri birazcık beni düşündürüyor. Bu konu hakkında önerileriniz var mıdır?

 2. Yemek ve diğer genel fiyatların yükseliğine rağmen hostel fiyatı keseye uygun gibi geldi bana.
  Beton yığınları arasındaki modernlik gözü yorsa da Singapur görmeye değer.
  Su üzerindeki platform da takdire şayan doğrusu!

 3. Singapur da farklı yaşam tarzı, felsefesi, modern yapısı, modern yapısına rağmen koruduğu ve geliştirdiği muhteşem doğası, sakin ve güler yüzlü insanlarıyla yeniden görmek ve daha detaylı gezmek istediğim ülkelerden biri. Gerçekten çok güzel anlatmışsınız, hiç gitmeyenler için kesinlikle gezilecek ülkeler arasında ilk sıralara koymaya fazlasıyla değer buluyorum.

 4. Yeni döndüm ben de Singapur’dan. Avustralya ve Yeni Zelanda seyahatim öncesi ve sonrası ikişer gece toplam 4 gece konakladım. Çok güzel anlatmışsınız. Çok güzel bilgi vermişsiniz. Küçük gibi görünüyor ama 4 gün yetmedi bile. gezilecek çok yeri var.

 5. Kemal Bey merhaba,
  25 yasindayim ve isim dolayisi ile 3 ulke gorme firsatim oldu. Singapur aralarinda kendimi en en sansli hissetigim ulke oldu! Ben hayatimda bu kadar duzenli bu kadar yesil ve ayni zamanda gelismis bir baska Asya ulkesi oldugunu zannetmiyorum.

  Insanlarin alim gucu yuksek , mutlular ve yasadigin ulkede kendini guvende hissetmek bizim epeydir unuttugumuz bir duygu ,ve inanin orada turist olarak hissettigim guveni anlatamam. Her ulkeden cesit cesit ibsanlar birlikte yasayabilmeyi becerebilmisler, yerlerde cop yok, trafikte birbirine bagiran insanlar yok, calisanlar guler yuzlu.

  Umarim bir daha gitme ve dahadetayli gezme firsatim olur ki sadece santosa, marina bay sands ve night zoo yu gorme sansim oldu.. tabi bir de chinatown. 🙂

  Sizi facebooktan severek takip ediyorum ve insanlara gercekten ilham kaynagisiniz yakinda hepimiz isi birakip gezecegiz 🙂 mutlu ve bol gezmeli bir 2015 olsun!

 6. Avrupa’dan ziyade Asya gezileriniz ve akabinde paylaştığınız yazılarınız beni benden alıyor Kemal Bey. 🙂 Google’a Singapur yazınca nüfusu, önemli yerleri vs, her şeyini gösteriyor ama Singapur’da günlük yaşam nasıldır, insanların yaşam tarzı, tavrı, dünya görüşü nedir, işler nasıl yürüyor gösteremiyor. Bizzat yaşayıp, yazdığınız resmi evrak sıkıcılığı ve yapaylığından uzak, daha insana dair paylaşımlarınız için teşekkür ederim, takipteyim. Birgün birlikte gezmek dileklerimle sağlıcakla kalın.

 7. 2008 yılında Singapur’a gitmiştim ve çok beğenmiştim. Marina Bay kısmı o zaman inşaat halindeydi. Sentosa Adası’na gitmiştik. Eşimle birlikte tekrar gitmeyi çok isterim, bu yazı bana tekrar gitme hevesimi ateşledi. 🙂

 8. Planlama yapınca 15 günün yetmediğini gördüm.

  Son güzergah Singapur 3 gün Phuket 3 gün Siem reap 3 gün Bangkok 4 gün olarak planladım. Siem Reap ve Bangkok’ta hangi bölgede kalınır ve darbe sonrası Tayland’da son durum nasıldır? Yine de gidilir mi? Öneriniz nedir ?

  Önerileriniz için teşekkürler.

  • Bangkok için 4 gün fazla bana göre. Onu Phuket’e ekleyin. Eğer 2 tam gününüz olacaksa Singapur’da oraya da 2 gün yeterli.

   Sieam Reap en az 3 gün ister: En az 2 gün Angkor Wat (benim yaptığım ilk akşam gün batımı izleme, 2. gün tam gün Angkor Wat şeklinde), 1 gün Tonle Sap Gölü, 1 gün de Siem Reap çarşı pazarı ve sokakları.

   Bangkok biraz karışık, ama bu turistik açıdan bir sorun olmaz sanırım. Çok da bilgim yok. Geceleri sokağa çıkma yasağı duymuştum, ama turistik bölgelerinde kimse uygulamaz bunu. Taylandlılar rahatlardır ve darbelere de alışkındırlar. Çok sayıda yabancı da Bangkok’ta yaşıyor. Hayat devam ediyor orada.

   Bangkok Otelleri için Khao San Bölgesini tavsiye ederim. Tapınaklara yürüme mesafesi, otelelri çeşitli ve uygun, gece hayatı renkli.

   Siem Reap için ise Old Market kısmı benim Siem Reap konaklaması için tavsiyem. Bir çok yere yürüyüş mesafesi yakın. Linklerden rezervasyon bölgeleri ve otelleri görebilirsiniz.  Sık kullanılanlara ekleyin ceya güvenle rezervasyon yapabilirsiniz booking.com’dan.

   Siem Reap’i bisikletle de gezebilirsiniz. yoldaolmak.com’da detaylı neler yaptığım yazıyor. Okumuşsunuzdur sanırım.

   • Tüm bloğunuzu okudum. Oldukça faydalanacağım verdiğiniz bilgilerirden. Ülkeler arası geçiş biletlerimi aldığımdan gün sayılarını değiştiremiyorum ama Bangkokta 4 günü bir gün otobüsle pattaya 1 gece konaklama yapabilirim diye düşünerek ayarlamıştım. İlginize teşekkür ederim.

 9. Marina Bay Sands Skypark’a cikip havuza girebilmek icin ya otelde kalmaniz gerekiyor ya da otelde kalan birini tanimaniz. Gecen seneye kadar elektronik oda karti gosterilip cikiliyordu ki ben 2 tane karti saklamistim arada cikmak icin. Simdi kontrol sikilasti.

  Yine de sansinizi denemek isteeseniz otelden havuz katindaki Ku De Tat restorana cikar gibi yapip aradan kaynama sansi az da olsa var mi bakabilirsiniz.

 10. Singapur’a 3 kez gittim. Cok sevdigim bir ulke. Marina Bay ise Singapur’da favorim olan yerlerden biri. Herkes Singapur’u en az bir kez gormeli bence. Bu arada merak edenler icin belirteyim: Marina Bay Sands’in icerisindeki kumarhaneye turist olarak rahatca girebiliyorsunuz, sadece pasaport gostermeniz isteniyor. Turistlere giris ucreti yok.

  Ayrica Marina Bay Sands uzerindeki havuzu gormek isteyenler icin gunde iki ya da uc kez duzenlenen rehberli tura katilmaniz gerekiyor. iki sene oncesine kadar otelin catisina cikan herkes rahatca havuz bolumune de gecebiliyordu ancak otelin misafirleri durumdan rahatsiz olmus ve sikayet etmisler hakli olarak. Bunun uzerine otel yonetimi boyle bir degisikligi gitmis.

  • Sizin gibi ben de 3 defa Singapurda bulundum ve 2. Singapur gezimde 15 gün ülkede kaldım.

   Marina Bay Sands Casino, gidip birşeyler yeme ve içmek için güzel bir seçenek, dediğiniz gibi rahatça girilebiliyor.

   Sands Marina Sky Park ise başlıbaşına bir makale yazılmayı hak ediyor.

  • Merhaba, Marina Bay Sands’in havuzunu kullanmak için otelde kaldığınız oda farkediyor mu? Yoksa herhangi bir oda da kalınca girebiliyor muyuz havuza?

 11. Singapur yazılarınızı gerçekten ilgiyle takip ediyorum Kemal Bey. Gelecek ay sonunda Singapur’a kız arkadaşımın yanına gideceğim. Ayrıca orada iş bulabilirsem çalışacağım. Güvenlik veya giyim de çalışmayla ilgili bilgı verirsenız gerçekten çok memnun olurum.

  İş bulabilir miyim ve maaşları Türkıye’ye kıyasla nasıldı?

 12. Yerinden bakınca ne hissedeceğimi bilmiyorum ama Singapurluların bu heyyula binayı neden Singapur’un en görünen yerine yaptıklarını anlamış değilim. Binanın literatüre girmesinin tek sebebi büyüklüğü ve havuzu, bunun dışında bizdekilerden bile fazla estetikten yoksun bir “yapı yığını” Singapur’a yakışmayan.

  • Singapur’un bu Marina Bay bölgesindeki tüm binalar gökdelen neredeyse, çelik ve çam. Dolayısı ile Marina Sands Hoteli de şehir tasarımıyla uyumlu görünüyor. Gündüz manzarasındansa gece ışık ve lazer gösterileri olduğundan görseniz eminim hoşunuza gider.

 13. Ama sen orda olmak, burda olmak, yine orda olmak vb yazılar yazdıkça ben burda kafayı yiyorumm ve çok kıskanıyorum 🙂 Şaka bir yana, yolun çooook açık olsun, severek takip ediyorum…

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz