Azerbaycan
Azerbaycan

Singapur, sürekli büyüyerek gezilecek çok sayıda değişik esere ev sahipliği yapıyor. Bunlarda Helix Köprüsü, Singapur‘un en popüler yerlerinden Marina Bay‘de yer alıyor. Singapur Nehri ile şehrin iş merkezi ve popüler Bayfront bölgesi arasında yaya bağlantısını sağlayan köprü tasarımıyla çok ilginç ve iddialı. Sıra dışı bir görünüme sahip bu ilginç köprü, geceleri LED ışıklarıyla aydınlanıyor ve hava karardığında şehre bambaşka bir hava katıyor.

Cox Rayner Architecs taradından tasarlanan Helix Köprüsü, ilhamını DNA sarmalından almış. 2006’da düzenlenen ve 36 tasarımın yarıştığı sonucunda birinci seçildi. 24 Nisan 2010 yapılan köprüde sarmal şeklindeki helezonik yapı gerek mimarisi ve gerekse ışıklandırma sistemi ile büyük bir beğeni topluyor.

Helix Köprüsü, Singapur

Yapısı son derece hassas ve karmaşık olsa da Helix gerçekten bir mühendislik harikası. Çelikten yapılmış köprü Singapur Nehri üzerinde 280 metre uzunluğuyla sadece yayalara hizmet veriyor. Hafif, kavisli, çift sarmal tasarım dünyada türünün ilk örneği. Yapımında 1.000 ton karbon çelik ile 650 tondan fazla paslanmaz çelik kullanılmış. Özgün tasarımı sayesinde normalde kullanılmasın gerekenden 5 kat daha az çelik kullanılmış.

Helix Bridge, Singapur

Köprünün göle bakan kısmında Marina Bay bölgesini izleme ve fotoğraflama platformları benim en sevdiğim yerleri. Helix geceleri özellikle çarpıcı. Burada şahane pozlama platformları ile tripoda gerek kalmadan Marina Bay Sands otelini ve Marina bölgesini panoramik olarak fotoğraflayabilirsiniz. Bazen kalabalık olabiliyor.

Helix Bridge, Singapur

Yapımında kullanılan paslanmaz çelik borular uç uca dizilse 3 km’den fazla bir uzunluğa erişiliyor. Ayrıca bu çift sarmal ağ yapı tasarımı aslında Singapur’un balıkçılık köklerini de temsil ediyor. Helix Köprüsü’nü yapan firma aynı zamanda Singapur’un ünlü tapınağı Buddha Tooth Relic Temple ve Museum’u da yapmış.

Helix Bridge, Singapore

Gece LED ışıkları yandığında görüntü daha bir çarpıcı hale geliyor. Renkleri değişen ışıklar görsel olarak çok çekici bir atmosfer yaratıyor. Singapur’un bu cazip köprüsü aynı anda 10.000 ‘den fazla yolcuyu taşıyabilecek kadar da güvenli. Singapur’un ikonik binası Marina Bay Sands Casino ile bir tiyatro ve sanat galerisi olan Esplanade arasında uzayan köprüsün batısında ise dünyanın en büyük dönme dolabı Singapore Flyer var.

Double Helix Bridge

Konaklama tavsiyelerim: Orchard Road’da kalmak isteyenler Grand Park Orchard Hotel‘de kalabilirler. Gayet güzel bir otel. Yine Clarke Quay’in en güzel yerlerinde yer alan Swissotel Merchant Court Otel enfesi bir tercih olabilir. Marina Bay bölgesinde yer alan, bir başka Singapur gezimde kaldığım Marina Mandarin Hotel de uygun bir tercih. Hostel tercih edecekler için ise en uygun yerlerden birisi Little India’daki 10 günden fazla kaldığım The InnCrowd Hostel. Singapur’a ilk gittiğimde kaldığım Geylang Caddesine yakın Joo Chiat Road’taki Betel Box da tavsiyemdir.

Singapur, sadece Asya’da değil, bugün dünya çapında en önemli turizm ve ticaret kenti. Hikayesi yetmişli yıllarda bataklık bir alanın ıslah edilmesi ile başlamış olan Marina Bay bugün Singapur gezilecek yerler arasında ilk sırada ve şehrin en gözde yeri. Bunlara ek olarak Çin Mahallesi, Orchard Yolu ve Gardens by The Bay da sayılabiliyor.


Ülkenin simgesi Merlion Heykeli, Singapore Flyer dönme dolabı, deniz üzerine yapılmış dünyanın en büyük spor ve konser sahası Floating Stadium, benzersiz parklar Gardens by the Bay, Cloud Forest ve SuperTress bu bölgede. Singapur Havayolları İstanbul’dan tarifeli seferlerle Singapur’a haftanın hergünü uçuyor.

⇦ Önceki blog yazısıBudapeşte’nin Kalbi: Vörösmarty Meydanı
Sonraki blog yazısı ⇨Trakya’da Bir Bağ Rotası: Arcadia Bağları ve Bakucha Hotel

2 YORUM 💬

💬 DÜŞÜNCELERİNİZİ BENİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın