Kaş plajları güzellikte değil, sayıca sınırlı. Akdeniz’in en berrak sularına sahip olan Kaş, koyları ve plajlarıyla baştan çıkarıcı. Defalarca Kaş’a gidenlerin henüz güzelliğinin farkında olmadığı ve adını bilmediği irili ufaklı çok sayıda nefis plaj var. Kaş plajları, bir kasabanın sahip olduğu en çok çeşitlilikte özelliklere sahip.

İtalyan-Fransız küçük tatil kasabalarına benzeyen Kaş kıyılarının jeolojik yapısını plajların güzelliğine yansımış. Hepsi de çok güzel. Kimisinde ince kum var, kimisi hepten çakıllı, kimisinde direkt kayalıklarda denize girebiliyorsun, kimisinde çok sayıda merdivenle ancak sahilin olduğu koya inebiliyorsun. Kimisi sadece birkaç havlu atacağın kadar küçük, kimisi kilometrelerce uzuyor.

En Güzel Kaş Plajları

Türkiye’nin belki de en temiz ve berrak sularında yüzmek, tüplü ya da tüpsüz dalış yapabilmek Kaş’ın sunduğu rutin bir seçenek. Kaş merkezde kumsal yok. Ancak çoğu pansiyon kayalıklara iskele koyarak denize girmeyi kolaylaştırmış. Buralarda şezlong ve şemsiye de bulabiliyorsunuz. Ancak otel ya da pansiyon müşterisi değilseniz belli bir ücret ödemek zorundasınız.

Kaş’ta zahmete girmeden denize girebileceğiniz en yakın yer Küçük Çakıl Plajı. Burası ilçe merkezde kayalıklar üzerine oturtulmuş geniş platformuyla hizmet veriyor.

En güzel Kaş plajları listelerinde çoğunlukla başta yer alan Kaputaş Plajı’nı duymayan yoktur. Ben sadece yukarıdan fotoğraf çekmeye gidiyorum sezonda. Mayıs ve eylül aylarında Kaş’a yolum düşerse kumsala iniyorum. Çok kalabalık artık.

Kaş merkezde denize girilecek yerler arasındaki Büyük Çakıl Plajı benim en sevdiğim yer. Burası merkezden yürüyerek 20 dakika. Toroslar’dan gelen yeraltı suları, denizini serinleştiryor ve inanılmaz berrak. Sakin yer arayanlar sadece kayıklarla gidilen enfes Limanağzı’nı tercih etsin.

İnceboğaz, Akçagerme ve Belediye plajı çocuklu için biçilmiş kaftan. Akçagerme Plajı merkeze ise 3 km uzaklıkta ve su kaydırağı da var. Çocuklar için şişme kolluk, yatak ve simit çoğu plajda şart.

Kaş’ta Nerede Kalınır 🏡 Kaş, çok yıldızlı, her şey dahil otellerdense kendine has irili ufaklı butik otelleriyle ön plana çıkıyor. Her bütçeye uygun seçenekler var. FLY INN, Neva Boutique Hotel, Sole Suites ve Carruba Boutique Hotel oldukça şahane seçenekler. VPN yükleyerek bookingden rezervasyon yapabilirsiniz.

Apart isteyen için Kasinn Apart Turuncu ve Duygu Apart ilginizi çekebilir. Kaş’ta iyi otelde kalmak istiyorum diyorsanız Luff Suites nefis. Ayrıca Chateau Kas Peninsula, Club Hotel Barbarossa bakabileceğiniz lükse segmentte oteller.

Ayrıca Kaptan Ergun’un Büyük Çakıl plajına yakın nefis villası var, onu da kiralayabilirsiniz. (☎️ 0 542 7312358). Yirmi yıldan fazladır Kaş’ta yaşayan Klaus Haas‘ın Kaş’ın güzel köylerinden Yeniköy‘de birkaç odalı şirin köy evi var. Ben iki defa kaldım, çok sevdiğim bir yer. (☎️ 05357638545). Klaus’un yine çok şahane mavi tur teknesi de var. Bir defa da Klaus’un teknesiyle açıldım, çok keyifli.

1. Kaş Küçükçakıl Plajı

en güzel kaş plajları
kaş plajlar

Küçük Çakıl Plajı, kayalıklar üzerine kurulu. Plajcık desek doğru olur. Bakımsız iki kayalık arasında kendi haline bırakılmış, yan yana 5 havlu koysan boyutu o kadar. Giriş ücreti yok, al havlunu, git. Çok keyifli bir koy çünkü kayalardan tatlı su çıkıyor ve bu da koyun buz gibi ve ferahlatıcı bir su olmasını sağlıyor. Birkaç metre sonra derinleşiyor. Deniz kaynak suyu olduğu için buz ama her daim turkuaz.

İşletme istersen de karşılıklı iki tane var. Derya ve Çınarlar Beach. İki işletmede de 30 lira tüketim zorunluluğu var. Yani yediğini içtiğini ödüyorsun.

2. Kaş Büyükçakıl Plajı

kaş koyları
büyükçakıl plajı

Büyükçakıl Plajı, genelde müdavimlerin takıldığı bir plaj. Merkezden yürüyerek 20, koşarak 10, araba ile 3 dakika mesafede. Deniz her daim tertemiz. Ortam sezonda bile diğer plajlara göre daha sakin. Manzara nefis. Deniz öğleden sonra biraz dalgalı. Kaş’ta gün batımının en güzel izlendiği yerlerden.

3. Kaş İnceboğaz Plajı

kaş inceboğaz
kaş en güzel sahiller
İnceboğaz, deniz tarafında yer alan plaj

En iyi Kaş plajları listesinde yer alan İnceboğaz Plajı, Kaş’ın Çukurbağ Yarımadasının Meis Adası’na bakan yakasında yer alıyor. Burada deniz çok güzel, hem çakıl olan halk plajı sahilinden hem de koy tarafındaki işletmenin platformlardan denize girebilirsiniz.

Makedonya
Flyista

Yarımadanın en ince yerinde karşılıklı iki plajdan oluşuyor. Deniz tarafı halk plajı tarzı. Suyu temiz, şemsiye gerekli, çakıl taşlı, bazı kısımları kayalık. Açıkta batık bir tekne var. Mutlaka deniz gözlüklerinizle gidin. Manzarası şahane. Plajın arka tarafı ağaçlık bir alan ve kendi sandalyenizi atabilirsiniz. Kendi yemeğinizi getirebilirsiniz. Buraya gelip güzel bir deniz keyfi yapabilir, istemezseniz hiç para harcamayabilirsiniz.

Kaş İnceboğaz Plajı’nın koy tarafını Kaş Belediyesi işletiyor. Girişte ücret alınmıyor ama şezlong ve şemsiye kiralamak isterseniz 1 sezlong 1 semsiye 15 TL. İşletme biraz salaş, ücretler makul. Yeme içme, duş, soyunma kabini var. Su çok temiz. Burası çocuklu aileler için daha uygun. Denizi durgun ve sahili oldukça sığ olduğundan ortam daha sessiz ve dinlendirici. Girişte sığ ve sıcak, ancak 10 metre sonra deniz birden soğuyor.

Kaş merkezden isterseniz arabanızla 3-5 dakikaya, ister minibüsle isterseniz de yürüyerek 10-15 dakikaya ulaşabilirsiniz. İlçedeki diğer plajlara oranla daha sıcak bir suya sahip.

4. Akçagerme

kaş akçagerme plajı

Akçagerme Plajı, turizm otelcilik öğrencilerinin İşlettiği bir plaj. Giriş ücreti alınmıyor ancak 2 şezlong ve 1 şemsiye için 22.5 TL gibi uygun bir ücret isteniyor. Ayrıca 60 TL’ye Loca şeklinde pavillion da kiralayabiliyorsunuz. Denizi çok temiz ve güzel. İşletmede alkol satışı olmamasına rağmen dışarıdan alkol getirmesine izin veriliyor.

İşletmenin kafesinde köfte ya da hamburger menü 25 TL’ye satılıyor. Genel olarak menü fiyatları uygun. Aquaparkı da olan plajda aquaparktan yararlanmak isteyenler ücret ödüyor. Plajın park sorunu yok. Yol üzerindeki uygun noktalara araç park edilebiliyor.

Kaş ilçe merkezine 4 km uzaklıkta yer alan Akçagerme Plajı’na özel araçla 7 dakikada ulaşabiliyorsunuz. Yaz aylarında Kaş merkezden dolmuş seferleri de var. Ailecek gidebileceğiniz en iyi Kaş plajları arasında.

5. Kaputaş Plajı

kaş en güzel plajlar
kaputaş plajı

Kaputaş Plajı, sadece Kaş’ın değil ülkemizin en güzel plajlarından biri. İnsanı gerçekten çıldırtan ve içine işleyen turkuaz bir rengi var. Kaş-Kalkan arasında kalıyor. Kaş merkeze 20 dakika mesafede. Merkezden Kaputaş’a dolmuş var. Yoldan plaja yüz küsür basamakla iniliyor. Ben daha çok tepeden izlemeyi seviyorum. Deniz her daim dalgalı. Sularla oynaşmayı sevenler ve sıcağa tahammülü olanlar için nefis. 

Sabah saatlerinde deniz güzel, plaj sakin. Sabahtan öğlene kadar ideal zaman. Öğlen çok kalabalık ve dolayısıyla gürültülü oluyor. Denizin rengi girişte gerçekten turkuaz. Derinlere gittikçe hala dibi görünüyor, tertemiz. Ben gittiğimde abartı bir dalga yoktu, sabah olmasından kaynaklanabilir.

Mükemmel bir mavi, manzara süper. Fakat sahil ve denizin içerisinde ayağınıza rahatsızlık verecek taşlar var. Girişin ücretsiz olması, duş, wc, soyunma kabini olması çok güzel. Fakat tesis öyle bir manzaraya göre sönük kalmış ve fiyatlar da çok makul değildi. Bira 25 tl. Araç park etmek için ise karayolunun kıyısındaki alanlar kullanılıyor. Zaman zaman araçlardan hırsızlık yapıldığına dair uyarılar var, dikkatli olmakta yarar var.

En güzel Kaş plajları arasında yer alan Kaputaş’ta şezlong ve şemsiye almak isterseniz belediyenin işletmesinden kiralayabiliyorsunuz. 2 şezlong ve 1 şemsiye 30 TL. Ancak kendi şemsiyeniz varsa plaja getirebiliyorsunuz. Plajdaki akıntı nedeniyle yüzme bilmeyenler ve çocuklar için biraz tehlikeli. Hemen derinleşen denizde çok açılmamak gerekiyor.

6. Bayındır Limanı

Bayındır Limanı, Kaş’ın 1.2 deniz mili güneydoğusunda yer alıyor. Karadan ulaşımın çok zor olması nedeniyle birçok kişi plaja teknelerle gidiyor. Bayındır Limanı’nın doğu yakasında çok sayıda Lykia mezarı bulunuyor. Liman ağzında ise Bayındır Mağarası karşılıyor. Denizin derin olması nedeniyle yüzme bilmeyenler için iyi bir seçenek değil.

7. Limanağzı

limanağzı plajı

Kaştan minik teknelerle 20 dakikada ulaşılan Limanağzı’na karadan ulaşım yok. Kaş kıyılarını seyrede seyrede keyifli bir tekne yolculuğu ile gidebileceğiniz Limanağzı için tekneler gidiş-dönüş 20 TL ücret alıyor. Limanağzı’na giriş için herhangi bir ücret ödenmiyor. Bilal ve Nuri’s Beach Limanağzı’nın en eski işletmeleri. Herhangi bir müzik yayının yapılmadığı işletmelerin arkası zeytin bahçesi. Çocuklu aileler için uygun bir yer olan işletmelerde 50 TL tüketim zorunluluğu uygulanıyor.

8. Kaş Kamping

Kaş ilçe merkezine 750 metre uzaklıkta olan Kaş Kamping, yürüyerek kolaylıkla gidebileceğiniz bir plaj. Denizi sığ olmayan Kaş Kamping, çocuklu aileler için uygun değil. Zeytin ağaçlarının gölgesinde dinlenebildiğiniz kamp alanı Meis Adası’nı tam karşıdan gören manzaraya sahip. Müzik yayını olmayan kamp alanında 300’e yakın bungalov bulunuyor. Dileyenler çadırlarıyla gelebiliyor. Konaklama dışında günlük girişlerde 25 lira ücret alınıyor.

9. Hidayet’in Koyu

güzel

Hidayet’in Koyu’na Kaş merkezden araçla 5 dakikada ulaşılıyor. İlçe merkezinden 10 dakikada bir dolmuş var. Dolmuşla giderseniz uzunca bir yokuş inip çıkmanız gerekiyor. Koyun denizi turkuaz renkte. Canlı bir akvaryumda yüzüyor gibisiniz, denizi inanılmaz temiz ve çarşaf gibi. Sualtı öyle güzel görünüyor ki bu koy aynı zamanda dalış noktası. Şnorkel ve deniz gözlüğünüzü yanınıza almanızı tavsiye ederim. Deniz ayakkabısı iyi olabilir.

Zeytin ağaçlarının gölgesinde bir koy. Hidayet’in Koyu’nda fiyatlar yüksek gibi görünse de beach konsept ve kalitesine çok aykırı değil. Güzel ve nezih bir işletme. Şezlong 15 TL, şemsiye 10 TL. Kiralayabileceğiniz localar da var. Yemek ve içecekleri genel olarak kaliteli. Menüsü iyi, hamburger, pizza ve wrap gayet başarılı. Çalışanlar fena değil, personel sayısı ve tesis içindeki organizasyonları iyi.

10. Kaş Belediyesi Halk Plajı

Kaş Belediyesi Halk Plajı, Hidayet’in Koyu’na uzanan yol üzerinde, Kaş ilçe merkezinden 1.5 km uzaklıkta yer alıyor. Geniş bir otoparkı olan plaj belediye tarafından işletiliyor. Otoparktan sahile inen yol üzerinde uygun fiyatlı bir restoran da bulunuyor.

Plajda vakit geçirebileceğiniz geniş yeşil bir alan var. Bu noktada yer bulmanız halinde havlunuzu serip güneşlenebilirsiniz. Yeşil alanın yanı başındaki tesis plaja gelenlerin yeme-içme ihtiyacını gideriyor. Şemsiye, şezlong almadan vakit geçirmek isteyenler bu tesisin masalarını kullanıyor.

Denizi oldukça temiz ve berrak olan Kaş Belediyesi Halk Plajı’nda kıyıda taşlar ve kayalıklar olması nedeniyle deniz ayakkabısı giymeniz şart. Kıyıdan denize girmek istemeyenler için dubalar ve merdivenler de var.11. Patara Plajı

kaş patara
kaş plajları patara

Patara Plajı, Kalkan’a 20 dakika uzaklıkta, 12 km’lik kumsalıyla Türkiye’nin en uzun ve en geniş plajı. Kalkan’dan Yediburunlar’a uzanan kumsalının bir bölümü deniz içerisinde de devam ettiğinden Patara’da su oldukça sığ.

Emsalsiz Patara kumsalının kullanım hakkı insanlarla, caretta carettalar arasında paylaştırılmış. Akşam 18.00’den sonra ziyaret yasak. Dünyanın En Korunmaya Değer 100 Anıtı Listesi’nde yer alan Patara Antik Kenti, plajın yanı başında.

12. Kekova

kaş plajları kekova

Kekova, Akdeniz kıyı şeridinin en muhteşem denizine sahip bölgelerinden biri. Kaş’tan karayoluyla Üçağız’a gittikten sonra (25 dakika) teknelerle Kaleköy’e geçebileceğiniz gibi, dilerseniz tur tekneleriyle Kaş merkezden yola çıkıp 5-6 koy dolaştıktan sonra son durakta Kekova’yı ziyaret edebilirsiniz. Kale surları, su sarnıçları, lahitler ve alabildiğince masmavi Akdeniz Kekova’nın büyüleyici güzellikleri arasında.

13. Meis Adası

kaş plajları meis adası

Kaş hemen karşısında bulunan Meis Adası, Yunanistan’ın ana karaya en uzak yerleşim yeri. Kaş’la deniz aşırı bir komşuluk yürüten Meis Adası, gündelik tüm ihtiyaçlarını Kaş’tan karşılıyor. 20 dakikalık bir tekne yolculuğuyla ulaşabileceğiniz Meis Adası’nda da tıpkı Kaş’taki gibi kumsal bulmak çok zor. Meis’in dört bir yanındaki iskelelerden denize rahatlıkla girilebiliyor.

Kaş’a kadar gelmişken günübirlik de olsa Meis’e geçmenizi öneririm. Meis’e gitmek için yaz döneminde kapı vizesi alabilir, Schengen vizesi ile seyahat edebilirsiniz. Yeşil pasaportunuz varsa vize gerekmiyor.

Kaş’a Nasıl Gidilir: Kaş’a gitmek için ya Antalya Havalimanına ya da Dalaman Havalimanına uçmanız gerekiyor. Eğer Antalya’ya uçarsanız havalimanına indikten sonra Havaş ile (12 TL) ya da tramvay ile Antalya Otogara gitmeniz ve buradan Batı Antalya otobüsüne binmeniz gerekiyor. Antalya-Kaş 38 TL ve yolculuk 4-4,5 saat sürüyor.

Dalaman’a uçarsanız, özel acentelerin sunduğu Dalaman-Kaş Shuttle ile Kaş’a 2,5 saate geçebilirsiniz. Dalaman-Kaş ulaşımı 80 TL tutuyor. Dalaman’dan Fethiye’ye geçip oradan Batı Antalya otobüsü ile Kaş’a geçmek de mümkün. Kaş gezi rehberi blog yazımda Kaş ile ilgili geniş bilgi yer alıyor, dilerseniz göz atın.

Önceki blog yazısıDoğa Sporu Tutkunlarının Gözdesi: Kaş Kıbrıs Deresi Kanyonu
Sonraki blog yazısıSingapur’un Müslüman Yüzü: Kampong Glam ve Bugis
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

2 YORUM

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın