Makedonya Tatil

Seyahat etmek benim hem tutkum hem de yaşam tarzım. Bu nedenle yılın neredeyse 10 ayı seyahat ediyorum. Özellikle 2014 ve 2015’in ilk yarısında çok seyahat ettim. Bu seyahatlerim arasında ise evimin olduğu İzmir’e dönmeyip daha çok İstanbul’da kaldım.

Çok sayıda butik otele misafir olarak deneyimledim ve sizlerle paylaştım. Yine ülke içindeki diğer bölgeler yaptığım seyahatlerde de çok etkileyici butik otellerde kalma fırsatım oldu. Ülkemiz tam bir butik oteller cenneti. Ben de kaldığım butik otelleri sizlerle paylaşmak istedim.

En İyi Butik Oteller

1. Regie Ottoman Hotel, Istanbul

Regie Ottoman Hotel, Istanbul
Hayal-kahvesi-Sirkeci

İstanbul’un tarihi dokusunu konforlu şekilde sunan Régie Ottoman Hotel, her yönüyle insanı tatmin eden bir otel. Benzersiz iç dekorasyon, şahane lokasyon, oldukça temiz ve şık, eskiyle harmanlanmış modern dekorasyon ile özenle hazırlanmış odalar.

Odaların hem duvarları hem de tavanı kırmızı pişme tuğlalarda oluşuyor. Daha önce duvarları böyle otellerde kalmıştım ama dalga misali tasarlanmış tavanda bu tuğlaları hiç görmemiştim. Duvar ve tavanlar olduğu gibi bırakılarak, binanın asıl ruhu korunmuş.

Sirkeci tramvay istasyonuna birkaç dakika yürüme mesafesinde, ayrıca Mısır Çarşısı ve Galata Köprüsü’ne de oldukça yakın. Otel içerisinde yer alan Hayal Kahvesi Restaurant arkadaş buluşmaları için hoş bir yer. Telefon:(0212) 520 6020.

2. Yonca Lodge, Fethiye

Butik-Oteller-Yonca-Lodge
Butik-Otel-Yaniklar

Yonca Lodge’a 5 defa misafir olma fırsatım oldu. Hem ilkbahar başı hem de yaz dönemini gördüm ve söyleyebilirimki 4 mevsim tercih edilebilecek bir otel. İster kafa dinlemeye ister Yanıklar, Fethiye ve civarını keşfetmeye.

Otelde her şey hiçbir abartıya kaçmadan tasarlanmış. Yonca Lodge odaları, ’doğa ile bütün olma’ düşüncesi ile tamamen toprak sıva ve ahşap kullanarak, geleneksel yapım tekniklerine sadık kalınarak tasarlanmış. Keyifli, huzurlu, mutluluk veren ve ihtiyaçları cevaplandıran mekânlar olması için gayret edilmiş. Telefon: (0252) 633 6688.

3. Eresin Crown Sultanahmet, İstanbul

Eresin Crown Sultanahmet, İstanbul
Eresin Crown Sultanahmet, İstanbul

Eresin Crown Otel, tarihi kent içi kazılarda ortaya çıkarılan eserlerin mal sahiplerine teslim edilmesi gerektiği konusunda iyi bir örnek. Kazılar sırasında ortaya çıkarılan tarihi eserler kırılmadan binanın mimarisi de buna uydurularak olduğu gibi bırakılmış. Bu eserlerin sergilendiği otel lobisi bir anlamda sanki bir müze gibi hissettiriyor.

Odalar oryantal atmosferi yaratacak şekilde dekore edilmiş. Çatı katının manzarası ise nefis, özellikle gün batımı izlenmeli. Sırf kahvaltı için bile gidilebilecek mekanlardan. Telefon: (0212) 638 4428.

4. Faik Pasha Suites

Faikpaşa otel
Faikpaşa cafe

Faik Pasha Suites ve Apartments, 18. yüzyıl sonlarında İtalyan ve Rum sahipleri için Art Nouveau Sanat akımına göre inşa edilmiş nefis bir binada yer alıyor. Beyoğlu Çukurcuma’da Faikpaşa Caddesindeki ikinci derecede eski eser bina, aslına uygun olarak restore ettirilmiş. Odaların tavan ve tabanları ahşap.

Mobilyalar antikacılardan o dönemin ve sokağın sakinlerinin eski yaşamları göz önüne alınarak üç yılda toplanmış. El işi halılar, tarihi ve sanatsal objeler ve beş yüzden fazla yağlıboya dönem resimleriyle insanı 1900’lü yılların başına götürüyor sanki. Herbir oda dönemin ruhunu tüm özgünlüğüyle yansıtıyor.

İstanbul’un kalbinde tam da bir butik otel deneyimi sunan otelin kendisine ait şirin bir kafesi Faik Paşa Cihangir Cafe el işi masa örtüleri, antika tabak ve fincanlarıyla hoş bir atmosfere sahip. Reçelleri, turşuları kendileri hazırlıyor. Firuzağa Mahallesinde, İstiklal Caddesine 5 dakika yürüme mesafesindeki konumuyla da İstanbul’u keşfe çıkacaklara şahane bir konum imkânı sağlıyor.

5. Sirkeci Mansion, İstanbul

Sirkeci-Mansion
Sirkeci-Mansion-Istanbul

Sirkeci‘nin kalbinde yer alan Sirkeci Mansion otelinde 3 defa konaklama fırsatım oldu. Tarihi yarım yüzyıl geriye kadar giden otel Boyacı ailesi tarafından işletiliyor. Sahibi Faruk Boyacı bir dönem Küçük oteller Derneği başkanlığını yürüttü.

Türkiye’de turizmin geliştirilmesi için çok çaba sarf edenlerden birisi. Sirkeci’nin kalbinde yer alan 32 odalı otel, girişinden itibaren samimi ve sıcak atmosferiyle sizi karşılıyor. Üst üste 3 yıldır TripAdvisor’a göre İstanbul’un en iyi otelleri listesinde ilk sıralarda. Telefon:(0212) 528 4344.

6. Oyster Residence, Ölüdeniz, Fethiye

En Iyi Butik Oteller
Oyster-Residence-Oludeniz

Mayıs (2015) ayında Fethiye’deydim ve bu tatil beldemizi ilk defa bu kadar derinlemesine gezme fırsatını bulurken Oyster Residence otelde kaldım. Belcekız, Ölüdeniz’de yer alan otel Fethiye plajına bakıyor ve hemen önü ise yamaç paraşütü ile süzülenlerin iniş yaptığı pist yer alıyor.

Kısaca bir yanda denizi izleyip bir şeyler içerken diğer yandan üzerinizden süzülen rengarenk paraşütleri izliyorsunuz. Arka tarafında harikulade bir havuzu var. Taş mimariye sahip otel gerek dış mimarisi gerekse de iç dekorasyon olarak beklentileri aşıyor. Telefon:(0252) 617 0765.

7. Taşkonaklar Cave Hotel, Kapadokya

Taşkonaklar Cave Hotel, Kapadokya
Taşkonaklar Cave Hotel, Kapadokya

Kapadokya benim ülkemizdeki en gözde 10 yerim arasında yer alıyor. İster köy evinde kalayım ister yüzlerce yıllık bir mağara otelde, fark etmez; her zaman memnun olacağım bir yer. Ancak hem konaklarken hem de en nefis manzaraya karşı kahvemi yudumlayayım diyorsan seçeceğin konaklama tercihlerinden biri Taşkonaklar Cave Otel olsun.

Kapadokya’nın en güzel vadilerinden olan Güvercinlik Vadisi‘nin batı tarafında, nefis bir yerde konumlanmış Taşkonaklar Butik Otel, her biri usta ellerle oyulmuş kayaların hem içinde hem üzerinde uzayan, nefis mimariye ve özgün dekorasyona sahip samimi odalarıyla misafirlerini ağırlıyor. Telefon:(0384) 219 3001.

8. Fresco Cave Suites, Kapadokya

Fresco-Butik_otel
Fresco Butik Otel

Ürgüp’ün eski şehir merkezinde yer alan Fresco Cave Suites&Mansions, 3 tarihi konağın ve mağaraların bir araya gelmesi ile oluşan böyle bir butik otel. yaklaşık 3000 metrekarelik alana kurulmuş, 17 odasıyla hizmet veren mağara otel / cave otel konseptinde bir butik otel. Ayrıca eskiden konak olan binalar da aslına uygun olarak düzenlenerek otel odası olarak hizmet vermesi sağlanmış.

Her bir odanın kendine has mimarisi ve hikayesi, sade ama konforlu bir tasarımla bütünleştirilmiş. Otelin odalarında genel olarak Kapadokya doğasına ve konak havasına uygun olan krem ve kahve rengi mobilya döşemeleri, ahşap malzemeler ve antikalar tercih edilmiş. Telefon:(0384) 341 6660.

9. Villa Aşina, Datça

Villa Aşina, Datça
Datca Butik Otel

Datça, Akdeniz ve Ege’nin birleştiği özel bir yerde kurulmuş. Biraz virajlı, tek bir yoldan gidilip gelindiğinden olsa gerek ki hala bozulmadan şirinliğini koruyabilmiş. Villa Aşina, işte bu şirinliği iyi bir tatil deneyimine de dönüştüren bir yer. Villa Aşina’nın sahibi Bülent Bey, canlı, içten, enerjik bir mimar. Yıllarca Datça’ya çok sayıda yazlıklar ve oteller kazandırdıktan sonra kararını verip kendi otelini yapmış, iyi de etmiş.

Datça’nın Simi tarafına bakan bir yamacında yer alan otel, dünyanın farklı yerlerinden getirilmiş eşya ve objelerle süslenmiş. Yine duvarları Bülent Beyin kendi çektiği fotoğraflar süslüyor. Hamakların ve minderlerin olduğu bahçesinden nefis deniz manzarasına bakmak insana dertlerini unutturur, arındırır. Telefon:(0252) 712 0443.

10. Macaron Konağı, Ayvalık

Macaron-Konagi-Ayvalik
Macaron-Konagi

Ayvalık merkezde, sahile 100 metre uzaklıktaki Macaron Konağı, Ayvalığın az sayıda sağlam kalmış tarihi binalarından birinin restorasyonu ile kazandırılmış. Ayvalığın tam kalbindeki konak, bahçesiyle beni kendisine aşık etti. Sade, huzurlu ve keyifli.

Butik otelin tavanı, döşemesi ve cumbası olduğu gibi korunmaya çalışarak odalar dizayn edilmiş. Yine otel duvarlarından zarar görenler de yine eski haline uygun bir şekilde onarılmış. Kazdağlarının oksijeni, Marda Dağının suyu, etraftaki adaların ve tabiat parkının yeşili, doğasının keyfine varmak Ayvalık’a gidin, misafir olun. Her mevsimde ayrı güzel olan iklimin, doğanın, denizin tadını çıkarın. Telefon:(0266) 312 7741.

11. Melek Hotels Moda

Melek Hotel Moda
Melek Hotel Moda

İstanbul’un en nezih semtlerinden Moda’da yer alan Melek Otel, her biri kendine münhasır tasarlanmış 15 odasıyla gidilesi, görülesi ve kalınası bir otel. İstanbul’dan uzaklaşmadan Ege ve Akdeniz’de tatil hissini yaşatan İstanbul’un nadir otellerinden biri. Odaların penceresinden baktığınızda karşınızda Adalar ve Kalamış Marina’nın doyumsuz manzarasının izliyorsunuz.

Melek Hotels Moda’daki 6 suitin her birinin farklı karakterde tasarlanmış. Deniz manzarası ve jakuzinin ön plana çıktığı ve balayı çiftlerinin gözdesi Romantik Suit pek bir hoş. Tasarım mobilyaların ön plana çıktığı Fashion Suit en çok ünlü ağırlayan süitlerin başında geliyor. Bu odada Baharat Kraliçesi olarak anılan Choumicha Chafai, Yüzüklerin Efendisi başrol oyuncusu Elijah Wood, yazar Tuna Kiremitçi ağırlanmış.

Ben de bu odada konaklama fırsatı buldum. Sanat ve müzik temalı Art&Music Suit, spor ve eğlence temalı DVD oynatıcı ve playstation konaklamaları eğlenceye dönüştüren odanın adı ise Sports & Entertainmaint suit.

12. Köstem Hotel, Alaçatı

Alacati-Kostem-Hotel
Köstem Hotel Alaçatı
Kostem Alacati
Alaçatı Köstem Hotel

Alaçatı Beyi Hacı Memiş’in torunu tarafından dizayn edilmiş taş örgüsü ve ünlü iç mimar Selina Kazazoğlu’nun fikirleriyle farklı bir mimariye sahip olan Köstem Hotel, Alaçatı’nın en keyifli ve iyi butik otellerinden birisi.

Köstem Hotel’i diğer butik otellerden farklılaştıran ise, lobisinde ve otelin muhtelif bölümlerinden sergilenen birbirinden değerli nostalji atmosferi sunan antikalar. Kurucusu Dr. Levent Köstem’in antika koleksiyonundan parçalar sergileyen otelin şık ve nostaljik iç dizaynı çok etkileyici.

Otelin içinde, Organik Köstem Çiftliği’ne ait ürünlerin de bulunduğu Şarap & Zeytinyağı tadım evi bulunuyor. Köstem Hotel, hareketli hayattan uzak kalmak istemeyen çiftlerin ve arkadaş gruplarının ilk tercihi! Telefon: 0533 256 9871.En iyi butik otelleri özel bir puanlama yapmadan sıraladım, çünkü her biri birbirinden güzel ve farklı kişiliklere sahip. Hepsi belki butik otel statüsünü tam olarak karşılamıyor, ancak deneyimlerimden yola çıkarak bu listeyi hazırladım. bana sık sık sorulan konaklama yerleri ve tercihleri için de hazır bir liste olmuş oldu.

Her birindeki konaklamamdan çok keyif aldım, iyi anılar ve dostlarla ayrıldım. Bu yüzden butik otelleri yıldızlı otellere göre daha çok seviyorum. Sizin de butik otel tavsiye ve deneyimlerinizi duymak isterim?

MaltaFlyista
Önceki İçerikGemile Adası, Fethiye
Sonraki İçerikKaya Yüzündeki Resimler: Petroglifler, Kırgızistan
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

38 Yorumlar

  1. Butik otel kavramı Turizm ve Kültür Bakanlığı’na bağlı bir kavramdır ve ne yazık ki bakanlığa bağlı olmayan belediye işlemeli oteller, butik otel kavramını kullanmaktadır. Tanıttığınız otellerin hizmet ve kalitesinden hiç bir şüphem yoktur ancak küçük otel olarak geçmektedirler. Bakanlık belgesi yoksa ve butik otel sınıflandırmasını bakanlıktan almamış ise bu kavramı kullanmamalıdır. Ticaret Bakanlığı Yüksek Rekabet Kurulunca ağır cezaları bulunmaktadır. Saygılar.

    • Bazı butik oteller var ki, fiyat olarak insanı şaşırtıyor. Sezon ve yoğunluk durumuna göre fiyatlar değişebiliyor. Pansiyonlardan pahalı, ancak deneyim ve keyif açısından benzersizler.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz