Meersburg, Almanya’nın en güneyinde, Konstanz Gölü kenarına kurulmuş şirin bir kasaba. Avusturya’nın Salzburg’dan başlayarak Almanya’nın Friedrichshafen şehrine kadar uzayan gezimde, en keyif aldığım yerlerden biri de Ortaçağ atmosferine sahip bu kasaba oldu.

Bir yanda harikulade göl manzarası diğer yanda uzayıp giden üzüm bağları arasında dağılmış evler ve bunların arasındaki sokaklar büyüleyiciydi. Meersburg’dan bu kadar etkilenmemde elbette tesadüfen denk geldiğim Ortaçağ Pazarı Festivali‘nin de büyük etkisi var.

Meersburg House
Meersburg

Meersburg, Almanya’nın Bodensee (Boden Gölü veya Konstanz Gölü) kıyısında kurulu, 5 bin nüfuslu bir kasaba. Bu Orta çağ şehrinde bulunduğum gün çok şanslıydım. Yeni Kale Meydanında kurulan Ortaçağ Pazarı (Middle Ages Market on the New Castle Square) enfesti. Şehirdeki herkes, Orta çağ dönemini yaşıyor ve de yaşatıyordu.

Kurulmuş tezgahlarda sosisler, mis kokulu kurabiyeler yapılıyor, şaraplar ikram ediliyordu. Ortaçağ’dan kalma kale ise tama anlamıyla canlıydı, hem de tüm dekoruna kadar. Sırf bu sahneleri görmek için Meersburg’a gidilir.

Malta

Meersburg Ortaçağ Pazarı

Her yıl Ekim ayında düzenlenen Orta çağ pazarına denk gelmem benim için paha biçilmez bir keyif oldu. Film karelerinden fırlamışcasına duran bir dekorun içerisindeydim. Her yanda Ortaç ağ dönemi kıyafetleriyle dolaşan esnaf bulunuyordu. Sadece esnaf değil bu ünlü pazarı yaşamak için gelmiş yerli yabancı turistler de eski kıyafetlerle şehrin sokaklarında dolaşıyorlardı.

Middle Ages Market
Middle Ages Market
Middle Ages Market, Meersburg
Middle Ages Market, Meersburg

Her yıl Ekim ayında düzenlenen Meersburg Medival Market’te, dünyanın her yerinden gelen misafirler, kasabada ortaçağ kıyafetleriyle dolaşarak o dönemi tekrar yaşıyor ve yaşatıyorlar. Cuma günü başlayan festival pazar günü akşamına kadar sürüyor.

Medival Festival Meersburg
Medival Festival Meersburg

Middle Ages Market olarak da bilinen festival New Castle Square’de düzenleniyor. Giriş için ücret alınıyor.

Meersburg Medival Market
Meersburg Medival Market
Meersburg Medival Market
Meersburg Medival Market

10-12 Ekim’de yapılan etkinlikte tüm şehirde ortaçağ dönemindeki gibi pazar yeri kuruluyor. Peynirler, sebzeler, şaraplar, biralar, çeşitli yiyecek ve hediyelik eşyalar satılıyor. Müzik ve dans gösterileri de düzenleniyor.

Meersburg Old Castle
Altes Schloss

Altes Schloss (Eski Kale), Almanya’nın en eski kalelerinden biri. Konstanz Gölüne bakan nefis manzarası var. Meersburg’da görülecek yerlerin başında geliyor.

Meersburg Old Castle
Meersburg Old Castle

Kalenin içerisindeki yaşam Ortaçağ dönemindeki gibi canlandırılıyor. Görünce ağzım açık kaldı resmen. Herkes tam anlamıyla kıyafetleriyle, konuşmalarıyla, yaptıkları işleriyle ve bakışlarıyla dahi dönemin bir parçası olmuşlardı. O kadar sahiciydi ki, film setinin içinde olmak gibi bir şeydi.

Meersburg Eski Kale
Meersburg Eski Kale

Bazı sahnelerin gerçek mi tablo mu olduğunu fotoğraflarda ayırt etmek güç değil mi? İşte böylesi festival ve etkinliklerle binlerce insanı kasabaya çekip turizmi canlandırıyor Almanlar.

Meersburg Medival Festval
Meersburg Medival Festval

Kalenin müzesinde yapacağınız bir gezi sizi ortaçağ atmosferine taşıyor. Şövalyelerin bir zamanlar koridorlarında dolaştığı, uyuduğu kalde, askeri koğuşlara, dinlenme odalarına, zindana, şapellere, rastlıyorsunuz.

Meersburg, Almanya
Meersburg, Almanya

Eğer Meersburg’da konaklamak isterseniz hotelscombined.com sitesinden Meersburg otelleri şeklinde arattığınızda bir çok seçenek bulmak mümkün.

Meersburg Kalesi
Meersburg Kalesi

Friedrichshafen havalimanı, Meersburg kasabasının 20 kilometre doğusunda yer alıyor. Türk Hava Yolları İstanbul ile Friedrichshafen arasında tarifeli seferler düzenliyor.

Meersburg
Meersburg

Mersburg kasabası, tarihi dokusu, hoş manzarası, Ortaçağdan kalmış kaleleri ve meydanları, harikualde evlerin süslediği sokaklarıyla keyifli bir tatil için nefis bir atmosfer sunuyor.

15 Yorumlar

  1. Inanilir gibi degil. Kesinlikle tablo derdim. Ama sunuda soylemek gerek ki sizde cok cok iyi fotograf cekiyorsunuz. Ellerinize emeginize saglik

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz