Borobudur Tapınağı, belki de dünyanın en fotojenik yerlerinden birisi. Dünyanın en büyük Budist tapınağı Güneydoğu Asya’dan bir çok seyyahı Java Adası’nın etrafı yeşil bitki örtüsü ve biri halen aktif olan volkan dağlarıyla çevrili Yogyagarta‘ya çekiyor.

BrobodurBundan tam 1,200 yıl önce iki milyon taşı nehirlerden derelerden taşımışlar ve harç kullanmadan mükemmel bir biçimde bunları birleştirerek 29 metre yükseklikteki bu görkemli piramidi inşa etmişler. 500’den fazla gizemli Buddha heykeli tapınağın etrafında bulunuyor.

Brobodur TapınağıAşağı bölgelerindeki korkuluklar buranın dışarının görünmesini engelliyor. Tapınakta 3,000 adet yarı kabartma şeklinde Buddha’nın öğretilerinin illüstrasyonları var. Hepsi birleştiğinde dünyadaki en muhteşem Budist tapınağı ortaya çıkıyor.

Brobodur TapınağıBorobudur’a tırmanmak başlı başına bir yolculuk ve Mahayana Budizminin ilkelerine göre hem fiziksel hem de ruhsal olarak tecrübe edilmesi gerekiyor. İnançlı tırmanış yukarıya doğru kademe kademe artarken aydınlanma yolundaki yolculukta yol gösterici hikayeler anlatan rölyeflerle karşılaşıyorsunuz.

Brobodur, JawaBorobudur 8. ve 9. yüzyılda Sailendra Hanedanlığının altın döneminde inşa edilmiş. Bu kabilenin Güney Hindistan yada Indochina’dan geldiği ve Java’nın Budist öğretiminin ve ibadetinin merkezi olmasına yardım ettiği düşünülüyor.

Dünyanın En Büyük Budist TapınağıMuhteşem yapı yüz yıllardır seyyahları kendisine çekiyor. Çin’e ait paralar ve seramiklerin  bulunduğu yer burada ibadetin 15. yüzyıldan beri yapıldığının kanıtı. Ancak 13. ve 14. yüzyıllarda İslam’ın adaya gelmesi ve Java’daki Budist hayatının Doğu’ya kaymasıyla Borobudur ilginç bir şekilde 1500’lü yıllarda terkedilmiş. Volkanik küller tüm bölgeye yayılmış ve olağanüstü yeşil bitki örtüsü bu unutulmuş tapınağın çevresini kaplamış.

Endonezya BrobodurJava’nın İngiliz valisi olan Sir Thomas Stamford Raffles, 19. yüzyılın başlarında bu bölgeyle ilgilenmiş ve kazı yapılmasını istemiş. Bu durum Borobudur’un hazineleri ortaya çıkarmanın yanısıra doğal olarak korundukları yerden çıkıp bozulmaya başlamalarını da tetiklemiş. Köylüler bazı taşları yapı malzemesi olarak kullanmak için çıkarmış. Koleksiyoncular da Buddha heykellerini ve diğer hazineleri özel ve kamuya açık olarak sergilemek için dünyanın dört bir yanına götürmüş.

Borobodur TempleNeyseki Borobudur’un bu çöküşü daha sıkı kurallar ve yapılmış en tutkulu uluslararası koruma programı çerçevesiyle durdurulabilmiş. ‘Save Borobudur‘ kampanyası 1968’de Endonezya devleti ve UNESCO işbirliği ile hayata geçti.

Budist Tapınak, EndonezyaDev yapının alt kısımları söküldü ve paha biçilmez rölyef paneller temizlenerek hava şartlarına karşı güçlendirildi. Bu süreç içerisinde tapınağa en büyük zararı veren su erozyonu için büyük bir akıtma sistemi kuruldu. 8 yıldan sonra 1 milyon taş yerinden alınarak tekrar birleştirildi. Şimdi Güneydoğu Asya’daki en eşsiz anıtlardan biri olan Borobudur 1,200 yıl önce olduğu gibi şimdi duruyor.

Budist TempleBorobudur, Yogyakarta’dan 40 km uzaklıkta ve günü birlik bir çok tur ayarlanabiliyor. Turdan bağımsız olarak gitmek yada orada kalmak isteyenler ise otobüs yada taksileri kullanabilirler. Borobudur tırmanmak için tasarlanmış ve ziyaretçiler aydınlanma yolunu takip ederek seyyahların bin yıldır yürüdükleri yoldan de gidebilirler. Yol boyunca göreceğiniz rölyef ve kabartmaları açıklaması ve daha iyi anlamanızı sağlaması açısından bir rehber tutmanızı tavsiye ederiz.

Brobodur TempleBorobudur daha çok içine bakmanı öğütleyen Budist öğretileri öğretse de tapınaktan görülebilecek olağanüstü bir yeşil alan, ağaçlar ve aktif olan Merapi Volkanı’nın de bulunduğu yanardağlar manzarası sunuyor. Gündoğumu ve günbatımı en güzel zamanları. Haftasonları özellikle çok kalabalık olabiliyor.

5 YORUMLAR

  1. Siteniz çok keyifli, bu işe sizin gibi gönül verenler sayesinde hep daha güzel ve daha dolu siteler olacaktır. Kendi adımıza teşekkür ederiz.

  2. Tamamen yıkılmış depremde sonra taşları bir araya getirmişler. Unesco olmasaydı şimdi belki taşlarından ev yapmıştı Endonezler.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here